Jump to content

πως να ξεκινήσω θαλασσιο ενυδρειο 20 λ.


Recommended Posts

image.png.84baf51d9ab5a2ae76b3f0bd03ddc557.pngΠως να ξεκινήσω θαλάσσιο ενυδρείο 20 λ.

 

Καλημέρα έχω 2 ενυδρεία 20λ και 260 λ . στο μεγάλο έχω αφρικάνικες κιχλιδες , ενώ στο μικρό ένα μαχαιροψαρο. Θέλω το μικρό να το μετατρέψω σε θαλασσινό για να αποκτήσω εμπειρία με προοπτική να κάνω και το μεγάλο θαλασσινό . τι πρέπει να κάνω κατά την άποψη σασ για να ξεκινήσω

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να ξεκινήσεις με διάβασμα και μετά θα σου που και οι πιο έμπειροι τα δικά τους.  Φιλικά Μιχαλης

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να μπεις στην αλμυρά.Τα λίτρα τα οποία σκέφτεσαι είναι δύσκολα αλλά και ομορφα στο τέλος.

Θα χρειαστείς αραγωνιτη λίγο μισο κιλο περίπου,ένα εσωτερικό φιλαρακι με λίγο αντιφωσφωρο μέσα,λίγο βράχο,ενα φωτισμό μέτριο,βακτήρια,θερμότερη για το χειμώνα και ανεμιστήρα για το καλοκαίρι.Το δύσκολο εστιάζεται στην εξάτμιση του εάν βάλεις αναπλήρωση πρέπει να δεις πόσο νερό θα πέφτει ώστε να μην μεταβληθεί η αλατοτητα.Σκιμερ δεν θα χρειαστείς,μπορείς και χωρίς αυτό στα λίτρα αυτά.Υπομονη ,ελαφρύ χέρι,και δύο νεμο με ευκολα κοραλακια πχ ζωανθοι ,μανιτάρια κ.λ.π.θα έχεις ένα ωραίο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.png.3ff492d18605e93ade343199e71f59ea.pngΕυχαριστώ για τις συμβουλές !

1 αραγωνητης – τι είναι ?

2 το εσωτερικό φίλτρο – μπορώ να μετατρέψω το φίλτρο που ήδη έχει του γλυκού νερού έχει 3 δοχεία (βιολογικό υλικό, χοντρό σφουγγάρι και γυαλοβάμβακο), πρέπει να έχει τα ίδια υλικά συν αντιφώσφορο, ή μόνο το αντιφώσφορο. Μήπως είναι καλύτερο να αγοράσω καινούργιο φίλτρο για ειδικά θαλάσσιο ενυδρείο , εάν ναι μήπως θα μπορούσατε να μου συστήσατε πιο συγκεκριμένα.

3 τι βράχο πρέπει να πάρω?

4 το φωτισμό πρέπει να προσαρμόσω σε καπάκι του , τι λάμπα να πάρω?

5 έχω ένα θερμοστάτη 25 β. να πάρω άλλο?

6 πως να ρυθμίσω εξάτμιση , απλά συμπληρώνοντας νερό? πως καθαρίζω νερό , όπως στο γλυκό ή έχει ειδική διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος George Gourovanidis έγραψε:

image.png.3ff492d18605e93ade343199e71f59ea.pngΕυχαριστώ για τις συμβουλές !

1 αραγωνητης – τι είναι ?

2 το εσωτερικό φίλτρο – μπορώ να μετατρέψω το φίλτρο που ήδη έχει του γλυκού νερού έχει 3 δοχεία (βιολογικό υλικό, χοντρό σφουγγάρι και γυαλοβάμβακο), πρέπει να έχει τα ίδια υλικά συν αντιφώσφορο, ή μόνο το αντιφώσφορο. Μήπως είναι καλύτερο να αγοράσω καινούργιο φίλτρο για ειδικά θαλάσσιο ενυδρείο , εάν ναι μήπως θα μπορούσατε να μου συστήσατε πιο συγκεκριμένα.

3 τι βράχο πρέπει να πάρω?

4 το φωτισμό πρέπει να προσαρμόσω σε καπάκι του , τι λάμπα να πάρω?

5 έχω ένα θερμοστάτη 25 β. να πάρω άλλο?

6 πως να ρυθμίσω εξάτμιση , απλά συμπληρώνοντας νερό? πως καθαρίζω νερό , όπως στο γλυκό ή έχει ειδική διαδικασία

Αραγωνιτης ειναι η αμμος που μπαινει σε θαλασσινό ενυδρειο.

Το εσωτερικό φίλτρο δεν θα έχει υαλοβαμβακα διότι είναι πηγή νιτρικών. Την κινητοποίηση την κάνει ο βράχος μαζί με τα βακτηρια φυσικά.

Ένα έχεις ένα δικο σου μπορείς να το δουλέψεις.

Βράχος για μενα θεωρώ ότι καλύτερος είναι ο ζωντανός.Ο τρόπος που τον διαλέγεις είναι να είναι καθαρός απο αλγες η παρασιτα πχ αστερινες ροζ λογο τις κοραλινης να μυρίζει θάλασσα και να είναι ελαφρύς και πορώδες.

Εάν θες τον φωτισμό βάλουν στο καπάκι η κρεμαστο τελείως.Το φάσμα καλο είναι να μπλεδιζει. 

Θερμόστατη κρατάς αυτό η έναν διακριτικό 50αρι που θα δουλεύει ποιο ανετα.

Στην αναπλήρωση θα βάζεις νερό από αντίστροφη όσμωση εάν υπάρχει (που καλο είναι να υπάρχει)Η από βρύση με αντιχλωριο

Εδώ θα χρειαστείς ρεφρακτομετρο για να μετράς την αλατοτητα 

Και ίσος ένα μικρό κυκλοφορητη.

Τονίζω ότι χρειαζετε οπωσδήποτε διάβασμα και υπομονή και θα σε αποζημίωση σίγουρα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Αραγωνιτης ειναι η αμμος που μπαινει σε θαλασσινό ενυδρειο.

Το εσωτερικό φίλτρο δεν θα έχει υαλοβαμβακα διότι είναι πηγή νιτρικών. Την κινητοποίηση την κάνει ο βράχος μαζί με τα βακτηρια φυσικά.

Ένα έχεις ένα δικο σου μπορείς να το δουλέψεις.

Βράχος για μενα θεωρώ ότι καλύτερος είναι ο ζωντανός.Ο τρόπος που τον διαλέγεις είναι να είναι καθαρός απο αλγες η παρασιτα πχ αστερινες ροζ λογο τις κοραλινης να μυρίζει θάλασσα και να είναι ελαφρύς και πορώδες.

Εάν θες τον φωτισμό βάλουν στο καπάκι η κρεμαστο τελείως.Το φάσμα καλο είναι να μπλεδιζει. 

Θερμόστατη κρατάς αυτό η έναν διακριτικό 50αρι που θα δουλεύει ποιο ανετα.

Στην αναπλήρωση θα βάζεις νερό από αντίστροφη όσμωση εάν υπάρχει (που καλο είναι να υπάρχει)Η από βρύση με αντιχλωριο

Εδώ θα χρειαστείς ρεφρακτομετρο για να μετράς την αλατοτητα 

Και ίσος ένα μικρό κυκλοφορητη.

Τονίζω ότι χρειαζετε οπωσδήποτε διάβασμα και υπομονή και θα σε αποζημίωση σίγουρα.

 

image.png.f21c8c86f57a133cab5dc7de3102f8f6.pngΜου αρέσει διάβασμα , έχει κανένα σχετικό να με παραπέμψετε ?

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω εάν μπορείτε να μου συστήσετε κανένα καλό μαγαζί στην Θεσσαλονίκη , εκεί που ψωνίζω δεν έχει πολλά θαλάσσια , και προσπαθεί να με αποτρέψει λέγοντας ότι είναι πολύ ακριβό και δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

image.png.c883a725f4624bcbe69b886aa990e4ba.pngείναι τρομακτικό ! νομίζω πρέπει να ξεκινήσω και βλέπουμε , αρκεί να βρω καλό μαγαζί με σχετικά ήδη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Με το καλο να μπεις στην αλμυρά.Τα λίτρα τα οποία σκέφτεσαι είναι δύσκολα αλλά και ομορφα στο τέλος.

Θα χρειαστείς αραγωνιτη λίγο μισο κιλο περίπου,ένα εσωτερικό φιλαρακι με λίγο αντιφωσφωρο μέσα,λίγο βράχο,ενα φωτισμό μέτριο,βακτήρια,θερμότερη για το χειμώνα και ανεμιστήρα για το καλοκαίρι.Το δύσκολο εστιάζεται στην εξάτμιση του εάν βάλεις αναπλήρωση πρέπει να δεις πόσο νερό θα πέφτει ώστε να μην μεταβληθεί η αλατοτητα.Σκιμερ δεν θα χρειαστείς,μπορείς και χωρίς αυτό στα λίτρα αυτά.Υπομονη ,ελαφρύ χέρι,και δύο νεμο με ευκολα κοραλακια πχ ζωανθοι ,μανιτάρια κ.λ.π.θα έχεις ένα ωραίο αποτέλεσμα.

ΜΗΠΩΣ το αυτόματο πληκτρολόγιο... ΔΕΝ το προσέχεις και έχεις γράψει κάτι "περίεργα"... (πχ. το φιλτράκι... φιλαράκι.... λέω εγώ τώρα) που απέφυγα να διορθώσω. ;)

Στο 20 λίτρα 2 νέμο... κι εγώ φωνάζω στους δισκάδες; :rolleyes:

Και σαν παλιός που είσαι... μάθε επιτέλους το νέο λεξιλόγιο κι ότι... ΔΕΝ βάζουμε υαλοβάμβακα, στα ενυδρεία. :P

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

ΜΗΠΩΣ το αυτόματο πληκτρολόγιο... ΔΕΝ το προσέχεις και έχεις γράψει κάτι "περίεργα"... (πχ. το φιλτράκι... φιλαράκι.... λέω εγώ τώρα) που απέφυγα να διορθώσω. ;)

Στο 20 λίτρα 2 νέμο... κι εγώ φωνάζω στους δισκάδες; :rolleyes:

Και σαν παλιός που είσαι... μάθε επιτέλους το νέο λεξιλόγιο κι ότι... ΔΕΝ βάζουμε υαλοβάμβακα, στα ενυδρεία. :P

Αυτό με το Τ9 άστα χαχαχα :heheπροφανώς φιλτρακι εννοούσα. Τώρα σωστά παρατηρησες για τους νεμο όμως η πρόταση έγινε διότι τα συγκεκριμένα ζούμε ανετα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Και μην αρχίσεις την κουβέντα αν παθαίνουν ψυχολογικά.....;)

Καλά Νίκο πως θα το λέμε ενυδρειακο βαμβάκι?χαχαχα πειραχτηρι.:hehe

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, George Gourovanidis said:

image.png.84baf51d9ab5a2ae76b3f0bd03ddc557.pngΠως να ξεκινήσω θαλάσσιο ενυδρείο 20 λ.

 

Καλημέρα έχω 2 ενυδρεία 20λ και 260 λ . στο μεγάλο έχω αφρικάνικες κιχλιδες , ενώ στο μικρό ένα μαχαιροψαρο. Θέλω το μικρό να το μετατρέψω σε θαλασσινό για να αποκτήσω εμπειρία με προοπτική να κάνω και το μεγάλο θαλασσινό . τι πρέπει να κάνω κατά την άποψη σασ για να ξεκινήσω

 

Καλημέρα κι από εμένα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Απότι καταλαβαίνω έχεις ασχοληθεί με το χόμπυ στον χώρο του γλυκού νερού.

Για να ξέρουμε κι εμείς πως να μιλάμε..Γνωρίζεις γενικά τι κανεις για να διατηρείς υγιές ένα γλυκό ενυδρείο?Δηλαδή έχεις διαβάσει για ενυδρεία γενικά ή τώρα ξεκινάς να διαβάζεις για εμβάθυνση γνώσεων γενικά πάνω στο χόμπυ..Λογικά γνωρίζεις.

Στο θαλασσινό τα πράγματα είναι λίγο περίεργα και δύσκολα όταν μιλάμε για λίγα λίτρα, θα είναι καλή πρόκληση για σένα να ξεκινήσεις με 20 λίτρα στην αρχή και να πας σε μεγαλύτερο αργότερα, αλλά γενικά στη θάλασσα όσο μεγαλύτερο τόσο πιο εύκολο.

Για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ.. όταν κάτι συμβεί σε 300 λίτρα ενυδρείο είναι πολύ πιο δύσκολο να επηρεάσει γενικά τις συνθήκες νερού ώστε να μας παρουσιάσει προβλήματα το ενυδρείο και σε γενικές γραμμές μεχρι να γίνει αυτό εμείς ήδη έχουμε προλάβει να δουμε τι συμβαίνει και να διορθώσουμε το πρόβλημα με κάποια έκτακτη αλλαγή νερού ή με ότι άλλο χρειαζεται να κάνουμε, στα 20 λίτρα όμως καταλαβαίνεις οτι μια αλλαγή σε μία συνθήκη νερού από κάποιο λάθος μας ή κάτι που συμβαίνει μ΄εσα στο ενυδρείο (θάνατος κάποιου σαλιγκαριού για παράδειγμα) μπορεί να έχει άμεσες συνέπειες και καταλαβαίνεις τον λόγο ή ένα άλλο παράδειγμα είναι η αλατότητα, σκέψου πόσο πολύ μεταβάλεται η περιεκτικότητα του αλατιού μέσα σε ένα μικρό ενυδρείο 20 λίτρων αν εξατμιστει μια ποσότητα 2 λίτρων, η αλατότητα αυξάνεται κατά 10% γιατί το νερό εξατμίζεται το αλάτι όμως όχι ενώ στα 300 λίτρα η αύξηση της περιεκτικότητας με την ίδια εξάτμιση ή λίγο μεγαλύτερη λόγω μεγαλύτερης επιφάνεις νερού είναι ελάχιστη και μη ικανή να επηρεασει τα ζωντανά..

Και πολλά άλλα τέτοια που πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε αυτά τα λίτρα που θα τα βλέπεις με τον καιρό.

Δεν στα λέω για να σε αποπάρω, ισα ίσα πιστεύω οτι είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το μικρό ενυδρείο με θαλασσινό νερό(έχω ένα που τρέχει 4-5 μήνες τώρα και πάει πολύ καλά) απλά πρέπει να γνωρίζουμε τα δύσκολα κομμάτια πριν ξεκινήσουμε.  ;)

Γενικά από την ώρα που έχεις σκοπό να κάνεις και το μεγάλο θαλασσινό καλά είναι να προμηθευτείς μία αντίστροφη όσμωση διότι προσωπικά χρησιμοποιουσα πολλά χρόνια νερό βρύσης για το θαλασσινό μου ενυδρείο και ανα διαστήματα είχα εξάρσεις άλγεων που με το νερό αντίστροφης όσμωσης το αποφεύγεις σε μεγάλο βαθμό(όχι ομως τι δεν θα έχεις).

O niknik σου απάντησε στις ερωτήσεις σου. Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο ή δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτα για να σου πουμε πιο αναλυτικά τί θέλεις.

Παρεπιπτόντως τον επόμενο μήνα καλώς εχόντων των πραγμάτων θα κάνουμε μια συνάντηση στη Θεσαλονίκη που θα είναι μία πολύ καλή περίπτωση να σε γνωρίσουμε απο κοντά και να σου λυθούν και πολλές απορίες, οπότε ξεκίνα να μαζεύεις απορίες.

Σχετικά με το φιλτράκι, αυτό που έχεις πόσα λίτρα ανα ώρα είναι?

Μέσα στο φιλτράκι εγώ έχω μόνο αντιφώσφορο και άνθρακα για να κρατάει το νερό διαυγές.

Εκτός από το φιλτράκι θα χρειαστείς κι έναν μικρό κυκλοφορητή περίπου στα 800λτ/ωρα για αναδευση του νερού και κυματισμό στην επιφάνεια που το χρειαζόμαστε για καλύτερη οξυγόνωση του νερού αλλά και για να κρατάει το ph ψηλά εκεί που το χρειαζόμαστε(8.1-8.3).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.png.8a43f9bd3b2a7020af1583492e1c1f47.pngΚαλημέρα σε όλους !

 Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή στην κουβέντα!

 

Skoti, ευχαρίστως θα συμμετάσχω στην συνάντηση στην Θεσσαλονίκη.

 

Ασχολούμαι με χόμπι περίπου 2 χρόνια, ξεκίνησα από μικρό 20 λίτρο με τιγράκια και σήμερα έχω ένα μέτριο ενυδρείο περίπου 250λ. με διάφορες αφρικάνικες κιχλίδες, που πριν ένα μήνα έκανα γέννα , από την οποία επιβίωσαν έξι μικρά HARA,  στο μικρό έχω δυο μαχαιρόψαρα και άλλα τρία μικρά ψαράκια.

 

Θέλω αλλαγές !!!))

 

Στην αρχή σκεφτόμουν να κάνω μεγαλύτερο ενυδρείο περίπου 500 – 600 λ., αλλά αυτό θα προκαλέσει την ασφυξία στον χώρο , μένουμε σε διαμέρισμα )))

Βέβαια ακόμα δεν παράτησα την σκέψη αυτή τελείως , αλλά είπα να δω τι άλλο μπορώ να κάνω για αλλαγή.

 

Και κάπου εδώ σκέφτηκα θαλάσσιο ενυδρείο.

 

Λοιπόν για να μετατρέψω ένα 20 λίτρο από γλυκού σε θαλάσσιο πρέπει να αγοράσω τα παρακάτω:

1)    0.5 κιλά αραγωνίτη , ειδική άμμο για θαλάσσια ενυδρεία.

2)    0.5 κιλά ζωντανό βράχο, για να φυτρώσουν εκεί ζωντανή οργανισμοί. – αυτό πως γίνεται , ο ζωντανός βράχος έχει ήδη κοράλλια και άλλους οργανισμούς ή πρέπει να τα καλλιεργήσω εγώ ?  Από το ενυδρείο γλυκού νερού έχω ένα άσπρο κοράλλι , διακοσμητικό, δεν μας κάνει ? Γενικώς εάν θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε λίγο παραπάνω περί του ζωντανού η νεκρού βράχου.

3)    Ένα ανεμιστηράκι ή κυκλοφορητή 800λ την ώρα , είναι το ίδιο πράγμα ? Χρειάζεται για να κάνει κύμα και να δροσίζεις το νερό , κατάλαβα καλά ??? Που το βάζω στο ενυδρείο ή λειτουργεί με σωληνάκι ?  Έχω μια καλή αντλία αέρος , δεν κάνει για αυτόν το σκοπό ?   

4)    Έναν θερμοστάτη. Έχω το παλιό 25β. νομίζω είναι αρκετό. Σε πόσους βαθμούς πρέπει να είναι το νερό?

5)    Πρέπει να πάρω βακτήρια. Τι βακτήρια ? Τι θα κάνουν τα βακτήρια, είναι όπως του γλυκού νερού φτιάχνουν τον βιότοπο?

6)    Στο παλιό μου φίλτρο θα βγάλω το χοντρό σφουγγάρι, βαμβάκι και μακαρονάκι και θα βάλω αντιφώσφορο και καρβουνάκια? Τι δύναμη έχει το φίλτρο μου δεν ξέρω ήταν πακέτο με το ενυδρείο , πάντως την δουλειά του κάνει. Μήπως πρέπει να αγοράσω καινούργιο? Εάν ναι τι μάρκα προτείνετε?

7)    Φωτισμό θα αφήσω του ενυδρείου, που έχει στο καπάκι, άσπρο led. Πρέπει να έχει μπλε led ταινία? Υπάρχουν κάποιοι κανόνες? Πχ μπλε φωτισμός προκαλεί άλγη στο γλυκό νερό και εγώ δεν έβαλα μπλε ταινία, πάρα το γεγονός ότι ο γλείφτης μου είναι ικανός να κατεβάσει τόνους )))  

8)    Πρέπει να πάρω και αντίστροφη ώσμωση, αυτό το κατάλαβα !!! τι είναι? πόσο κοστίζει?

9)    Αλλαγές νερού. Πόσο συχνά πρέπει να τις κάνω, πόσο νερό να αλλάζω?

10) Ψαράκια ένα ή το πολύ ζευγάρι νέμο για αρχή, θα τα λατρέψει η μικρή μου!

 

Ξέχασα κάτι????

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καλό θα ήταν... οποιουδήποτε τύπου ενυδρείο και να "στήσεις"... να κάνεις μια αναζήτηση τουλάχιστον στο διαδίκτυο και να διαβάζεις στα προφίλ των ψαριών τις απαιτήσεις τους. ;)

Σε 20λιτρο ούτε "τιγράκια" ... ούτε "μαχαιρόψαρα" (που φτάνουν τα 80 με 100 εκ.) κλπ.... ούτε και τα "νέμο"... κι ας λέει τα δικά του ο Νίκος (κι επειδή εγώ έχω θέμα, με τα ψυχολογικά... των ψαριών)

Τα βάζουμε στα τζάμια... ας σεβαστούμε έστω και λίγο τις ανάγκες τους.... όπως το παιδί μας ΔΕΝ θα το μεγαλώναμε μέσα σε μια μπανιέρα... μέχρι τα 40 του.- B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος George Gourovanidis έγραψε:

image.png.8a43f9bd3b2a7020af1583492e1c1f47.pngΚαλημέρα σε όλους !

 Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή στην κουβέντα!

 

Skoti, ευχαρίστως θα συμμετάσχω στην συνάντηση στην Θεσσαλονίκη.

 

Ασχολούμαι με χόμπι περίπου 2 χρόνια, ξεκίνησα από μικρό 20 λίτρο με τιγράκια και σήμερα έχω ένα μέτριο ενυδρείο περίπου 250λ. με διάφορες αφρικάνικες κιχλίδες, που πριν ένα μήνα έκανα γέννα , από την οποία επιβίωσαν έξι μικρά HARA,  στο μικρό έχω δυο μαχαιρόψαρα και άλλα τρία μικρά ψαράκια.

 

Θέλω αλλαγές !!!))

 

Στην αρχή σκεφτόμουν να κάνω μεγαλύτερο ενυδρείο περίπου 500 – 600 λ., αλλά αυτό θα προκαλέσει την ασφυξία στον χώρο , μένουμε σε διαμέρισμα )))

Βέβαια ακόμα δεν παράτησα την σκέψη αυτή τελείως , αλλά είπα να δω τι άλλο μπορώ να κάνω για αλλαγή.

 

Και κάπου εδώ σκέφτηκα θαλάσσιο ενυδρείο.

 

Λοιπόν για να μετατρέψω ένα 20 λίτρο από γλυκού σε θαλάσσιο πρέπει να αγοράσω τα παρακάτω:

1)    0.5 κιλά αραγωνίτη , ειδική άμμο για θαλάσσια ενυδρεία.

2)    0.5 κιλά ζωντανό βράχο, για να φυτρώσουν εκεί ζωντανή οργανισμοί. – αυτό πως γίνεται , ο ζωντανός βράχος έχει ήδη κοράλλια και άλλους οργανισμούς ή πρέπει να τα καλλιεργήσω εγώ ?  Από το ενυδρείο γλυκού νερού έχω ένα άσπρο κοράλλι , διακοσμητικό, δεν μας κάνει ? Γενικώς εάν θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε λίγο παραπάνω περί του ζωντανού η νεκρού βράχου.

3)    Ένα ανεμιστηράκι ή κυκλοφορητή 800λ την ώρα , είναι το ίδιο πράγμα ? Χρειάζεται για να κάνει κύμα και να δροσίζεις το νερό , κατάλαβα καλά ??? Που το βάζω στο ενυδρείο ή λειτουργεί με σωληνάκι ?  Έχω μια καλή αντλία αέρος , δεν κάνει για αυτόν το σκοπό ?   

4)    Έναν θερμοστάτη. Έχω το παλιό 25β. νομίζω είναι αρκετό. Σε πόσους βαθμούς πρέπει να είναι το νερό?

5)    Πρέπει να πάρω βακτήρια. Τι βακτήρια ? Τι θα κάνουν τα βακτήρια, είναι όπως του γλυκού νερού φτιάχνουν τον βιότοπο?

6)    Στο παλιό μου φίλτρο θα βγάλω το χοντρό σφουγγάρι, βαμβάκι και μακαρονάκι και θα βάλω αντιφώσφορο και καρβουνάκια? Τι δύναμη έχει το φίλτρο μου δεν ξέρω ήταν πακέτο με το ενυδρείο , πάντως την δουλειά του κάνει. Μήπως πρέπει να αγοράσω καινούργιο? Εάν ναι τι μάρκα προτείνετε?

7)    Φωτισμό θα αφήσω του ενυδρείου, που έχει στο καπάκι, άσπρο led. Πρέπει να έχει μπλε led ταινία? Υπάρχουν κάποιοι κανόνες? Πχ μπλε φωτισμός προκαλεί άλγη στο γλυκό νερό και εγώ δεν έβαλα μπλε ταινία, πάρα το γεγονός ότι ο γλείφτης μου είναι ικανός να κατεβάσει τόνους )))  

8)    Πρέπει να πάρω και αντίστροφη ώσμωση, αυτό το κατάλαβα !!! τι είναι? πόσο κοστίζει?

9)    Αλλαγές νερού. Πόσο συχνά πρέπει να τις κάνω, πόσο νερό να αλλάζω?

10) Ψαράκια ένα ή το πολύ ζευγάρι νέμο για αρχή, θα τα λατρέψει η μικρή μου!

 

Ξέχασα κάτι????

 

καλημερα και απο μενα!απλα για να το πω λιγο πιο μπακαλικα και απλα στο θαλασσινο ενυδρειο το φιλτρο σου ειναι ο βραχος σου :)
οπως γινετε στο γλυκο η αποικηση των βακτηριδιων μεσα στο σφουγγαρι και στο μακαρονι ετσι και στο θαλασσινο γινετε μεσα στον βραχο..η διαδικασια ιδια..ριχνεις βακτηρια μεχρι να στρωσει..το ανεμηστηρακι και το wave maker ΔΕΝ ειναι το ιδιο..το ανεμηστηρακι ειναι για την ψυξη του ενυδρειου σου ενω το wave maker για να κανει κυματισμο μεσα στο ενυδρειο..ετσι εχουμε κυκλοφορια του νερου και οξυγονωση..η αντιστροφη οσμωση αφαιρει ολα τα βαρεα μεταλα απο το νερο της βρυσης..γιαυτα τα λιτρα και για ενυδρειο μεχρι 100 λιτρα με μια οσμωση των 50ε εισαι καλημενος πιστευω.βακτηρια θα σου προτεινα stability της seachem η special blend (αν και τα δευτερα εχουν την ταση σε ασχετα χρονικα σημεια να παρουσιαζουν κυανο-αλγη που αφαιρειτε ευκολα).απο το παλιο φιλτρο θα τα βγαλεις ολα..μονο αντιφωσφορο θα βαλεις.αλλαγες θα προτεινα μικρεα καθε βδομαδα..10-15% την βδομαδα...φυσικα θες και αλατι :P
το οποιο θα το ετοιμαζεις σε ενα κουβα μια μερα πριν απο νερο οσμωσης..μεσα στο δοχειο της αλλαγης σου βαζεις νερο οσμωσης και μολις φτασει (με ενα θερμοστατη) σε θερμοκρασια ενυδρειου (24-26 βαθμους) βαζεις το αλατι να σπασει με μια μικρη αντλια..μολις η αλατοτητα σου φτασει στο επιθυμητο 1024-1026 εισαι ετοιμος..(βαζω αυτη την διακυμανση γιατι μονο με ψαρακια μπορεις να εχεις πιο μικρη αλατοτητα ενω αν εχεις κ κοραλια λιγο μεγαλυτερη..προσωπικα για μενα η αυτοματη αναπληρωση ειναι must have σε θαλασσινο για να μην εχεις αυξομειωσεις σε αλατοτητα με αποτελεσμα των ζωντανων σου..κοστιζει γυρω στο 50αρικο..αφου εχεις σκοπο να μπεις στα αλατια (γνωμη μου) μην βαλεις ψαρια σε τοσα λιγα λιτρα..ειναι βασανηστηριο.μπορεις να βρεις λιγο μεγαλυτερη γυαλα..θα προτεινα 60 λιτρα και μπορεις μετα να βαλεις 2 occelaris μεσα και στην ουσια τον ιδιο εξοπλισμο που προαναφεραμε χρειαζεσε..απλα με λιγο μεγαλυτερο θερμοστατη αξιας 15ε και ενα φιλτρο εσωτερικο ιδιας αξιας..διαβασμα..πολυ διαβασμα..ιντερνετ εχεις..μπες και διαβασε!δες βιντεο!θα σε βοηθησουν παρα πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, George Gourovanidis said:

Καλημέρα σε όλους !

 Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή στην κουβέντα!

 

Skoti, ευχαρίστως θα συμμετάσχω στην συνάντηση στην Θεσσαλονίκη.

 

Ασχολούμαι με χόμπι περίπου 2 χρόνια, ξεκίνησα από μικρό 20 λίτρο με τιγράκια και σήμερα έχω ένα μέτριο ενυδρείο περίπου 250λ. με διάφορες αφρικάνικες κιχλίδες, που πριν ένα μήνα έκανα γέννα , από την οποία επιβίωσαν έξι μικρά HARA,  στο μικρό έχω δυο μαχαιρόψαρα και άλλα τρία μικρά ψαράκια.

 

Θέλω αλλαγές !!!))

 

Στην αρχή σκεφτόμουν να κάνω μεγαλύτερο ενυδρείο περίπου 500 – 600 λ., αλλά αυτό θα προκαλέσει την ασφυξία στον χώρο , μένουμε σε διαμέρισμα )))

Βέβαια ακόμα δεν παράτησα την σκέψη αυτή τελείως , αλλά είπα να δω τι άλλο μπορώ να κάνω για αλλαγή.

 

Και κάπου εδώ σκέφτηκα θαλάσσιο ενυδρείο.

 

Λοιπόν για να μετατρέψω ένα 20 λίτρο από γλυκού σε θαλάσσιο πρέπει να αγοράσω τα παρακάτω:

1)    0.5 κιλά αραγωνίτη , ειδική άμμο για θαλάσσια ενυδρεία. Είναι στο μάτι του καθενός, μπορείς να μην βάλεις αραγωνίτη αλλά μπορείς να βάλεις και 1 κιλό αραγωνίτη. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος..Αυτοί που φτιαχνουν ενυδρεία χωρίς αραγωνίτη κερδίζουν σε όγκο νερού αλλά και στην ευκολία καθαρισμού, ενώ αυτοί που βάζουν έχουν ένα επιπλέον φίλτρο στο ενυδρείο τους(παίζει τον ρόλο του φίλτρου)

2)    0.5 κιλά ζωντανό βράχο, για να φυτρώσουν εκεί ζωντανή οργανισμοί. – αυτό πως γίνεται , ο ζωντανός βράχος έχει ήδη κοράλλια και άλλους οργανισμούς ή πρέπει να τα καλλιεργήσω εγώ ?  Από το ενυδρείο γλυκού νερού έχω ένα άσπρο κοράλλι , διακοσμητικό, δεν μας κάνει ? Γενικώς εάν θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε λίγο παραπάνω περί του ζωντανού η νεκρού βράχου.Μισό κιλό ζωντανού βράχου συν 1 με 1,5 κιλό νεκρού είναι μια καλή επιλογή για να ξεκινήσεις το ενυδρείο σου. Τι εννοούμε λέγοντας νεκρός και ζωντανός βράχος..Ζωντανός είναι ο βράχος που έχει έρθει από τον βυθό της θάλασσας και κυρίως των κοραλλιογενών υφάλων που σημαίνει οτι έχουν βιολογία επάνω τους, έχουν ζωντανους μικροοργανισμους( σκουλήκια, σαλιγκαράκια,αστεριακια κτλ σε σπάνιες περιπτώσεις και καποια κοραλλακια που έχουν αντεξει την επίπονη  διαδικασία της μεταφοράς από εκεί στην κάθε χώρα, αυτό σημαίνει οτι ο βράχος είναι έτοιμος να λειτουργήσει σαν φίλτρο στο δικό μας ενυδρείο.Το μειονέκτημα επιλογής ζωντανού βράχου είναι οτι δεν μπορείς να ξέρεις τι κουβαλάει πάνω του από την θάλασσα, μπορεί να είσαι τυχερός και να είναι πεντακάθαρος από μικροοργανισμούς που δεν τους θέλουμε και να έχει μόνο οτι θέλουμε αλλά σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να έχει και τους μικροοργανισμούς που δεν θέλουμε και είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να τους καταπολεμήσουμε.Από την άλλη πλευρά ο νεκρός βράχος ήταν κάποτε ζωντανός και τώρα για κάποιο λόγο έχει νεκρώσει, κυρίως διότι διατηρείται πολύ καιρο εκτός ενυδρείου οπότε χάνουν την ζωή που έχουν πάνω τους αλλά είσαι σίγουρος οτι δεν θα έχει επάνω οργανισμούς που μπορούν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα στο μέλλον.Το μειονέκτημα είναι οτι θα πρέπει να περάσει πολύς καιρός για να πεις οτι ο βράχος ζωντάνεψε με την προσθήκη των βακτηρίων και των ζωντανών οργανισμών που προσθέτεις στο σύστημα εκ των υστέρων(κωπίποδα).Αν προσθέσεις ζωντανό βράχο εξαρχής το συστημα σου ζωντανεύει πιο γρήγορα και μπορεί να φιλοξενήσει με μεγαλύτερη ασφάλεια ζωντανούς οργανισμούς(ψαράκια, κοράλλια) νωρίτερα από το να ξεκινήσεις μόνο με νεκρό αραγωνίτη και βράχο. Ότι δεν καταλαβαίνεις,ξαναρώτα.

3)    Ένα ανεμιστηράκι ή κυκλοφορητή 800λ την ώρα , είναι το ίδιο πράγμα ? Χρειάζεται για να κάνει κύμα και να δροσίζεις το νερό , κατάλαβα καλά ??? Που το βάζω στο ενυδρείο ή λειτουργεί με σωληνάκι ?  Έχω μια καλή αντλία αέρος , δεν κάνει για αυτόν το σκοπό ?   Ο κυκλοφορητής μπαίνει εντός ενυδρείου για να ανακατεύει το νερό και να κοιτάει προς την επιφάνεια για να δημιουργει κυματισμό, ενώ το ανεμηστηράκι είναι εκτός ενυδρείου και κοιτάει την επιφάνεια του νερού για να διώχνει τα ζεστά κυματα αέρα που υπάρχουν πάνω από την επιφάνεια του νερού(κυρίως λόγω θέρμασνης που παράγουν τα φώτα) ετσι ώστε το νερό του ενυδρείου να μην ανεβάζει συνεχώς θερμοκρασία.

4)    Έναν θερμοστάτη. Έχω το παλιό 25β. νομίζω είναι αρκετό. Σε πόσους βαθμούς πρέπει να είναι το νερό?Καλυμένος θα είσαι.Η θερμοκρασία πρέπει να κυμαίνεται από 22 μέχρι 26 βαθμους και το καλοκαίρι στην χειρότερη μέχρι 28(max 28,5)

5)    Πρέπει να πάρω βακτήρια. Τι βακτήρια ? Τι θα κάνουν τα βακτήρια, είναι όπως του γλυκού νερού φτιάχνουν τον βιότοπο? Σου απάντησε ο Νίκος πιο πάνω.Προσωπικά χρησιμοποιώ τα stability και δεν έχω προσωπικη εικόνα για τα special blends,κατα γενική ομολογία όμως είναι καλά και τα δύο σκευάσματα βακτηρίων.

6)    Στο παλιό μου φίλτρο θα βγάλω το χοντρό σφουγγάρι, βαμβάκι και μακαρονάκι και θα βάλω αντιφώσφορο και καρβουνάκια? Τι δύναμη έχει το φίλτρο μου δεν ξέρω ήταν πακέτο με το ενυδρείο , πάντως την δουλειά του κάνει. Μήπως πρέπει να αγοράσω καινούργιο? Εάν ναι τι μάρκα προτείνετε? όχι δε χρειάζεται να αγοράσεις καινούργιο,απλά θα τα αφαιρέσεις όλα από το παλιό θα το πλυνεις καλά, περνα το και ένα χέρι ξυδι, πρόσθεσε αντιφώσφορο(ποσοτητα θα δεις πάνω στο κουτάκι που θα αγοράσεις) και είσαι έτποιμος.

7)    Φωτισμό θα αφήσω του ενυδρείου, που έχει στο καπάκι, άσπρο led. Πρέπει να έχει μπλε led ταινία? Υπάρχουν κάποιοι κανόνες? Πχ μπλε φωτισμός προκαλεί άλγη στο γλυκό νερό και εγώ δεν έβαλα μπλε ταινία, πάρα το γεγονός ότι ο γλείφτης μου είναι ικανός να κατεβάσει τόνους )))  Στη θάλασσα ισχύει το αντίθετο, ο έντονος λευκός φωτισμός προκαλεί άλγες σε συνδυασμό με κάποιες παραμέτρους του νερού ενώ ο μπλε όχι..Ο γενικός κανόνας για να καλύπτεις όλο το φάσμα αν θέλεις να φιλοξενήσεις και άλλους ζωντανούς οργανισμούς εκτός από κλοουν(κοράλλια) λέει ότι καθημερινά η φωτοπερίοδος πρέπει να είναι γύρω στις 8 ώρες και θα πρέπει να υπάρχει ένα συγκεκριμένο φάσμα για την σωστή ανάπτυξη των κοραλλιών το λευκό φως θα πρέπει να κυμαίνεται από τις 6000κ μέχρι 10000κ βαριά 12000κ και το μπλε γύρω στις 16000κελβιν με 18000 κέλβιν. (Ο φωτισμός είναι πολύ δύσκολο κομμάτι και σηκώνει πολύ κουβέντα ανάλογα με τους οργανισμούς που θέλεις να φιλοξενήσεις, εδώ στα λέω πολύ χοντρικά)

8)    Πρέπει να πάρω και αντίστροφη ώσμωση, αυτό το κατάλαβα !!! τι είναι? πόσο κοστίζει?Σου απάντησε ο Νικόλας πιο πάνω

9)    Αλλαγές νερού. Πόσο συχνά πρέπει να τις κάνω, πόσο νερό να αλλάζω? Από την ώρα που δεν θα έχεις σκίμμερ όπως είπε και ο Νίκος με 10% εβδομαδιαία θα είσαι εντάξει,αν αργότερα βάλεις και κοραλλάκια θα πρέπει να τις κάνεις λίγο μεγαλύτερες τις αλλαγές της τάξεως των 20-25% εβδομαδιαία(όπως κάνω κι εγώ τώρα σε αυτό που έχω)

10) Ψαράκια ένα ή το πολύ ζευγάρι νέμο για αρχή, θα τα λατρέψει η μικρή μου! Να βάλεις ζευγάρι διότι σε αυτά τα λίτρα δεν θα μπορέσεις να φιλοξενήσεις τίποτε άλλο

 

Ξέχασα κάτι???? Θα φανεί στην πορεία :)  Α ναι ξέχασες!! Το πολύ διάβασμα και την πολύ υπομονή!! :) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και αυτο 

μηπως να δεις και κατι αλλο....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...