Jump to content

Νέο Ancistrus Πρόβλημα..


Dynamite

Recommended Posts

Καλησπέρα πριν από 4 μέρες αγόρασα έναν μικρούλη άγκιστρο από ένα κατάστημα το οποίο ποτέ δεν είχα παράπονο εμπιστεύομαι και είναι και ο κύριος σύμβουλος του ενυδρείου μου ..

Το ψαράκι είναι 2,5εκατοστα έγινε κανονική προσαρμογή και τις πρώτες μερες έκανε 1-2 βόλτες .. Από Χθες όμως παρατηρώ να κάθεται μόνο πάνω στο τζάμι και γενικά μόνο στα τοιχώματα του ενυδρείου ...Ενώ έχω ένα ξύλο ένα πυθάρι και μια σπηλιά από πέτρες και γενικότερα πυκνή βλάστηση το ψαράκι αρνείται να ξεκολλήσει από τα τζάμια ...Δεν ξέρω καν αν τρώει .. Αγόρασα Ταμπλέτες αλγης έριξα μια δίπλα του αλλά τίποτα.. Οι συγκάτοικοι στο ενυδρείο είναι Guppies και γενικά δεν έχω δει κάποιο να τον ενοχλεί ...Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά του ;;; και αν όχι τι να κάνω;;;

IMG_20180414_161906048.jpg

IMG_20180416_212003903.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας και από τα τζάμια τρώει άλγη ο μικρούλης σου. Αν παρατηρήσεις να αλλάζει χρώμα ή να έχει περίεργα σημάδια τότε υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις ένα κομμάτι κολοκυθάκι ή αγγουράκι και για να βουλιάξει κάρφωσε το σε ένα πιρούνι  μάλλον σε λίγο θα τον δεις να τρώει εκεί 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !! Αυτό θα κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...