Jump to content

Περιεργη Συμπεριφορα....


Recommended Posts

Καλησπερα σας.Εδω και αρκετο καιρο παρατηρω οτι τα ψαρια μου εχουν μια περιεργη συμπεριφορα πηγαινουν κοντα στα τζαμια του ενυδρειου και κολυμπουν πανω κατω απο την επιφανεια μεχρι τον πατο και παλι επανω.Δεν το κανουν συνεχεια αλλα μου φενεται περιεργο.

Το ενυδρειο ειναι στα 200 λιτρα με 0 αμωνια 0 nitrite 10 nitrate σκληροτητα 14 ph παλευω με μπαφερ να το κατεβασω γιατι ηταν στο 7.9 τωρα 7.6.Εξωτερικο φιλτρο.Εχω 4 γκουραμι 1σκαλαρι ενα καρχαριακι 1 πλακοστομο και 3 γκαπις.Τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως κατι τα στρεσαρει.αλλα μπορει να μην ειναι και τιποτα.η δικια μου pleko κανει καμια φορα κυκλους γυρω απο ενα κομματι σωλινα που εχω στην εξοδο του εσωτερικου μου φιλτρου για να κοβει την πιεση και παλια ενα γατοψαρο που ειχα εκανε οτι κανουν και τα δικα σου.μαλον δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψην σου πως τα περισσότερα buffer περιέχουν φωσφορικά, οπότε αν θελήσεις να βάλεις/έχεις αληθινά φυτά κατά πάσα πιθανότητα θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα οι υψηλές τιμές τους. Επίσης σκαλάρια με guppies δεν πολυταιριάζουν... Καλύτερα να αποφασίσεις πια σου αρέσουν περισσότερο και να δώσεις τα άλλα πίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμι επειδη ειναι αναβαντιδες ανεβουν επανω και αναπνεουν απο την επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Συμπεριφορά πάνω - κάτω στο τζάμι έχουν παρατηρήσει και άλλοι (μεταξύ τους και εγώ) που έχουν ζωοτόκα. Τα guppies μου το κάνουν συχνά, γιατί στα τζάμια δημιουργείται ρεύμα από πάνω προς τα κάτω ή αντίθετα (ανάλογα με την ροή του φίλτρου σου) και τους αρέσει να κολυμπούν αντίθετα στο ρεύμα. Υπάρχουν και άλλοι πιθανοί λόγοι βέβαια. Δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10203

Όσον αφορά τον συνδυασμό των ψαριών σου, καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείς το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμπεριφορά πάνω - κάτω στο τζάμι έχουν παρατηρήσει και άλλοι (μεταξύ τους και εγώ) που έχουν ζωοτόκα. Τα guppies μου το κάνουν συχνά, γιατί στα τζάμια δημιουργείται ρεύμα από πάνω προς τα κάτω ή αντίθετα (ανάλογα με την ροή του φίλτρου σου) και τους αρέσει να κολυμπούν αντίθετα στο ρεύμα. Υπάρχουν και άλλοι πιθανοί λόγοι βέβαια. Δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10203

Όσον αφορά τον συνδυασμό των ψαριών σου, καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείς το θέμα.

Σημερα παρατηρησα οτι το κανει και το καρχαριακι μου και οτι το μονο ψαρι που δεν το κανει ειναι το σκαλαρι μου.....απλα μου φενετια αφυσικο 4 ψαρια να κανουν την ιδια κινηση ταυτοχρονα και με τετοια μανια....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟ ΨΑΡΙΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑ (ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ)

:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - saron
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...