Jump to content

Recommended Posts

συγνωμη για το σεντονι.Αυτος στις φωτογραφιες ειναι ο Νευτωνας.Δεν εχω εμπειρια απο ενυδρεια, το Νευτωνακο τον πηρα τυχαια επειδη τον λυπηθηκα, τον ειδα με αυτη την ουρα σε ενα ποτηρακι των 5 ml με βρωμικο νερο και επειδη ηξερα οτι θα πεθανει τον πηρα.Αρχικα τον εβαλα σε ενυδρειο χωρις φιλτρο και αρχισα θεραπεια με omnipur για μαι εβδομαδα με αλλαγες, δεν ειχε διαφορα,το ψαρακι ενω ηταν πιο ζωηρο με τις μερες και ετρωγε κανονικα δεν υπηρχε βελτωση στην ουρα.Μετα αρχισα θεραπεια με ενυδρειακο αλατι της API με αλλαγες μερα παρα μερα σχεδον για 15 μερες περιπου,οταν ειδα οτι αρχιζει να βγαινει η ουρα και υπηρχε νεος ιστος(ασπρο) σταματησα.εβαλα στο ενυδρειο 4 γαριδες ρεντ τσερι,μια ενυδρειακη ριζα monpani και μια moss. το φιλτρο που εβαλα ειναι το εικονιζομενο με μπολι απο αλλο ενυδρειο(ελαφροπετρα) και σφουγγαρι το οποιο ειχα.το ενυδρειακη αυτο το ειχα τυχαια απο τη χελωνιτσα μου το ιδιο και το φιλτρο.εκανα αλλαγη 1/3 του ενυδρειου ανα μια εβδομαδα σχεδον.ο μονομαχος ετρωγε κανονικα και ηταν ενεργητικος.σημερα αποφασισα να του βαλω υποστρωμα και τα φυτα που βλεπετε πισω, αλλα λογικα δεν ξεπλυνα καλα το χαλικι.το εβαλα σε μια πλαστικη λεκανη γεμιζοντας τη νερο και ριχνωντας το νερο για 2 φορες ως που στο τελος μ φανηκε αρκετα διαυγες.αρχιζα να το βαζω σιγα σιγα στο βυθο με ενα πλαστικο ποτηρακικαι στη συνεχεια προσθετα λιγο πανω απο τις ριζες των φυτων.(δεν αδειασα τον εβγαλα απο το ενυδρειο για να μην τον στρεσαρω και δε μπορουσα και να πιασω τις γαριδες,αφου ισα ισα τις εβλεπα)αφου τελειωσα τη κηπουρικη :ρ θολωσε το νερο και αποφασισα να κανω μια αλλαγη γυρω στο 1/3 παλι.(αλλαγες προετοιμαζω ενα μπολ μεταλικο βαζω το νερο μτραω θερμοκρασια βαζω χλωριο και περιμενω να γινει ιδια η θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου.αφου τελειωνω την προσπθηκη νερου (ο μονομαχος μεχρι τοτε καλα)βαζω το φιλτρο σε λειτουργια και ετσι οπως κανω να το σπρωξω προς τα κατω νιωθω σα να με χτυπαει ρευμα,ο φιλος μου που ηταν διπλα δεν ενιωσε κατι τετοιο και εβαλε αυτος το φιλτρο κανονικα προς τα κατω.Στη συνεχεια επειδη καποια φυλλαρακια επεπλεαν παιρνω το σουρωτηρι (με αυτο "επιανα τα χαλικακια που επεπλεαν οταν αδειαζα τη λεκανη που τα επλενα,το οποιο το ειχα στο νεροχυτη) και μαζευω αυτα που ειναι πανω πανω με μια κινηση και μετα συνειδητοποιω οτι ειχε πεσει σαπουνι γιατι καποιος ειχε πλυνει τα χερια του πανω απο το σουρωτηρι.βλεπω τον μονομαχο λυθαργικο και να πηγαινει να χωνεται διπλα στο φιλτρο και να επιπλεει.πανικοβαλομαι και βαζω τον μονομαχο σε ενα γυαλινο με αντιχλωριο με το χερι.παιρνω τα πανω πανω του νερου με ενα πλαστικο σε περιπτωση π ειχε πεσει σαπουνι ελεγχω ξανα το νερο γιατι ειχα βγαλει απο λειτουργια το φιλτρο και δεν ενιωθα ρευμα.οι γαριδες ολα καλα εν το μεταξυ, παω για μαθημα για κανενα 2ωρο και βρισκω τον μονομαχο στον πατο , και υστερα στην επιφανεια ακινητο, πανικοβαλομαι για αλλη μια φορα , νομιζοντας οτι οτνως ειχε πεσει σαπουνι γιατι το φιλτρο δε το ειχα βαλει ολο καω απο τ νερο και εκανε σα σαπουναδα στα τοιχωματα οπως στη φωτογραφια.καθαριζω το ενυδρειο αφου σβησω το φιλτρο παιρνωντας τα πανω πανω με ενα πλαστικο ποτηρι και αφου ειχα αδειασει γυρω στο μισο ενυδρειο το ξαναγεμιζω με τη διαδικασια της αλλαγης.ο μονμαχος δειχνει παρολα αυτα να ειναι στα τελευταια του..δε μπορω να κατααβω αν ειναι απο το στρες,αν οντως επεσε σαπουνι η αν τον χτυπησε τευμα..τι μπορω να κανω τωρα για να τον βοηθησω?τον ξαναεβαλα στο ενυδρειο μετα την αλλαγη .η ουρα του επισης τις 3 τελευταιες μερες ισως και λιγοτερο εβγαλε 2 κοκκινα "μπαλακια" που δε ειχα παρατηρισει ενω τον ταιζω και τον βλεπω καθε μερα.εχει καποια σχεση αυτο?Ευχαριστω οποιον το διαβασε βαζω φωτογραφιες.ξερω οτι επρεπε να κανω μετρησεις,ξεχασα να παρω τεστ τλευταια φορα που πηγα πετ και γενικα ο χρονος ειναι πειρορισμενος λογω πανελληνιων..Το φιλτρο ειναι το F-800 της dophin, εχει μεγαλη ροη και το εχω γυρισει να χτυπαει στο ενυδρειο για να κοβει μεχρι να μπορεσω να παρω καινουριο.Ευχαριστω ειλικρινα οποιον το διαβασε..εχω ενα θρεμοστατη στα 200w να τον βαλω μπας και σωσω τιποτα?αν τα καταφερει μεχρι αυριο να συνεχισ τη θεραπεια?με αλατι παλι?(θα επιρεασει τα φυτα και τις γαριδες?

34138215_801918600005828_8365650953126281216_n.jpg

34184466_801918463339175_1323529648692264960_n.jpg

34036598_801918630005825_2331879543343677440_n.jpg

34200566_801918450005843_2509082949014519808_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να προσθεσω οτι ειχε γινει αλλαγη νερου πριν 5 μερες 50% γιατι ειχα αργησει να κανω.το νερο δεν ειναι βρωμικο εχει παρει χρωμα απο το ξυλο το οποιο το εβρασα και το αφησα σε νερο 2 μερες πριν το βαλω..το φιλτρο μεσα εχει ελαφροπετρα και σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

επισης για τη θεραπεια οτι εκανα το εμαθα απο youtube και ανθρωπους που ρωταγα απο ομαδες, ο καθενας ειχε τη δικη του εκδοχη και προσπαθουσα να εφαρμωσω οσα μου ακουγονταν λογικα απο την καθολου εμπειρια μου.. :(

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα δικη σου μια ζωη δικη μας!! :P ( πλακα κανω φυσικα)

Καταρχας καλως ηρθες, κατα 2ον είναι λίγο περίπλοκα τα πράγματα ετσι οπως είναι τώρα..

Ο μονομάχος καταρχας φαίνεται ταλαιπωρημένος αλλά ας δούμε το ενυδρείο απο την αρχή..

 

Στο ενυδρείο μέσα αν καταλαβα καλά έχεςι σφουγγάρι και βιολογικό υλικο?? Το μπόλι απο που το πηρες? Και πριν ποσο καιρο? δουλευε το φίλτρο οταν έβαλες το μπολι?

Link to comment
Share on other sites

@panos nts ο μονομαχος ηταν πολυ ταλαιπωρημενος ναι αλλα παντα ενεργητικος και το χρωμα του ειναι αρκετα καλυτερα απο οτι οταν τον πηρα. το φιλτρο ναι δουλευε κανονικα οταν εβαλα το μπολι και απο τοτε δεν εχει σταματησει εως σημερα.το φιλτρο εχει βιολογικο υλικο που μου το εδωσαν απο στρωμενο ενυρειο πριν 3 εβδομαδες περιπου.

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μια λύση είναι να μπει ανθρακας στο ενυδρείο για να μπορέσει να τραβήξει ό,τι έχει περισέψει από αθένειες όμως μην τον αφήσεις πάρα πολύ..

Όσον αφορα την θολούρα μπορείς να προμηθευτείς υαλοβάμβακα και να βάλεις μέσα στο φίλτρο. Εάν βάλεις αρκετό θα πέσει και η ροή στο ενυδρείο και δεν θα ενοχλεί τόσο πολύ τον μονομάχο..

Τωρα για το τι μπορεί να γίνει για τον μονομάχο είναι μια άλλη ιστορία.. Προσωπικά επειδη έχω 2 όταν εμφανίζουν αρχή φιν ροτ βάζω Tetra Medica General Tonic και είναι για αυτον τον σκοπό.. Να μην αφήσει βακτήρια να προσβάλουν την ουρά τους.. Γενικά θα πρέπει ο μονομάχος να βρειμια σειρά γιατί έχει περάσει πολλά, και αφού σε νοιάζει να είναι καλά και είσαι διατεθημένη να κάνεις ό,τι καλύτερο όλα θα πανε καλα..

Απλά πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση περίμενε και τους πιο έμπειρους να σου πουνε την γνώμη τους στο θέμα.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα!

Ελπίζω το ψαράκι να ζει ακόμα.

Πιστεύω ότι έχει στρεσαριστει και αυτό και εσύ πολύ.

Γενικά να ξερεις και οι πολλές θεραπείες φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα. 

Το αλάτι θα σου καταστρέψει φυτά και γαρίδες.

Συνιστάται η χρήση του μόνο σε καραντίνα. 

Αν το ψάρι έχει συνέλθει άστο με το φαγητό να πάρει λίγο τα πάνω του.

Όσο για το ρεύμα που είπες ότι ένιωσες να σε χτυπάει είναι αρκετά συνηθισμένο στα ενυδρεία. 

Επαγωγικο ρεύμα που μπορεί να προέρχεται ακόμα και από τα μπαλαστ των λαμπτήρων ως το φίλτρο ή τον θερμοστάτη. 

Τα ψάρια δεν το νιώθουν πάρα μόνο όταν βάζεις το χέρι μέσα στο ενυδρείο αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να έπαθε κάτι από αυτό. 

Αλλιώς κάθε μέρα θα ψοφουσαν πολλά ψάρια για τον ίδιο λόγο.

Υπάρχουν γειωσεις για ενυδρεία αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αν και το ρεύμα ότι έχω νιώσει αρκετές φορές!

Ούτε από το χαλίκι πιστεύω ότι έκανες κάτι λάθος ούτε και το ξύλο φταίει.

Η θεραπεία με το αλάτι μπορεί να δημιούργησε ένα οσμοτικο σοκ στο ψάρι αλλιώς ίσως είχε κάποια εσωτερική ή εξωτερική βακτηριακη μόλυνση,  αν και από τις φώτο δεν μπορώ να καταλάβω. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά τον βλέπω ταλαιπωρημενο και με Fin Rot. Αυτά τα κόκκινα μπαλάκια που βλέπεις πολύ πιθανόν να είναι πρήξιμο από το Fin Rot. Η αλήθεια είναι ότι οι αλλαγές περιβάλλοντος, και οι απανωτές θεραπείες δεν του έκαναν καλό. Η θεραπεία με omnipur καλό είναι να γίνεται σε ένα ενυδρείο όπου υπάρχει και φίλτρο για να οξυγονωνεται και το νερό. Επίσης στην θεραπεία με αλάτι, θέλει καθημερινές αλλαγές νερού, έτσι ώστε όσο νερό με αλάτι βγάζεις τόσο να προσθέτεις σε κάθε αλλαγή σου. Γενικά θέλει καλή ποιότητα νερού αλλιώς κάνεις μια τρύπα στο νερό. Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια καλή αλλαγή νερού, πάνω από 50% να τραβήξεις και όσα φαρμακα η αλάτια έχουν πέσει μέσα. Ξεκινάς με φρέσκο νερό, εάν μπορείς πάρε της API Stress Coat σαν αντιχλωριο, βοηθάει στην ανάπλαση. Μπορείς να ξεκινήσεις θεραπεία με αυτό που πρότεινε ο @panos nts εκτός εάν θέλεις να πας σε κάτι πιο ήπιο, φυτικό, αυτοδιασπωμενο όπως Microbe - Lift Artemiss που κάνει για Fin Rot. Θα ήθελα όμως να ξέρω για πόσα λίτρα ενυδρείου μιλάμε; 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@antonis t83      @Constantinos_S      η θεραπεια με το ομνιπουρ με τη θεραπεια με το αλατι ειχαν διαφορα μια εβδομαδα αποσταση. οταν τελειωσα τη θεραπεια με το ονιπουρ που τη κρατησα μια εβδομαδα και δεν ειχε αποτελεσμα αδειασα ολο το ενυρειο περιμενα μια εβδομαδα και μετα αρχισα θεραπεια με αλατι που αλλαζα νερο μερα παρα μερα γιατι καθε μερα δε προλαβαινα λογω δουλειας και διαβασματος και προσθετα τη μιση ποσοτητα απο την αρχικη.ειναι γυρω στα 30 λιτρα και εβαζα μιαμιση κουταλια της σουπας βαση των οδηγιων στ κουτι.τη θεραπεια την κρατησα γυρω στις 10 μερες .Οταν ειδα να ξαναμεγαλωνει η ουρα του τη σταματησα και μετα απο 2 εβδομαδες εβαλα βιολογικο υλικο στο φιλτρο και προχθες εκανα την αλλαγη με το χαλικι (το οποιο απο βλακεια μου δεν εβρασα,ενω ρωτησα στο πετ αν θελει βρασιμο μου λεει οχι).υποθετω λογικα στρεσαριστηκε και το φιν ροτ προχωραγε και εγω δε καταλαβα τιποτα?δε ξερω..το ψαρακι δυστυχως δε σωθηκε, εκανα τουλαχιστον μια προσπαθεια να τον κανω καλα και να τον σωσω.. αυτο με το οσμωτικο σοκ υπαρχει καποιο θεμα εδω για το πως δημιουργειται και πως να αποφευγετε κλπ? το ενυδρειο ειναι 30 λιτρα. αφου σταματησα το αλατι εβαλα φυτα και γαριδες.

Έγινε επεξεργασία - Ειρήνη Σκλαβούνου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Καλώς ήρθες και από εμένα!

Ελπίζω το ψαράκι να ζει ακόμα.

Πιστεύω ότι έχει στρεσαριστει και αυτό και εσύ πολύ.

Γενικά να ξερεις και οι πολλές θεραπείες φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα. 

Το αλάτι θα σου καταστρέψει φυτά και γαρίδες.

Συνιστάται η χρήση του μόνο σε καραντίνα. 

Αν το ψάρι έχει συνέλθει άστο με το φαγητό να πάρει λίγο τα πάνω του.

Όσο για το ρεύμα που είπες ότι ένιωσες να σε χτυπάει είναι αρκετά συνηθισμένο στα ενυδρεία. 

Επαγωγικο ρεύμα που μπορεί να προέρχεται ακόμα και από τα μπαλαστ των λαμπτήρων ως το φίλτρο ή τον θερμοστάτη. 

Τα ψάρια δεν το νιώθουν πάρα μόνο όταν βάζεις το χέρι μέσα στο ενυδρείο αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να έπαθε κάτι από αυτό. 

Αλλιώς κάθε μέρα θα ψοφουσαν πολλά ψάρια για τον ίδιο λόγο.

Υπάρχουν γειωσεις για ενυδρεία αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αν και το ρεύμα ότι έχω νιώσει αρκετές φορές!

Ούτε από το χαλίκι πιστεύω ότι έκανες κάτι λάθος ούτε και το ξύλο φταίει.

Η θεραπεία με το αλάτι μπορεί να δημιούργησε ένα οσμοτικο σοκ στο ψάρι αλλιώς ίσως είχε κάποια εσωτερική ή εξωτερική βακτηριακη μόλυνση,  αν και από τις φώτο δεν μπορώ να καταλάβω. 

 

 

επισης καλως σας βρηκα, μετανιωσα πολυ που δεν ειχα κανει αναρτηση πιο πριν,μολις πηρα το ψαρακι δηλαδη..με παραξενεψε απλα γιατι τις προηγουμενες μερες ηταν μια χαρα, ετρωγε κανονικα και ηταν δραστηριος..

Link to comment
Share on other sites

Εαν θέλεις δες λιγάκι αυτό το θέμα λέει διάφορα σημαντικά στοιχεία για το στησιμο του ενυδρείου και μπορούν να σου λυθούν πολλές από τις απορίες σου.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον προσπαθησες να το σώσεις. 

Γενικά να ξερεις για τις θεραπείες με φάρμακα η αλλαγή νερού πρέπει να συνδυάζεται με την χρήση άνθρακα για την απορρόφηση του φαρμάκου.

Για θεραπεία με αλάτι δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς για τις μέρες. 

Κάποτε την είχα κάνει όμως  με θαυματουργα αποτελέσματα.

Βέβαια και η βιολογία την ακούει άσχημα.

Ελπίζω να μην σου τυχουν άλλα στραβά στην πορεία σου στο χόμπι 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ειρήνη Σκλαβούνου said:

@antonis t83      @Constantinos_S      η θεραπεια με το ομνιπουρ με τη θεραπεια με το αλατι ειχαν διαφορα μια εβδομαδα αποσταση. οταν τελειωσα τη θεραπεια με το ονιπουρ που τη κρατησα μια εβδομαδα και δεν ειχε αποτελεσμα αδειασα ολο το ενυρειο περιμενα μια εβδομαδα και μετα αρχισα θεραπεια με αλατι που αλλαζα νερο μερα παρα μερα γιατι καθε μερα δε προλαβαινα λογω δουλειας και διαβασματος και προσθετα τη μιση ποσοτητα απο την αρχικη.ειναι γυρω στα 30 λιτρα και εβαζα μιαμιση κουταλια της σουπας βαση των οδηγιων στ κουτι.τη θεραπεια την κρατησα γυρω στις 10 μερες .Οταν ειδα να ξαναμεγαλωνει η ουρα του τη σταματησα και μετα απο 2 εβδομαδες εβαλα βιολογικο υλικο στο φιλτρο και προχθες εκανα την αλλαγη με το χαλικι (το οποιο απο βλακεια μου δεν εβρασα,ενω ρωτησα στο πετ αν θελει βρασιμο μου λεει οχι).υποθετω λογικα στρεσαριστηκε και το φιν ροτ προχωραγε και εγω δε καταλαβα τιποτα?δε ξερω..το ψαρακι δυστυχως δε σωθηκε, εκανα τουλαχιστον μια προσπαθεια να τον κανω καλα και να τον σωσω.. αυτο με το οσμωτικο σοκ υπαρχει καποιο θεμα εδω για το πως δημιουργειται και πως να αποφευγετε κλπ? το ενυδρειο ειναι 30 λιτρα. αφου σταματησα το αλατι εβαλα φυτα και γαριδες.

Και η θεραπεία με Omnipur και η θεραπεία με αλάτι απαιτεί φίλτρο. Σε ένα ενυδρείο χωρίς φίλτρο πέρα από τα φάρμακα, ξεκινάει και η αμμωνία να κάνει την εμφάνιση της. Συγκεκριμένα για το omnipur λέει να οξυγονωνουμε καλά το ενυδρείο. Παράλληλα οποία θεραπεία και να ακολουθήσεις θα επηρεαστούν σίγουρα και τα φυτά σου και ίσως και η βιολογία σου ανάλογα την δραστική ουσία του φαρμάκου. Τεσπα σημασία έχει εάν θελήσεις να φιλοξενήσεις οποιοδήποτε ζωντανό να το ψάξεις αρκετα με τον κύκλο του αζωτου και το τι χρειάζεται το κάθε ψάρι στο ενυδρείο του. 

Link to comment
Share on other sites

@Constantinos_S @antonis t83 @panos nts σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια.δυστυχως ημουν αρχαρια αρκετα και απο ομαδες που ρωτησα στο φβ ο καθενας ειχε τη δικη του εκδοχη και πηγαινα λιγο ψαχνοντας. τωρα το ενυδρειακι λειτουργει με τις γαριδες τουλαχιστον και αυτα τα σαλιγκαρια, εχω μια αισθηση οτι μου τρωνε και τα φυτα τα ατιμα, τι ειδος ειναι αν μπορειτε να διακρινετε.το ενα ειναι πιο κοκκινοπο και το αλλο πιο καφετι με μαυρες κυλιδες.τωρα πως να ταιζω και ανα ποσο καιρο αλλαγη?σκεφτομαι απο ιουλιο να ξαναρχισω απο την αρχη με σωστα βηματα ομως.θα μπορω να χρησιμοποιησω το ιδιο χαλικι βραζοντας το?επισης τυχαια εμαθα οτι το αντιχλωριο που παιρνω (σερα)δεν ειναι καλο.εχετε να μου πρωτεινετε κατι?

34278607_803152229882465_311889637293424640_n.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Ειρήνη Σκλαβούνου έγραψε:

@Constantinos_S @antonis t83 @panos nts σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια.δυστυχως ημουν αρχαρια αρκετα και απο ομαδες που ρωτησα στο φβ ο καθενας ειχε τη δικη του εκδοχη και πηγαινα λιγο ψαχνοντας. τωρα το ενυδρειακι λειτουργει με τις γαριδες τουλαχιστον και αυτα τα σαλιγκαρια, εχω μια αισθηση οτι μου τρωνε και τα φυτα τα ατιμα, τι ειδος ειναι αν μπορειτε να διακρινετε.το ενα ειναι πιο κοκκινοπο και το αλλο πιο καφετι με μαυρες κυλιδες.τωρα πως να ταιζω και ανα ποσο καιρο αλλαγη?σκεφτομαι απο ιουλιο να ξαναρχισω απο την αρχη με σωστα βηματα ομως.θα μπορω να χρησιμοποιησω το ιδιο χαλικι βραζοντας το?επισης τυχαια εμαθα οτι το αντιχλωριο που παιρνω (σερα)δεν ειναι καλο.εχετε να μου πρωτεινετε κατι?

34278607_803152229882465_311889637293424640_n.jpg

 

Το είδος σαλιγκαριών που έχεις είναι κοινό είδος και είναι τα Ramshorn και είναι πολύ καλοί καθαριστές του ενυδρείου, αλλά δεν πρέπει να αφηνονται στην μοιρα τους θελουν και αυτα τροφή όπως και οι γαρίδες.. Μπορείς να τους δίνεις μια στις 2 μέρες ταμπλέτα βυθού για πλεκόστομους, ή μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε τροφή σε ταμπλέτες, η οποία όταν θα κάτσει στον βυθό θα τιμηθεί πολύ και από τα 2 ειδη κατοίκων που έχεις.. Γενικά μπορούν να φάνε τα πάντα απο τροφές απλά καλό είναι να έχουν κάτι ισοροπημένο.. ;)

Αλλαγες νερού μπορείς να κάνεις μια φορά την εβδομάδα την συνηθισμένη ίσα ίσα να ανανεώνεται το νερό και να μην ανεβαίνει η αμωνία..

Όσον αφορά το αντιχλώριο δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτη την μαρκα βάζω στο ενυδρείο χωρίς να έχω προβλήματα.. 

Από την στιγμή που έχεςι το ενυδρείο ως εχει εν βρίσκω λόγο να το ξανα βγάλεις όλο και να το χρησιμοποιήσεις ξανά.. Οι γαρίδεςμαζί με τα σαλιγκάρια θα στρωσουν το ενυδρείο σου και ετσι θα εχουν κάνει το μεγαλύτερο ποσοστό του στρωσίματος χωρίς πολλά πολλά, εάν θέλεις να το ξανα αρχίσεις Ιούλιο θα είναι η καλύτερη εποχή τότε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...