Jump to content

Τα φυτά....ακούνε!


Recommended Posts

αφήστε κάτω μπουκάλες και διαχυτήρες και πιάστε το μπλα μπλα με τα φυτά σας..... δεν το λέω εγώ :hehe

https://www.huffingtonpost.gr/entry/zetetheke-apo-paidia-na-kanoen-bullying-se-ena-feto-kai-30-emeres-kai-meta-eyine-aeto_gr_5af1aa9fe4b0c4f19327100d?mya?utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos2

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι τα φυτά και ακούνε και νιώθουν από προσωπική εμπειρία. Αν και δεν το έχω πολύ με την κηπουρική και με τα φυτά κάποια στιγμή σε μια έκθεση φυτών αγόρασα το δικό μου προσωπικό μικρό παχύφυτό, η πωλήτρια μου είπε ότι κάποια στιγμή θα ανθίσει αλλά θα αργήσει πολύ να βγάλει λουλούδι. Ήταν περίοδος που τότε εξερευνούσα την πλευρά του Reiki, οπότε αποφάσισα να κάνω ένα πείραμα. Πήρα το παχύφυτό στο μικρό του γλαστρακι και επικέντρωσα την σκέψη μου και την ενέργεια μου πάνω του "λέγοντας" του νοητά ότι "θα σε φροντίσω" ακουμπώντας τα φύλλα του. Το επόμενο πρωί είχε βγάλει βολβο που πήγαινε για ανθό...Δεν το πίστευα, προσπαθούσε το μυαλό μου να επεξεργαστεί τι συνέβη. Πλέον είναι σε μια τεράστια γλάστρα αφού η ανάπτυξη του ήταν ραγδαία και ακάθεκτο συνεχίζει. Η δύναμη της ενέργειας ή του συναισθήματος που εκπέμπουμε έχει αντίκτυπο παντού γύρω μας και η φύση το ανταποδίδει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η μικρη ανυποψιαστη ανθοπωλης δεν ηξερε σε τι χερια θα παει το παχυφυτο!:P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

αφήστε κάτω μπουκάλες και διαχυτήρες και πιάστε το μπλα μπλα με τα φυτά σας..... δεν το λέω εγώ :hehe

https://www.huffingtonpost.gr/entry/zetetheke-apo-paidia-na-kanoen-bullying-se-ena-feto-kai-30-emeres-kai-meta-eyine-aeto_gr_5af1aa9fe4b0c4f19327100d?mya?utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos2

 

Τετοια βιντεακια πρεπει να δειχνουν στα σχολεια καθε μερα! Ομως οι δασκαλοι εχουν τα παδια μας γραμενα στα αρ.... τους! (Συγνωμη) Κριμα...:(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τετοια βιντεακια πρεπει να δειχνουν στα σχολεια καθε μερα! Ομως οι δασκαλοι εχουν τα παδια μας γραμενα στα αρ.... τους! (Συγνωμη) Κριμα...:(

Νανα με κανεις και κοκκινιζω!:blush:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει το ίδιο παράδειγμα με μουσικές όμως.

Τα φυτά που δέχονταν κλασική μουσική αναπτύσσονταν καλυτερα απο αλλά που "άκουγαν" metal, thrash, κτλ κτλ

:bigemo_harabe_net-52:

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ολο αυτο το θεμα εχει τη ριζα του στις δονησεις που δημιουργουνται απο τους ηχους.Η ιδια η κινηση του συμπαντος βγαζει ηχο!Η γη μας το ιδιο.Οσο πιο κοντα στα Hz αυτα ειναι οι υπολοιποι ηχοι που παραγονται γυρω τους, τοσο πιο εναρμονισμενοι αισθανονται και οι εμβιοι οργανισμοι  και ανταποκρινονται σ'αυτους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αμα εβαζα στα φυτα την προγιαγια μου να τα μιλαει, θα εβγαζαν ποδια και θα περναν τα βουνα για λιγη ησυχία..........:hehe

Χαρακιρι κατασταση μιλαμε..... :death:

Σε αγαπω γιαγιακα..... μην με βριζεις απο εκει πανω....:angel::usd:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αμα εβαζα στα φυτα την προγιαγια μου να τα μιλαει, θα εβγαζαν ποδια και θα περναν τα βουνα για λιγη ησυχία..........:hehe

Χαρακιρι κατασταση μιλαμε..... :death:

Σε αγαπω γιαγιακα..... μην με βριζεις απο εκει πανω....:angel::usd:

@Rik

Άσχετο αλλά είσαι απο Σαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι αγορινα.........απο Βολο ειμαι αλλα εχω κανει και Σαλονικη ..........φανταρος κατασταση..... :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αμα εβαζα στα φυτα την προγιαγια μου να τα μιλαει, θα εβγαζαν ποδια και θα περναν τα βουνα για λιγη ησυχία..........:hehe

Χαρακιρι κατασταση μιλαμε..... :death:

Σε αγαπω γιαγιακα..... μην με βριζεις απο εκει πανω....:angel::usd:

Μαλλον !

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

 

Μαλλον !

Δεν παιζει το μαλλον φιλε μου........αφου αναρωτιωμουν ποτε αναπνεει για να μιλαει συνεχεια..........πολυβολο μιλαμε:ballistic:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Δεν παιζει το μαλλον φιλε μου........αφου αναρωτιωμουν ποτε αναπνεει για να μιλαει συνεχεια..........πολυβολο μιλαμε:ballistic:

Το μαλλον δεν πηγαινε στην προγιαγια αλλα στον αν εισαι απο Σαλονικη!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ολοι ειμαστε απο παντου και ολοι ειμαστε και απο πουθενα........... εγω εχω πατερα μυρμιδόνα, μανα Σικελιδα και προγιαγια απο την Κρητη........αντε βγαλε ακρη!!    :bye2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ξαναγραψτο!Ολοι απο παντου!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

το ότι τα φυτά επηρεάζονται απο την μουσική - δονήσεις θετικά ή αρνητικά είναι γνωστό. Αλλά αυτό το πείραμα μου μοιάζει λίγο fake, να το πω ελληνικά ψεύτικο.

Δεν το αναλύω γιατί βαριέμαι τώρα αλλά θα πω πολύ λίγα, δεν στέκι στην λογική και ούτε τα παιδιά ήταν 24 ώρες το 24 πάνω απο το φυτό και τέλος τόσο καταστροφή δεν πάθαιναν τα φυτά ούτε με το σκληρό ροκ, νομίζω πως μεσολάβησε ανθρώπινο χέρι για να περάσουν ένα μήνυμα στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

και ψεύτικο να είναι και ανθρώπινο χέρι να έχει μπει, δεν νομίζω ότι χρειάζόταν να μπεί σε τέτοια διαδικασία ολόκληρη ικεα για να θίξει το θέμα του bullying με....φυτά πόσο μάλλον σε ανήλικους που τα περισσότερα είναι μπενάκης-βγενάκης.

Όπως και να χει μακάρι να τους μείνει τελικά ο πραγματικός λόγος για τον οποίο έγινε το πείραμα και όχι ότι τα φυτά αναπτύσσονται ταχύτερα αν τους μιλάμε...

 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Χρήστος said:

Δεν το αναλύω γιατί βαριέμαι τώρα αλλά θα πω πολύ λίγα, δεν στέκι στην λογική και ούτε τα παιδιά ήταν 24 ώρες το 24 πάνω απο το φυτό και τέλος τόσο καταστροφή δεν πάθαιναν τα φυτά ούτε με το σκληρό ροκ, νομίζω πως μεσολάβησε ανθρώπινο χέρι για να περάσουν ένα μήνυμα στα παιδιά.

Όχι τα παιδιά δεν ηταν 24 ώρες από πάνω. Αυτό που λέει στο video είναι ότι κάποια από τα σχόλια των παιδιών, είτε αρνητικά είτε θετικά, είχαν ηχογραφηθεί και παιζοντουσαν σε λούπα.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...