Jump to content

Recommended Posts

Μετά από πολύ καιρό στα πλαστικά διακοσμητικά, αξιόθηκα επιτέλους να φτιάξω κάτι πιο φυσικό. Θέλει φυσικά πολύ βελτίωση ακόμα και για αυτό μου είναι πολύ σημαντικές οι επισημάνσεις/παρατηρήσεις. Για παράδειγμα:

Να βάλω κανένα ζωντανό ακόμα; (π.χ. γαρίδες red cherry)

Θα ταίριαζε κάποια (σκουρόχρωμη) πέτρα; Αν ναι, τι είδος;

Για να γίνει πιο όμορφο, τι φυτά (πέρα από βαλισνέρια) θα μπορούσα να βάλω;

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Ασία νομίζω

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x34 
Συνολικά Λίτρα: 54 (όχι καθαρά) 
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Βαλισνέριες Σπιραλις και μία πολύ μικρή ρίζα Εχινόδορου 
Ψάρια: 1 αρσενικό και 5 θηλυκά cherry barbs
Άλλα είδη: 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μία αφίσα
Πέτρες: όχι
Ξύλα: 1 ρίζα και 1 mopani
Άλλα διακοσμητικά : όχι
Υπόστρωμα:
Βυθός: 6 κιλά λεπτό χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 sera led plantcolor sunrise 360
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: EasyFlux 200 water pump
Θέρμανση/ Ψύξη: JBL ProTemp s 100
Λίπανση: 2 φορές τη βδομάδα Aquili liquid Fertilizer
Παροχή CO2: όχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Aquili Multivaminic & AminoAcids
Διατροφή: JBL Novo Guppy και DAJANA DAPHNIA

Παράμετροι
pH: Το νερό δεν επεξεργάζεται(πέρα από το αντιχλώριο). Έχει τα χαρακτηριστικά του δίκτυου Αττικής - ph περίπου 8..
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): όχι
Νιτρώδη (ΝΟ2): όχι
Νιτρικά (ΝΟ3): δε γνωρίζω
Φωσφορικά (PΟ4): δε γνωρίζω
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Aquili Water Conditioner
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 1 φορά την εβδομάδα το 25%

Φωτογραφίες:

IMG_0528.JPG

IMG_0532.JPG

• Like 1

Καλησπέρα. 

Θα μπορούσες όπως ήδη είπες να βάλεις red cherry θα είναι μιά χαρά με τα barb. 

Επίσης εγώ θα προσπαθούσα να αναπαραγάγω τα cherry barb. Είναι πολύ εύκολο και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μαζέψεις τα αυγά (υπάρχει τρόπος). Το δύσκολο βέβαια είναι το μεγάλωμα των μικρών, όμως έχουμε διάφορες ζωντανές τροφές να σου δώσουμε για να τα καταφέρεις! 

• Like 2
  • Thanks 1

(edited)

Πολυ ομορφα τα ξυλα σου!!Θα ηταν πολυ ομορφο επισης το αποτελεσμα αν θα τους εβαζες ανουμπιες, φτερες και μος πανω τους.. Η συγκεκριμενη βαλισνερια αμα παρει μπρος δεν σταματαει πουθενα

Έγινε επεξεργασία - mik7
  • Thanks 1

Νομιζω τα ξυλα ειναι πολυ διαφορετικα και δεν ταιριαζουν μαζι(γνωμη μου). Εγω θα αφηνα μονο ενα ξυλο (διαλεξε ποιο), και θα εβαζα καποια ανουμπιας, μοςς πανω του.

Θελει και καμια (2,3,4) πετρα(ες). Απλα και πετρες πρεπει να ειναι ιδιες( οχι μια ασπρη, αλλη μαυρη). Δες λιγο φωτο στο ιντερνετ και... κανε μια προσπαθεια αντιγραφης:)

Διαλεξε πρωτα κατι απλο.

https://www.google.com/search?biw=1600&bih=763&tbm=isch&sa=1&ei=DDb4WqmgMJHWkwWsjIz4Aw&q=aquascape+small+tank&oq=aquascape+small+tank&gs_l=img.3..0.28598.34157.0.34705.11.5.0.6.6.0.198.755.0j5.5.0....0...1c.1.64.img..0.11.846...0i67k1j0i30k1j0i24k1.0.Zmc19sg2spw

https://www.google.com/search?biw=1600&bih=763&tbm=isch&sa=1&ei=MDb4WsabHYGZkwWKvo2YDQ&q=aga+aquascaping+contest&oq=aga+contest&gs_l=img.1.1.0i30k1j0i8i30k1j0i30k1j0i8i30k1j0i24k1.48326.53650.0.56192.11.11.0.0.0.0.153.1575.0j11.11.0....0...1c.1.64.img..0.11.1568...0j0i67k1.0.QlPkfNnl_mw

πριν 22 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Νομιζω τα ξυλα ειναι πολυ διαφορετικα και δεν ταιριαζουν μαζι(γνωμη μου). Εγω θα αφηνα μονο ενα ξυλο (διαλεξε ποιο), και θα εβαζα καποια ανουμπιας, μοςς πανω του.

Θελει και καμια (2,3,4) πετρα(ες). Απλα και πετρες πρεπει να ειναι ιδιες( οχι μια ασπρη, αλλη μαυρη). Δες λιγο φωτο στο ιντερνετ και... κανε μια προσπαθεια αντιγραφης:)

Διαλεξε πρωτα κατι απλο.

Από μοβ φυτά υπάρχει κάτι ''εύκολο'' που να ταιριάζει σε τέτοιο νερό;

Για να αγοράσω πέτρες πρέπει κάτι να προσέχω; Αρκεί μόνο να μου αρέσουν;

On 14.05.2018 at 2:03 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Από μοβ φυτά υπάρχει κάτι ''εύκολο'' που να ταιριάζει σε τέτοιο νερό;

Για να αγοράσω πέτρες πρέπει κάτι να προσέχω; Αρκεί μόνο να μου αρέσουν;

τα μοβ θελουν αρκετο φωτισμο, το ph σου ειναι παλι πολυ ψηλα. Δεν θα βγει κατι καλο. Απο πετρες-μπορεις να μαζεψεις στην φυση, αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικες.Διαλεξε καποιες σκουροχρωμες(ασπρες και ανοιχτοχρωμες ειναι σχεδον 100% ασβεστολιθικες, εκτος χαλαζιακες).Οχι μαρμαρο!

• Thanks 1

Σήμερα πήγα σε έναν λόφο και μετά από ψάξιμο βρήκα 2 μισοθαμμένες πέτρες που μου άρεσαν. Μπορώ να τις βάλω μέσα; Αν ναι, χρειάζονται και βράσιμο; Πόση ώρα;

Πρώτη πέτρα:

IMG_0540.JPG

Και από κάτω:

IMG_0541.JPG

Δεύτερη πέτρα:

IMG_0539.JPG

IMG_0542.JPG

Με ζουμ:

IMG_0543.JPG

Καλησπέρα Γιώργο. Ξεπλυνε τες λιγο και ρίξε λίγο ξυδι πάνω τους να δεις αν αφρίζουν αρχικα.

• Thanks 1

πριν 31 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Καλησπέρα Γιώργο. Ξεπλυνε τες λιγο και ρίξε λίγο ξυδι πάνω τους να δεις αν αφρίζουν αρχικα.

Τις είχα ξεπλύνει πιο πριν και τώρα έριξα ξύδι..Ακουγόταν ήχος αφρίσματος...Είναι κακό αυτό;:wacko:

αν ειδες κ αφρο μην τις βαλεις γτ ειναι ασβεστολιθικες.

• Thanks 1

Σήμερα το πρωί και αφού τις είχα αφήσει βρεγμένες με ξύδι το βράδυ, εμφάνισαν στο περίγραμμα τους μια άσπρη γραμμή που τρίβεται.. Αυτό σημαίνει ότι είναι για πέταμα οι πέτρες;:mellow:

Ναι εγώ δεν θα τις εβαζα.

πριν 22 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Σήμερα το πρωί και αφού τις είχα αφήσει βρεγμένες με ξύδι το βράδυ, εμφάνισαν στο περίγραμμα τους μια άσπρη γραμμή που τρίβεται.. Αυτό σημαίνει ότι είναι για πέταμα οι πέτρες;:mellow:

Δυστυχως:(. Κανε δοκιμασιες οπως ειπε ο @gifil , θα βρεις κατι :)

Καλησπέρα Γιώργο. Είχα πάρει πέτρες από ένα φυτώριο πιο παλιά και τις αγόρασα για μη ασβεστολιθικες. Τον εμπιστεύτικα και τις έβαλα. Έβαλα τώρα ξύδι να δω αν αφρίζουν και τελικά δεν είναι ασβεστολιθικες. Βέβαια το κομμάτι που ήταν στο υπόστρωμα αφού βγήκε και στέγνωσε άσπρισε. Μόνο αυτό. Ποτέ το από πάνω. Θα μας πουν και οι ποιο έμπειροι. Άμα θες έλα να τις πάρεις.μπορεις να τις σπάσεις με ένα σφυροκαλεμο και να βάλεις όποιες θες μέσα. Πρασινίζουν πάντως αλλά δεν θυμάμαι την ονομασία τους. 

IMG_20180518_163240.jpg

IMG_20180518_163320.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sriz
  • Thanks 1

Λούτσα μένω. 

• Sad 1

Εγώ έχω ένα ενιδριο με barb πάρε μια ματιά και καμιά ιδέα αν σου αρέσει κάτι92f7e91c7731ef6152da6f4cd7e502f4.jpgdbef21773d4e907029f5c070251a628c.jpg8cf1323529db58e707f12c1fa23eafee.jpg

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 1

πριν 16 ώρες, το μέλος ge_to_player έγραψε:

Εγώ έχω ένα ενιδριο με barb πάρε μια ματιά και καμιά ιδέα αν σου αρέσει κάτι92f7e91c7731ef6152da6f4cd7e502f4.jpgdbef21773d4e907029f5c070251a628c.jpg8cf1323529db58e707f12c1fa23eafee.jpg

Τα φυτά στην 3η εικόνα τί είναι;

moss christ λέγεται
Να και μια από κοντάda714edd982f55252a81a9cfa047559c.jpg

• Like 1

πριν 16 λεπτά, το μέλος ge_to_player έγραψε:

moss christ λέγεται
Να και μια από κοντάda714edd982f55252a81a9cfa047559c.jpg

Όχι, εννοούσα αυτά με τα φύλλα στην τελευταία εικόνα...:)

Είναι ένα είδος Alteranthera πολύ εύκολο φυτό

• Thanks 1

Σήμερα αγόρασα ένα φυτό Hygrophyla, αλλά δεν κατάλαβα αν είναι dwarf ή siamensis. Δυστυχώς πρώτα αγόρασα και μετά ψάχνω.. Κάνει για το ενυδρείο μου;

IMG_0545.JPG

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από SOTIRIS
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Κοινωνικό φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (150X60X50):
      Συνολικά Λίτρα: 500
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Anubias nana, anubia petit, βαλισνέρια, βουκεφαλάνδρα, microsorum windelov, microsorum pteropus. diformis, echinodorus bleherae, cryptocorine διάφορα είδη
      Ψάρια:10  melanotaenia boesemani,9 puntius denisoni, καμιά 25  white clound minnow.
      Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Σκούρο φελιζόλ
      Πέτρες: Λάβα
      Ξύλα: Redmoor
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: .
      Βυθός: Xαλαζιακή άμμος

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 120 Watt
      Διάρκεια φωτισμού: 8 Ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση:
      Θέρμανση/ Ψύξη:
      Λίπανση: Γενικό, Potasium,
      Παροχή CO2: Οχι
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή:

Παράμετροι
      pH: 7.2
      Γενική σκληρότητα (GH): 6
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 5-15
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 24.8

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 1/4
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

• Από Danaesip
      Καλησπέρα θα σας πω μερικές πληροφορίες
      Μάρκα ενυδρείου:Hailea 60lt
      Φίλτρο:το μαμαδιστικο του(με άνθρακα)
      Θερμοστάτης:έχω κανονίσει έναν 50w
      Λάμπα:Δύο λευκές 24w (τις άλλαξα)
      Ερωτήσεις
      1η...Αν βάλω μπόλι στο φίλτρο θα έχει τελειώσει ο κύκλος του αζώτου;
      2η... σκέφτομαι το μπόλι να το ζητήσω από τον πετσοπα αλλά φοβάμαι για αρρώστιες να το πάρω;
      3η...θα βάλω σίγουρα Γκαπυ αλλά τι αλλά ψάρια μπορώ να πάρω;
      4η...η βάση του ενυδρείου είναι το πάτωμα επειδή δεν είχα κάποιο πιο κατάλληλο σημείο στο σπίτι
      5η...(6η) (ο στολισμός θα γίνει με ρίζα,anubias και πέτρες)άμα πάρω πέτρες από τη θάλασσα και τις βράσω μπορώ να τις βάλω στο ενυδρείο;
      Και τι τεστακια μου προτείνετε;

• Από Danaesip
      Καλησπέρα
      Αύριο 13/02/18
      Θα παραλάβω το καινούριο μου ενυδρείο της HAILEA 60λιτρων
      Θέλω να με βοηθήσετε και εσείς λίγο μέχρι να το στήσω
      Π.χ
      Στρώσιμο
      Υπόστρωμα
      Φώς
      Ψαροσυνθεση
      ΒΆΣΗ
      Φυτά
      Τέστ

Αντιχλωριο
      Και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο χρειάζεται ένα ενυδρείο
    • Από NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα, ενας φιλος μου θελει στο μελλον να φτιαξει ενα φυτεμενο 60λιτρο (60χ30) και εγω σκεφτομαι πιθανες ψαροσυνθεσεις.

Μια επιλογη ειναι Νοτια Αμερικη με ενα ζευγαρι Apistogramma hongsloi ή Α. cacatuoides και κοπαδακια με νανο corydoras και pygmy hatchetfish (ισως και Nannostomus marginatus αν δεν ειναι πολυ μπουχτισμενο)

Το δευτερο που σκεφτηκα ειναι red cherry shrimps, 1-2 αμανο, ισως και Limnopilos naiyanetri μαζι με μια συνθεση απο τα παρακατω: Pseudomugil gertrudae, celestial pearl danio, Hara jerdoni και Dario dario.

Σκεφτηκα και τα peacock gudgeons αλλα λογω ελαφρως μεγαλυτερου μεγεθους περιοριζει την πιθανη ψαροσυνθεση, οπως και τα white cloud mountain minnows που εξαιρουνται λογω του κρυου νερου.

Περιμενω οποιεσδηποτε διορθωσεις ή προτασεις!
    • Από Hustler
      Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και στο χόμπι αυτό.
      Αποφάσισα να ξεκινήσω το πρώτο μου ενυδρείο, αφού πρώτα έχω διαβάσει πάρα πολύ στο ίντερνετ και έχω συζητήσει με φίλους που είχαν κάποιες γνώσεις στο αντικείμενο.
      Αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχει πάρα πολλές παραμέτρους για να πετύχει ένα ενυδρείο, άσχετα μικρό ή μεγάλο, χρειάζεται πάντα προσοχή και θα ήθελα να αρχίσω με σωστές βάσεις.

Αρχικά να θέσω το Budget που διαθέτω, το οποίο δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 500 ευρώ.

Μετά από έρευνα αποφάσισα ότι θα το ενυδρείο θα είναι γλυκού νερού και τα ψάρια που θα βάλω στο οικοσύστημα που θέλω να φτιάξω είναι τα εξής:

Neon Tetra, Glowlight Tetra, Glass Catfish, Neon Green Rasbora, Neon Yellow Rasbora, Neon Blue Rasbora.
      Cleaning Crew: Cherry Shrimp, Snails (that don't eat plants), Siemensis Algae eaters
      Συγγνώμη που δεν γνωρίζω τις Ελληνικές ονομασίες.

Διαβάζοντας και ψάχνοντας κατάλαβα ότι θα χρειαστώ τουλάχιστον 120 Λίτρα ενυδρείο και για να είμαι ασφαλής αποφάσισα να πάρω 150Λίτρα.
      (Όπου κάνω λάθος σε οτιδήποτε, ακούω απόψεις, γνώμες και διορθώσεις)

Το μοναδικό ενυδρείο που βρήκα σε αυτά τα λίτρα που να μπορώ να το πλησιάσω σε τιμή είναι στο σκρούτζ: https://www.petnow.gr/product/ενυδρείο-150lit-με-βάση-μαύρο/
      Δεν γνωρίζω το παραμικρό για την ποιότητα του ενυδρείου και την μάρκα του, αν τυγχάνει να διαβάζει το post αυτό κάποιος γνώστης ή κάποιος που έχει το ενυδρείο αυτό, θα ήθελα μια γνώμη.

Το Ενυδρείο εκτός από τα ψάρια αυτά θα περιέχει και φυτά.

Πριν προχωρήσω σε φίλτρα, λάμπες και ότι άλλο συνθέτει ένα ενυδρείο, θα ήθελα μια γνώμη σε όσα περιέγραψα παραπάνω.

1) Γίνεται να βρω τα ψάρια αυτά για αγορά στην Ελλάδα?
      2) Είναι αρκετά τα 150 Λίτρα για καμιά 30αριά ψάρια σύνολο από όλα τα είδη που ανέφερα ?
      3) Υπάρχει άλλο ενυδρείο με τα ίδια λίτρα σε αυτά τα λεφτά ?
      4) Φτάνουν τα 500 Ευρώ για αυτό που θέλω? (500 Καθαρά για το ενυδρείο και όχι για τα ψάρια που θα βάλω)
    • Από Δημητρης Νταγκουλης
      Το ενυδρειο το εχω 1 χρονο ειναι 25 λιτρα και εχω μεσα 13 ψαρια το νερο αρχιζε να θολωνει πριν 5 μερες και απο τοτε καποιες στιγμες ειναι πιο θολο αλλες λιγοτερο
      Σημερα παρατηρησα οτι πριν ριξω τροφη το νερο ηταν σχεδον καθαρο και 5 κεπτα αφοτου εριξα θολωσε αρκετα 
      Εχει θεμα η τροφη η ειναι κατι αλλο;
    • Από KostasGr
      Αν και είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ με τον φωτισμό του μικρού μου, έχω πλέον αποφασίσει ότι θα κάνω την μετάβαση σε LED.

Πρόκειται για το HAIELA 60lt το οποίο έχει στο καπάκι μια λάμπα PL24W 6500K (24W 32cm) μέσα σε ένα στεγανό φωτιστικό.

Η σκέψη μου είναι να βγει η λάμπα και μέσα στο σκαφάκι να μπει μια κατασκευή αλουμινένιας ράγας με 10 LED των 3W. Τα led sta 6500K και μερικά full spectrum (plant grow)

Υπάρχει πολύ φθηνό σετάκι 10 LED με τον κατάλληλο driver και σκέφτομαι να το τολμήσω.

Τα ερωτήματα:

Αξίζει να ασχοληθώ; (το κόστος είναι μικρό) 
      Τα 10 LED είναι ερκετά;
      Πόσα από τα 10 να είναι full spectrum; Σκέφτομαι 3 ή 4.
      Με την αλουμινοβεργα θα είμαι οκ από θερμοκρασία;

Η λίστα μου μέχρι στιγμής:

http://www.ebay.com/itm/10X-3W-Cold-White-6000-6500K-High-Power-LED-chip-AC-110-220V-6-10x3w-driver-/222192356491?var=&hash=item794fce4b71
      http://www.ebay.com/itm/1w-3-watt-full-spectrum-380nm-840nm-led-grow-chip-bridgelux-20mm-base-PCB-/221941451308?var=&hash=item7943dffdff
    • Από νικος123
      Τίτλος ενυδρείου: FERPLAST DUBAI 100 WHITE
      Διαστάσεις:101 x 41 x h 53 cm 
      Λίτρα: 190
      Χρόνος λειτουργίας: 20 ημερες
      Τύπος και διάρκεια φωτισμού:1*39Watt Sylvania Grolux και 1*39Watt Sylvania Aquastar(θα αντικατασταθει απο μια OSRAΜ).Σκοπευω να αυξησω κι αλλο τον φωτισμο,δεν ξερω ακομη με ποιον τροπο.
      Co2 και τρόπος διάχυσης: 2κιλη μπουκαλα με 1φυσαλιδα ανα δευτερολεπτο(θα μπει dropchecκer συντομα)\ελαφροπετρα που θα αντικατασταθει απο εξωτερικο αντιδραστηρα
      Λίπανση: Ε.Ι
      Υπόστρωμα:JBL MANADO
      Φίλτρανση: Τetratex Ex 700
      Θερμοκρασία: 27
      pΗ: -
      GΗ:-
      KΗ:-
      Λίστα φυτών:Eleocharis Accicularis Mini,Limnophila Sesiliofora,Valisneria.Δεν υπαρχουν πλεον:Limnophila Aromatica,"Weeping Moss",Ludwigia Mini Super Red,    Pogostemon erectus,Pogostemon Helferi     
      Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων :1 αρσενικο και ενα θυληκο Ramirezi και 2 μικρα ancistrus
      Το ενυδρειο στηθηκε πριν 20ημερες.Φυτεψα πρωτα τα φυτα,το γεμισα με νερο και εβαλα σε λειτουργια φιλτρο(με μπολι) και μπουκαλα.Ηταν η πρωτη φορα που χρησιμοποιουσα συστημα co2,το οποιο οταν το πηρα ηταν γεματο.Αφησα το μανομετρο στο 1bar και το συνδεσα με χρονοδιακοπτη.Ολα καλα μεχρι στιγμης.Την 2η μερα ριχνω μεσα στο ενυδρειο 2 ροδοστομους κα με το που μπαινουν στο νερο ψοφανε .Ανοιγουν τα φωτα και βλεπω ολα τα φυτα εκτος απο το γρασιδι να εχουν σαπισει και βλεπω πως η μπουκαλα ειχε αδειασει.Eπειτα καταλαβα πως εκανα βλακεια και την ρυθμισα σωστα,αφου πρωτα την γεμισα.Τα μονα φυτα που αντεξαν ηταν η Limnophila Sesiliofora που βρισκοταν στην αλλη ακρη απο την ελαφροπετρα και το γρασιδακι, το οποιο τις πρωτες 10μερες ειχε μια πολυ καλη αναπτυξη.Τις τελευταιες 10 εχει παρει τον κατηφορο,πολλα κομματια εχουν σαπισει εντελως και τα περισσοτερα εχουν γινει καφε και εχουν πιασει αλγη(ακομα και το υποστρωμα).Η αλγη που εχει πιασσει ειναι καφε νημαοτηδεις και εχω αρκετη πρασινη πανω στην βαλινσεριαΤο ενυδρειο το χτυπαει ο ηλιος αρκετα.Τι μπορω να κανω ωστε να διορθωσω τι κατασταση?Γιατι σαπιζει το γρασιδι?Να ριξω καποιο αλγοκτονο και τι ψαρια να βαλω για να βοηθησουν στην καταπολεμηση της αλγης?(σκεφοτμαι amano και otos μολις στρωσει λιγο ο βυθος).Επισης υπαρχει καποιο φυτο-κλαδεμα σαν αυτα που μου χαλασαν ή παρομοιο για να ξεκινησω απο την αρχη?Ευχαριστω. 
      ΥΓ.Οι φωτογραφιες ειναι απο την πρωτη μερα και το πως ειναι τωρα.

• Από chriskousis
      Νομίζω τελείωσα... με το σετάρισμα τόσο στο lineup των φυτών ... έχω αποφασίσει και τι ψάρια θα μπουν όταν έρθει η ώρα... Ιδού λοιπόν! My "masterpiece"
      Failαρα στην moss φοβόμουν να την χωρίσω πολύ... μην την διαλύσω τελείως... και έβαλα πολύ μεγάλα κομμάτια... το ίδιο και με το monte carlo (φόβος!!!)

• Από νικος123
      Καλησπερα,παιδια.Σε ενυδρειο διαστασεων 92 x 41 180 λιτρων τι  ενεργο υποστρωμα προτεινετε να βαλω?Επισης ποσα εκατοστα θα πρεπει να ειναι το υψος του και ποσα λιτρα θα χρειαστω.Μιας και το κοστος ειναι μεγαλο σκεφτομαι να το αναμοιξω με λεπτοκοκο γκρι χαλικι.