Jump to content

Recommended Posts

Μετά από πολύ καιρό στα πλαστικά διακοσμητικά, αξιόθηκα επιτέλους να φτιάξω κάτι πιο φυσικό. Θέλει φυσικά πολύ βελτίωση ακόμα και για αυτό μου είναι πολύ σημαντικές οι επισημάνσεις/παρατηρήσεις. Για παράδειγμα:

Να βάλω κανένα ζωντανό ακόμα; (π.χ. γαρίδες red cherry)

Θα ταίριαζε κάποια (σκουρόχρωμη) πέτρα; Αν ναι, τι είδος;

Για να γίνει πιο όμορφο, τι φυτά (πέρα από βαλισνέρια) θα μπορούσα να βάλω;

 

 Γενική κατηγορία ενυδρείου
Ασία νομίζω

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x34 
Συνολικά Λίτρα: 54 (όχι καθαρά) 
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Βαλισνέριες Σπιραλις και μία πολύ μικρή ρίζα Εχινόδορου 
Ψάρια: 1 αρσενικό και 5 θηλυκά cherry barbs
Άλλα είδη: 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μία αφίσα
Πέτρες: όχι
Ξύλα: 1 ρίζα και 1 mopani
Άλλα διακοσμητικά : όχι
Υπόστρωμα:
Βυθός: 6 κιλά λεπτό χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 sera led plantcolor sunrise 360
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: EasyFlux 200 water pump
Θέρμανση/ Ψύξη: JBL ProTemp s 100
Λίπανση: 2 φορές τη βδομάδα Aquili liquid Fertilizer
Παροχή CO2: όχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Aquili Multivaminic & AminoAcids
Διατροφή: JBL Novo Guppy και DAJANA DAPHNIA


Παράμετροι
pH: Το νερό δεν επεξεργάζεται(πέρα από το αντιχλώριο). Έχει τα χαρακτηριστικά του δίκτυου Αττικής - ph περίπου 8..
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): όχι
Νιτρώδη (ΝΟ2): όχι
Νιτρικά (ΝΟ3): δε γνωρίζω
Φωσφορικά (PΟ4): δε γνωρίζω
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Aquili Water Conditioner
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 1 φορά την εβδομάδα το 25%

Φωτογραφίες:

 

IMG_0528.JPG

IMG_0532.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

 

Θα μπορούσες όπως ήδη είπες να βάλεις red cherry θα είναι μιά χαρά με τα barb. 

 

Επίσης εγώ θα προσπαθούσα να αναπαραγάγω τα cherry barb. Είναι πολύ εύκολο και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μαζέψεις τα αυγά (υπάρχει τρόπος). Το δύσκολο βέβαια είναι το μεγάλωμα των μικρών, όμως έχουμε διάφορες ζωντανές τροφές να σου δώσουμε για να τα καταφέρεις! 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα ξυλα σου!!Θα ηταν πολυ ομορφο επισης το αποτελεσμα αν θα τους εβαζες ανουμπιες, φτερες και μος πανω τους.. Η συγκεκριμενη βαλισνερια αμα παρει μπρος δεν σταματαει πουθενα

Έγινε επεξεργασία - mik7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα ξυλα ειναι πολυ διαφορετικα και δεν ταιριαζουν μαζι(γνωμη μου). Εγω θα αφηνα μονο ενα ξυλο (διαλεξε ποιο), και θα εβαζα καποια ανουμπιας, μοςς πανω του.

Θελει και καμια (2,3,4) πετρα(ες). Απλα και πετρες πρεπει να ειναι ιδιες( οχι μια ασπρη, αλλη μαυρη). Δες λιγο φωτο στο ιντερνετ και... κανε μια προσπαθεια αντιγραφης:)

Διαλεξε πρωτα κατι απλο.

https://www.google.com/search?biw=1600&bih=763&tbm=isch&sa=1&ei=DDb4WqmgMJHWkwWsjIz4Aw&q=aquascape+small+tank&oq=aquascape+small+tank&gs_l=img.3..0.28598.34157.0.34705.11.5.0.6.6.0.198.755.0j5.5.0....0...1c.1.64.img..0.11.846...0i67k1j0i30k1j0i24k1.0.Zmc19sg2spw

https://www.google.com/search?biw=1600&bih=763&tbm=isch&sa=1&ei=MDb4WsabHYGZkwWKvo2YDQ&q=aga+aquascaping+contest&oq=aga+contest&gs_l=img.1.1.0i30k1j0i8i30k1j0i30k1j0i8i30k1j0i24k1.48326.53650.0.56192.11.11.0.0.0.0.153.1575.0j11.11.0....0...1c.1.64.img..0.11.1568...0j0i67k1.0.QlPkfNnl_mw

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Νομιζω τα ξυλα ειναι πολυ διαφορετικα και δεν ταιριαζουν μαζι(γνωμη μου). Εγω θα αφηνα μονο ενα ξυλο (διαλεξε ποιο), και θα εβαζα καποια ανουμπιας, μοςς πανω του.

Θελει και καμια (2,3,4) πετρα(ες). Απλα και πετρες πρεπει να ειναι ιδιες( οχι μια ασπρη, αλλη μαυρη). Δες λιγο φωτο στο ιντερνετ και... κανε μια προσπαθεια αντιγραφης:)

Διαλεξε πρωτα κατι απλο.

Από μοβ φυτά υπάρχει κάτι ''εύκολο'' που να ταιριάζει σε τέτοιο νερό;

Για να αγοράσω πέτρες πρέπει κάτι να προσέχω; Αρκεί μόνο να μου αρέσουν;

Link to comment
Share on other sites

On 14.05.2018 at 2:03 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Από μοβ φυτά υπάρχει κάτι ''εύκολο'' που να ταιριάζει σε τέτοιο νερό;

Για να αγοράσω πέτρες πρέπει κάτι να προσέχω; Αρκεί μόνο να μου αρέσουν;

τα μοβ θελουν αρκετο φωτισμο, το ph σου ειναι παλι πολυ ψηλα. Δεν θα βγει κατι καλο. Απο πετρες-μπορεις να μαζεψεις στην φυση, αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικες.Διαλεξε καποιες σκουροχρωμες(ασπρες και ανοιχτοχρωμες ειναι σχεδον 100% ασβεστολιθικες, εκτος χαλαζιακες).Οχι μαρμαρο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα σε έναν λόφο και μετά από ψάξιμο βρήκα 2 μισοθαμμένες πέτρες που μου άρεσαν. Μπορώ να τις βάλω μέσα; Αν ναι, χρειάζονται και βράσιμο; Πόση ώρα;

Πρώτη πέτρα:

IMG_0540.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο. Ξεπλυνε τες λιγο και ρίξε λίγο ξυδι πάνω τους να δεις αν αφρίζουν αρχικα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Καλησπέρα Γιώργο. Ξεπλυνε τες λιγο και ρίξε λίγο ξυδι πάνω τους να δεις αν αφρίζουν αρχικα.

Τις είχα ξεπλύνει πιο πριν και τώρα έριξα ξύδι..Ακουγόταν ήχος αφρίσματος...Είναι κακό αυτό;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

αν ειδες κ αφρο μην τις βαλεις γτ ειναι ασβεστολιθικες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί και αφού τις είχα αφήσει βρεγμένες με ξύδι το βράδυ, εμφάνισαν στο περίγραμμα τους μια άσπρη γραμμή που τρίβεται.. Αυτό σημαίνει ότι είναι για πέταμα οι πέτρες;:mellow:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ δεν θα τις εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Σήμερα το πρωί και αφού τις είχα αφήσει βρεγμένες με ξύδι το βράδυ, εμφάνισαν στο περίγραμμα τους μια άσπρη γραμμή που τρίβεται.. Αυτό σημαίνει ότι είναι για πέταμα οι πέτρες;:mellow:

Δυστυχως:(. Κανε δοκιμασιες οπως ειπε ο @gifil , θα βρεις κατι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο. Είχα πάρει πέτρες από ένα φυτώριο πιο παλιά και τις αγόρασα για μη ασβεστολιθικες. Τον εμπιστεύτικα και τις έβαλα. Έβαλα τώρα ξύδι να δω αν αφρίζουν και τελικά δεν είναι ασβεστολιθικες. Βέβαια το κομμάτι που ήταν στο υπόστρωμα αφού βγήκε και στέγνωσε άσπρισε. Μόνο αυτό. Ποτέ το από πάνω. Θα μας πουν και οι ποιο έμπειροι. Άμα θες έλα να τις πάρεις.μπορεις να τις σπάσεις με ένα σφυροκαλεμο και να βάλεις όποιες θες μέσα. Πρασινίζουν πάντως αλλά δεν θυμάμαι την ονομασία τους. 

IMG_20180518_163240.jpg

IMG_20180518_163320.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sriz
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα ενιδριο με barb πάρε μια ματιά και καμιά ιδέα αν σου αρέσει κάτι92f7e91c7731ef6152da6f4cd7e502f4.jpgdbef21773d4e907029f5c070251a628c.jpg8cf1323529db58e707f12c1fa23eafee.jpg

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος ge_to_player έγραψε:

Εγώ έχω ένα ενιδριο με barb πάρε μια ματιά και καμιά ιδέα αν σου αρέσει κάτι92f7e91c7731ef6152da6f4cd7e502f4.jpgdbef21773d4e907029f5c070251a628c.jpg8cf1323529db58e707f12c1fa23eafee.jpg

Τα φυτά στην 3η εικόνα τί είναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος ge_to_player έγραψε:

moss christ λέγεται
Να και μια από κοντάda714edd982f55252a81a9cfa047559c.jpg

Όχι, εννοούσα αυτά με τα φύλλα στην τελευταία εικόνα...:)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα ένα φυτό Hygrophyla, αλλά δεν κατάλαβα αν είναι dwarf ή siamensis. Δυστυχώς πρώτα αγόρασα και μετά ψάχνω.. Κάνει για το ενυδρείο μου;

IMG_0545.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...