Jump to content

σημάδια στο καβούκι της χελώνας


Recommended Posts

Καλημέρα, στο τέλος του Ιανουαρίου μου έκαναν δώρο ένα χελωνακί με τη γυάλα του, όπως το βλέπετε στη φώτο, και την τροφή του, μία βασική τροφή για χελώνες νερού (έτσι γράφει πάνω). από όταν άρχισε  να τρώει γιατι στην αρχή κοιμόταν, την ταιζώ καθημερινά και της αλλάζω το νερό κάθε 5-7 μέρες. Ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα ζωηρή γιατί νόμιζα ότι δεν έχει εξοικειωθεί ακόμα μαζί μας αλλά έτρωγε καθημερινά. Προχθές, μετά από 2 μέρες που έλλειπα, παρατήρησα ότι έχει βγάλει κάτι άσπρα σημάδια στο καβούκι της κάπως σαν αλλοιώσεις. είμαι τελείως άσχετη από ενυδρία, ψάρια κτλ και φυσικά δεν ήξερα ότι θέλουν λάμπα, ούτε την έβγαζα στον ήλιο!την είχα απλά σε ένα σημείο στην κουζίνα. επίσης δε την έχω δει ποτέ να ανεβαίνει πάνω στο νησάκι της για να στεγνώνει(κάτι που εκ των υστέρων έμαθα ότι κάνουν οι χελώνες).παρακαλώ βοήθεια δε θέλω να πάθει κάτι επειδή είμαι άσχετη!

IMG_2810.jpg

IMG_2811.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ευδοξια καλημερα και καλως ηρθες!Η χελωνιτσα μαλλον εχει μυκητες.Ζητησε καποιο αντιμυκητιακο φαρμακο η εναλλακτικα περνα  πανω στα σημαδακια ενα βαμβακι με λιγο ιωδιο.Αλλαζε το νερο της καθημερινα και βαζε αντιχλωριο.Το χελωνακι σου χρειαζεται οπωσδηποτε δυο  λαμπες'μια θερμαντικη και μια uvb [μιμειται την ηλιακη ακτινοβολια]τις οποιες θα βαλεις πανω απο την στερια του ωστε να στεγνωνει για καποιες ωρες και να μην εχει αυτου του ειδους τα προβληματα.Προς το παρον βγαζε την για καποιες ωρες στον ηλιο.Προσπαθησε να της δινεις ποικιλια τροφων.Προτιμησε τα πελετς.Οι αποξηραμενες γαριδουλες ειναι αρκετα φτωχη τροφη.Συντομα θα χρειαστεις ενα κανονικο ενυδρειο με φιλτρο και θερμαντηρα για το νερο.Αυτα για τωρα,μην διστασεις  να μας ρωτησεις οποιαδηποτε αλλη απορια σου.

Έγινε επεξεργασία - rafael
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κανουν για μυκιτες....... περισσοτερο σε ελλειψη ασβεστιου μου κανει. Δωσε ποικιλία στην διατροφη με βιταμινη A και D  και λαμπες οπως λεει και ο Rafael για να εκμεταλλευτή το ασβεστιο ο οργανισμος της.

Link to comment
Share on other sites

Από μία παλαιότερη εμπειρία που είχα με χελωνίτσα φίλου, νομίζω πως είναι θέμα ασβεστίου.

Νομίζω πως ο συμφοιτητής μου είχε και μία λευκή ταμπλέτα εντός του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδιά. σε περίπτωση που δεν είναι μυκητες και βάλω αντιμυκητιακό θα της κανει κακό?αν είναι να τα κάνω όλα μαζί και ότι πιάσει! μπορείτε να προτείνετε κάποια καλή τροφή?η τροφή στην φώτο θεωρείται τύπου πέλετ?(δε μπορώ να γράψω μάρκα φαντάζομαι)

IMG_2812.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πελετ και μαρκες μπορεις να γραφεις δεν υπαρχει προβλημα.Αρα απο τροφη εισαι σχετικα καλλυμενη.Απλα καλο ειναι να εχεις δυο τρεις διαφορετικες.Η SERA χει καλες τροφες.Επισης δινε της και λιγο βραστο κοτοπουλο ,ωμο ψαρι η τονο απο κονσερβα σε νερο[χωρις αλατι],λιγο ασπραδι απο βραστο αυγο,λιγο μαρουλακι και βραστο καροτο.Δεν νομιζω οτι θα της κανει κακο το φαρμακο.Παντως θα της κανει καλο ο ηλιος ειτε μυκητες ειναι ειτε ελλειψη ασβεστιου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά, από σήμερα ξεκινάμε εντατική ηλιοθεραπεία B)B)!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ερπετά θέλουν ένα τεραριο συγκεκριμένα για την χελονίτσα σου θέλεις ένα σχετικά μακρόστενο τεράριο και όλοι η πίσω πλευρά να είναι στεριά, δεξιά ή αριστερά τοποθετείς μια λάμπα UV.  Η λάμπα είναι απαραίτητη για τη χελώνα καθώς δημιουργεί και θερμοκρασία και το ζωντανό ανάλογα με τη θερμοκρασία που χρειάζεται την δεδομένη στιγμή λαμβάνει και την ανάλογη θέση στο τεράριο, άλλοτε μακριά και άλλοτε κοντά στην λάμπα.

 

Η τοποθέτηση στον ήλιο θέλει προσοχή και θέλει τουλάχιστον ένα σημείο με σκιά μην το κάψεις το ζωντανό. εκτός αυτού το νερό στον ήλιο μπορεί να πιάσει θερμοκρασία πάνω απο 30. 

 

Αν όντος θέλεις να κρατήσεις το ζωντανό θα πρέπει σιγά σιγά να κάνεις κάποιες αλλαγές ώστε να φτιάξεις γιατί όχι την τέλεια χελονιέρα. Έτσι θα ευχαριστιέται το ζώο και θα το απολαμβάνεις και εσύ. Για το πως και τη πρέπει να κάνεις σιγά σιγά είμαστε εδώ για να σε πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά χρειάζεται ήλιο ή λάμπα όλη μέρα?δε θέλει καθόλου συσκότιση??ρε παιδιά όλα καλά αλλά από χθες δεν καλοτρώει κιόλας..μήπως την έχω ζορίσει λίγο με όλες αυτές τις παρεμβάσεις και τις μετακινήσεις..?είναι μικρό χελωνάκι, 4 μήνες το έχω..

Link to comment
Share on other sites

Μα η λάμπα προσπαθεί να μιμηθεί αρκετά καλά τον ήλιο. Αν μπορείς να το βάλεις στον ήλιο έτσι ώστε να μην ψηθεί το χελωνάκι τότε όλα είναι οκ αλλιώς μέσα στο σπίτι με την λάμπα όπως περιγράφω ποιο πάνω. Τώρα έχεις προβλήματα και μάλλον θα προήλθαν απο την άθελα σου λάθος συντήρηση του ζωντανού, και σίγουρα η απανωτές παρεμβάσεις στρεσάρουν ακόμη περισσότερο το ζωντανό απότε ότι κάνεις κάντω με προσεκτικές κινήσεις.

Γενικά να ξέρεις πως η χελώνες είναι ψυχρόαιμα ζώα δηλαδή η θερμοκρασία του σώματος τους ρυθμίζεται απο το φυσικό περιβάλλων για αυτό θέλουν στην μια μεριά μια έντονη πηγή θερμότητας μεταξύ 35-40 βαθμούς και απο την άλλη μεριά να επικρατή η φυσική θερμοκρασία περιβάλλοντος. Η χελώνες πρέπει ανά διαστήματα να στεγνώνουν σχετικά γρήγορα το καβούκι τους για αυτό πολλές φορές πάνε ακριβός κάτω απο την λάμπα και μετά μετακινούνται παραδίπλα.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, evdoxia said:

Γενικά χρειάζεται ήλιο ή λάμπα όλη μέρα?δε θέλει καθόλου συσκότιση??ρε παιδιά όλα καλά αλλά από χθες δεν καλοτρώει κιόλας..μήπως την έχω ζορίσει λίγο με όλες αυτές τις παρεμβάσεις και τις μετακινήσεις..?είναι μικρό χελωνάκι, 4 μήνες το έχω..

Συμπλήρωμα ασβεστίου βρίσκεις εύκολα σε Pet Shop, απ ότι θυμάμαι δεν το βάζεις όλο αλλά μια ποσότητα στα λίτρα νερού που έχεις. Είχα 2 χελωνιτσες, που έγιναν χελωναρες και πάντα τους έριχνα συμπλήρωμα ασβεστίου. Θα συμφωνήσω με τα παιδιά πιο πάνω, εάν θέλεις να την κρατήσεις θα χρειαστει σίγουρα να κάνεις αλλαγές και προσθήκες, λαμπών, φίλτρου, ενυδρείου σιγά σιγά. Θα σου πω τι έκανα εγώ τους καλοκαιρινους μήνες για να παίρνουν ήλιο. Διάλεγα ένα σημείο στο μπαλκόνι που στάνταρ κάποιες ώρες την ημέρα κάθε μερα χτυπάγε ο ήλιος και έβγαζα εκεί στο δοχείο μου, δεν του άλλαζα θέση πάρα μόνο όταν ήταν να κάνω αλλαγή νερου. Προσοχή όμως, δεν το έβαζα όμως όλο στον ήλιο πάρα μόνο το σημείο που ανεβαίνουν για να στεγνώσουν το καβούκι τους, το υπόλοιπο μέρος του δοχειου ήταν σε σκια για να βουτουν και να δροσιζονται. Είτε στον ήλιο είναι είτε με λάμπα, πάντα θα έχουν συσκότιση το βράδυ. Ο ήλιος θα δύει και όταν με το καλό πάρεις και την λάμπα θα την έχεις ανοιχτή μόνο συγκεκριμένες ώρες την ημέρα. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Ινώδης οστεοδυστροφία:

 

Εξαιτίας της μη ισορροπημένης διατροφής, με λίγο ασβέστιο και πολύ φωσφόρο, με αποτέλεσμα την αποδόμηση οστού και αντικατάσταση του από ινώδη συνδετικό ιστό. Ακόμη σχετίζεται με τη μειωμένη πρόσληψη βιταμίνης D3 και τη μη έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία.  Συνήθως συνοδεύεται και με υποβιταμίνωση Α.

 

 Το πιο συχνό χαρακτηριστικό σύμπτωμα είναι η μαλάκυνση του κελύφους,  μυική αδυναμία των άκρων και κατάγματα.  Χαρακτηρίζεται από προοδευτική ανύψωση του κελύφους, το οποίο παίρνει το σχήμα πυραμίδας και από δυσμορφία τού ράμφους. Ακόμη παρατηρείται νεκρωτική στοματίτιδα, δυστοκία και σε βαριές περιπτώσεις ανορεξία, ληθαργικότητα, σηψαιμία και θάνατος.

 

Η διάγνωση στηρίζεται στο ιστορικό (διατροφής), στον προσδιορισμό Ca, P στο αίμα.

Η αντιμετώπιση της νόσου συνίσταται στη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης (έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία) και της διατροφής (η αναλογία Ca /P πρέπει να είναι σε νεαρά ζώα 1.2/1 -1.5/1). Η διατροφή των ενήλικων υδρόβιων χελωνών πρέπει να περιλαμβάνει φρέσκο ψάρι με κόκαλα και εντόσθια ή συμπλήρωμα βιταμινών και αλάτων Ca, ποικιλία λαχανικών και φρούτων κατά βούληση και με συμπλήρωμα βιταμινών και αλάτων Ca και βιταμίνης D3 από το στόμα στην τροφή. Επιπλέον συστήνεται χορήγηση γεύματος κρέατος (τροφή σκύλου ή γάτας) μια φορά την εβδομάδα. Σε σοβαρές περιπτώσεις χορηγείται και Ca παρεντερικά.

 

Δεν είναι ότι το χελωνάκι σου έχει ακριβός τα παραπάνω προβλήματα αλλά είσαι στην  αρχή του όλου κακού και η σωστή διατροφή θα σε βοηθήσει να ανακάμψει σε συνδυασμό με την λάμπα και την βελτίωση των συνθηκών και παραμέτρων. Η λάμπα δεν είναι μόνο για την ζέστη αλλά βοηθά με  τη βιταμίνη D. Είναι απαραίτητη για την απορρόφηση του ασβεστίου. Η βιταμίνη D μπορεί να παρθεί από την διατροφή αλλά συντίθεται επίσης και στο δέρμα από την επίδραση της υπεριώδους ακτινοβολίας δηλαδή με την έκθεση στον ήλιο η σε λάμπα όχι πάνω από 8 ώρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Ινώδης οστεοδυστροφία:

 

Εξαιτίας της μη ισορροπημένης διατροφής, με λίγο ασβέστιο και πολύ φωσφόρο, με αποτέλεσμα την αποδόμηση οστού και αντικατάσταση του από ινώδη συνδετικό ιστό. Ακόμη σχετίζεται με τη μειωμένη πρόσληψη βιταμίνης D3 και τη μη έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία.  Συνήθως συνοδεύεται και με υποβιταμίνωση Α.

 

 Το πιο συχνό χαρακτηριστικό σύμπτωμα είναι η μαλάκυνση του κελύφους,  μυική αδυναμία των άκρων και κατάγματα.  Χαρακτηρίζεται από προοδευτική ανύψωση του κελύφους, το οποίο παίρνει το σχήμα πυραμίδας και από δυσμορφία τού ράμφους. Ακόμη παρατηρείται νεκρωτική στοματίτιδα, δυστοκία και σε βαριές περιπτώσεις ανορεξία, ληθαργικότητα, σηψαιμία και θάνατος.

 

Η διάγνωση στηρίζεται στο ιστορικό (διατροφής), στον προσδιορισμό Ca, P στο αίμα.

Η αντιμετώπιση της νόσου συνίσταται στη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης (έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία) και της διατροφής (η αναλογία Ca /P πρέπει να είναι σε νεαρά ζώα 1.2/1 -1.5/1). Η διατροφή των ενήλικων υδρόβιων χελωνών πρέπει να περιλαμβάνει φρέσκο ψάρι με κόκαλα και εντόσθια ή συμπλήρωμα βιταμινών και αλάτων Ca, ποικιλία λαχανικών και φρούτων κατά βούληση και με συμπλήρωμα βιταμινών και αλάτων Ca και βιταμίνης D3 από το στόμα στην τροφή. Επιπλέον συστήνεται χορήγηση γεύματος κρέατος (τροφή σκύλου ή γάτας) μια φορά την εβδομάδα. Σε σοβαρές περιπτώσεις χορηγείται και Ca παρεντερικά.

 

Δεν είναι ότι το χελωνάκι σου έχει ακριβός τα παραπάνω προβλήματα αλλά είσαι στην  αρχή του όλου κακού και η σωστή διατροφή θα σε βοηθήσει να ανακάμψει σε συνδυασμό με την λάμπα και την βελτίωση των συνθηκών και παραμέτρων. Η λάμπα δεν είναι μόνο για την ζέστη αλλά βοηθά με  τη βιταμίνη D. Είναι απαραίτητη για την απορρόφηση του ασβεστίου. Η βιταμίνη D μπορεί να παρθεί από την διατροφή αλλά συντίθεται επίσης και στο δέρμα από την επίδραση της υπεριώδους ακτινοβολίας δηλαδή με την έκθεση στον ήλιο η σε λάμπα όχι πάνω από 8 ώρες.

8 με 10 το πρωι ειναι η καταλληλοτερη ωρα για την απορροφηση της vitd3.. 

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν απευθύνεσαι και σε ένα κτηνίατρο; Θυμάμαι πως μας είχε δώσει κάποιες σταγόνες για τα μάτια της χελωνιτσας που είχαν βγάλει μια μεμβράνη. Και αυτή τότε δεν είχε διάθεση για τροφή.

Link to comment
Share on other sites

στο ρέθυμνο οι κτηνίατροι ασχολούνται κυρίως με πρόβατα και κατσίκες!αλλά με τη βοήθεια σας τώρα ίσως έχω κάποιες ελπίδες να βγάλω άκρη σε κανένα pet shop. με προβληματίζει το γεγονός οτι δεν ανεβαίνει στο νησάκι να στεγνώσει ίσως επειδή είναι φοβισμένη..τουλαχιστον την ακτινοβολία από την λάμπα και τον ήλιο θα την παίρνει και μέσα στο νερο? constantine_S δηλ το καλοκαίρι το δοχείο το άφηνες στο ίδιο σημείο και το βράδυ που πέφτει αρκετά η θερμοκρασία..?επίσης προς το παρόν για την περίπτωση που είναι μυκητες, αλλάζω το νερό κάθε μέρα όπως μου είπατε. αλλά κανόνικα κάθε πότε πρέπει να αλλάζει το νερό της χελώνας και με τι πρέπει να καθαρίζουμε το δοχείο?

Link to comment
Share on other sites

 

Καλο ειναι αρχικα να παρεις εστω ενα μεγαλυτερο δοχειο....... δεν θα σου κοστισει ακριβα. Και βαλε στην μεση περιπου μια πετρα μεγαλη πλακε ετσι ωστε να μπορει να ανεβαινει οταν θελει και να στεγνωνη. Τωρα το οτι δεν βγαινει εξω μπορει να ειναι γιατι αισθανεται μεγαλυτερη ασφαλεια μεσα στο νερο η η θερμοκρασια του νερου να ειναι πιο υψηλη απο τον εξω χωρο........ μαλλον το πρωτο ισχυει αυτη την στιγμη.

image.jpeg.01eca895d72f4d965414706883bc7377.jpeg

 

Δευτερων παρε ενα απλο πορτατιφ και θα ζητησεις μια λαμπα για χελωνες UVA UVB και θα την βαλεις να φωτιζει το μερος οπου θα μπορει να βγαινει να λιαζεται.

Τριτον θα πρεπει να παρεις καποιο φιλτρακι ετσι ωστε να βοηθα στην νιτροποιηση και την απαλοιφη της αμμωνιας που δημιουργητε απο τα αποβλυτα οπου βλαπτει το χελωνακι. Καλο ειναι το φιλτρακι που θα διαλεξεις να εχει μεγαλο καδο για τα υλικα φιλτρανσης αλλιως θα πρεπει να φτιαξεις εσυ ενα χειροποιητο περνωντας ενα μεγαλο μπουκαλι νερου, μια αντλια, filterwool, σφουγγαρι και κεραμικο υλικο τυπου siporax. Εαν διαλεξεις την δευτερη λυση φιλτρανσης εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε στην υλοποιησει του. Οσο δεν εχεις φιλτρο καλο ειναι να αλλαζεις το νερο καθε 3 μερες το πολυ.

 

Και τελος μετα το καλοκαιρι θα χρειαστης εναν θερμαντηρα..... αλλα αυτο ειναι για αργοτερα.

Απο εκει και περα ψαξε να βρεις για διαφορες τροφες για χελωνες που υπαρχουν στο εμποριο. Σου στελνω και ενα λινκ απο μαγαζι που ειναι κοντα στα μερη σου και εχει καμποσα καλα προιοντα. Η ποικιλια στην διατροφη ειναι το μυστικο. Και εμενα μου αρεσει η πιτσα αλλα αμα τρωω συνεχεια πιτσα στο τελος θα την συχαθω και θα παθει το εντερο μου. Επισης μπορεις να παρεις και καποιες βιταμινες οπου θα ριχνεις λιγο στην τροφη μια φορα την εβδομαδα.

 

Την καλημερα μου στην ομορφη Κρητη!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος evdoxia έγραψε:

στο ρέθυμνο οι κτηνίατροι ασχολούνται κυρίως με πρόβατα και κατσίκες!αλλά με τη βοήθεια σας τώρα ίσως έχω κάποιες ελπίδες να βγάλω άκρη σε κανένα pet shop. με προβληματίζει το γεγονός οτι δεν ανεβαίνει στο νησάκι να στεγνώσει ίσως επειδή είναι φοβισμένη..τουλαχιστον την ακτινοβολία από την λάμπα και τον ήλιο θα την παίρνει και μέσα στο νερο? constantine_S δηλ το καλοκαίρι το δοχείο το άφηνες στο ίδιο σημείο και το βράδυ που πέφτει αρκετά η θερμοκρασία..?επίσης προς το παρόν για την περίπτωση που είναι μυκητες, αλλάζω το νερό κάθε μέρα όπως μου είπατε. αλλά κανόνικα κάθε πότε πρέπει να αλλάζει το νερό της χελώνας και με τι πρέπει να καθαρίζουμε το δοχείο?

Ίσως να έχεις δίκαιο, αλλά δε χάνεις και τίποτα με το να κάνεις μια ερώτηση. Τα περισσότερα πετ αντιμετωπίζουν τα ζωάκια σαν εμπόρευμα ειδικά του ενυδρείου σαν διακοσμητικά, βλέπεις στα παζάρια τι κάνουν, οπότε η συμβουλές τους είναι τις περισσότερες φορές προς αμφισβήτηση!

 

Καλό μήνα!

Link to comment
Share on other sites

τρώει τώρα ?

Μια λύση για να τη βάλεις εκτος και να κάνεις και σωστα τη θεραπεία ειναι να τη βγαλεις απο το νερό, να τρύψεις καλά με ενα σφουγγάρι (το σκληρό μέρος) τις αλλοιωσεις και να εφαρμόσεις betantine βαμμα. ή και αλοιφή. Στη συνεχεια βάλτη σε ενα ταπεράκι χωρις νερό και αστη στον ήλιο για 1/2 -1 ώρα. φρόντισε μόνο να είναι πρωινός μη βράσει. στη συνεχεια βάλτη πάνω στην εξεδρα της χελωνίερας που θα την εχεις στον ήλιο και αφησε τη ήσυχη. Σίγουρα θα βουτίξει αλλα αργοτερα μπορεί να βγέι. Θελει μεγάλη προσοχή γιατι το νερό στη χελωνιερα επεπιδη είναι ρηχή ζεσταινεται ευκολά επομένως προσπαθησε να βλεπει ήλιο μόνο ή εξέδρα ετσι θα εχει και λόγο για να βγει εκτός. Και μην στέκεσαι κοντα και την παρακολουθείς αντιλαμβάνετια την παρουσία και φοβάται.

αντιλαμβανεται οτι υπαρχει φαγητό κοντά της? κανει κινηση να φαει και δεν μπορεί ή είναι αδιαφορη?

τη θεραπεία πρεπει να την κάνεις για αρκετές μερες με αυτο τον τρόπο.

 

και παντα μετά απο χειρισμπυς των ερπετών καλο πλήσυμο των χεριών. η σαλμοννελα καραδοκεί, οσο και αν οι εκτροφείς τις δηλώνουν salmonella free

Link to comment
Share on other sites

δεν τρώει..είναι η δεύτερη μέρα που της είναι αδιάφορο το φαγητό δυστυχώς. το βλέπει αλλά τίποτα. δε νομίζω ότι δεν μπορεί γιατί κατά τα άλλα κινείται μια χαρά, έχω ελέγξει και δέρμα μάτια μύτη και μου φαίνονται φυσιολογικά. θα ακολουθήσω τις οδηγίες. ευχαριστώ. η αλήθεια είναι ότι είμαι συνέχεια από πάνω της σαν τον χάρο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε να στρεσσαρουμε το ζωντανω..........προσωπικα δεν θα πηγαινα σε τοσο ακραιες παρεμβασεις και δεν ξερω και κατα ποσο ειναι και σωστο.......

Καθαρο νερακι, λαμπίτσα και ποικιλια στην διατροφη. Λιγη υπομονη και δωσε χρονο στο ζωντανο χωρις να το στρεσάρεις περισσοτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δε διαφωνώ έχω σκεφτεί κ γω ότι το ζώο ξέρει πολύ καλύτερα τις ανάγκες του και ότι είναι να κάνει θα το κάνει. αλλά αν είναι στρεσαρισμένη με νέο σπίτι, νέα πρόσωπα και δε βγαίνει να στεγνώσει ενώ αυτό της κάνει κακό τότε κάπως πρέπει να παρέμβω. λίγο στον ήλιο χωρίς νεράκι μπορεί και να της αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι συνεχεια απο πανω της......... βγαλτει για λιγο εξω πρωι πρωι ομως 8 με 10 πχ ειναι καλα με πολυ λιγο νερο.... μην την αφυδατώσεις κιολας...... και υπαρχουν και οι λαμπες οπως σου ειπαμε που οπως και να εχει θα την χρειαστεις. Οταν ριχνεις τροφη να φευγεις απο κοντα της και οτι δεν εχει φαει να το ρουφας παλι εξω για να μην επιβαρυνεις πολυ το νερο. Εγω τις χελωνες μου τις ειχα το καλοκαιρι ολη μερα εξω αλλα κατω απο σκεπαστρο..... τον ηλιο τον περνανε μην νομιζεις.

Link to comment
Share on other sites

χαλαρωσε τοτε κ αφησε την στην ησυχια της...σιγα σιγα θα βρει το δρομο της... μην μενεις απο πάνω. μετρα ακριβως ποσα  πελλετ δινεις κ μετα απο ενα μισαωρο δες αν λειπει καποιο. καλυτερα να ταιζεις σε φως ημερας. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, evdoxia said:

στο ρέθυμνο οι κτηνίατροι ασχολούνται κυρίως με πρόβατα και κατσίκες!αλλά με τη βοήθεια σας τώρα ίσως έχω κάποιες ελπίδες να βγάλω άκρη σε κανένα pet shop. με προβληματίζει το γεγονός οτι δεν ανεβαίνει στο νησάκι να στεγνώσει ίσως επειδή είναι φοβισμένη..τουλαχιστον την ακτινοβολία από την λάμπα και τον ήλιο θα την παίρνει και μέσα στο νερο? constantine_S δηλ το καλοκαίρι το δοχείο το άφηνες στο ίδιο σημείο και το βράδυ που πέφτει αρκετά η θερμοκρασία..?επίσης προς το παρόν για την περίπτωση που είναι μυκητες, αλλάζω το νερό κάθε μέρα όπως μου είπατε. αλλά κανόνικα κάθε πότε πρέπει να αλλάζει το νερό της χελώνας και με τι πρέπει να καθαρίζουμε το δοχείο?

Το καλοκαίρι απ ότι θυμάμαι άφηνα το δοχείο στο ίδιο σημείο. Είχα παρατηρήσει που έπεφτε ο ήλιος σε συγκεκριμένες ώρες και είχα τοποθετήσει το δοχείο έτσι ώστε η πέτρα που τους είχα για να λιαζονται να είναι το μόνο κομμάτι του δοχείου που χτυπούσε απευθείας ο ήλιος. Το νερό τους ήταν δροσερό, εξάλλου ο ήλιος δεν έμενε στάσιμος στο ίδιο σημείο μετά από κάνα 2 ωρες άλλαζε θέση. Ανέβαινε η μία πάνω στην άλλη και λιαζονταν για ώρα, οπότε ήθελαν βουτούσαν στο νερό. Το βράδυ δεν είχα θέμα, εξάλλου το καλοκαίρι στην Αθήνα η διαφορά θερμοκρασίας πρωί - βράδυ τότε που τις είχα δεν ήταν πολύ μεγάλη οπότε παρεμεναν στο ίδιο σημείο μέχρι την φορά που θα τους έκανα αλλαγή νερού. Βέβαια αυτό που σου λέω ειναι κάτι προσωρινό, σίγουρα θα χρειαστείς λάμπα, φίλτρο και ένα μεγαλύτερο δοχείο όταν μεγαλώσει. Εάν το ψάξεις λίγο και όντως θέλεις να την φροντίσεις μπορείς να κάνεις ένα ωραιότατο μέρος για την χελώνα σου το οποίο και πιο φυσικό θα φαίνεται και θα έχεις και μια μικρή όαση στο σπίτι σου και θα είναι χαρούμενη και η χελώνα σου. 

Link to comment
Share on other sites

  Καλησπερα Ευδοξια, θα συμφωνησω με οτι σου εχουν πει απο πανω και θα σου δωσω και εγω με τη σειρα μου 2 οικονομικες λυσεις καθως εχω 3 υπεροχες χελωνιτσες 4 χρονια τωρα.Το χελωνακι ειναι πιθανο να μη τρωει ειτε απο μη σωστη θερμοκρασια(λιγο απιθανο καθως η ιδανικη θερμοκρασια νερου ειναι 25-30 βαθμους που ηδη εχει εξω τοσους)ειτε απο κακη ποιοτητα νερου(απο οτι ειδα κανεις συχνα αλλαγες ομως οποτε δε νομιζω)ειτε επειδη ειναι αρρωστο λογω μυκητα.Εχασα και εγω τα πρωτα δυο μου χελωνακια απο μυκητα δυστυχως πριν χρονια.Θα πας οπωσδηποτε να παρεις οσο πιο αμεσα μπορεις μια λαμπα uvb αρχικα ωστε να μπορει η χελωνιτσα σου να μεταβολησει το ασβεστιο και να εχει ενα υγιες καβουκι.Σου πρωτεινω τη λαμπα της zoo med καθως ειναι η μονη (απο οσο ξερω) που κραταει ενα χρονο και οχι 6 μηνες οπως οι περισσοτερες(η λαμπα μετα το περας της διαρκειας ζωης της βγαζει φως αλλα οχι ακτινοβολια,οποτε ειναι αχρηστη).Για να βαλεις τη λαμπα μπορεις να παρεις ενα φωτιστικο γραφειου απο τα τζαμπο που εχει 5 ευρω και να την εχεις πανω απο τη στερια της χελωνιτσας.επισης χρειαζεσαι και μια λαμπα θερμοτητας uva που θα τη βαλεις σε ενα κεραμεικο ντουι(αν και σε πολλα πετ εχουν πακετο τη λαμπα με ειδικο κεραμεικο ντουι) και οι δυο λαμπες πρεπει να εχουν αποσταση 20-30 εκατοστα απο τη στερια.πρεπει το χελωνακι να στεγνωνει τελειως το καβουκι του και οσο για τους μυκητες βαζε λιγο μπεταντιν τοπικα και σε δυνδιασμο με τις λαμπες θα γινει γρηγορα καλα.Μην αργησεις να τις παρεις γιαι ειναι μικρο και αν ειναι μυκητας θα προχωρισει..Οσο για τη τροφη εγω προσωπικα χρησιμοποιω της zoomed και εχω δει τεραστια διαφορα ,μεγαλωνουν πολυ πιο γρηγορα.Η χελωνιτσα επισης πρεπει να μετακινηθει απο τη χελωνιερα σε ενα αρκετα μεγαλο αποθηκευτικο κουτι αν θες προς το παρον οπως σου εδειξε καποιος απο πανω με ενα φιλτρακι.Οι χελωνιτσες αυτες φτανουν γυρω στα 20 εκατοστα και θελουν τουλαχιστον 100 λιτρα ενυδρειο(ψαξε για καποιο μεταχειρισμενο).Προσωπικα δε χρησιμοποιω βιταμινες και συμπληρωματα καθως τα περισσοτερα δεν κανουν δουλεια,η χελωνιτσα πρεπει να παιρνει οτι θρεπτικο συστατικο χρειαζεται απο ποικιλια τροφων.Μπορεις να κανεις και μονη σου την ερευνα περι συνθηκων με το ονομα Trachemys Scripta Elegance.Επισης μπορεις να μπεις και σε καποια ομαδα στο φβ με χελωνες ωστε να σε συμβουλεψουν και εκει.Μπες yt και pinterest εχει πολυ ωραιες ιδεες και οικονομικα diy για χελωνακια.αυτα απο μενα ελπιζω να βοηθησα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...