Jump to content

Νέος μονομάχος δεν τρώει


spithas

Recommended Posts

πριν 56 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Σου είπα μόλις τον κόψει η λορδα θα φάει κανονικότατα. Απλά θέλει να συνηθίσει. 

:thumbsu:ναιιιιι το κουκλι μου 

Link to comment
Share on other sites

εχω τον πιο ομορφο μονομαχο..... 

Link to comment
Share on other sites

Παμε μια κοντρα να μετρησουμε ομορφιες?!?!

χαχαχ φυσικα κανω πλακα..

 

Να τον προσεχεις και προσπαθησε να του εχεις ποικιλια στην τροφη.. Εγω του δίνω πάνω από 4 διαφορετικές, για αυτο και είναι μπομπα με απίστευτα χρώματα..

Καντο και δεν θα το μετανιωσεις.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεκινήσει να τρωει κανονικά, διακόσμησε το ενυδρείο σου. Πρόσεξε ότι και αν βάλεις μέσα, πέτρες, ξύλα να μην έχουν αιχμηρές άκρες για να μην τραυματιστεί. Εάν έχουν με μια λιμα, κάντα λίγο. Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. :turned:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Παμε μια κοντρα να μετρησουμε ομορφιες?!?!

χαχαχ φυσικα κανω πλακα..

 

Να τον προσεχεις και προσπαθησε να του εχεις ποικιλια στην τροφη.. Εγω του δίνω πάνω από 4 διαφορετικές, για αυτο και είναι μπομπα με απίστευτα χρώματα..

Καντο και δεν θα το μετανιωσεις.. ;) 

τα σκουληκακια τα αποξηραμενα ακομη τα φτυνει... θα του παρω απο διαφορετικες εταιριες.. και βιταμινη απο καποιον διαβασα..σπιρουλινα εννοειται;... γιατι στο πετ μου ειπαν σπιρουλινα οχι σε μονομαχο... με μαγευει η κινηση του.... εκει που ειναι ηρεμος στην επιφανεια κανει βουτια κατω και μεα πηγαινοερχεται χαλαρα .....που και που βγαζει κατι φουσκαλες ρε παιδια απ το στομα στην επιφανεια.. μια μια οχι πολλες... αλλα διαλυονται πανω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το θεμα εδω στο aquazone που εχει φτιαχτει ειδικα για τους μονομάχους..

Είναι απο τα ψάρια που έχουν τις πιο ενδιαφέρουσες συμπεριφορες!!

Διαβασε το.. ;)

 

https://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770&st=0&p=323429

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, spithas said:

τα σκουληκακια τα αποξηραμενα ακομη τα φτυνει... θα του παρω απο διαφορετικες εταιριες.. και βιταμινη απο καποιον διαβασα..σπιρουλινα εννοειται;... γιατι στο πετ μου ειπαν σπιρουλινα οχι σε μονομαχο... με μαγευει η κινηση του.... εκει που ειναι ηρεμος στην επιφανεια κανει βουτια κατω και μεα πηγαινοερχεται χαλαρα .....που και που βγαζει κατι φουσκαλες ρε παιδια απ το στομα στην επιφανεια.. μια μια οχι πολλες... αλλα διαλυονται πανω

 

Θα τα φάει και αυτά σιγά σιγά, όπως είπε και ο @panos nts καλό είναι να έχουν ποικιλία στην διατροφή τους. Έχεις ήδη pellets, και αποξηραμένα bloodworms. Θα σου πρότεινα και μια κατεψυγμένη Ocean Nutrition Artemia να του δίνεις δυο φορες την εβδομαδα. Την διατηρείς στην κατάψυξη, οταν θέλεις να τον ταισεις κόβεις ένα μικρό κομμάτι, το βάζεις σε ένα ποτηράκι με λίγες σταγόνες από βιταμίνες και το αφήνεις ώσπου να ξεπαγωσει και να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου. Στην προκειμένη περίπτωση θα σε βολέψει πολύ ένα μικρό πλαστικό κουταλάκι για να παίρνεις την μουλιασμενη τροφή και να του την δίνεις. Οι φουσκάλες είναι οξυγόνο, παίρνει μια ανάσα από πάνω και το βγάζει. Το ενυδρείο σου πάντα πρέπει να έχει ένα κενό 3 - 4 εκατοστά για να μπορεί να παίρνει οξυγόνο και από την επιφάνεια. Οταν εμπλουτίσεις το ενυδρείο σου με ξύλα, φυτά ενυδρείου και φυτά επιφάνειας, θα κάνει φωλιτσα από πολλές φουσκάλες. Μπορείς νά τον μάθεις να τρωει από το δάχτυλο σιγά σιγά, βρέχεις ίσα ίσα την άκρη του δαχτύλου σου με νερο από το ενυδρείο και βάζε ένα pellet πάνω του, κούνα το δάχτυλο σου με το pellet πέρα δώθε κοντά στην επιφάνεια του νερού. Θα φάει και το pellet και θα τσιμπήσει και λίγο δάχτυλο. :bigemo_harabe_net-66:Θα σε συνδυάσει με φαγητό και όποτε σε βλέπει θα τρέχει στο τζάμι να σε παρακαλάει να τον ταΐσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδια..θα τον παρω κ κατεψυγμενη ναι κ θελω πολυ να τον δω να με παρακαλαει για να φαει...γιατι τωρα κανει σαν κακομαθημενο που δεν του αρεσει το φαγητο κ το φτυνει!!!:hehe αν τον δω ομως να τρωειετσι οπως ειπες απ το χερι μου....ειναι πανεμορφα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος spithas έγραψε:

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδια..θα τον παρω κ κατεψυγμενη ναι κ θελω πολυ να τον δω να με παρακαλαει για να φαει...γιατι τωρα κανει σαν κακομαθημενο που δεν του αρεσει το φαγητο κ το φτυνει!!!:hehe αν τον δω ομως να τρωειετσι οπως ειπες απ το χερι μου....ειναι πανεμορφα ψαρακια

Ακομη κ ο σκυλος μου που τον λατρευω ζηλευει γιατι βλεπει οτι το παρακολουθω συχνα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδια..θα τον παρω κ κατεψυγμενη ναι κ θελω πολυ να τον δω να με παρακαλαει για να φαει...γιατι τωρα κανει σαν κακομαθημενο που δεν του αρεσει το φαγητο κ το φτυνει!!!:hehe αν τον δω ομως να τρωειετσι οπως ειπες απ το χερι μου....ειναι πανεμορφα ψαρακια

εγώ κάθε φορά που τον ταίζω αποξηραμένα τα πιάνω με το χέρι και τον κάνω να το κυνηγάει σαν πραγματικό θήραμα. μερικές φορές το κρατάω και λίγο πάνω από την επιφάνεια και πάει το σάλτο σύννεφο. το απολαμβάνω όσο τίποτα κάθε φορά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι.... λοιπον....  παρηγγειλα και πηρα το esklarin της tropical αλλα εινια βελτιωτικο νερου water conditioner λεει... αρα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω σαν αντιχλωριο.... το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν πρεπει να το χρησιμοποιησω με αλλο προιον  εκτος και αν ειναι το antychlor πως το λεει που προφανως ειναι παλι της tropical...σαν αντιχλωριο χρησιμοποιω το εν υδωρ...  μπορω να κανω αλλαγη νερου οπως κανω κανονικα... και μετα απο 24 ωρες να βαλω και esklarin; 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, spithas said:

να μαι παλι.... λοιπον....  παρηγγειλα και πηρα το esklarin της tropical αλλα εινια βελτιωτικο νερου water conditioner λεει... αρα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω σαν αντιχλωριο.... το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν πρεπει να το χρησιμοποιησω με αλλο προιον  εκτος και αν ειναι το antychlor πως το λεει που προφανως ειναι παλι της tropical...σαν αντιχλωριο χρησιμοποιω το εν υδωρ...  μπορω να κανω αλλαγη νερου οπως κανω κανονικα... και μετα απο 24 ωρες να βαλω και esklarin; 

Κάνε κανονικά τις αλλαγές σου με το αντιχλωριο που έχεις ήδη, το "Εν ύδωρ" και μετά από 24 ώρες βάζε και το Esklarin. Οντως δεν είναι πλήρες αντιχλωριο, δεσμεύει τα βαριά μέταλλα και έχει και αλόη αλλά δεν απομακρύνει τελείως το χλώριο. Θα βάζεις κανονικά αυτό που εχεις ήδη και μετά προσθέτεις το βελτιωτικό νερού. Κακό στο ψάρι πάντως δεν θα κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, PanosTetra said:

εγώ κάθε φορά που τον ταίζω αποξηραμένα τα πιάνω με το χέρι και τον κάνω να το κυνηγάει σαν πραγματικό θήραμα. μερικές φορές το κρατάω και λίγο πάνω από την επιφάνεια και πάει το σάλτο σύννεφο. το απολαμβάνω όσο τίποτα κάθε φορά....

Εμένα ο ένας από τους 3 έφαγε φτερωτό μυρμήγκι που έπεσε κατά λάθος στο νερό. Επειδή ναι μεν έχω καπάκια αλλά τα έχω φτιάξει εγώ για να μπαίνουν και τα κρεμαστά φίλτρα, πολλά ζουζούνια τώρα που έχω τα παράθυρα ανοιχτά πάνε να πιούνε νερό. Οπότε καταλήγουν στο στομάχι τους... Τσάμπα πρωτεΐνη και φρέσκια! :bbq:

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...