Jump to content

Σπασιμο ενυδρειου


Recommended Posts

Γραφω για πρωτη φορά εδώ, επαθα ζημια με το ενυδρειο. Ειχα ενα JUWEL Rio 125 με το αντιστοιχο επιπλο, το ειχα εδω και 4 χρόνια λειτουργικο, δεν ειχε παθει τιποτα. 

Πριν απο 3 ημερες, ακούγεται ενα μπαμ καποια στιγμη το βραδυ, πηγαινω στο σαλονι, ειχε σπασει ενα κομματι και τα νερα ετρεχαν παντου, ειδα κι επαθα να καθαρισω, ο καναπες που ηταν διπλα σχεδον καταστραφηκε, τα ψαρακια ευτυχως τα περισσοτερα τα εσωσα και τα πηγα σε μαγαζι την αλλη μερα.

Το θεμα μου τωρα ειναι το εξης, για εγγυηση ουτε λογος μετα απο τοσα χρονια, ψαχνω ομως να βρω το τι μπορει να συνεβη κι εγινε αυτο...απο τις φωτογραφιες μοιαζει να χτυπηθηκε το τζαμι απο καποιο αντικειμενο, αλλά ΔΕΝ χτυπηθηκε, στο σπιτι ημουν μονος μου την ωρα που συνεβη και το ενυδρειο το καθαριζω καθε εβδομαδα, προσεχω και την παραμικρη γραντζουνια, στο σημειο αυτο δεν υπήρχε κάτι. 

Πέρα από την φοβια που λογικα με διακατεχει αυτές τις ημέρες λόγω της καταστροφής, οφείλω να πείσω και τον ιδιοκτήτη του σπιτιού με τον οποίο γίναμε μπίλιες λόγω του συμβάντος, ότι στο καινούργιο ενυδρείο που σκοπεύω να πάρω κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να ξανασυμβεί.

Εχει ακούσει κανείς για παρόμοια περίπτωση? Τι μπορεί να έφταιξε?

Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ.

 

20180414_113944-400.jpg

20180414_113948-400.jpg

20180414_114001-400.jpg

20180414_114005-400.jpg

20180414_114712-400.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια είχες μέσα; Μήπως έσκασε ο θερμαντήρας; Απίστευτο πάντως όπως το περιγράφεις, ευτυχώς ήσουν εκεί και δεν έπαθε κάνεις τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

3 σκαλαρια 3 δολλαρια 5 γατοψαρακια 1 πλακοστομο ειχα αυτον τον καιρο. Το σκεφτηκα κι εγω να ειχε καποια σχεση με τον θερμοστατη ή διαφορά θερμοκρασίας, αλλά βρίσκεται μέσα στο φίλτρο πίσω δεξιά όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, δεν έχει κάποια επαφή με το σημείο που έγινε το σπάσιμο.  

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερη περίπτωση..

Βάση βλέπω έχεις της juwel και το ενυδρείο έχει υπερυψωμένο πάτο.

Αστοχία υλικού ; Αλλά μετά από 4 χρόνια ; 

Πολύ πολύ περίεργο..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ απόλυτος αλλά θεωρώ πολύ δύσκολο να έσπασε από διαφορά θερμοκρασίας.

Κάτι άλλο προφανώς συνέβει. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο σπάσιμο.

Δεν νομίζω πως μπορεί σαν πιθανότητα να σου ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο. Μην αγχώνεσαι, και δες το από την καλή πλευρά.

Πάμε για καινούργιο.:D

Link to comment
Share on other sites

Είναι αθικτος; μήπως είχες στοιβαξει πέτρες και έφυγε κάποια πάνω στο τζάμι; πολύ παράξενο 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα ειναι προβλεπομενα και εταιρικά...από τα μαγαζιά που επικοινωνησα μου λένε ότι δεν μπορεί, με κάτι χτυπήθηκε.Αλλά δεν χτυπήθηκε, το ενυδρείο είναι σε σημείο (γωνία) που δεν περνάει κανείς και δεν ακουμπάει σε τίποτα. Δεν ξέρω τι να πω, θέλω να πάρω άλλο (το ίδιο ακριβώς βασικά, να κρατήσω την βάση που ήδη έχω και να πάρω πίσω τα ψαράκια μου από το μαγαζί), αλλά αν ξαναγίνει καμια στραβή θα με πετάξουν έξω από το σπίτι, ο ιδιοκτήτης φωνάζει ότι του κατέστρεψα τα πατώματα με τα νερά...

Link to comment
Share on other sites

Έλα...έχω κάμερα σπίτι σου xD

tsek this out

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος dkosto έγραψε:

Ναι ολα ειναι προβλεπομενα και εταιρικά...από τα μαγαζιά που επικοινωνησα μου λένε ότι δεν μπορεί, με κάτι χτυπήθηκε.Αλλά δεν χτυπήθηκε, το ενυδρείο είναι σε σημείο (γωνία) που δεν περνάει κανείς και δεν ακουμπάει σε τίποτα. Δεν ξέρω τι να πω, θέλω να πάρω άλλο (το ίδιο ακριβώς βασικά, να κρατήσω την βάση που ήδη έχω και να πάρω πίσω τα ψαράκια μου από το μαγαζί), αλλά αν ξαναγίνει καμια στραβή θα με πετάξουν έξω από το σπίτι, ο ιδιοκτήτης φωνάζει ότι του κατέστρεψα τα πατώματα με τα νερά...

Το δάπεδο είναι ξύλινο πάτωμα?

Link to comment
Share on other sites

παντως όποιος δει την 3η και 4η φωτογραφία δεν του βγάζεις απο το μυαλό πως κατι χτύπησε το τζάμι εκει! Εντωμεταξύ το τζάμι ειναι υλικό με "μνήμη".... και στο εργοστάσιο να ειχε χτυπήσει λιγο εκει η "ζημιά" μενει.  Εγώ θα έστελνα και ενα mail στο εργοστάσιο πάντως.
Και εγώ ηδη ειχα πριν 1 μηνα άνοιγμα ενυδρείου και πηρα το ιδιο μοντέλο με εσένα τώρα.....
Παντως οποίος δεν εχει μαζέψει 100 λίτρα νερό απο το σπίτι του δεν κατανοεί για τι φαση μιλάμε!

Το πάτωμα ποσο θα σου κοστίσει???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι πακέτο ρε φίλε.. εφιάλτης σκέτος! Βεβαιωσου ότι η βάση είναι στεγνή και δεν φούσκωσε γιατί άπαξ και η μοριοσανιδα ποτίσει θα πάρει την αντοχή φελιζολ. Το πάτωμα εκεί είναι ίσιο; , μήπως πέρασε κανένας κατσικοποδαρος από το σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Πίκρα μεγάλη, φίλε... Να υποθέσω ότι δεν θες να επισκευάσεις το υπάρχον ενυδρείο αλλάζοντας το μπροστινό τζάμι, μόνο που θα το βλέπεις θα λες πότε θα σπάσει από το πλάι ή πίσω!

 

Πάντως εγώ δεν εμπιστεύομαι ενυδρείο να κάθεται σε τέτοια εταιρική βάση, προτιμώ η βάση να είναι στο ίδιο πρόσωπο με τη γυάλα και όχι πιο μέσα. Η 3η και 4η φωτογραφία δείχνει σαν κάτι να χτύπησε το τζάμι, έστω και στο παρελθόν και να το έδειξε τώρα. Πρέπει να δεις το πάτωμα αν έχει φουσκώσει, δεν θα μπορείς να βάλεις νέο ενυδρείο εκεί. Το ίδιο και για τη βάση, αν έχει φουσκώσει, δεν θα πατήσει σωστά το νέο ενυδρείο. Καλό θα είναι να βάλεις ένα υπόστρωμα ενυδρείου JBL ενδιάμεσα. Άφησέ τα όλα να στεγνώσουν καλά και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.

 

Ίσως να'ναι καλύτερα ν'αλλάξεις εντελώς εταιρεία, δες το και σαν μια ευκαιρία ν'ανέβεις σε 200-300 λίτρα :)

 

Όσο για τον ιδιοκτήτη, δεν του πέφτει λόγος ώσπου να του παραδώσεις το σπίτι, τότε ας γκρινιάξει όσο θέλει! :lol2: Μάλιστα μπορείς να του ζητήσεις μείωση στο ενοίκιο, γιατί το σπίτι έχει υγρασία και φούσκωσε το πάτωμα!!!!!!!!!  :hysterical:    :lmao:

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμένα ενυδρεία δεν θέλουν υπόστρωμα οπως λέει ρητά η εταιρία ,

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο και βαση εγω θα τα σουταρα.παντως παιδια με επιασε το στομαχι μου.δεν φανταζομουν οτι μπορει να γινει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

η βαση εμενα μου εχει βραχεί (να τρεξει νερό οχι απλά να στάξει) αμέτρητες φορές στα 10 χρόνια που την εχω.... δεν εχει το παραμικρό φούσκωμα. έχουν κολλημένες άκρες και τελειώματα (τουλάχιστον η δικιά μου) και δύσκολα θα φτάσει νερό μέσα στο ξυλο. αλλά και να γινει θα φανεί με ενα καλό οπτικό έλεγχο μετά απο καμιά βδομάδα....

Link to comment
Share on other sites

Άραγε πόσο θα κοστίσει να επισκευάσει το ίδιο ενυδρείο σε επαγγελματία? Πχ εμένα αν μου έφτιαχνε μαγαζί γνωστό, ενυδρείο ιδίων διαστάσεων με το συγκεκριμένο Ρίο (με χοντροτερα τζάμια και κόντρες όμως). Μου ζητούσε 50 ευρώ λιγότερα από όσο κόστιζε το Ρίο.  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις και τα σχολια σας.

Απο τα συμφραζομενα, θεωρω πως ηταν η κακια στιγμη...μπορει οντως να ειχε χτυπησει το γυαλι καποτε (μετακομισα πριν απο περιπου εναν χρονο) και να εγινε κακο τωρα...αν και απιθανο, ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω ως λογικη αιτια.

Θα περιμενω μερικες μερες να δω αν φουσκωσε πατωμα και βαση, αν και ελπιζω πως οχι, οπτικα δεν βλεπω καμια διαφορα, τα στεγνωσα ολα την επομενη ημερα εξαλλου, και θα παρω το ιδιο ενυδρειο κρατωντας την υπαρχουσα βαση, για λογους κοστους μεταξυ αλλων (100κατι παει η βαση, γενικα το ενυδρειο ειχε βολεψει εργονομικα, σχημα, μεγεθος, χρωμα κλπ).

 

Link to comment
Share on other sites

anubias και rehau βγαζουν ακριβώς ίδια ενυδρεία σε διαστάσεις με το juwel αν δεν θες ίδια μάρκα.Είναι και πιο οικονομικά χωρίς προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

κρατησες τα τζάμια απο το σπασμένο??? μπορει αργότερα να σου ερθει να φτιαξεις ενα μιας και θα εχεις και καπακι περισσιο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...