Jump to content

Αναποφασιστος με τιμή ΝΟ2


Recommended Posts

Είμαι στην φάση που στρωνω το ενυδρείο μου για να φιλοξενήσει τον μελλοντικό 3ο μόνομαχο μου. :bigemo_harabe_net-115: Μέχρι προχθές μετρούσα με υγρό τεστ Sera αμμωνία 0,5mg/l, η οποία πλέον 2 μέρες τώρα έχει μηδενιστεί. Για νιτρώδη προμηθεύτηκα υγρό τεστ της ίδιας εταιρείας η οποία μου έβγαλε μια τιμή που δεν είμαι σίγουρος, δεν ξέρω δηλαδή εάν είναι 0,5mg/l ή 0. Να προσθέσω ότι το βιολογικό υλικό στο φίλτρο είναι από το πρώην γαρίδαδικο μου, οπότε είχε κάποια βιολογία. Τεστ για νιτρικά δεν έχω παρά μόνο stick της Tetra το οποιο μου έδειξε την τιμή 10. Το στρώσιμο γίνεται με τροφή και προσθήκη βακτηρίων 2 εβδομάδες τώρα. Παραθέτω και φώτο για να μου πείτε τι τιμή βλέπετε εσείς. Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

IMG_20180508_204609-600x800.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 0,5 βλεπω εγω.Αντε καλοτυχο και το τριτο!

Έγινε επεξεργασία - rafael
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ακούμπησε το σωλήνα του τεστ πάνω στο χαρτί, στο σημείο που τα χρώματα έχουν το ημικύκλιο, και κοιταξέ το από πάνω σε φως ημέρας.

Θα έχεις καλύτερη άποψη. Εμένα πάντως όπως το βλέπω μου μοιάζει ότι φέρνει περισσότερο προς το μηδέν.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, SOTIRIS said:

Ακούμπησε το σωλήνα του τεστ πάνω στο χαρτί, στο σημείο που τα χρώματα έχουν το ημικύκλιο, και κοιταξέ το από πάνω σε φως ημέρας.

Θα έχεις καλύτερη άποψη. Εμένα πάντως όπως το βλέπω μου μοιάζει ότι φέρνει περισσότερο προς το μηδέν.:)

Και μένα με μπέρδεψε πολύ! Δεν ήξερα εάν ειναι 0 ή 0,5 την μία το έβλεπα έτσι την άλλη αλλιώς και έλεγα τι στο καλό αχρωματοψία έχω; :crazyyyy: Οπότε θα το κάνω αύριο το πρωι όπως είπες, θα βάλω και μια φωτο για να είμαι σίγουρος και να μου το επιβεβαιώσετε και εσείς. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Γιώργος Ζαφ. said:

Νομίζω πως και κάτω από άσπρο φως λάμπας θα σου δείξει το σωστό αποτέλεσμα..

Το δοκίμασα κάτω από λάμπα φθορίου αλλά και πάλι δεν έβγαζα άκρη. Θα το επαναλάβω και αύριο το πρωί σε φως ημέρας να το σιγουρεψω. :hehe

Link to comment
Share on other sites

0 ειναι.... το αλλο χρωμα παρα ειναι πορτοκαλι. :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

κι εγώ 0 το βλέπω.

Καλή αρχή και σε αυτό το ενυδρειάκι!!!  ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Skoti said:

Καλημέρα,

κι εγώ 0 το βλέπω.

Καλή αρχή και σε αυτό το ενυδρειάκι!!!  ;)

Σε ευχαριστώ πολύ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...