Jump to content

καινουρια αρχη με εσας μαζι!


Recommended Posts

Για να μπει συρταροτα μπροστα το πλεξιγκλας

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Super!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εύκολο να μας πεις ποσο στοίχησε η βάση(?)

Link to comment
Share on other sites

Η βαση κοστισε 110 ευρω με γαλβανιζε κ διαστασεις 120×60×80

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε η Βαση με το ενυδρειο στο δωματιο...η βαση ηταν ισια αλλα οταν μπηκε στο δωματιο δεν καθοταν ισια, γι αυτο εβαλα τσοχακια απο κατω κ μαλιστα στα 2 διαγωνια χρειαστηκαν και 3 τσοχακια για να ειναι ενταξει. Υστερα αγορασα πολυστερινη (σαν φελιζολ) και το εκοψα για να κατσει πανω το σαμπ. Στη συνεχεια εχει καθαρισμα του ενυδρειου ωστε να τοποθετηθεο το νερο του σαμπ και να μεταφερθει κ το σαμπ στη θεση του. Το ενυδρειο εχει τοποθετηθει ετσι στο δωματιο ωστε να εχει αποσταση απο τον πισω τοιχο και να μπορω να βαψω ακομα κ το δωματιο χωρις να ξαμακουνηθει η γυαλα.b45117d555d572cf6004716665019d58.jpg06ff8e291a50cdec873e7878fb6fa414.jpg15df31c980197168b58c9ec44e9f44cc.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αργα και σταθερα βηματα μπραβο.Μια κατεβασια θα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Νικο τι εννοεις με το μια κατεβασια;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α ναι ναι μια

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα πας καλά!!! 

 

Για μένα καλύτερα να βγάλεις την γωνία και και να βάλεις "Τ" πίσω από το ενυδρείο με μια Τάπα και να κάνεις μια μικρή τρυπουλα για να έχεις καλύτερη ροή και λιγότερο θόρυβο... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο Φ είναι η σωλήνα που κατεβάζει το νερό; 40ή32;

Το είχες δουλέψει και παλιά με σαμπ το ενυδρείο; 

Φοβάμαι ότι θα κάνει αρκετό θόρυβο η υπερχείλιση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ενυδρειο με αυτη την υπερχηληση κ αυτο το σαμπ εχουν ξαναδουλεψει. Φ40 αν θυμαμαι καλα ειναι

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με μια jebao dc 6000... εκανε σε λογικα πλαισια

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να υπηρχαν δυο υπερχειλισεις , αλλα ειναι μεγακιυτσικη οποτε δεν νομξζω να εχεις θεμα

Για να γεμιζουμεεεε!!!:bigemo_harabe_net-193:

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

Καλα παμε παυλο γεμιζω σιγα σιγα...ειναι μεγαλη η σωληνα και δεν θα εχω κανενα θεμα. Απο αυριο θα κοιταξω σιγα σιγα να παρω καποια κομματια για να μπει σε λειτουργεια και το σαμπ. Το μονο θεμα που με εχει στεναχωρησει λιγο ειναι οτι λογο του ανισοπεδου πατοματος εχω μισο ποντο διαφορα στη σταθμη του νερου. Ισως με την κυκλοφορια να μη φαινεται τοσο αλλα εγω που το ξερω με εννοχλει.1262aca3d3879d2a7ea122e8865ad9a8.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα φαινεραι με τη  κυκλοφορια μη σε αγχωνει αυτο!!

Εχω καποια κομματια απο τις υπερχειλισεις μου οου ειναι φ40

αν θες πες να δω μηπως σου κανει κατι

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι ενα ταφ με σπειρωμα για να μπει στην εξωτερικη μερια της υπερχειλησης (αυτο που μου ειπαν τα παιδια για να μην εχω θορυβο) ενω μεχρι τωρα ειχα απλα μια γωνια αυτη που ειναι στη φωτογραφια. Και μετα θελω μονο καποια απλα κομματια για το κατεβασμα και για την αντλια επιστροφης στην οποια λεω να βαλω σωληνα και οχι λαστιχο.4cfa19c1900a47c7bde56be2243d8acd.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς θα ελεγα να ειχες 2 κατεβάσματα υπερχειλίσεων φ25 το ενα και ίσως μικρότερο το αλλο.  

 

Καπως ετσι θα το εκανα εγω. Και φυσικά το τάφ για τον θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι 2;; με ενα το δουλευα και παλια και ηταν μια χαρα, ασε που υπαρχει ηδη τρυπα και ειναι φ40

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω καταλάβει, και χωρις να το εχω δοκιμάσει εγω προσωπικά, με τα 2 γίνεται ποιο αθόρυβο, καθώς φαντάζομαι μοιράζεται (μειώνεται) η ποσότητα νερού σε κάθε έξοδο κατεβάσματος. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λοιπον μπηκε στον πατο το πλεξιγκλας για ομορφια βεβαια εγκλοβισε λιγο νερο το οποιο για να αναπνεει εχω κανει καποιες τρυπουλες καθως εχω κοψει και τις γωνιες για να μην τραυματαιστουν οι σιλικονες θα δειτε την φωτογραφια, επισης για το θεμα με το αλφαδιασμα ειδα απο το θεμα ενος παιδιου και αγορασα κατι ταπες με σπειρωμα θα τις δειτε σε φωτογραφια οι οποιες βοηθουν και αντεχουν το βαρος, το κακο ειναι οτι δεν το εκανα απο την αρχη πριν μπει η γυαλα και νερα κτλ κτλ οποτε αναγκαστικα να βγαλω πολυ νερο για να το ελαφρυνω και σιγα σιγα τις τοποθετησα χωρις βεβαια να καταφερω να τις βαλω τελειως μεσα. Ισως με το βαρος που θα προστεθει στη συνεχεια μπουν καλυτερα. Στη συνεχεια για να ρεγουπαρω τις βιδες εβαλα ενα γριλο απο αυτοκινητο ωστε να σηκωθει λιγο το τερας. Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευτηκα και κουραστικα για να τα κανω αυτα αλλα οποιος δεν εχει μυαλο....95d792a339a8f4a3b6af366ec8002ef9.jpgb3c27768011d53806e84f063707fd93a.jpgdb174967e3340572785347938c1a9bc3.jpgbc6b743581b35bdf9f3f5421374dd3c1.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση... Γιατι δεν εβαλες αντι του πλέξι γκλας το γνωστό σε ολους μας louvers για φωτιστικά που ειναι μικρα κυβακια...??? Θα ειναι bare bottom? 

Link to comment
Share on other sites

επιστράτευσες γρύλο για ενυδρείο?...επρεπε να βγάλεις φωτογραφείες...

καλή επιλογή νομίζω αν και δεν ειμαι ειδικός.

το πλεξι πολύ ωραια ιδέα αλλα για τις τρύπες νομίζω θα βουλώσουν πολύ γρήγορα? δεν το κολλησες;

βγάλε και μια φωτο σε κατοψη να το δούμε συνολικά με το βράχο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...