Jump to content

Βοήθεια


Recommended Posts

Καλημέρα έχω ένα 60ρι και θέλω να το κάνω θαλασσινό όμως δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με θαλασσινό θα ήθελα μερικές προτάσεις για να ξεκινήσω αργά αργά για να μην έχουμε προβλήματα στην ποριά

 

Λοιπόν μένω Κατερίνη και στην παραλία μας βρίσκονται η λεγόμενες κόκκινες καί πράσινες (ντομάτες) ανεμονες μπορώ να της φιλοξενισω σπίτι ??

 

Και τι προτινεται για βράχο ζωντανός η νεκρός ??

 

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα 60ρι και θέλω να το κάνω θαλασσινό όμως δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με θαλασσινό θα ήθελα μερικές προτάσεις για να ξεκινήσω αργά αργά για να μην έχουμε προβλήματα στην ποριά
 
Λοιπόν μένω Κατερίνη και στην παραλία μας βρίσκονται η λεγόμενες κόκκινες καί πράσινες (ντομάτες) ανεμονες μπορώ να της φιλοξενισω σπίτι ??
 
Και τι προτινεται για βράχο ζωντανός η νεκρός ??
 
 
 
Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
 

Οι κόκκινες270af529d7d9206c628539f699a12ea2.jpg

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , και καλή αρχή :)  

 

Θες να κάνεις μεσογειακό ενυδρείο απο οτι κατάλαβα σωστά?   

 

Όσο για την ανεμωνη, φυσικά και μπορείς να την φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου.  

 

Όσο για τον βράχο....αν εχεις οικονομική άνεση, βάλε ζωντανό.

Διαφορετικά μπορείς και με νεκρό, που σιγα σιγα, θα "ζωντανέψει" 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ο τιτλος του θεματος σου ειναι τελιως ακυρος......θα μπορουσες να γραψεις βοηθεια για θαλασσινο...... κατι. Λεω και εγω τη επαθεο ανθρωπος..... :)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεσογειακό θέλω να κάνω

Ναι θα μπορούσα να είχα γράψει κάτι ποίο κατατοπιστικό φέρνετε λίγων άκυρο


Σε 60ρι θαλασσινό τι θέλει να έχω από εξοπλισμό φίλτρο λάμπα κλπ κλπ ???

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(To θέμα μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία) 

 

Μια απλή λάμπα daylight στα 6500 με 10000 Κ. , ενα φίλτρο για άνθρακα, αντιφώσφορο , και αν εχει χώρο ίσως και λίγο μακαρόνι και κατα διαστήματα υαλοβάμβακα.

Επίσης 1 ή 2 (θα το δεις ανάλογα και το aquascape) κυκλοφοριτές για να υπάρχει κυκλοφορία του νερού σε όλα σχεδόν τα σημεια του ενυδρείου, ενα σκίμερ  και αραγονιτη ή σπασμένο κοράλλι για υπόστρωμα. 

 

Ρίξε και μια ματιά στην κατηγορία που μεταφέρθηκε το θέμα σου. Θα βρείς πολλές λεπτομέριες. Και οτι αλλο θες ή σου προκύψει απορία εδώ είμαστε :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο για τοις οδηγίες θα αρχίσω να το βάλω σε λειτουργία το έργο από αύριο κιόλας και πιστεύω σιγά σιγά κάτι θα κάνουμε θα βγάλω και φοτο τα βιματα μου μπας και κάνω κάνα τραγικό λάθος να με διορθώσετε .
Και μια τελευταία ερώτηση κάνει να πάρω νερό από την θάλασσα μας εδώ ??
Η καλύτερα να πάω να αγοράσω αλάτι και οσμομενο νερό και να κάνω την μίξη

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλιά έπαιρνα απο την θαλασσα.  Απλα η θάλασσα μπορεί να φέρει παθογόνους οργανισμους ή και άλγες.   Μπορεί και να μην σου τυχει και τιποτα απο τα 2 και ολα να ειναι καλά. 

 

Αν σε παίρνει σε χρήματα και βαριέσαι το τρεξιμο, βάλε αλάτι. Διαφορετικά θαλασσα.  

Επισης θα μπορουσες να μαζέψεις θαλασσα, και με ενα UV να το φιλτράρεις για ενα 24 ωρο πχ, για να εισαι σίγουρος οτι δεν εχει καποιο παθογόνο. 

 

Οτι νομίζεις και ανάλογα με την οικονομική δυνατότητα. 

Link to comment
Share on other sites

το αλάτι στα λίτρα σου θα σου κοστίζει 5 ευρώ το μήνα..... και εγώ ξεκίνησα με το σκεπτικό να παιρνω απο θάλασσα αλλά τελικά δεν αξίζει το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάω για το σίγουρο και θα το κάνω μίξη και επειδή θα έχω μερικά κοράλλια και ανεμονες τι φοτισμο προτινεται Για 60ρι ??



Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμενα στα ιδια λίτρα μου είχαν συστήσει ολοι μια blue plus και μια coral plus. Βραχο αν μπορεις να πληρώσεις ζωντανό προτιμησε τον. αρκει να ειναι καθαρός απο διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις και κοράλλια τοτε θες καλό φωτισμό, και πας σε λάμπες όπως σου είπε ο Δημητρης ή σε LED. 

Όταν λες κοράλλια όμως....τι εννοεις? μηπως αντι για μεσογειακό τελικα φτιάξεις reef ? 

Link to comment
Share on other sites

Ένα ίδιος θέλω να βάλω μόνο μια caulastrea γιατί την λατρεύω Ολλα τα άλλα θα είναι τοπικά που θα έχω μέσα και στο μέλλον βλέπουμε

Υπάρχει κάποια λάμπα με βαση που να στηρίζετε στο ενιδριο για τ5 ??

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πολλοί λένε κάλα είναι να βάλεις refugium κρεμαστό
Πρέπει είναι απαραίτητο ??

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δείξω μετα πως έβαλα εγώ τις Τ5 στο δικό μου χωρίς καθόλου  κόστος. Επίσης μην αρχίσεις να βάζεις πράγματα από τη θάλασσα χωρίς απόπαρασιτωση 

Link to comment
Share on other sites

UV απαρετιτο δλδ ναι ρε φίλε ευχάριστο πολύ για το ενδιαφέρον σου να σώσουμε κάνα euro
Έκανα μερικές βόλτες σήμερα βρικα ζωντανό αραγονιτι και νεκρό βράχο στο σχέδιο που θέλω θα βάλω φοτο όταν ειμαι σπίτι τόρα ψάχνω για κυκλοφοροιτες πειρα θερμό επίσης άνθρακα και αντιφοσφορο ένα θερμόμετρο και κόλλησα στην λάμπα

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι uv ένα υγρό είναι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Να που έχω φτάσει ως σήμερα
Έπιπλο ενιδριο φίλτρο θερμοστάτης ο βράχος κάτι για το φίλτρο και περιμένουμε το αύριοaa6002da74456904eb8eef68b7ac0d2b.jpg1600b08447f2766614151de86c4b851c.jpga561162119d927b8d58c1d59b80034cc.jpg

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάμε σιγά σιγά να το κάνουμε όμορφο και χωρίς βιαστικά λάθοι

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...