Jump to content

πιο αρχαρια δεν παει


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα προσπαθήσω να τα πω εν συντομία.

Μετά από παρακάλια παιδιών αποκτήσαμε ένα Hailea E25 Aquarium 25 Litre.

Το πήραμε από γνωστό pet shop που μας είπε να το γεμίσουμε, να βράσουμε και να βάλουμε μέσα κάτι πετρούλες και βραχάκια και για τις επόμενες 3 μέρες να ρίχνουμε από 2 καπάκια tetra starter με θερμοστάτη στο 25 και το φίλτρο RP-200 σε λειτουργία.

3 μέρες αργότερα, πήγα στο pet shop και πήρα 1 μικρό "γλύφτη", 5 πλάτυ και 2 neon tetra.

 

Αυτό έγινε την Δευτέρα και από τότε έχω τρελαθεί.

 

Καταρχήν τα ψαράκια είναι πολλά ή οκ?

 

Μου είπαν να τα ταΐζω με αυτά που μοιάζουν με confetti μία φορά την ημέρα και κάθε 3 μέρες να ρίχνω και μία άλλη τροφή που είναι σε σχήμα χαπιού (καφέ) για να τρώει λίγο παραπάνω και ο γλύφτης. 

Έχω να πω ότι τα πλάτυ τρώνε το δικό τους και μετά τρώνε όσο μπορούν και από το "χαπάκι" με αποτέλεσμα να γεμίζουν τον τόπο κακά. 

 

Είναι οκ ο τρόπος που ταίζω?

 

Την δεύτερη μέρα το νερό μύριζε κάτι μεταξύ μπρόκολο και σκόρδο, έβαλα στο φίλτρο αυτό το μαύρο που προεξέχει να ρίχνει από τις τρυπούλες πάνω στην επιφάνεια και νομίζω ότι είναι κάπως καλύτερη η μυρωδιά (νομίζω είναι χειρότερη μετά το φαγητό).

 

Επίσης, προχθές, το ένα neon χάθηκε και 2-3 ώρες, δεν το έβλεπα πουθενά και τελικά το βρήκα με μαγκωμένη την ουρίτσα ανάμεσα σε 2 πετρούλες. Το ελευθέρωσα αλλά αμέσως μετά παρατήρησα ότι δεν είχε πια ουρά!! Πέθανε χθες, δεινοπάθησα να το βρω, είχε κολλήσει στο βραχάκι και αναγκάστηκα να βγάλω το βραχάκι για να το ξεκολλήσω.

Κι επειδή τρόμαξα μην τραυματιστούν κι άλλα ψάρια, αφαίρεσα και μερικές πέτρες, έχουν μείνει λίγες όπως βλέπετε.

 

Μου είπαν ότι κάθε εβδομάδα, θα βγάζω ένα 25% του νερού, θα το συμπληρώνω με φρέσκο και θα ρίχνω μέσα ένα καπάκι starter.

Εδώ διαβάζω ότι το νέο νερό πρέπει να προετοιμαστεί για να μπει μέσα.

 

Εδώ μέσα διαβάζω ότι έπρεπε να έχω στρώσει κάτι κάτω, χαλίκι ίσως.

Έπρεπε να έχω κάνει στρώσιμο με βακτήρια ή κάτι άλλο.

Έπρεπε να μετράω αμμωνία και διάφορα άλλα.

Δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά.

 

Τα ψαράκια παρόλαυτά είναι πολύ δραστήρια και χαρούμενα (μέχρι στιγμής).

 

Και ρωτάω:

 

1. χαλίκι να στρώσω? γίνεται με τα ψάρια μέσα?

2. τα κακά τα καθαρίζω? πρέπει να πάρω σκούπα βυθού? και αν έχει κάτω χαλίκι πως θα τα βλέπω?

3. το φίλτρο που έχω αρκεί?

4. το τάισμα είναι οκ έτσι?

5. πρέπει να μετράω αμμωνία και τέτοια και αν ναι με τι?

6. με τα φώτα τί να κάνω? νομίζω στον γλύφτη δεν αρέσει το φως. Τα έχω ανοιχτά την μέρα, αργά το απόγευμα τα κάνω απαλό μπλε και το βράδυ σκοτεινά.

7. νερό τελικά να αφαιρώ κάθε εβδομάδα?

 

ευχαριστώ και λυπάμαι που δεν είχα κάνει σωστή έρευνα πριν φέρω τα καημένα τα ζωντανά σπίτι.

 

 

 

en.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να βάλεις ένα πρόγραμμα στο ενυδρείο, 

Φωτισμός

ο φωτισμός να ανάβει 8 ώρες την ημέρα ( δεν χρειάζεται το μπλε φως) και μετά σκοτάδι, ποιες ώρες θα ανάβει αυτό θα το επιλέξεις εσύ, 

Τάισμα

Μην ταΐζεις κάθε μέρα, μέρα παραμέρα καλύτερα και θα ρίχνεις τόσο όσο να τρώγεται όλο, μην περισσεύει τίποτα

Αλλαγές νερού, 

1 την εβδομάδα οπωσδήποτε τουλάχιστον το 30-40%, το νερό που θα βάζεις μέσα στο ενυδρείο θα είναι ίδια θερμοκρασία με αυτό που έχει μέσα

Το ενυδρείο θέλει θερμοστάτη και θερμόμετρο να βλέπεις την θερμοκρασία, τα ψάρια είναι τροπικά και θέλουν 26C το μίνιμουμ 

Φίλτρο

Το φίλτρο θέλει μέσα βιολογικό υλικό το αγοράζεις από το pet shop για να δημιουργηθεί βιολογία και να στρώσει το ενυδρείο.

Ψάρια

Ο γλύφτης που αναφέρεις σίγουρα δεν κάνει για τα λίτρα του ενυδρείου που έχεις, άσε τα πλάτυ μέσα  και τα tetra και θα είναι μια χαρά.

Καθάρισμα στις ακαθαρισίες των ψαριών με μία μικρή απόχη γίνεται, 

Καλό θα είναι κάποια στιγμή να βγάλεις ότι ψεύτικο υπάρχει μέσα και βάλεις κάνα ξύλο μικρό και να δέσεις πάνω ένα αληθινό φυτό, θα είναι καλύτερα για τα ψάρια και θα γίνει πιο φυσικό το ενυδρείο σου, τις πέτρες κάτω μπορείς να τις αφήσεις.

Ρίχνεις αντιχλώριο όπως σου έχουν πει και βακτήρια για έναν μήνα τουλάχιστον, πρέπει να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο για να αρχίσει να δημιουργείται βιολογία στο φίλτρο όμως

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Vana Kardasi έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, Καλησπέρα, δυστυχώς θα σε στεναχωρήσω, ελπίζω όχι πολύ

 

Θα προσπαθήσω να τα πω εν συντομία.

Μετά από παρακάλια παιδιών αποκτήσαμε ένα Hailea E25 Aquarium 25 Litre. Είναι σχετικά λίγα τα λίτρα, για οποιαδήποτε "ομάδα" ψαριών

Το πήραμε από γνωστό pet shop που μας είπε να το γεμίσουμε, να βράσουμε και να βάλουμε μέσα κάτι πετρούλες και βραχάκια και για τις επόμενες 3 μέρες να ρίχνουμε από 2 καπάκια tetra starter με θερμοστάτη στο 25 και το φίλτρο RP-200 σε λειτουργία.

3 μέρες αργότερα, πήγα στο pet shop και πήρα 1 μικρό "γλύφτη", 5 πλάτυ και 2 neon tetra. Ο "γλύφτης" είναι μάλλον pleco και σίγουρα δεν μπορεί να "ανεχτεί" τα 25 λίτρα. Τα πλάτυ ανήκουν στα ζωοτόκα, γεννάνε αρκετά και σε λίγο καιρό το ενυδρείο θα ειναι γεμάτο μικρά. Είναι σίγουρο πως θα αρέσει στα παιδιά σου να βλέπουν γεννήσεις, αλλά δε θα τους αρέσει να βλέπουν τα ψαράκια να μη μεγαλώνουν. Τα τέτρα θέλουν ομάδα και πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο σε μήκος

 

Αυτό έγινε την Δευτέρα και από τότε έχω τρελαθεί.

 

Καταρχήν τα ψαράκια είναι πολλά ή οκ? Πολλά, όχι λόγω πλήθους αλλά λόγω μικρού ενυδρείου. Προσωπική μου άποψη, επέστρεψε τα παραπάνω ψάρια στο πετ σοπ κι αγόρασε έναν όμορφο μονομάχο

 

Μου είπαν να τα ταΐζω με αυτά που μοιάζουν με confetti μία φορά την ημέρα και κάθε 3 μέρες να ρίχνω και μία άλλη τροφή που είναι σε σχήμα χαπιού (καφέ) για να τρώει λίγο παραπάνω και ο γλύφτης. 

Έχω να πω ότι τα πλάτυ τρώνε το δικό τους και μετά τρώνε όσο μπορούν και από το "χαπάκι" με αποτέλεσμα να γεμίζουν τον τόπο κακά. 

 

Είναι οκ ο τρόπος που ταίζω? Μέχρι να "στρώσει" το ενυδρείο, να αποκτήσει δλδ το φίλτρο ικανοποιητική βιολογία ώστε να μπορούν τα ψάρια να ζούνε, θα σου έλεγα να ταίζεις κάθε 3-4 ημέρες

 

Την δεύτερη μέρα το νερό μύριζε κάτι μεταξύ μπρόκολο και σκόρδο, έβαλα στο φίλτρο αυτό το μαύρο που προεξέχει να ρίχνει από τις τρυπούλες πάνω στην επιφάνεια και νομίζω ότι είναι κάπως καλύτερη η μυρωδιά (νομίζω είναι χειρότερη μετά το φαγητό).

 

Επίσης, προχθές, το ένα neon χάθηκε και 2-3 ώρες, δεν το έβλεπα πουθενά και τελικά το βρήκα με μαγκωμένη την ουρίτσα ανάμεσα σε 2 πετρούλες. Το ελευθέρωσα αλλά αμέσως μετά παρατήρησα ότι δεν είχε πια ουρά!! Πέθανε χθες, δεινοπάθησα να το βρω, είχε κολλήσει στο βραχάκι και αναγκάστηκα να βγάλω το βραχάκι για να το ξεκολλήσω.

Κι επειδή τρόμαξα μην τραυματιστούν κι άλλα ψάρια, αφαίρεσα και μερικές πέτρες, έχουν μείνει λίγες όπως βλέπετε.

 

Μου είπαν ότι κάθε εβδομάδα, θα βγάζω ένα 25% του νερού, θα το συμπληρώνω με φρέσκο και θα ρίχνω μέσα ένα καπάκι starter. Εφόσον έχεις άστρωτο φίλτρο, οι αλλαγές θα πρέπει να είναι 40-50% ανά 4-5 ημέρες

Εδώ διαβάζω ότι το νέο νερό πρέπει να προετοιμαστεί για να μπει μέσα. Αυτό σημαίνει να έχει την ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου και να έχεις προσθέσει αντιχλώριο σύμφωνα με τις οδηγίες στο μπουκάλι (αν δεν έχεις πάρει αντιχλώριο, προτίμησε να βρεις το Prime)

 

Εδώ μέσα διαβάζω ότι έπρεπε να έχω στρώσει κάτι κάτω, χαλίκι ίσως. Γενικά αποφεύγουμε τα ψεύτικα διακοσμητικά. Κάνε μια έρευνα για χαλίκι σε πετ σοπ ή και σε καταστήματα με είδη κήπου

Έπρεπε να έχω κάνει στρώσιμο με βακτήρια ή κάτι άλλο.

Έπρεπε να μετράω αμμωνία και διάφορα άλλα.

Δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά. Η πιο γρήγορη λύση ειναι να ζητήσεις από κάποιον "γείτονα" χομπίστα να σου δώσει λίγο βιολογικό υλικό από το δικό του φίλτρο και να το βάλεις στο δικό σου.

 

Τα ψαράκια παρόλαυτά είναι πολύ δραστήρια και χαρούμενα (μέχρι στιγμής).

 

Και ρωτάω:

 

1. χαλίκι να στρώσω? γίνεται με τα ψάρια μέσα? Αν αποφασίσεις να επιστρέψεις τα ψάρια και να βάλεις μονομάχο, πριν βάλεις το ψάρι, κάνε όσες αλλαγές θέλεις. Γενικά αποφεύγουμε να κάνουμε δουλειές με τα ψάρια μέσα, εκτός αν μιλάμε για κάτι γρήγορο

2. τα κακά τα καθαρίζω? πρέπει να πάρω σκούπα βυθού? και αν έχει κάτω χαλίκι πως θα τα βλέπω? Η σκούπα βυθού ειναι γενικά χρήσιμη. Την κρατάς με τέτοιο τρόπο ώστε να ακουμπάει σχεδόν στο βυθό και να τραβάει τις ακαθαρσίες κι όχι χαλίκι ή βότσαλα. Οι ακαθαρσίες ειναι πάντα πιο ελαφριές και η σκούπα τις τραβάει

3. το φίλτρο που έχω αρκεί? Αρκεί αλλά θα πρέπει να βάλεις βιολογικο υλικό (το ανέφερα πιο πάνω)

4. το τάισμα είναι οκ έτσι? Μέχρι να στρώσει το φίλτρο, τάιζε κάθε 3-4 μέρες

5. πρέπει να μετράω αμμωνία και τέτοια και αν ναι με τι? Το σωστό είναι να προμηθευτείς τεστ (υγρά) για γλυκό νερό.Μόνο έτσι θα ελέγξεις αν το ενυδρείο έστρωσε και θα μπορείς να το παρακολουθείς στην πορεία. Οι οδηγίες αναγράφονται πάνω στα τεστ και γενικά δε θα πρέπει να σε τρομάζει η διαδικασία

6. με τα φώτα τί να κάνω? νομίζω στον γλύφτη δεν αρέσει το φως. Τα έχω ανοιχτά την μέρα, αργά το απόγευμα τα κάνω απαλό μπλε και το βράδυ σκοτεινά. 8 ώρες την ημέρα ειναι καλά. Συνήθως βάζουμε μια "λογική" φωτοπερίοδο (πχ 13:00 έως 21:00)

7. νερό τελικά να αφαιρώ κάθε εβδομάδα? Απαντήθηκε πιο πάνω

 

ευχαριστώ και λυπάμαι που δεν είχα κάνει σωστή έρευνα πριν φέρω τα καημένα τα ζωντανά σπίτι.

 

 

 

 

 

Αν υπάρχουν κι άλλες απορίες, εδώ είμαστε

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

  • Τί σημαίνει να βάλω βιολογικό υλικό στο φίλτρο? Μέσα στο φίλτρο κάπως? Η μέσα στο ενυδρείο?
  • Μου είπαν ότι είναι όλα αρσενικά, υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει? Και να κάνουμε μωρά?
  • Πώς το φέρνω το νέο νερό στην ίδια θερμοκρασία? Το ζεσταίνω κάπως? Πρέπει να πάρω κι άλλο θερμοστάτη για να κάνω προετοιμασία?
  • Αν κάνω 30% αλλαγή τα ψάρια πρέπει να είναι εκτός? Πού?
  • Αλήθεια επιστρέφονται τα ψάρια? Τα λυπάμαι τα καημένα. Δεν θα πεθάνουν πέρα-δώθε? 
  • Ο μονομάχος πρέπει να είναι ένας? Δεν νιώθει μόνος?

Και πάλι ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Vana Kardasi έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

  • Τί σημαίνει να βάλω βιολογικό υλικό στο φίλτρο? Μέσα στο φίλτρο κάπως? Η μέσα στο ενυδρείο? Μέσα στο φίλτρο, στο χώρο που έχει κάτω από το σφουγγάρι
  • Μου είπαν ότι είναι όλα αρσενικά, υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει? Και να κάνουμε μωρά? Αν ισχύει, τότε είναι μια χαρά για το ενυδρείο
  • Πώς το φέρνω το νέο νερό στην ίδια θερμοκρασία? Το ζεσταίνω κάπως? Πρέπει να πάρω κι άλλο θερμοστάτη για να κάνω προετοιμασία? Αν το περιβάλλον είναι σχετικά κρύο, ναι χρειάζεται να το ζεστάνεις με θερμαντήρα
  • Αν κάνω 30% αλλαγή τα ψάρια πρέπει να είναι εκτός? Πού? Τα ψάρια παραμένουν μέσα κατά την αλλαγή
  • Αλήθεια επιστρέφονται τα ψάρια? Τα λυπάμαι τα καημένα. Δεν θα πεθάνουν πέρα-δώθε? Το περα δωθε είναι πιο ανώδυνο από την αμμωνία που υπάρχει σε άστρωτο ενυδρείο
  • Ο μονομάχος πρέπει να είναι ένας? Δεν νιώθει μόνος? Γι αυτό και τον λένε μονομάχο. Θέλει να είναι μόνος

Και πάλι ευχαριστώ!

 

Και πάλι παρακαλώ!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...