Jump to content

Είμαι καινούρια κ ασχετη κ θα ήθελα κάποια βοηθεια


Αθηνα000

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Γιατί τι θα πάθει?για τα ψαράκια που ήθελα δε μου παν ότι υπάρχει προβλημα δεν είπα ότι θα βάλω κ καρχαρίας η κάνα τεράστιο ψαρι

Ακομα κι αν στρωσεις το φιλτρο του ενυδρειου σου το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να βασανιζεις το ψαρακι που θα βαλεις μεσα.Τα  λιτρα σου ειναι πολυ λιγα.Βαλε μονο φυτα μεσα και θα γινει πολυ ομορφο.Φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε ξέρω έχω δει κ άλλα μικρά ενυδρεία μια που χουν 1 μικρό ψαράκι κ είν' οκ εννοώ το χουν καιρό κ δεν έχει πεθανει

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε βάλει το λάστιχα κι ανάποδα προς τα κάτω αντί για προς τα πάνω δε ξέρω αν φταίει αυτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Ακομα κι αν στρωσεις το φιλτρο του ενυδρειου σου το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να βασανιζεις το ψαρακι που θα βαλεις μεσα.Τα  λιτρα σου ειναι πολυ λιγα.Βαλε μονο φυτα μεσα και θα γινει πολυ ομορφο.Φιλικα!

Άμα πάς στο πετ σοπ πάρε ένα ενυδρείο κατά την γνώμη μου για αρχάριο!!!

35λιτρα-μονομαχο-πολλα φυτά

60lt-guppy-αρκετα φυτά κυρίως επιφάνειας

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Γιατί τι θα πάθει?για τα ψαράκια που ήθελα δε μου παν ότι υπάρχει προβλημα δεν είπα ότι θα βάλω κ καρχαρίας η κάνα τεράστιο ψαρι πήραμε μικρό για πρώτη φορά να μάθουμε κ μετά θα πάρουμε πιο μεγάλο σιγά σιγα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Δε ξέρω έχω δει κ άλλα μικρά ενυδρεία μια που χουν 1 μικρό ψαράκι κ είν' οκ εννοώ το χουν καιρό κ δεν έχει πεθανει

Το θέμα σε ένα ενυδρείο δεν είναι να ζουν απλώς τα ψαράκια μας...Το ζήτημα είναι να τους εξασφαλίσουμε ένα χώρο που να μπορούν να ζήσουν...να μπορούν να ζήσουν άνετα κι ωραία, μιας και τα έχουμε πάρει από το φυσικό τους περιβάλλον και τα έχουμε στριμώξει σε ένα περιορισμένο χώρο. Εγώ σου συνιστώ να αγοράσεις μεγαλύτερο ενυδρείο και αυτό που έχεις να το χρησιμοποιείς ως καραντίνα για τυχών μελλοντικές αρρώστιες. Αν υπάρχει οικονομικό θέμα, τότε κάνε αυτό που σου είπαν οι φίλοι παραπάνω. Βάλε φυτά (και άμα θες και γαρίδες) και θα αποκτήσεις έναν ωραίο υδάτινο κήπο.  

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Γιατί τι θα πάθει?για τα ψαράκια που ήθελα δε μου παν ότι υπάρχει προβλημα δεν είπα ότι θα βάλω κ καρχαρίας η κάνα τεράστιο ψαρι

 

1. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ότι έπαθαν και τα προηγούμενα. Αυτό που σου έγραψε... είναι σωστό. Υπάρχουν διαθέσιμα τα προφίλ για τα είδη των ψαριών στο forum (σου βάζω link) και θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις ότι... επειδή κολυμπάνε στο νερό... ΔΕΝ σημαίνει κι ότι μπαίνουν όλα και στο ίδιο ενυδρείο (κι ας δείχνουν μικρά). ΑΝ εγώ σου πω ότι για τα νέον (ΝΑΙ... αυτά τα μικρά) που σου έδωσαν, καλό θα ήταν να τα βάλεις σε 1,5 μέτρο ενυδρείο... μάλλον θα με περάσεις για τρελό.

 

Βρες τα είδη για τα οποία ενδιαφέρεσαι και διάβασε στο παρακάτω link.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/272-προφίλ-ψαριών-γλυκού-νερού/

 

Για τα νέον... διάβασε (αν και προσωπικά διαφωνώ... και θα το κατάλαβες ήδη)...

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/37877-paracheirodon-innesi-myers-1936/?tab=comments#comment-335942

 

Επίσης τα ψάρια έχουν... και συνήθειες... και απαιτήσεις... και τελικό μέγεθος. Για να στο δώσω με παράδειγμα... ένα μωρό μπορεί να κοιμάται στην κούνια... αλλά στα 15 χρόνια του... ΔΕΝ χωράει πλέον.

 

2. Τόσα λάθος πράγματα σου είπαν... πόσα θα περιμένεις, να σου πουν ακόμα;  :rolleyes: 

Όσο κι αν σου φανεί παράξενο... λιγότερη φροντίδα έχει ένα μεγαλύτερο ενυδρείο... γιατί είναι πιο σταθερό σαν σύστημα.

 

ΌΛΑ τα παραπάνω που σου έγραψα... είναι σε απόλυτα φιλικό τόνο... προσπαθώ απλά να σε προστατέψω (όπως ήδη κι άλλοι συμφορουμήτες)... για να γλυτώσεις από περιττά έξοδα. ΠΡΙΝ αγοράσεις οτιδήποτε σου προτείνουν στο κατάστημα... ρώτα για να σου πούμε, ΑΝ το χρειάζεσαι.

ΚΑΛΗ επιτυχία και σωστές αποφάσεις... σου εύχομαι.- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Eυχαριστω πάρα πολύ θα τα διαβάσω όλα αυτά που μου στηλατε απλά έχουμε μετακομίσει πρόσφατα κ λόγω πολλών εξόδων πήραμε 1μικρο για 2 3 ψαράκια ήμασταν άσχετοι κ δε σκέφτηκα πως θα χουν πρόβλημα ούτε μου πε κάποιος ότι θα ζοριστουν ούτε μου παν να κάνω μετρήσεις κ μετά να βάλω τα ψάρια ούτε υγρό για το φίλτρο τπτ γι'αυτό πέθαναν τα καημένα σήμερα θα πάρω αυτά θα σας πω τι γράφουν κ τον άλλο μήνα θα πάμε να πάρουμε ένα μεγαλυτερο

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

 

ο σκοπος ενος  μαγαζατορα ειναι να πουλησει. Μην περιμενεις καλες συμβουλες απ΄αυτους. Οπως εγραψε ο @diskus fan - λιγότερη φροντίδα έχει ένα μεγαλύτερο ενυδρείο... γιατί είναι πιο σταθερό σαν σύστημα. - ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ! Για τους νεους στο χομπι δεν θα συνιστουσα ενυδρειο μικροτερο απο 60 λ.

Μην απογοητευεσαι! Keep walking!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να πάρω τεστακια σ'ενα pet shop στο δρόμο μου αλλά δεν είχε αυτό θα πάω σε κάποιο ενυδριακο μαγαζί που μου πε κάποιος που θα ξέρουν περισσότερα στο pet shop που πήγα τους είπα κ το περιστατικό με τα ψάρια κ μου είπαν δε ξέρω αν ισχύει γιαυτι θέλω να ρωτήσω εσάς αυτός το βρήκε λάθος να βάζω 4 μέρες βακτήρια μου πε ότι βάζουμε 1 φορά τη βδομάδα ανάλογα τι γράφει κ από πίσω κ μετά από 24 ωρες μπορουμε να βάλουμε ψαράκι κ μου πε ότι μήπως είν' απ' αυτο μου πε ναδειασω το ενυδρείο ολο να το πλύνω κ μετά να ρίξω 1 φορά βακτήρια μετά από μια ώρα αντιχλωριο κ να βάλω ψαράκι την επόμενη να δω συν ότι είχα βάλει ανάποδα το φίλτρο κ ρουφάτε τα ψάρια κ κολλαγαν πάνω στο φίλτρο αφού πέθαιναν κ λέει ότι ήταν σα να μη δούλευε το φίλτρο κ ήταν σα να σκότωνε τα βακτήρια σαν να μην υπήρχαν καν δε πολυκαταλαβα ισχύει ότι μπορεί να θέλετε 1 μέρα βακτήρια κ όχι 4 που μου παν κ βάζα στο pet shop?

Έγινε επεξεργασία - Αθηνα000
Link to comment
Share on other sites

Αθηνα μην βιαζεσαι.πλεον δεν εχεις ψαρακια μεσα,αρα δεν υπαρχει λογος βιασύνης.παρε τα τεστακια,μαθε να μετρας,στρωσε το ενυδρειο χωρις ψαρακια μεσα.και μεχρι να στρωθει θα εχεις χρονο να διαβασεις απο τα λινγκ που σου δωσανε τα παιδια ωστε να φτιαξεις ενα ωραιο ενυδρειο.μπες και στα ενυδρεια του φορουμ να παρεις ιδεες για το aquascape.το χόμπυ αυτο θελει υπομονή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο μπορεί να στρωθεί μόνο με 1 φορά βακτήρια για 1 μερα?απλά θέλω να δω τι μπορεί να φταίει θα τα βγάλω όλα να τα πλύνω θα βάλω 1 φορά βακτήρια κ αντιχλωριο κ θα πάρω να κάνω κ τα τεστακια θα πάω κ σένα ενυδριακο μαγαζι να ρωτήσω που ξέρουν περισσότερα 

Έγινε επεξεργασία - Αθηνα000
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

To ενυδρείο μπορεί να στρωθεί μόνο με 1 φορά βακτήρια για 1 μερα?απλά θέλω να δω τι μπορεί να φταίει θα τα βγάλω όλα να τα πλύνω θα βάλω 1 φορά βακτήρια κ αντιχλωριο κ θα πάρω να κάνω κ τα τεστακια θα πάω κ σένα ενυδριακο μαγαζι να ρωτήσω που ξέρουν περισσότερα 

Δεν νομίζω.......

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι το φίλτρο πρέπει να ψεκάζει νερό να κάνει φυσαλιδες?το χαμέ βάλει ανάποδα κ το κατάλαβα όταν μου το πε κάποιος/α εδώ το γυρίσαμε κ άρχιζε κ ψεκαζε νερό ενώ δε το κάνε πριν κ μήπως γι'αυτό δεν οξυγόνου αν κ μάλλον ρουφαγε τα ψάρια το φίλτρο γι'αυτό κολλαγαν πάνω του όταν πέθαιναν 

Έγινε επεξεργασία - Αθηνα000
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Πήγα να πάρω τεστακια σ'ενα pet shop στο δρόμο μου αλλά δεν είχε αυτό θα πάω σε κάποιο ενυδριακο μαγαζί που μου πε κάποιος που θα ξέρουν περισσότερα στο pet shop που πήγα τους είπα κ το περιστατικό με τα ψάρια κ μου είπαν δε ξέρω αν ισχύει γιαυτι θέλω να ρωτήσω εσάς αυτός το βρήκε λάθος να βάζω 4 μέρες βακτήρια μου πε ότι βάζουμε 1 φορά τη βδομάδα ανάλογα τι γράφει κ από πίσω κ μετά από 24 ωρες μπορουμε να βάλουμε ψαράκι κ μου πε ότι μήπως είν' απ' αυτο μου πε ναδειασω το ενυδρείο ολο να το πλύνω κ μετά να ρίξω 1 φορά βακτήρια μετά από μια ώρα αντιχλωριο κ να βάλω ψαράκι την επόμενη να δω συν ότι είχα βάλει ανάποδα το φίλτρο κ ρουφάτε τα ψάρια κ κολλαγαν πάνω στο φίλτρο αφού πέθαιναν κ λέει ότι ήταν σα να μη δούλευε το φίλτρο κ ήταν σα να σκότωνε τα βακτήρια σαν να μην υπήρχαν καν δε πολυκαταλαβα ισχύει ότι μπορεί να θέλετε 1 μέρα βακτήρια κ όχι 4 που μου παν κ βάζα στο pet shop?

Τί λέει ο άνθρωπος;!!:chair:  Σταμάτα επιτέλους (χωρίς παρεξήγηση) να ρωτάς όποιον μαγαζάτορα συναντάς στο δρόμο σου! Δεν είναι βέβαια όλοι τόσο επιπόλαιοι, αλλά οι ΕΙΔΙΚΟΙ βρίσκονται στο FORUM. Διάβασε αυτό και ξέχνα αυτά που σου είπε ο άλλος.

Στρώσιμο ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Να ρωτησω κάτι το φίλτρο πρέπει να ψεκάζει νερό να κάνει φυσαλιδες?το χαμέ βάλει ανάποδα κ το κατάλαβα όταν μου το πε κάποιος/α εδώ το γυρίσαμε κ άρχιζε κ ψεκαζε νερό ενώ δε το κάνε πριν κ μήπως γι'αυτό δεν οξυγόνου αν κ μάλλον ρουφαγε τα ψάρια το φίλτρο γι'αυτό κολλαγαν πάνω του όταν πέθαιναν 

Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση:

Τα εσωτερικά φίλτρα που έχουν pump ρουφάνε και ξαναβγάζουν το νερό του ενυδρείου. Θέτουν σε κυκλοφορία με άλλα λόγια το νερό και δημιουργούν μία ροή στο ενυδρείο. Από όσο ξέρω δε βγάζουν φυσαλίδες (εκτός αν υπάρχει λίγος αέρας μέσα στο φίλτρο συνήθως μετά την αλλαγή νερού)

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι απο εδω την εχουμε πατησει απο λαθος οδηγιες πετσιταδων στην αρχη,οι ανθρωποι δεν το ψαχνουν καθολου..λιγοι υπαρχουν που εχουν πετσοπ και ασχολουνται οντως με ψαρια..Εμπιστευσου τα παιδια απ το φορουμ και μονο και θα βρεις λυση.Επισης απ οτι εχω καταλαβει σε εχουν κανει να πιστεψεις οτι τα μικρα ψαρια χρειαζονται λιγοτερη φροντιδα απ τα μεγαλα πραγμα που δεν ισχυει..τα μικρα τις περισσοτερες φορες ειναι πιο ευαισθητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση:

Τα εσωτερικά φίλτρα που έχουν pump ρουφάνε και ξαναβγάζουν το νερό του ενυδρείου. Θέτουν σε κυκλοφορία με άλλα λόγια το νερό και δημιουργούν μία ροή στο ενυδρείο. Από όσο ξέρω δε βγάζουν φυσαλίδες (εκτός αν υπάρχει λίγος αέρας μέσα στο φίλτρο συνήθως μετά την αλλαγή νερού)

Εμας το φίλτρο έχει σφουγγάρι απλά το χαμέ βάλει λάθος κ δεν ξαναβγαζε το νερό όπως κάνει τώρα που ψεκάζει που κ που γι'αυτό φοβάμαι μήπως δε δουλεύει καλά το φίλτρο κ πέθαναν τα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν αδειασα το ενυδρείο έπλυνα καλά τα πάντα έριξα βακτήρια κ μετά αντιχλωριο κ αύριο θα πάρω ένα ψαράκι να δω αν ζήσει θέλω να δω αν φταίει το λάθος φίλτρο που το ΧΑ βάλει ανάποδα κ προφανώς δε δούλευε σωστά δε ρουφαγε το νερό τώρα βλέπω ότι ψεκάζει ώρες ώρες νερό κ ίσως έφταιγε κ ότι έβαλα 5 μέρες συνεχόμενα βακτήρια οταν ήρθα σπίτι κ διάβασα το μπουκαλάκι έγραφε 1 φορά τη βδομάδα θέλω να σιγουρευτώ αν ήταν αυτά τα δύο αν δω ότι κ αύριο δε ζήσει το ψαράκι τότε θα πάρω να κάνω τα τεστακια

Έγινε επεξεργασία - Αθηνα000
Link to comment
Share on other sites

Αθηνα καλησπέρα!

 

Ειμαι και εγώ αρχάριος όπως και εσύ. 

Από τα Χριστούγεννα διαβάζω εντατικά για τα ενυδρεία και τις παραμέτρους τους, αντλώντας πληροφορίες  και διασταυρώνοντας τις,από όπου μπορείς να φανταστείς. 

Ακόμα ψάρια δεν έχω βάλει σε νερό..

Πες μου σε παρακαλώ αν από τα link που σου έχουν γράψει τα παιδιά, έχεις διαβάσει κάτι...

φιλικά πάντα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Προς το παρόν αδειασα το ενυδρείο έπλυνα καλά τα πάντα έριξα βακτήρια κ μετά αντιχλωριο κ αύριο θα πάρω ένα ψαράκι να δω αν ζήσει θέλω να δω αν φταίει το λάθος φίλτρο που το ΧΑ βάλει ανάποδα κ προφανώς δε δούλευε σωστά δε ρουφαγε το νερό τώρα βλέπω ότι ψεκάζει ώρες ώρες νερό κ ίσως έφταιγε κ ότι έβαλα 5 μέρες συνεχόμενα βακτήρια οταν ήρθα σπίτι κ διάβασα το μπουκαλάκι έγραφε 1 φορά τη βδομάδα θέλω να σιγουρευτώ αν ήταν αυτά τα δύο αν δω ότι κ αύριο δε ζήσει το ψαράκι τότε θα πάρω να κάνω τα τεστακια

Δυστυχώς δεν το ξεκινάς καθόλου σωστά. Διαφωνώ με το όλο σκεπτικό της πρόσθεσης ψαριού. Θα έχει την ίδια κατάληξη με όλα τα προηγούμενα.

Η γνώμη μου είναι, ότι μιας και δεν υπάρχουν ζωντανά μέσα στο ενυδρείο σου, να ξεκινήσεις σωστά τη διαδικασία στρωσίματος, και να προσθέσεις τα ζωντανά όταν θα είναι όλα όπως πρέπει. Πάνω σε αυτό ότι βοήθεια χρειαστείς μας λες.:)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε διαβάζεις αυτό: ;;

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Μη βγάζεις συμπεράσματα και μάλιστα λάθος μόνη σου! Τα ψάρια δε πεθαίνουν από αυτό που λες εσύ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ilias_p έγραψε:

Αθηνα καλησπέρα!

 

Ειμαι και εγώ αρχάριος όπως και εσύ. 

Από τα Χριστούγεννα διαβάζω εντατικά για τα ενυδρεία και τις παραμέτρους τους, αντλώντας πληροφορίες  και διασταυρώνοντας τις,από όπου μπορείς να φανταστείς. 

Ακόμα ψάρια δεν έχω βάλει σε νερό..

Πες μου σε παρακαλώ αν από τα link που σου έχουν γράψει τα παιδιά, έχεις διαβάσει κάτι...

φιλικά πάντα!

Εννοείται πως τα χω διαβάσει αλλα όταν περνεις ένα ενυδρείο έστω κ μικρό δε το περνεις τώρα για να βάλεις το ψάρι του χρόνου μέσα όπου κ αν πήγα κ μπορεί να τανε κ λάθος για στρώσιμο του ενυδρείου μου παν βακτήρια κ αντιχλωριο κ αυτό εκανα πως αλλιώς να στρώσει δλδ δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Γιατί δε διαβάζεις αυτό: ;;

Μη βγάζεις συμπεράσματα και μάλιστα λάθος μόνη σου! Τα ψάρια δε πεθαίνουν από αυτό που λες εσύ!

Το διάβασα δλδ τα ψάρια μπορεί να μη πέθαναν επειδή μπορεί να ριξα παραπάνω βακτήρια απ' οτι χρειάζονταν η επειδή το φίλτρο μπορεί να μην δούλευε σωστά κ να μην περνάν οξυγόνο αν όχι απ' αυτά επειδή δεν είχε στρώσει το ενυδρείο οκ κ τι μπορώ να κάνω μετρήσεις θα πάρω τεστακια απλά σήμερα είν' κλειστά κ θα κάνω απλά τώρα το νερό είν' καθαρό δεν έχει ψάρια μέσα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Ο τρόπος που λέει με τα ειδικά σκευάσματα είν' μπουκαλάκι με βακτήρια που περιέχει κ αλλά κ μπορείς να βάλεις ψαράκια σε 24 ώρες ή ακόμα κ την ίδια μέρα?μου παν εκεί που πήγα τη χρησιμοποιώ Τους είπα αυτό που έχω κ μου παν ότι ειχαν κάποιο μπουκαλάκι που μπορεί σε 24 ώρες να βάλεις ψαράκι απλά μου παν να ρίξω βακτήριο αντιχλωριο σήμερα κ αύριο να πάρω ένα να δω αν πεθάνει θα πάρω αυτό το μπουκαλάκι βιολογικό υγρό δε ξέρω αν το λέω σωστά μου παν δε μπορώ να βάλω γιατί το φίλτρο μου έχει σφουγγάρι δεν έχει θήκη που μπαίνουν κάτι στρογγυλά άσπρα που μου δειξαν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...