Jump to content

Ερώτηση για τιγρακια tetrazona


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Ηθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα τιγράκια εάν υπάρχει περίπτωση στο ενυδρείο μου να μου τρώνε τα φυτά τα οποία είναι πολύσπερμα, Java Moss, κερατόφυλλο και ανουμπια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το αγαπημένο κομμάτι της διατροφής τους (καθότι παμφάγα), αλλά δεν είναι ασυνήθιστο να τσιμπίσουν τις φρέσκιες τρυφερές κορφές απ το πολύσπερμα.

Εχεις φαγωμένα φυτά?:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν είναι το αγαπημένο κομμάτι της διατροφής τους (καθότι παμφάγα), αλλά δεν είναι ασυνήθιστο να τσιμπίσουν τις φρέσκιες τρυφερές κορφές απ το πολύσπερμα.

Εχεις φαγωμένα φυτά?:)

 

Συμφωνώ με τον Σωτήρη. Είναι πολύ σπάνιο να σου φάνε φυτά! 

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλός έχω ένα 100αρι και σκέφτομαι να βάλω μέσα 10 τιγρακια

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δε ξέρεις πως θα συμπεριφερθούν τα ψαράκια! Είναι να μη δοκιμάσουν και τους αρέσει...

 

Να σκφτείς κάποτε είχα ροδόσοτομους που έτρωγαν τα νέα βλαστάρια από echimodorus tellenus και δεν το αφήναν να επεκταθεί!

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Αας ευχαριστώ πολύ παιδια.Τελικα πήρα 12 τιγράκια και μέχρι στιγμής όλα καλά.. από τροφές πια μου προτείνετε να τα ρίχνω; Ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Τα φυτά που έχω μέσα χρειάζονται διοξείδιο του άνθρακα; Δεν έχω υπόστρωμα Βάζω μόνο ταμπλέτες λιπάσματος. Οι λάμπες μου είναι 30 watt και το ενυδρείου μου 80 λίτρα... κερατόφυλλο ανουμπια κριπτοκορινες βσλισρεανα Java Moss όπως βλέπετε και στην φωτογραφία...4b17add55630b0543e7a778f996f3ae6.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Sakissss έγραψε:

Αας ευχαριστώ πολύ παιδια.Τελικα πήρα 12 τιγράκια και μέχρι στιγμής όλα καλά.. από τροφές πια μου προτείνετε να τα ρίχνω; Ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Τα φυτά που έχω μέσα χρειάζονται διοξείδιο του άνθρακα; Δεν έχω υπόστρωμα Βάζω μόνο ταμπλέτες λιπάσματος. Οι λάμπες μου είναι 30 watt και το ενυδρείου μου 80 λίτρα... κερατόφυλλο ανουμπια κριπτοκορινες βσλισρεανα Java Moss όπως βλέπετε και στην φωτογραφία...4b17add55630b0543e7a778f996f3ae6.jpg

 

Και χωρις το συστημα διοξειδιου μια χαρα θα ειναι. Παρε Seachem Flourish Exel η Easy life - Easy carbo.

Απο τροφη - τρωνε τα παντα! Μονο αποξηραμενη Daphnia μην παιρνεις (γνωμη μου). Τα flakes λερωνουν πολυ το νερο, καλυτερα  τυπου πελλετ κατι η κοκκους.

Και βεβαια ζωντανες τροφες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Και χωρις το συστημα διοξειδιου μια χαρα θα ειναι. Παρε Seachem Flourish Exel η Easy life - Easy carbo.
Απο τροφη - τρωνε τα παντα! Μονο αποξηραμενη Daphnia μην παιρνεις (γνωμη μου). Τα flakes λερωνουν πολυ το νερο, καλυτερα  τυπου πελλετ κατι η κοκκους.
Και βεβαια ζωντανες τροφες!
Δεν θα ήταν πιο εύκολο να έκανα ένα diy co2 με ένα μικρό φιλτρακι για διάχυση παρά να δίνω λεφτα στα pet shop; Ζαχαρη κ μαγιά τζάμπα τα έχω.. φούρνο έχει ο πατέρας μου..
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 16.05.2018 at 12:18 ΜΜ, το μέλος Sakissss έγραψε:
On 16.05.2018 at 9:43 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:
 
Και χωρις το συστημα διοξειδιου μια χαρα θα ειναι. Παρε Seachem Flourish Exel η Easy life - Easy carbo.
Απο τροφη - τρωνε τα παντα! Μονο αποξηραμενη Daphnia μην παιρνεις (γνωμη μου). Τα flakes λερωνουν πολυ το νερο, καλυτερα  τυπου πελλετ κατι η κοκκους.
Και βεβαια ζωντανες τροφες!

Δεν θα ήταν πιο εύκολο να έκανα ένα diy co2 με ένα μικρό φιλτρακι για διάχυση παρά να δίνω λεφτα στα pet shop; Ζαχαρη κ μαγιά τζάμπα τα έχω.. φούρνο έχει ο πατέρας μου..

Καν΄το.Απλα πανω απο μια φυσαλιδα ανα δευτερολεπτο να μην σου βγαζει - θα πνιξεις τα ψαρια. (για ρυθμιση- παιξε με ποσοτητα μαγιάς στο μιγμα).

Link to comment
Share on other sites

Καν΄το.Απλα πανω απο μια φυσαλιδα ανα δευτερολεπτο να μην σου βγαζει - θα πνιξεις τα ψαρια. (για ρυθμιση- παιξε με ποσοτητα μαγιάς στο μιγμα).
Το έχω κάνει.. 1 και μισό κουταλάκι μαγιά, μισό κουταλάκι σοδα και 750γρ ζάχαρη.. Μου βγάζει 1 σταγόνα στο 1.5 δευτερολεπτο.. Εβαλα και ένα μικρο φίλτρο για διάχυση και το ψεκάζει σε στιλ νέφους... 89349ba27533a326918a1cc479add587.jpg306845aad01c9d016c30946ba7d4ed52.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...