Jump to content

Είμαι καινούρια κ ασχετη κ θα ήθελα κάποια βοηθεια


Αθηνα000

Recommended Posts

πριν 30 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Με τον ορο ειδικοι ιχθυολογοι τι εννοει ? 

Ναι, ΣΥΓΓΝΩΜΗ. Παρασύρθηκα και γενίκευσα την όλη κατάσταση.:(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήγαμε σε μαγαζί που ειχε διάφορα είδη ψαριών κ μου πε ότι είναι ιχθυολογος αυτό εννοώ πέρα απ' αυτό είναι χαρτάκια που τα βάζεις μες το νερό κ περνούν χρώματα κ κοιτάς τις μετρήσεις τι εννοείς δεν έχει στρώσει το ενυδρείο αφού τα νιτρικά νιτρώδη πως τα λένε είναι 0 μου παν είναι εντάξει δεν έχουν πρόβλημα τα ψάρια απ' αυτό όλα ήταν στις τιμές που έπρεπε μου πε αφού αυτά είναι 0 δεν έχει αμμωνία κ ότι αυτό το ψάρι μπορεί να ναι ευαίσθητο σε αυτό το νερό ότι είν' σκληρό μόνο το ph μου δείχνε κόκκινο όλα ταλλα ήταν στις τιμές που έπρεπε κ ναι είναι 3 ψαράκια σε αυτά τα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Άμα συνεχίζεις να ρωτάς τους ''ειδικούς'' ιχθυολόγους και να μη λαμβάνεις υπόψη τις συμβουλές που σου δείνουμε φυσιολογικό είναι που είχες, έχεις και θα έχεις απώλειες. Απορώ γιατί συνεχίζεις και μας ρωτάς. Σου είπαμε να στρώσεις σωστά το ενυδρείο (θέλει χρόνο) και εσύ επιμένεις να πιστεύεις ότι όλα έγιναν εντάξει σε 1 μέρα που έριξες τα μαγικά βακτήρια. Να φανταστώ ότι έχεις ακόμα το 16λιτρο ενυδρείο με 3 ψάρια μέσα.. Το θέμα δεν είναι μόνο να θεραπεύουμε τις ασθένειες και να συνεχίζουμε... Καλό είναι και να αναρωτιόμαστε τι τις προκαλεί και να βελτιωνόμαστε.   

Δεν έχω απώλειες εδώ κ 1 βδομάδα που χω τα 3 ψαράκια είν' οκ απλά το ένα μάλλον αρρώστησε η εκεί είχε άλλο ph εδώ που μένω άλλο κ μπορεί να πάθε τπτ η να τανε άρρωστο από κει δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

Μπολι νομίζω είναι κάτι άσπρα που μπαίνουν μες το φίλτρο εμένα δε μπαίνουν έχει σφουγγάρι μεσα

Έγινε επεξεργασία - Αθηνα000
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Δεν έχω απώλειες εδώ κ 1 βδομάδα που χω τα 3 ψαράκια είν' οκ απλά το ένα μάλλον αρρώστησε η εκεί είχε άλλο ph εδώ που μένω άλλο κ μπορεί να πάθε τπτ η να τανε άρρωστο από κει δε ξερω

:cigar:

  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Πήγαμε σε μαγαζί που ειχε διάφορα είδη ψαριών κ μου πε ότι είναι ιχθυολογος αυτό εννοώ πέρα απ' αυτό είναι χαρτάκια που τα βάζεις μες το νερό κ περνούν χρώματα κ κοιτάς τις μετρήσεις τι εννοείς δεν έχει στρώσει το ενυδρείο αφού τα νιτρικά νιτρώδη πως τα λένε είναι 0 μου παν είναι εντάξει δεν έχουν πρόβλημα τα ψάρια απ' αυτό όλα ήταν στις τιμές που έπρεπε μου πε αφού αυτά είναι 0 δεν έχει αμμωνία κ ότι αυτό το ψάρι μπορεί να ναι ευαίσθητο σε αυτό το νερό ότι είν' σκληρό μόνο το ph μου δείχνε κόκκινο όλα ταλλα ήταν στις τιμές που έπρεπε κ ναι είναι 3 ψαράκια σε αυτά τα λιτρα

Τα ψάρια έχουν πρόβλημα για να αρρωσταίνουν. ΔΕ φταίει για αυτό το ph, το άστρωτο ενυδρείο φταίει! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα χαρτάκια δεν είναι και πολύ αξιόπιστα.. Μπορεί να έχεις αμμωνία και να μη το δείχνουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Επίσης τα χαρτάκια δεν είναι και πολύ αξιόπιστα.. Μπορεί να έχεις αμμωνία και να μη το δείχνουν.

Της ειπα και εγω για τα υγρα αλλα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα οπως φαινεται ουτε θελεις ουτε χρειαζεσαι την βοηθεια μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Τελικα οπως φαινεται ουτε θελεις ουτε χρειαζεσαι την βοηθεια μας.

Εμπιστευεται ποιο πολυ τον ειδικο ιχθυολογο :wacko:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κουράστηκα και που το διάβασα... Παιδιά μην το κουράζουμε άλλο. Κάποιοι άνθρωποι απλά δεν θέλουν να ακούσουν και συνεχίζουν να επαναλαμβανουν τα ίδια λάθη ξανά και ξανά. Ίσως να την βρίσκουν και με αυτό. Αθήνα...ή Δ Ι Α Β Α Σ Ε  ΚΑΙ  Α Κ Ο Λ Ο Υ Θ Α αυτά που σου έχουν γράψει όλα τα παιδιά παραπανω ή τρέξε στους "ιχθυολογους" και σε όλα τα Pet Shop και συνέχισε να πετάς τα λεφτά σου τσάμπα και παράλληλα να σκοτώνεις τα ψάρια σου. Για όνομα του Θεού, δεν είναι πυρηνικη φυσική... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αθηνα τα παιδια δεν πιστευω να θελουν να προσβαλλουν κανεναν οπως ουτε κι εγω φυσικα,αλλα εχουν δικιο..μην κανεις του κεφαλιου σου,αυτο το χομπι θελει λιγη υπομονη και λιγο διαβασμα(λιγο οταν μιλαμε για ευκολα ψαρια εννοω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η αθηνα δεν θελει να ακουσει ισως ειναι ευκαιρια να δουμε μετα απο ποσα ψαρια,και χωρις βιολογικο,θα στρωσει το ρημαδοενυδρειο,να το κανουμε πιν.

Φυσικά αστειεύομαι.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εγώ που δεν είχα την τύχη να γνωρίζω μερικά πράγματα πριν πάρω το ενυδρείο, στο τέλος το έστρωσα με θανάτους ψαριών και σκόρπια, βακτήρια από σκευάσματα.. Δοκιμάστε το:hehe 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Μπολι νομίζω είναι κάτι άσπρα που μπαίνουν μες το φίλτρο εμένα δε μπαίνουν έχει σφουγγάρι μεσα

Τεσσερεις σελιδες με ερωτοαπαντησεις εχουν γινει.

Κανεις ομως δεν ρωτησε την κοπελα τη ριμαδο υλικα εχει μεσα το φιλτρο.

Το αναφερει μονη της εδω. 

ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΡΩΣΗ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΧΩΡΙς ΥΛΙΚΟ ΑΠΟΙΚΗΣΗΣ.

 

Σορυ για το υφος μου αλλα αυτο που πρωτα ροταμε ειναι τη υλικα εχει το καθε φιλτρο μεσα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις μια φωτο του φιλτρου μπορεις να βαλεις, η ποιο φιλτρο ειναι απο καποιο λινκ.

Σε ολα τα φιλτρα μπορουμε να βαλουμε βιολογικο υλικο, ακομα και στο ποιο μικρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Τεσσερεις σελιδες με ερωτοαπαντησεις εχουν γινει.

Κανεις ομως δεν ρωτησε την κοπελα τη ριμαδο υλικα εχει μεσα το φιλτρο.

Το αναφερει μονη της εδω. 

ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΡΩΣΗ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΧΩΡΙς ΥΛΙΚΟ ΑΠΟΙΚΗΣΗΣ.

 

Σορυ για το υφος μου αλλα αυτο που πρωτα ροταμε ειναι τη υλικα εχει το καθε φιλτρο μεσα.

 

Δυστηχως εχουν ειπωθεί και αυτα.πιθανον δεν θελει,η ισως και να μην μπορει για καποιο λογο να τα καταλάβει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια! Το κοριτσι μπορει να μην μας πιστευει και να νομιζει οτι δεν ξερουμε το τι λεμε... Γιατι;

1- Εχουμε  εμπιστοσύνη στον πετσοπα, γιατι νομιζουμε οτι ξερει τα παντα - πρωτο λαθος!

2- Υπαρχουν πολλα σκευασματα  :Tetra bactozym - για παραδειγμα, στα οποια γραφουν: εισαγωγη ψαριων σε 24 ωρες! Γιατι να μην πιστεψουμε ; Ειναι μεγαλη εταιρια! - δευτερο λαθος!

3,4,5 - Καποιοι γνωστοι εχουν τα ψαρια τους  σε 5λ και δεν παθαινουν τιποτα! και τα λοιπα και τα λοιπα..... Τι να κανουμε...

ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ Σ΄ΕΣΑΣ , ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΤΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Παιδια! Το κοριτσι μπορει να μην μας πιστευει και να νομιζει οτι δεν ξερουμε το τι λεμε... Γιατι;

1- Εχουμε  εμπιστοσύνη στον πετσοπα, γιατι νομιζουμε οτι ξερει τα παντα - πρωτο λαθος!

2- Υπαρχουν πολλα σκευασματα  :Tetra bactozym - για παραδειγμα, στα οποια γραφουν: εισαγωγη ψαριων σε 24 ωρες! Γιατι να μην πιστεψουμε ; Ειναι μεγαλη εταιρια! - δευτερο λαθος!

3,4,5 - Καποιοι γνωστοι εχουν τα ψαρια τους  σε 5λ και δεν παθαινουν τιποτα! και τα λοιπα και τα λοιπα..... Τι να κανουμε...

ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ Σ΄ΕΣΑΣ , ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΤΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Στη δευτερη παραγραφο σου, συμφωνω.Υπαρχουν και οι αμπουλες τις προντιμπιο που σου το λενε αυτο.

Υπ οψη ομως οτι θα πρεπει να υπαρχει βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο και οχι  ( μονο ) σφουγκαρι.

Στη τελευται παραγραφο. Αυτο μπορει να επιτευχθη οπως λες αν υπαρχει καποια πειρα απο τον εκαστοτε χομπιστα, ετσι δεν γινεται τιποτα και θα εχεις απολειες.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι μου λέτε δεν είμαι χαζή όταν πήγα στο μαγαζί κ είπα ότι μήπως δεν έχει στρώσει το ενυδρείο μου είπαν ότι αν δεν είχε στρώσει τα νιτρικά κ ταλλα δε ξέρω πως τα λένε νιτρώδη δε θα τανε στις φυσιολογικές τιμες που είναι είπα για μπολι κ μου παν δε περνει το φίλτρο έχει σφουγγάρι μόνο είπα για το βιολογικό υλικό που μου πε ο Μάνος κ μου παν έτσι είν' μικρό το φίλτρο για 16 λίτρα το φίλτρο να χει έλεος κ πέρα απ' αυτό έριξα τροφή τριμμένη όπως μου χε πει κάποιος κ αν ηταν αρρωστο η είχε κάτι το ενυδρείο θεωρώ θα χαν πρόβλημα κ τ'αλλα δύο ψάρια δε μπορεί μόνο το ένα θα χαν κολλήσει κ τ'άλλα τι άλλο να κάνω για να στρώσει αν δεν έχει στρώσει είπα για βιολογικό κ μου παν αυτό που σας είπα τροφή έριχνα τριμμένη δε ξέρω τι μπορεί να χει πάθει το ψαράκι σκέφτηκα μπορεί κ κουφό μήπως είν' έγκυος όταν είν' για φαί κολυμπάει μια χαρά κ τρωει όμως μετά κάθεται κάτω από ένα συγκεκριμένο σημείο λες κ είν' φωλιά είν' ίσιο δε πλαγιάζει  κάτω απ' το φίλτρο δε πάει αλλου

Έγινε επεξεργασία - Αθηνα000
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Καταλαβαίνω τι μου λέτε δεν είμαι χαζή όταν πήγα στο μαγαζί κ είπα ότι μήπως δεν έχει στρώσει το ενυδρείο μου είπαν ότι αν δεν είχε στρώσει τα νιτρικά κ ταλλα δε ξέρω πως τα λένε νιτρώδη δε θα τανε στις φυσιολογικές τιμες που είναι είπα για μπολι κ μου παν δε περνει το φίλτρο έχει σφουγγάρι μόνο είπα για το βιολογικό υλικό που μου πε ο Μάνος κ μου παν έτσι είν' μικρό το φίλτρο για 16 λίτρα το φίλτρο να χει έλεος κ πέρα απ' αυτό έριξα τροφή τριμμένη όπως μου χε πει κάποιος κ αν ηταν αρρωστο η είχε κάτι το ενυδρείο θεωρώ θα χαν πρόβλημα κ τ'αλλα δύο ψάρια δε μπορεί μόνο το ένα θα χαν κολλήσει κ τ'άλλα τι άλλο να κάνω για να στρώσει αν δεν έχει στρώσει είπα για βιολογικό κ μου παν αυτό που σας είπα τροφή έριχνα τριμμένη δε ξέρω τι μπορεί να χει πάθει το ψαράκι σκέφτηκα μπορεί κ κουφό μήπως είν' έγκυος όταν είν' για φαί κολυμπάει μια χαρά κ τρωει όμως μετά κάθεται κάτω από ένα συγκεκριμένο σημείο λες κ είν' φωλιά είν' ίσιο δε πλαγιάζει  κάτω απ' το φίλτρο δε πάει αλλου

Μας τρολλαρεις ρε κοριτσι μου? 

Αληθεια τωρα! 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Μας τρολλαρεις ρε κοριτσι μου? 

Αληθεια τωρα! 

Ναι τοβρηκες μπραβο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Ναι τοβρηκες μπραβο

Μα λες να ειναι το ψαρι κουφο ή εγκυος ?!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Καταλαβαίνω τι μου λέτε δεν είμαι χαζή όταν πήγα στο μαγαζί κ είπα ότι μήπως δεν έχει στρώσει το ενυδρείο μου είπαν ότι αν δεν είχε στρώσει τα νιτρικά κ ταλλα δε ξέρω πως τα λένε νιτρώδη δε θα τανε στις φυσιολογικές τιμες που είναι είπα για μπολι κ μου παν δε περνει το φίλτρο έχει σφουγγάρι μόνο είπα για το βιολογικό υλικό που μου πε ο Μάνος κ μου παν έτσι είν' μικρό το φίλτρο για 16 λίτρα το φίλτρο να χει έλεος κ πέρα απ' αυτό έριξα τροφή τριμμένη όπως μου χε πει κάποιος κ αν ηταν αρρωστο η είχε κάτι το ενυδρείο θεωρώ θα χαν πρόβλημα κ τ'αλλα δύο ψάρια δε μπορεί μόνο το ένα θα χαν κολλήσει κ τ'άλλα τι άλλο να κάνω για να στρώσει αν δεν έχει στρώσει είπα για βιολογικό κ μου παν αυτό που σας είπα τροφή έριχνα τριμμένη δε ξέρω τι μπορεί να χει πάθει το ψαράκι σκέφτηκα μπορεί κ κουφό μήπως είν' έγκυος όταν είν' για φαί κολυμπάει μια χαρά κ τρωει όμως μετά κάθεται κάτω από ένα συγκεκριμένο σημείο λες κ είν' φωλιά είν' ίσιο δε πλαγιάζει  κάτω απ' το φίλτρο δε πάει αλλου

Δεν σε ειπε κανεις χαζη προς θεου.

Ολοι μας ημασταν στο σταδιο που εισε και εσυ. Καποια πραγματα ομως εχουν μια σειρα για να υπαρχει το επιθυμητο αποτελεσμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αθηνα ποσο καιρο τωρα τρεχει το ενυδρειο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...