Jump to content

Τροφή του πλεκο


Rascal

Recommended Posts

Εχω 2 Gyrinocheilus aymonieri sp. Gold (Chinese Algae Eater) θα ήθελα να μου πεί κάποιος που έχει αυτό το ψάρι τι μάρκα τροφή του δίνει συγκεκριμμένα γιατί αυτήν που χρσιμοποιώ και με προμήθευσε το κατάστημα παίζει να μην είναι και τόσο κατάληλη....ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πλέκο τα CAE, ούτε γατόψαρο.

Οσο για την τροφή τρώνε τα πάντα, με προτίμηση σε ταμπλέτες βυθού, κατά προτίμηση με σπιρουλίνα (ότι τρώνε και τα γατόψαρα). Θα φάει όμως και στικς και νιφάδες και αγγούρι και κολοκύθι και άλγες και απ' όλα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 Gyrinocheilus aymonieri sp. Gold (Chinese Algae Eater) θα ήθελα να μου πεί κάποιος που έχει αυτό το ψάρι τι μάρκα τροφή του δίνει συγκεκριμμένα γιατί αυτήν που χρσιμοποιώ και με προμήθευσε το κατάστημα παίζει να μην είναι και τόσο κατάληλη....ευχαριστώ

Υπάρχουν πολλές τροφές στην αγορά που είναι ειδικά για αυτά τα ζωντανά. Όλα είναι σε δισκία για να πηγαίνουν στον πάτο. (Όλα τα γνωστά ονόματα).

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσουμε ότι είναι καλός καθαριστής όσο είναι μικρό. Αργότερα όσο μεγαλώνει γίνετε όλο και πιο νωχελικό. Επίσης στρεσάρει ψάρια όπως οι δίσκοι και μπορεί να τους δημιουργήσει πρόβλημα καθώς κολλάει επάνω τους και τους καταστρέφει την βλέννα που υπάρχει γύρω από το σώμα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

algae waffers σε διάφορες μάρκες. Ο δικός μου πλέκο παρόλο που είναι περίπου 10-15 εκ όταν πεινάει αρχίζει το καθάρισμα των τζαμιών και γίνεται ενεργός κυρίως με σβηστό το φως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...