Jump to content

Recommended Posts

On 19.05.2018 at 10:54 ΠΜ, το μέλος ge_to_player έγραψε:

Είναι ένα είδος Alteranthera πολύ εύκολο φυτό

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

hygrophila, ναι. Alternatera που; Και πολυ ευκολο φυτο δεν θα ελεγα οτι ειναι (εννοω alternatera).

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία ερώτηση:

Τα φυτά που αγοράζω έχουν ένα καρτελάκι με τις βασικές πληροφορίες του φυτού, αλλά και ένα γράμμα της αγγλικής αλφαβήτου (B, C, D,...). Η βαλισνέρια για παράδειγμα έχει C. Τι σημαίνουν αυτά; 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μπορείτε να μου απαντήσετε σε δύο ερωτήσεις;:

1) Όταν τα φυτά αναπτύσσονται, ή στο ενυδρείο προσθέτονται κι άλλα, πρέπει να αυξάνουμε το λίπασμα;

2) Μπορώ να βάζω την αεραντλία σε λειτουργία τις ώρες τις φωτοπεριόδου (δεν έχω διοξείδιο)

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2018 at 2:39 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Έχω μία ερώτηση:

Τα φυτά που αγοράζω έχουν ένα καρτελάκι με τις βασικές πληροφορίες του φυτού, αλλά και ένα γράμμα της αγγλικής αλφαβήτου (B, C, D,...). Η βαλισνέρια για παράδειγμα έχει C. Τι σημαίνουν αυτά;  

 

Η κάθε εταιρία έχει διαφορετική πειργραφή, πληροφορίες και κωδικούς.Μπορείς να βάλεις μία φωτό για να δούμε τί είναι?

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Μπορείτε να μου απαντήσετε σε δύο ερωτήσεις;:

1) Όταν τα φυτά αναπτύσσονται, ή στο ενυδρείο προσθέτονται κι άλλα, πρέπει να αυξάνουμε το λίπασμα;

2) Μπορώ να βάζω την αεραντλία σε λειτουργία τις ώρες τις φωτοπεριόδου (δεν έχω διοξείδιο)

 

 

Το λίπασμα δέν πάει τοδο ποσοτικά αλλά ποιοτικά....Με τον καιρό θα το βλέπεις και μόνος σου άν τα φυτά σου έχουν ανάγκη.

Μπορείς να βάλεις αεραντλία και για αρχή να χρησιμοποιήσεις Flourish Excel αντί για διοξείδιο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Η κάθε εταιρία έχει διαφορετική πειργραφή, πληροφορίες και κωδικούς.Μπορείς να βάλεις μία φωτό για να δούμε τί είναι?

 

Από πίσω γράφει www.aquaplant.eu

 

IMG_0552.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το λίπασμα δέν πάει τοδο ποσοτικά αλλά ποιοτικά....Με τον καιρό θα το βλέπεις και μόνος σου άν τα φυτά σου έχουν ανάγκη.

 Μπορείς να βάλεις αεραντλία και για αρχή να χρησιμοποιήσεις Flourish Excel αντί για διοξείδιο

Δηλαδή να βάζω επιπρόσθετα του λιπάσματος και Flourish Excel.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό παρακάτω μου αρέσει επειδή έχει πυκνό φύλλωμα, αλλά το κακό είναι ότι τα φύλλα που βγαίνουν από κάτω μαραίνωνται. Είναι κακό αυτό;

IMG_0553.JPG

IMG_0557.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός σου μάλλον δεν είναι αρκετός. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το μπροστινό μέρος του ενυδρείου ποιό από τα είδη των κρυπτοκορίνων που υπάρχουν μου προτείνετε; Ο φωτισμός είναι χαμηλός, διοξείδιο δεν υπάρχει, αλλά (θα) βάλω flourish excel.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Για το μπροστινό μέρος του ενυδρείου ποιό από τα είδη των κρυπτοκορίνων που υπάρχουν μου προτείνετε; Ο φωτισμός είναι χαμηλός, διοξείδιο δεν υπάρχει, αλλά (θα) βάλω flourish excel.

cryptocoryne beckettii 'petchii'

cryptocoryne wendtii - αντεχει τα παντα (η φιλη μου το εχει σε ενυδρειο με χρυσοψαρο, με πολυ λιγο φως, σκληρο νερο και για Exel ... ιδεα δεν εχει τι ειναι):)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε η moss και η κρυπτοκορίνα που παρήγγειλα. Και τα δύο είναι σε καλή κατάσταση, αλλά το πρόβλημα είναι η moss. Δεν την έχω δέσει και φοβάμαι μη μου ''φύγει''. Σκέφτηκα να τη δέσω με ένα άσπρο δυχτάκι, όμως φαίνεται πολύ. Μπορώ να την αφήσω ελεύθερη;

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2018 at 4:22 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Σήμερα μου ήρθε η moss και η κρυπτοκορίνα που παρήγγειλα. Και τα δύο είναι σε καλή κατάσταση, αλλά το πρόβλημα είναι η moss. Δεν την έχω δέσει και φοβάμαι μη μου ''φύγει''. Σκέφτηκα να τη δέσω με ένα άσπρο δυχτάκι, όμως φαίνεται πολύ. Μπορώ να την αφήσω ελεύθερη;

 

Αν και στις κρυπτοκορίνες δεν αρέσει πολύ το φύτευε- ξεφύτευε, θα σου έλεγα να την χωρίσεις με προσοχή και να την φυτέψεις σε δυο τρία σημεία και όχι όλη μαζί. Τη moss μπορείς να τη δέσεις στο ξύλο χρησιμοποιόντας λίγη πετονιά για να μην φαίνετε.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βιντεάκι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχα φύγει για διακοπές και έβαλα στο ενυδρείο sera holiday. Οι οδηγίες δεν έλλεγαν κάτι για ποσότητα και τέλος πάντων κατέληξα με αμμωνία. Ευτυχώς δεν έχω άμεσες απώλειες. Χτες μέτρησα και βρήκα αμμωνία σχεδόν 1 mg/L. Έριξα μερικά ml sera toxivec που μου είχαν ξεμείνει, αλλά η αμμωνία μού παρέμεινε πάνω από τα 0,5 mg/L και έτσι έκανα (χθες) περίπου το 1/4 αλλαγή νερού. Σήμερα μέτρησα ξανά και βρήκα 0,5 mg/L.

Να κάνω ξανά σήμερα αλλαγή νερού; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι !!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τη υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Τη υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου;;

(Από πάνω προς τα κάτω):

JBL Symec

JBL Clearmec plus

μπλε σφουγγάρι

sera biopur filter medium

Link to comment
Share on other sites

Δες τα σφουγγαρια, μηπως ειναι πολυ βρωμικα και θελουν καθαρισμα. Αλλαγες  νερου κανεις μεχρι να μετρας αμμωνια- μηδεν.

Αν φευγω για 2-3 μερες δεν αφηνω μεσα στο ενυδρειο τροφη, μια χαρα περνανε τα ψαρια  και χωρις φαγητο.

Αν ειναι για πανω απο μια εβδομαδα, κανω φακελακια απο αλουμινοχαρτο με τροφη με την ποσοτητα, που ταιζω καθε μερα. Οσες μερες λειπω, τοσα και φακελακια.

Ερχεται η φιλη μου και ταιζει τα ψαρια(και δεν χρεαζεται να εξηγησεις ποση τροφη πρεπει να ριχνει στο ενυδρειο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην Θεση σου θα καταργουσα το clearmech και θα εβαζα κεραμικο για να αναπτυξω περισσοτερο την βιολογια. ετσι και αλλιως δεν κανει πια δουλεια και δευτερων με τα φυτα χρειαζεσε τα στοιχεια που δεσμευει. δεν επιτρεπετε να ανεβασει τοσο αμμωνια το συστημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια που ειεχες τη εγιναν..... game over??? Βελτιωσε και την αναταραξη της επιφανειας του νερου. Εχεις θολουρα γενικος σε ολες τις φωτο πραγμα το οποιο ειχες και εχεις αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σιγα σιγα γεμιζει, ομορφο γινεται.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Εγω στην Θεση σου θα καταργουσα το clearmech και θα εβαζα κεραμικο για να αναπτυξω περισσοτερο την βιολογια. ετσι και αλλιως δεν κανει πια δουλεια και δευτερων με τα φυτα χρειαζεσε τα στοιχεια που δεσμευει. δεν επιτρεπετε να ανεβασει τοσο αμμωνια το συστημα.

οκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Τα ψαρακια που ειεχες τη εγιναν..... game over??? Βελτιωσε και την αναταραξη της επιφανειας του νερου. Εχεις θολουρα γενικος σε ολες τις φωτο πραγμα το οποιο ειχες και εχεις αμμωνια.

Τα 6 ψαράκια που μου έχουν μείνει καλά είναι, αν και υπάρχει ακόμα αμμωνία. Οι φωτογραφίες είναι μάλλον μετά την αλλαγή νερού, αφού βάζω σκούπα και σηκώνεται λίγη θολούρα.. Τώρα ας πούμε, το νερό είναι εντελώς διαυγές.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα ξανά αλλαγή νερού και σήμερα μέτρησα αμμωνία σχεδόν 0,5 mg/L. Μήπως πρέπει να κάνω αλλαγή μεγαλύτερη από το 25% ; Επίσης από τότε που άρχισα να βάζω (προσεγμένη δόση) Flourish Excel, μού έχουν σαπίσει πάνω από τα μισά φύλλα της βαλισνέριας, αλλά δεν τα έχω βγάλει ακόμα.. Λέτε και αυτά να συνέβαλαν στην αύξηση της αμμωνίας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...