Jump to content

Είμαι καινούρια κ ασχετη κ θα ήθελα κάποια βοηθεια


Αθηνα000

Recommended Posts

πριν 15 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Μα λες να ειναι το ψαρι κουφο ή εγκυος ?!

Δεν είπα ότι είναι κουφό εννοούσα μήπως είν' κουφό αυτό που ρωτάω επειδή είν' λίγο φουσκωμένο το ψάρι απ' όταν το πήρα 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έχω 2 βδομαδες να είναι χαζό αυτό που λέω δεν μπαίνει πιο μεγάλο φίλτρο στο ενυδρείο αυτό μόνο μικρά μου είπαν που να ξέρω κ γω δεν είμαι ειδικός είπα για μπολι μου παν έτσι έριχνα τροφή για να στρώσει το ενυδρείο έκανα μετρήσεις κ ήταν όλα οκ εχτός απ' το ph που ήταν κόκκινο

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, επειδή έχω μπερδευτεί λίγο:

Πόσο και τι ψάρια έχεις αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο και ποιό είναι άρρωστο;:mellow:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Το έχω 2 βδομαδες να είναι χαζό αυτό που λέω δεν μπαίνει πιο μεγάλο φίλτρο στο ενυδρείο αυτό μόνο μικρά μου είπαν που να ξέρω κ γω δεν είμαι ειδικός είπα για μπολι μου παν έτσι έριχνα τροφή για να στρώσει το ενυδρείο έκανα μετρήσεις κ ήταν όλα οκ εχτός απ' το ph που ήταν κόκκινο

Καθε φιλτρο μα καθε φιλτρο μπορει να παρει βιολογικο υλικο.

Ιδιος τα μικρα παιρνουν αυτο εδω.https://www.microkosmospet.gr/e-shop/fish/υλικά-φιλτραρίσματος/sera-siporax-mini/

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Ευχαριστώ μπαίνει μες το φίλτρο αυτό θα πάω να παρω

Αν μπορεις σε παρακαλω να μας βαλεις σε ενα λινκ ποιο φιλτρο εχεις στο ενυδρειο σου. 

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2018 at 10:15 ΜΜ, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Αύριο θα πάω να πάρω τεστακια για να δω τι λεν κ θα τους πω ότι πέθαναν για να μου δώσουν κάτι για το φίλτρο κ να μου πουν τι μπορεί να φταίει σε άλλο εννοείται θα παω

Δυστυχώς σε αυτά τα λίτρα δεν θα κρατήσεις τίποτα..νομίζω ότι σου τονίσαμε και αρχικά ότι αν θες χρυσόψαρα πας σε ενυδρείο αναλογο..δηλαδή 50-60 λίτρα καθαρού όγκου νερού για το καθένα..1ψαρι 60,2 120 και πάει λέγοντας..με το κατάλληλο φίλτρο..όπως κ να έχει θα πρέπει να κάνεις αναβάθμιση εξοπλισμού σε όλα!φίλτρο..φάρμακα γυάλα και και και..μην ακούς τα πετσοπ..δεν υπάρχουν ιχθυολογοι!!μόνο τε λεφτά σου πετας.τα ψαράκια τα αλλα 2 που έχεις μπορεί να μην είναι τώρα άρρωστα ή να είναι κ να μην το βλέπεις εσύ αλλά αργά ή γρήγορα και αυτά κάτι θα πάθουν γιατί οι συνθήκες που τα έχεις δεν μπορούν να υποστηρίξουν ζωή..και τώρα αν με κάποιο τρόπο η κάποιο φάρμακο σώσεις το ένα θα ξανά αρρωστήσει και η μόνη που θα βγει χαμένη είσαι εσύ..και ψυχολογικά και χρηματικά..δυστυχώς υπάρχουν κανόνες απαράβατοι..σπατάλησε κάποια λεφτά τώρα αλλά σωστά..και θα έχεις υγιέστατα ψαράκια για πολύ καιρό..  :)

Τα τεστ που μετράς δεν δείχνουν σωστά..αυτά τα τεστ απευθύνοντε σε οριμα ενυδρεία που τρέχουν για χρόνια και μόνο για μια γρήγορη μέτρηση ρουτίνας..σε νεοσύστατα συστήματα δείχνουν ότι να ναι..πίστεψέ με όλοι εδώ μέσα το καλό σου θέλουν και να βοηθήσουν αλλά αν δεν ακούσεις τι σου λένε εδώ κ ακούς τα πετσοπ πάει..ξεκινάς στραβά :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Αν μπορεις σε παρακαλω να μας βαλεις σε ενα λινκ ποιο φιλτρο εχεις στο ενυδρειο σου. 

Σε ευχαριστω!

Δε ξέρω τι μάρκα ήταν έχω πετάξει το χαρτί θα το βάλω σε φωτό αυριο

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, natateo said:

Παιδια! Το κοριτσι μπορει να μην μας πιστευει και να νομιζει οτι δεν ξερουμε το τι λεμε... Γιατι;

1- Εχουμε  εμπιστοσύνη στον πετσοπα, γιατι νομιζουμε οτι ξερει τα παντα - πρωτο λαθος!

2- Υπαρχουν πολλα σκευασματα  :Tetra bactozym - για παραδειγμα, στα οποια γραφουν: εισαγωγη ψαριων σε 24 ωρες! Γιατι να μην πιστεψουμε ; Ειναι μεγαλη εταιρια! - δευτερο λαθος!

3,4,5 - Καποιοι γνωστοι εχουν τα ψαρια τους  σε 5λ και δεν παθαινουν τιποτα! και τα λοιπα και τα λοιπα..... Τι να κανουμε...

ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ Σ΄ΕΣΑΣ , ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΤΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Το θέμα δεν είναι εάν πιστεύεις κάποιον ή όχι. Όλοι μα όλοι όμως ξεκινήσαμε ή ξεκινάμε από το 0...ΟΜΩΣ πρώτου ξεκινήσουμε οφείλουμε να ψάξουμε λίγο τα πράγματα παραπάνω. Δηλαδή, κοίταμε τι μας ενδιαφέρει, διαβάζουμε από πηγές η αλλού, ρωτάμε ακόμα και σε καταστήματα ή σε forum και μετά καταλήγουμε στο ποιο κατοικίδιο μας κάνει και τι μπορούμε να του παρέχουμε. Δεν γίνεται να έχω σκύλο σαν κατοικίδιο, εάν δεν ξέρω τι ανάγκες έχει η ράτσα του, τι ειδους τροφή πρέπει να λαμβάνει, εάν χρειάζεται βιταμίνες και ΕΑΝ μπορεί να μείνει σε ένα διαμέρισμα η θέλει κήπο. Να μου πεις να ξεκινάμε όλοι λάθος πάνω κάτω ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου, το θέμα είναι ότι εάν συνεχίζουμε τα ίδια λάθη εν έτη 2018 που το διαδίκτυο είναι τεράστια δύναμη επιμόρφωσης. Προφανώς και η κοπέλα απευθύνθηκε εδώ για βοήθεια και όλοι έχουμε πρόθεση να βοηθήσουμε ΑΛΛΑ σε όλο το post αυτό που πήρα εγώ σαν αναγνώστης είναι σαν να ακούω τον ίδιο τον πέτσοπα. Αθήνα δεν έχω πρόθεση να σε στεναχωρήσω, αλλά δες το και έτσι....εαν οι οδηγίες που πήρες από τους πετσοπαδες ήταν σωστές δεν θα μετραγες απώλειες αυτή την στιγμή. Το ένστικτο που σε οδήγησε σε αυτό το forum για βοήθεια ήταν το μόνο σωστό πράγμα που έγινε και μπράβο σου που απευθύνθηκες εδώ. Στο δια ταύτα (γιατί θέλω να κάτσεις και να διαβάσεις τα link που σου παρέθεσαν τα παιδιά) δεν θα σου πω πέτα το ενυδρείο σου...μπορεί να φιλοξενήσει ένα μόνο ψάρι, όπως ο μονομάχος ΑΛΛΑ σε αυτά τα λίτρα θα πρέπει να είσαι στην κυριολεξία πάνω από το ενυδρείο γιατί όλα θα είναι εξαιρετικά ευμεταβλητα (το είχα κάνει και είχα μόνιμα άγχος γιατί ήταν μια πρόκληση στην οποία ανταπεξηλθα αλλά εάν δεν είσαι σαν εμένα ψείρας δεν σου το συνιστω). Κοίτα τι μπορείς να κάνεις με το φίλτρο σου και αναγκαστικά κοιτάζεις για το είδος ψαριού που σε ενδιαφέρει για περισσότερα λίτρα. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Συγγνώμη, επειδή έχω μπερδευτεί λίγο:

Πόσο και τι ψάρια έχεις αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο και ποιό είναι άρρωστο;:mellow:

Έχω μια χήρα ενα gubi k ένα moly το moly είν' αυτό που νομίζω ότι είναι άρρωστο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Έχω μια χήρα ενα gubi k ένα moly το moly είν' αυτό που νομίζω ότι είναι άρρωστο 

Τι ακριβώς διάβασες πριν τα πάρεις;;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Αθηνα ποσο καιρο τωρα τρεχει το ενυδρειο?

3 βδομάδες τη μια ήταν χωρίς ψάρια έριχνα τροφή κ βακτήρια κ αντιχλωριο οπως μου χαν πει

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Τι ακριβώς διάβασες πριν τα πάρεις;;

 

Τπτ δεν σκόπευα ν'ασχοληθω με το χόμπυ επαγγελματικά  δ έχω τόσο ελεύθερο χρόνο ούτε θα περνά ένα σωρό ψάρια ούτε τεράστιο ενυδρείο κ όλα όσα χρειάζονται ήθελα απλά ένα δύο ψαράκια δεν ήξερα ότι χρειάζονται να κάνεις μετρήσεις η ότι κάποια ψάρια δεν αντέχουν στο σκληρό νερό κ πολλά άλλα που έμαθα η ότι στρώνεις ενυδρείο κτλ ένα χρυσόψαρο που είχα δεν ήθελε τέτοια πράγματα κ ζεί ακόμα το χει η μαμά μου δλδ 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Τπτ δεν σκόπευα ν'ασχοληθω με το χόμπυ επαγγελματικά  δ έχω τόσο ελεύθερο χρόνο ούτε θα περνά ένα σωρό ψάρια ούτε τεράστιο ενυδρείο κ όλα όσα χρειάζονται ήθελα απλά ένα δύο ψαράκια δεν ήξερα ότι χρειάζονται να κάνεις μετρήσεις η ότι κάποια ψάρια δεν αντέχουν στο σκληρό νερό κ πολλά άλλα που έμαθα η ότι στρώνεις ενυδρείο κτλ ένα χρυσόψαρο που είχα δεν ήθελε τέτοια πράγματα κ ζεί ακόμα το χει η μαμά μου δλδ 

Δεν είναι επαγγελματισμός να έχεις σωστό ενυδρείο..οι μετρήσεις σου χρειάζονται απλά τον πρώτο καιρό όταν έχεις εύκολα ψαράκια και σωστό εξοπλισμό..μετά πάει μόνο του.μαθαινεις και διαβάζεις το ενυδρείο σου χωρίς να μετράς όλη την ώρα.βεβαια αυτό ερχετε με την ενασχόληση σου μαζί του..χρόνο έχεις αν θες..δουλεύω προσωπικά 10 με 15 ώρες σχεδόν καθημερινά και έχω 5ενυδρεια κ τα προλαβαίνω μια χαρα.οσο για το χρυσόψαρο που έχει η μητέρα σου απλά θα σου πω ότι αργοπεθαίνει..δεν βλέπω όμως γενικότερα την όρεξη να ασχοληθείς και για να μην πετάς τσάμπα λεφτά σταματά εδώ το χόμπυ..δεν είναι κακό να έχουμε αυτογνωσία..(με φιλική διάθεση τα γράφω)

Link to comment
Share on other sites

Είπα απλά ότι δεν γνώριζα ότι χρειάζονται όλα αυτά η μαμά μου το χει 5χρ κ είν' μια χαρά ούτε μετρήσεις κάνει ούτε φίλτρα κ τα σχετικά έχει φυσικά κ όταν θες βρίσκεις χρόνο κ γω 10 ώρες δουλεύω κ όταν γυρνάω σπίτι στις 10 δόρυ κιόλας αλλά είμαι πτώμα ένα δύο ψαρακια ήθελα έχω σκύλο κ ξέρω τι φροντίδα χρειάζονται όλα τα ζωακια

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Είπα απλά ότι δεν γνώριζα ότι χρειάζονται όλα αυτά η μαμά μου το χει 5χρ κ είν' μια χαρά ούτε μετρήσεις κάνει ούτε φίλτρα κ τα σχετικά έχει φυσικά κ όταν θες βρίσκεις χρόνο κ γω 10 ώρες δουλεύω κ όταν γυρνάω σπίτι στις 10 σόρυ κιόλας αλλά είμαι πτώμα ένα δύο ψαρακια ήθελα έχω σκύλο κ ξέρω τι φροντίδα χρειάζονται όλα τα ζωακια

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Είπα απλά ότι δεν γνώριζα ότι χρειάζονται όλα αυτά η μαμά μου το χει 5χρ κ είν' μια χαρά ούτε μετρήσεις κάνει ούτε φίλτρα κ τα σχετικά έχει φυσικά κ όταν θες βρίσκεις χρόνο κ γω 10 ώρες δουλεύω κ όταν γυρνάω σπίτι στις 10 δόρυ κιόλας αλλά είμαι πτώμα ένα δύο ψαρακια ήθελα έχω σκύλο κ ξέρω τι φροντίδα χρειάζονται όλα τα ζωακια

Πάμε παλι..το μια χαρά το λες εσύ!απλά θα σου πω ότι 100% το ψαράκι της μητέρας σου δεν ειναι καλά..μπορείς να έχεις τα 1-2 ψαράκια που θες αλλά πρέπει να κάνεις μια καλή αρχή.αυτη την αρχη σου επισημενουμε απο την αρχη  εδώ :) το ενυδρείο το φτιάχνουμε για τα ζώα,όχι για εμάς.για να μην καθόμαστε και γράφουμε ένα σορό μηνύματα πάλι την λύση στην είπαμε..ενυδρείο μεγαλύτερο,φίλτρο καλό διάβασμα και σωστά φάρμακα..υπομονή με το καινούριο ενυδρείο 20-25 μέρες και το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λες εσύ εγώ επειδή το βλέπω είν' μια χαρά κ ζεί τόσα χρόνια δεν έχει αρρωστήσει για αυτό είπα ότι θα ναι καλά γιατί να μην είν' αλλωστε το ενυδρείο το έχω 3 βδομάδες έχω κάνει ότι μου είπαν εννοείται ότι χρειάζεται ενυδρείο μεγαλύτερο απλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ να το πάρω 

Link to comment
Share on other sites

Άμα το λέω εγώ και πιστεύεις ότι είναι δική μου άποψη τότε ζητώ συγγνώμη για την παρέμβαση και την λάθος μου καθοδηγηση :)

Καλή τυχη

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα..δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα αλλα πρεπει.Καταρχην τοσα ατομα λεμε το ιδιο πραγμα,ψαρια σαν τα molly η τα γκαπυ χρειαζονται περισσοτερα λιτρα για να ζησουν αλλα και για να ειναι χαρουμενα..επειδη για εμενα τουλαχιστον, ενα ψαρι οσο μικρο κι αν ειναι πρεπει να χει τον χωρο του ..ειναι που ειναι φυλακισμενα(γιατι ελευθερα δεν τα λες) ας τους δωσουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε.Το να κρατας 3 ψαρια σε 15 λιτρα (ακομα και τα πιο μικρα ψαρια που υπαρχουν) ειναι σαν να κρατανε εσενα σε κελι..οποτε οπως καταλαβαινεις για να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ εκει μεσα θα χρειαζονται καθε δυο μερες μεγαλη αλλαγη νερου..και παλι μιλαμε για συνθηκες ασχημες λογω χωρου οποτε δεν θα σου ζησουν πολυ .Δεν θα μιλησω για την βιολογια του ενυδρειου επειδη πιστευω πως για να κρατησεις ισσοροπια σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο χρειαζεται πολυ εμπειρια.Θα προτεινω για τα λιτρα σου εναν μονομαχο χωρις πολλα πολλα.Μαυρο η ασπρο χαλικακι(γενικα γηινα χρωματα),ενα φυτακι(πχ anubia) για να βοηθαει λιγο στις συνθηκες που ζει το ψαρι.Αυτο ειναι το μονο που μπορεις σε 15λιτρα..απο εκει και περα για 2-3ψαρια που λες δεν γινεται..θα πρεπει να πας σε κατι μεγαλυτερο αναγκαστικα.Δινω και φωτογραφιες (βεβαια αν ψαξεις θα βρεις πολυ πιο ωραιες)για να σε πεισω για την ομορφια και την μοναδικοτητα αυτου του ψαριου!

IMG_20180424_124714_195.jpg

20180331_153137.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

Καλησπερα και απο εμενα..δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα αλλα πρεπει.Καταρχην τοσα ατομα λεμε το ιδιο πραγμα,ψαρια σαν τα molly η τα γκαπυ χρειαζονται περισσοτερα λιτρα για να ζησουν αλλα και για να ειναι χαρουμενα..επειδη για εμενα τουλαχιστον, ενα ψαρι οσο μικρο κι αν ειναι πρεπει να χει τον χωρο του ..ειναι που ειναι φυλακισμενα(γιατι ελευθερα δεν τα λες) ας τους δωσουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε.Το να κρατας 3 ψαρια σε 15 λιτρα (ακομα και τα πιο μικρα ψαρια που υπαρχουν) ειναι σαν να κρατανε εσενα σε κελι..οποτε οπως καταλαβαινεις για να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ εκει μεσα θα χρειαζονται καθε δυο μερες μεγαλη αλλαγη νερου..και παλι μιλαμε για συνθηκες ασχημες λογω χωρου οποτε δεν θα σου ζησουν πολυ .Δεν θα μιλησω για την βιολογια του ενυδρειου επειδη πιστευω πως για να κρατησεις ισσοροπια σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο χρειαζεται πολυ εμπειρια.Θα προτεινω για τα λιτρα σου εναν μονομαχο χωρις πολλα πολλα.Μαυρο η ασπρο χαλικακι(γενικα γηινα χρωματα),ενα φυτακι(πχ anubia) για να βοηθαει λιγο στις συνθηκες που ζει το ψαρι.Αυτο ειναι το μονο που μπορεις σε 15λιτρα..απο εκει και περα για 2-3ψαρια που λες δεν γινεται..θα πρεπει να πας σε κατι μεγαλυτερο αναγκαστικα.Δινω και φωτογραφιες (βεβαια αν ψαξεις θα βρεις πολυ πιο ωραιες)για να σε πεισω για την ομορφια και την μοναδικοτητα αυτου του ψαριου!

IMG_20180424_124714_195.jpg

20180331_153137.jpg

Στο τελος θα τον ματιαξω αυτον τον μονομαχο !:hehe

  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Αυτό το λες εσύ εγώ επειδή το βλέπω είν' μια χαρά κ ζεί τόσα χρόνια δεν έχει αρρωστήσει για αυτό είπα ότι θα ναι καλά γιατί να μην είν' αλλωστε το ενυδρείο το έχω 3 βδομάδες έχω κάνει ότι μου είπαν εννοείται ότι χρειάζεται ενυδρείο μεγαλύτερο απλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ να το πάρω 

 

Αλλαζουμε παλι ρωτα.

 

Τα χρυσοψαρα ποσα ειναι, σε τη ενυδρειο ειναι ( λιτρα )?

Τη μεγεθος εχουν?

Καθε ποτε κανει αλλαγη νερου?

Και ποσο νερο αλλαζει?

Καθε ποτε ταιζει?

Τη αλλες ρουτινες ακολουθει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

Καλησπερα και απο εμενα..δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα αλλα πρεπει.Καταρχην τοσα ατομα λεμε το ιδιο πραγμα,ψαρια σαν τα molly η τα γκαπυ χρειαζονται περισσοτερα λιτρα για να ζησουν αλλα και για να ειναι χαρουμενα..επειδη για εμενα τουλαχιστον, ενα ψαρι οσο μικρο κι αν ειναι πρεπει να χει τον χωρο του ..ειναι που ειναι φυλακισμενα(γιατι ελευθερα δεν τα λες) ας τους δωσουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε.Το να κρατας 3 ψαρια σε 15 λιτρα (ακομα και τα πιο μικρα ψαρια που υπαρχουν) ειναι σαν να κρατανε εσενα σε κελι..οποτε οπως καταλαβαινεις για να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ εκει μεσα θα χρειαζονται καθε δυο μερες μεγαλη αλλαγη νερου..και παλι μιλαμε για συνθηκες ασχημες λογω χωρου οποτε δεν θα σου ζησουν πολυ .Δεν θα μιλησω για την βιολογια του ενυδρειου επειδη πιστευω πως για να κρατησεις ισσοροπια σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο χρειαζεται πολυ εμπειρια.Θα προτεινω για τα λιτρα σου εναν μονομαχο χωρις πολλα πολλα.Μαυρο η ασπρο χαλικακι(γενικα γηινα χρωματα),ενα φυτακι(πχ anubia) για να βοηθαει λιγο στις συνθηκες που ζει το ψαρι.Αυτο ειναι το μονο που μπορεις σε 15λιτρα..απο εκει και περα για 2-3ψαρια που λες δεν γινεται..θα πρεπει να πας σε κατι μεγαλυτερο αναγκαστικα.Δινω και φωτογραφιες (βεβαια αν ψαξεις θα βρεις πολυ πιο ωραιες)για να σε πεισω για την ομορφια και την μοναδικοτητα αυτου του ψαριου!

IMG_20180424_124714_195.jpg

20180331_153137.jpg

Δεν συμφωνω καθολου μ'αυτο!Eπειδη αγοραζουμε τους μονομαχους απο ποτηρακια δεν σημαινει οτι τους ειναι αρκετα τα 16 λιτρα.Ειμαι της αποψης κατω απο 25 λιτρα κανενα ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

Καλησπερα και απο εμενα..δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα αλλα πρεπει.Καταρχην τοσα ατομα λεμε το ιδιο πραγμα,ψαρια σαν τα molly η τα γκαπυ χρειαζονται περισσοτερα λιτρα για να ζησουν αλλα και για να ειναι χαρουμενα..επειδη για εμενα τουλαχιστον, ενα ψαρι οσο μικρο κι αν ειναι πρεπει να χει τον χωρο του ..ειναι που ειναι φυλακισμενα(γιατι ελευθερα δεν τα λες) ας τους δωσουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε.Το να κρατας 3 ψαρια σε 15 λιτρα (ακομα και τα πιο μικρα ψαρια που υπαρχουν) ειναι σαν να κρατανε εσενα σε κελι..οποτε οπως καταλαβαινεις για να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ εκει μεσα θα χρειαζονται καθε δυο μερες μεγαλη αλλαγη νερου..και παλι μιλαμε για συνθηκες ασχημες λογω χωρου οποτε δεν θα σου ζησουν πολυ .Δεν θα μιλησω για την βιολογια του ενυδρειου επειδη πιστευω πως για να κρατησεις ισσοροπια σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο χρειαζεται πολυ εμπειρια.Θα προτεινω για τα λιτρα σου εναν μονομαχο χωρις πολλα πολλα.Μαυρο η ασπρο χαλικακι(γενικα γηινα χρωματα),ενα φυτακι(πχ anubia) για να βοηθαει λιγο στις συνθηκες που ζει το ψαρι.Αυτο ειναι το μονο που μπορεις σε 15λιτρα..απο εκει και περα για 2-3ψαρια που λες δεν γινεται..θα πρεπει να πας σε κατι μεγαλυτερο αναγκαστικα.Δινω και φωτογραφιες (βεβαια αν ψαξεις θα βρεις πολυ πιο ωραιες)για να σε πεισω για την ομορφια και την μοναδικοτητα αυτου του ψαριου!

IMG_20180424_124714_195.jpg

20180331_153137.jpg

Είναι πολύ όμορφα είχε κ τ'αγορι μου μονομάχο εννοείται πως το ενυδρείο δεν είναι κατάλληλο το είπα απ' την αρχή θα πάρω τον άλλο μήνα μεγαλύτερο για να είναι κ αυτά πιο άνετα δεν ήξερα ότι ήταν λίγα τα λίτρα κ δεν θα ναι άνετα δεν μου το πε κ κάνεις 

Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος rafael έγραψε:

Δεν συμφωνω καθολου μ'αυτο!Eπειδη αγοραζουμε τους μονομαχους απο ποτηρακια δεν σημαινει οτι τους ειναι αρκετα τα 16 λιτρα.Ειμαι της αποψης κατω απο 25 λιτρα κανενα ψαρι!

Ειδικα οσο ειναι μικρος ειναι οκει τα 15 λιτρα αλλωστε και στο προφιλ τους στο φορουμ λεει 10-15 το λιγοτερο (το θεωρω λαθος γιατι οποιος το δει μπορει να παρει και λιγοτερα λιτρα)αλλα αυτο που θελω να πω ειναι πως ειναι επιτρεπτα για ενα ψαρι(ειδικα μικρο σε ηλικια ξαναλεω) απλως κι εγω συμφωνω μαζι σου οτι το θεμα ειναι να νιωθεις κι εσυ οτι ειναι πραγματικα χαρουμενο το ψαρι..γι αυτο κι εγω τους εχω σε 40-60 λιτρα .Αν θα μπορουσε πιο μετα η Αθηνα να αγορασει περισσοτερα λιτρα θα ηταν ιδανικο..το θεμα ειναι να καταλαβει οτι τα 15 λιτρα ειναι λιγα γενικα ωστε να την βοηθησουμε..αυτο

 

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος Betta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...