Jump to content

Επιστροφη στο χομπι και ανανεωση του ενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ
Μετα απο αρκετο καιρο απουσιας απο το χομπι επεστρεψα και αποφασισα να κανω καποιες αλλαγες στο κυριο ενυδρειο μου. το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα (καθαρα 100-110) διαστασεις 80x40x40. 

Για αρχη θελω να δω ποια ψαρια θα κρατισω και τι θα κανω με το ενυδρειο, σκεφτικα να το εκανα βιοτοπικο ασιας ή αμερικης αλλα θελω την γνωμη σας. 

 

το ενυδρειο επιδη λογο υποχρεωσεων το ειχα αφισει λιγο στην τυχη του ειχε γινει ενας χαμος απο φυτα και αλγη.... απο ψαρια εχω:

1. ενα κοπαδι neon tetra των 7 ατομων, 2. ενα κοπαδι zebra danio των 7 ατομων , 3. ενα ζευγος ancistrus με μερικα μωρα και 4. καποια μικρα guppies .

θα αφισω μονο τα νεον και τα ανσιστρους  και τα αλλα θα τα δοσω σιγουρα. αν παω σε κατι αλλο θα δοσω και τα νεον-ανσιστρους. 
το ενυδρειο ειναι με ξυλα και αμμο και απο φυτα vallisneria gigantea, java fern, και λιγο κερατοφυλλο, Το καθαρισα απο αλγες και κλαδεψα τα φυτα και σκοπευω να το αδειασω για να το καθαρισω καλητερα και να βγαλω περισσευματα απο σιλικονη στα τζαμια οποτε και θα αλλαξω το aquascape. 

θελω να μου πειτε μερικες ιδεες για το τι μπορω να κανω με το ενυδρειο και τι μπορω να αλλαξω.
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή νέα αρχή....

Για νέο aquascape βρήκα μερικές καλές ιδέες στο Google!!!a78a7bd5170ddaaf70fa563d4410096e.thumb.jpg.79bc90ab51a6eaa8d96b52d9b1b50ce5.jpg99280ed9cb0ef36bb56e0f319f5c0421.thumb.jpg.4fd90d2baae52421031ecc2de989a49f.jpgaf935292f6f847b787260eb414ff171c.jpg.39da6a615691dc5f17b806dd0aa16d8f.jpgAmazing-Aquascape-Freshwater-Gallery-Ideas-22.jpg.dfee859c5107c640b82360931cc44332.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερά και με το καλό η επστροφή

Εφόσον έχεις ήδη κάνει τις επιλογές σου ως προς τα είδη που θα κρατήσεις, τα λίγα που μπορώ να συμπληρώσω είναι πως μπορείς να ενισχύσεις την ομάδα των tertras με συνολικά 15-20 ψάρια

Είναι ωραίο είδος για τα λίτρα που διαθέτεις και ο συνδυασμός με τα ανσιστρους είναι όμορφος!

Ενημερωτικά η λατινική ονομασία του ψαριού έχει ελληνική ρίζα

Paracheirodon: from the Greek para, meaning ‘related to’, and the generic name Cheirodon

 

Αν θέλεις κάποιες ιδέες ως προς τον βιότοπο τους, δες το συνημμένο

 

Και πάλι καλή επιστροφή

(τα υπόλοιπα για στρωμένο ενυδρείο, ποικιλία στις τροφές, σωστές αλλαγές νερού κλπ, δε νομίζω πως τα "χρειάζεσαι")

 

Biotope-ING.pdf

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος ο συνδιασμός των τέτρα με τα ανσιστρους.

Ίσως σε αυτό το συνδιασμό να δοκίμαζα και ένα ζευγάρι microgeophagus ramirez, με την ανάλογη επεξεργασία του νερού.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

Καλησπερά και με το καλό η επστροφή

Εφόσον έχεις ήδη κάνει τις επιλογές σου ως προς τα είδη που θα κρατήσεις, τα λίγα που μπορώ να συμπληρώσω είναι πως μπορείς να ενισχύσεις την ομάδα των tertras με συνολικά 15-20 ψάρια

Είναι ωραίο είδος για τα λίτρα που διαθέτεις και ο συνδυασμός με τα ανσιστρους είναι όμορφος!

Ενημερωτικά η λατινική ονομασία του ψαριού έχει ελληνική ρίζα

Paracheirodon: from the Greek para, meaning ‘related to’, and the generic name Cheirodon

 

Αν θέλεις κάποιες ιδέες ως προς τον βιότοπο τους, δες το συνημμένο

 

Και πάλι καλή επιστροφή

(τα υπόλοιπα για στρωμένο ενυδρείο, ποικιλία στις τροφές, σωστές αλλαγές νερού κλπ, δε νομίζω πως τα "χρειάζεσαι")

 

Biotope-ING.pdf

 

Πολύ καλό το συνημμένο, πού μπορώ να βρω και το υπόλοιπο βιβλίο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

 

Πολύ καλό το συνημμένο, πού μπορώ να βρω και το υπόλοιπο βιβλίο;

 

Αυτό εννοείς?

 

http://www.aquapress-bleher.com/product/blehers-biotopes/

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!!! θα κρατισω τα νεον και θα τα κανω 10-15, θελω να βαλω ενα ζευγαρι ραμ αλλα δεν εχω παρει ακομα α/ο και δεν μπορω να παρεχω τις συνθηκες που θελουν οποτε θα βαλω καποια αλλη στιγμη. ξυλα εχω κατι ριζες μοπανι τι αλλο μπορω να βαλω και που μπορω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

 

Μάλλον, αλλά σε PDF έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Από φυτά, πως σκέφτεσε να συνεχίσεις; Πως το φαντάζεσε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2018 at 10:04 ΜΜ, το μέλος theodor72 έγραψε:

Από φυτά, πως σκέφτεσε να συνεχίσεις; Πως το φαντάζεσε;

σκεφτομαι να κρατισω java fern,valisneria και να βαλω καποιο επιφανειας 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και παλι, Το ενυδρειο αυτη την στιγμη εχει 13 neon tetra,6 caridina propinqua, ancistrus ζευγαρι+Τα μωρα τους, 1 apple snail και μερικα σαλιγκαρακια μικρα.
μου εχει μεινει να αναβαθμισω το φωτισμο και να προσθεσω λιγα φυτα ακομα. Μπορω να παω τα νεον τετρα σε 16-20 ή θα ειναι πολλα? 

 

φιλτρα εχω 2 εσωτερικα, ενα dolphin 750l/h αν δεν κανω λαθος και ενα μικρο 350l/h, 
φυτα java fern, vallisneria gigantea,λιγο κερατοφυλλο.

 

κατι αλλο που μπορω να κανω? 
Αυτα που εχω σκεφτει ειναι:
αυξηση φωτισμου απο t8 10w σε 2 προβολεις 30-40w 6500k.
αγορα α/ο.
αυξηση φυτομαζας.
προσθηκη ριζων(red moor,mopani κτλ) και τανινων.
προσθηκη moon light. 
Εμπλουτισμο διατροφης, λυπασματων κτλ.

 

Για οτιδηποτε αλλο ακουω γνωμες-συμβουλες. :)
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...