Jump to content

Καθαρισμός ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα..!!!

εχω ένα ενυδρείο το οποίο το έχω παρατήσει εδώ και πέντε χρόνια στην αποθήκη και αποφάσισα να το ξανά φτιαξω.  Το πρόβλημα είναι ότι είχα ανοιχτό το καπάκι για να εξατμιστεί το νερό και τώρα που πήγα και το έβγαλα υπήρχαν μέσα ποντικοκουραδα... Το ερώτημα είναι καθαρίζει αυτό;; Και αν ναι με ποιον τρόπο;;; Η μήπως να το πετάξω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δέν θα το εμπιστευόμουν.

Το καλύτερο είναι να το πλύνεις, στεγνώσεις, ξεκολλήσεις και να το ξανακολλήσεις με νέα σιλικόνη.Πόσο μεγάλο είναι?

Link to comment
Share on other sites

120 λίτρα είναι.. αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπο καθαρισμού χωρίς να βγάλουμε τις σιλικόνες

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το ξεπλενα καλα να φυγουν ολες οι σκατουλες και οι σκονες και μετα θα το γεμιζα με 10 λιτρα ξυδι και το υπολοιπο νερο και θα το εβαζα να δουλευει για 2 μερες. Μετα αδειασμα και εισαι ετοιμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι θα πλυθεί... Απλά λέω εκτός από το ξύδι αν μπορέσω να βάλω κάποιο άλλο καθαριστικό μήπως κανει καλύτερη απολύμανση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε δυνατα χημικα .... Εαν εχουν προβλημα οι σιλικονες λογικα θα το δεις αυτες τις 2 μερες εαν χανει.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω,εσένα σε προβληματίζει το ποντικοκούραδο ή τα 5 χρόνια ανενεργείας;Το πρώτο μην το σκέφτεσαι καθόλου γιατί η κουράδα είναι οργανικό προ'ι'ον και απλό πλύσιμο αρκεί.Για το 2τερο να ανησυχείς και να εξετάσεις τις σιλικόνες του ενυδρείου αν έχουν σκληρύνει.Γέμισέ το με νερό και άσ'το μια βδομάδα να δεις αν χάνει..Δεν χρειάζεται καλύτερη απολύμανση απο λίγο ξιδάκι

Link to comment
Share on other sites

ναι ποιο πολύ με ανησυχεί το ποντικοκουραδο μην δεν καθαρίσει σωστά το ενυδρείο... Όσο για το αν χάνει το έχω γεμίσει όλο νερό και σε μια εβδομάδα που θα πάω θα δω αν χάνει από πουθενά... Με τις ευκαιρίας έριξα και δύο μπουκάλια ξύδι μέσα στο νερό μπας και φύγουν τυχόν αλατα...

αρα για να καταλάβω αν είναι οκ από διαρροές αδειάζω το νερό παίρνω ένα σφουγγάρι με ξύδι και τρίβω;;;; Και μετά καλό ξέπλυμα και τέλος;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκτός από τα πλυσίματα, θα έκανα και γενική ενίσχυση στις σιλικόνες πριν το χρησιμοποιήσω, για τον "φόβο των Ιουδαίων"...:angel:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...