Jump to content

καινουρια αρχη με εσας μαζι!


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα και χρονια πολλα! Καποιοι ισως με θυμουνται απο πιο παλια. Εχω αφησει το χομπι για σιγουρα 2 χρονια μετα απο διαφορες υποχρεωσεις που ειχα. Σκεφτομαι σιγα σιγα να κανω μια νεα αρχη με πολυ αργα βηματα και υπομονη που σιγουρα παλιοτερα δεν ειχα. Το project εχει ως εξης, θελω να ξαναφτιαξω το ενυδρειο που ειχα διαστασεων 120χ60χ55 και σαμπ 61χ47χ50 περιπου ενας βασικος εξοπλοσμος υπαρχει και θα τον δειτε και σε φωτογραφιες. Προς το παρον το μονο που εχω ξεκινησει απο τα μεσα Ιανουαριου ειναι να βαλω στο σαμπ καποια κομματια νεκρου βραχου που ειχα επεξεργαστει ( βρασιμο-χλωρινη-ακουαφορτε-ξεβγαλμα) και να τα τρεχω με σκιμμερ κυκλοφορια αλατοτητα στο 1024 συμπληρωμα βακτηριων, αλλαγες νερου ανα 2 βδομαδες και αντιφωσφορο σε ριακτορα. Συμπληρωματικα δουλευει η αναπληρωση και εδω και μια βδομαδα εχω αναψει και ενα glo με 2 24watt blue plus και coral κατι νομιζω πολυ παλιες για 3 ωρες την ημερα, controller θερμοκρασιας eliwell, jebao rw8, doc skimmer tunze 9012 και στον ριακτορα εχω μια αντλια επιστοφης jebao 6000 οχι στο φουλ βεβαια.

Το ολο θεμα το παω πολυ αργα 3 μηνες τωρα απλα τρεχει ετσι με το βραχο αλλαγες λιγο ταισμα αραια και που κανω κατι τεστακια να δω που βρισκομαι, αν και λιγμενα τα πιο πολλα ελπιζω να μη μου λενε ψεμματα. ο κυκλος αζωτου σιγουρα εχει γινει. Ζωντανα δεν εχω βαλει ακομα αν και σκεφτομαι να ριξω ενα ζευγαρακι ocellaris ετσι να τα χαζευω!Εχω φτιαξει μια λιστα με πραγματακια που μου λειπουν και δοξα το Θεο ειναι αρκετα! βασικο ωστε να αρχισω να γεμιζω και το main ειναι ενα επιπλο το οποιο δεν εχω σκεφτομουν λοιπον το κλασικο να παω σε εναν που κανει μεταλικες κατασκευες και να του ζητησω να μου κατασκευασει ενα απο κοιλοδοκο σε διαστασεις 120*60*75 υψος αλλα εκει οπως χαζευα στο ιντερνετ καπου ειδα βαση ενυδρειου απο τσιμεντολιθους και αναρωτηθηκα κατα ποσο γινεται.Ευκολο ειναι σιγουρα και θεωρω και οικονομικο και το κανω και μονος μου, αλλα απο θεμα υγρασιας τι γινεται??απο θεμα αισθητικης πως θα σας φαινοταν?? για να προλαβω μερικους που θα ρωτησουν το ενυδρειο θα το εχω σε ενα ΄΄play room΄΄ (δωματιο που εχω τον υπολογιστη μου στο γραφειο μου και ειναι καθαρα δικος μου χωρος) και επισης το σπιτι ειναι ιδιοκτητο ισογειο με πλακακι κατω. 

παρακατω παραθετω τις δυο φωτογραφιες που βρηκα στο ιντερνετ απο τις δυο βασεις που αν φτιαξω απο κοιλοδοκο θα ειναι καπως ετσι αλλα με καποιες παραπανω κοντρες ενω αν φτιαξω απο τσιμεντολιθο δεν το φανταζομαι ακριβως ετσι αλλα ΣΑΝ ενα Π με καποια επιπλεον κοντρα. και τελος το σαμπακι οπως τρεχει με τον βραχο τωρα.

 

 

download.jpg

5158.jpg

Screenshot (10).png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή αρχή και με το καλό να ξαναδεις τις ομορφιές του ενυδρείου σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες και πάλι.εγω θα προτιμούσα κοιλοδοκο,γιατι απο της φωτο η δευτερη δεν βολευει για σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες και πάλι.εγω θα προτιμούσα κοιλοδοκο,γιατι απο της φωτο η δευτερη δεν βολευει για σαμπ.
Μα γι αυτο ειπα οτι με τσιμεντολιθο θα εκανα κατι σαν Πι και οχι αυτο στη φωτογραφια για να χωραει κ το σαμπ απο κατω.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα παταει μετα μονο στης ακρες,μηπως ειναι επικινδυνο και σου κανει κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Ε θα βαλω και καπου αλλου να στηριζεται... θα το φτιαξω με lego για να δω κ ποσα κομματια χρειαζομαι και θα στειλω μια φωτο να δεις τι εννοω!! [emoji23][emoji23]🤣

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Tsipouras said:

Ε θα βαλω και καπου αλλου να στηριζεται... θα το φτιαξω με lego για να δω κ ποσα κομματια χρειαζομαι και θα στειλω μια φωτο να δεις τι εννοω!!

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ωραίος και καλή επανέναρξη κι από εμένα...

Να το δεις όπως σου αρέσει!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ξαναηρθες Γιαννη (αν δεν κανω λαθος).

 

Καλη αρχη να εχεις ! Εγω θα απεφευγα τον τσιμεντολιθο κυριως για θεμα χωρου .

 

Ομως εσυ ξερεις καλύτερα. Οτι χρειαστείς εδω ειμαστε ! Μένουμε και κοντα (εγω Παπάγου).

Link to comment
Share on other sites

 

Με εχεις πετυχει και σε μια φαση λογω του οτι ειδα χθες ενα θεμα ενος παιδιου εδω στο φορουμ.σπασμενο ενυδρειο,δες το πρωτα,εβαλε και ενας φιλος ενα βιντεακι πολυ ωραιο.

Να μου συμβει καμοια τετοια στραβη,με βλεπω στο παρκακι με της γυαλες παραμασκαλα .χα χα

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα Γιαννης και οντως μενουμε κοντα! Παιδια κ εγω παλιοτερα την ειχα πατησει με ενα επιπλο μελαμινης οποτε θελω να κανω κατι πιο στιβαρο τωρα. Επισης δεν ξερω καθολου τι τιμες παιζουν, ποιος κανει τετοιες κατασκευες κ με τι 9ρεπει να του πω να το περασει για θεμα θαλασσινου. Επισης αντε κ φτιαχνω το σκελετο απο κοιλοδοκο... γυρω γυρω με τι το καλυπτεις;; αν ξερεις καποιος να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καλυπτεις με μελαμινη.εγω το κάλυψα με πλεξι μαυρο.η κοντρα πλακε θαλάσσης

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα Γιαννη και καλη αρχη σου ευχομαι.

Αν πας σε καποιον σιδερα και του ζητησεις τις διαστασεις που θες ειναι πολυ ευκολο να στην κανει. Υπαρχουν και παιδια απ οτι ξερω και μεσα απο το φορουμ που κανουν κατασκευες.Το θεμα ειναι μεχρι ποσο μπορεις να βαλεις το χερι στην τσεπη για μια τετοια κατασκευη γιατι δεν μπορεις να πεις οτι θα στοιχισει κατω απο 150€ (γνωμη μου).Απο εκει και περα αν θες να ριξεις το κοστος αγορας μελαμινης στο ντυσιμο του ενυδρειου να σου πω τι εκανα εγω: πηγα πηρα απο γνωστη αλυσιδα ξυλο mdf  το εβαψα και εμεινα ευχαριστημενος  οπως θα ελεγα την βαση να την βαψεις εσυ .

Οταν με το καλο αρχισεις τι φως θα βαλεις αυτο που ειχες φτιαξει εσυ DIY ?

Link to comment
Share on other sites

πιστευα οτι μια τετοια κατασκευη θα κοστιζε λιγοτερο,τελοσπαντων θα το κοιταξω, οσο για το ντυσιμο της μπορει να μη γινει και αμεσα. το φωτιστικο εκεινο υπαρχει κανονικα αλλα με ειχε προβληματισει λιγακι γτ δεν ηξερα ακριβως την αναλογια που επρεπε να βαλω  στο καθε καναλι για να μην ξεσπασουν αλγες.οταν ερθει εκεινη η ωρα θα ψαχτω και θα παρω γνωμες. οπως ειπα δε βιαζομαι καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: ποση κυκλοφορια θελει ο αντιφωσφορος στον ριακτορα; επισης αν υοαρχει καποιος που ξερετε κ φτιαχνει βαση απο κοιλοδοκο να μου πειτε να παρω καμια προσφορα

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Tsipouras έγραψε:

Ερωτηση: ποση κυκλοφορια θελει ο αντιφωσφορος στον ριακτορα; επισης αν υοαρχει καποιος που ξερετε κ φτιαχνει βαση απο κοιλοδοκο να μου πειτε να παρω καμια προσφορα

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν χρειαζετε να κινειτε πολυ,ελάχιστα διότι τρίβετε και πάει μέσα. Να περνάει από μεσα το νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ψαχνω καποιον να μου κανει τη βαση, μια βοηθεια? αθηνα ζωγραφου μενω αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιον για να μην ψαχνω ετσι στο ιντερνετ! απο κοιλοδοκο θα την κανω τελικα γαλβανιζε 40mm

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί να φτιάξεις από βάση από ξυλο;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι Παυλο μου δεν το σκεφτομαι καν. Την εχω παραγγειλει τη βαση μεσα στη βδομαδα θα την εχω! Και ξεκιναω σιγα σιγα το γεμισμα. Επισης λεω να ξεκινησω με bare bottom και να δω πως θα ειναι κ αν δε μ αρεσει θα συμπληρωσω αραγωνιτη αργοτερα. Επειδη στον πατο του ενυδρειου εχω κοντρες και δεν ειναι επιπεδο εχω αγορασει μια επιφανεια λευκου πλεξιγκλας την οποια κιολας λεω να κολλησω με σιλικονι για να ειναι ο βραχος στην ευθεια και να ειναι σαν το ενυδρειο της φωτογραφιαςdebb7dc3641bb86af738e87b762cbb37.jpgd793b5b39d8c89205383578969983dcc.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ ενδιαφέρον δεν το είχα δει ποτέ αυτό!!

Αντε με το καλο να παίρνουμε μπρος :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μπαίνω και εγώ λιγάκι για σφήνα στο θέμα για την ιδέα του bare bottom ενυδρείου,καινούργια αρχή και εγω(ο Γιάννης φταίει γι αυτό) και μία πρώτη εικόνα του πως θα είναι ένα τέτοιο ενυδρείο με φωτογραφία από το δικό μου! 

IMG_20180505_120843.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο κοσμας ειναι το δεξι μου χερι στην καινουρια αρχη. Την παμε βημα βημα μαζι!!

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2018 at 5:22 ΜΜ, το μέλος elaspre έγραψε:

Καλησπέρα σας, μπαίνω και εγώ λιγάκι για σφήνα στο θέμα για την ιδέα του bare bottom ενυδρείου,καινούργια αρχή και εγω(ο Γιάννης φταίει γι αυτό) και μία πρώτη εικόνα του πως θα είναι ένα τέτοιο ενυδρείο με φωτογραφία από το δικό μου! 

IMG_20180505_120843.jpg

Με το καλο λοιπον και για τους δυο,παρουσιαση δικια σου περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Με το καλο λοιπον και για τους δυο,παρουσιαση δικια σου περιμενω.

Πρέπει να κάνω και εγώ κάποια στιγμή, γιατί είμαι ακόμα στην προετοιμασία και κυρίως να δείξω το τι έχω κάνει με το sump μου(είναι χωρισμένο σε δύο κομμάτια) σε αυτού του τύπου την βάση! 

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμη η Βαση...σιγα σιγα θα στελνω την συνεχεια!!6e43cc883b54fdba18695d2ebac54a62.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η βαση μια χαρα.τα πηχακια που κόλλησες εξτρα που θα χρησιμεψουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...