Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.μετα απο απουσία ετων,να σας παρουσιάσω κι εγώ το νέο μου ενυδρείο 180 λίτρων της juwel.εχω βάλει δύο ρίζες,βαλισνεριες,ανουμπια,egeria και νομίζω κρυπτοκορινες.ο φωτισμός είναι εννιά ώρες,και το στρώνω με τροφή και βακτήρια.απλα η άμμος έχει γεμίσει με καφέ κηλίδες,κι έχει εμφανιστεί και λίγη άλγη.απο βδομάδα μου λένε να βάλω δύο τρία ψαράκια σιγά σιγά,και βακτήρια κάθε μέρα.

IMG_20180602_202518.jpg

IMG_20180602_202505.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν λίπασμα της seachem,κάθε εβδομάδα από 2 ml κιεχω βάλει και ταμπλέτες λίπασμα της seachem επίσης.περιμενω γνώμες.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Απλά βλέπω και μαζεύει λίγη άλγη.ειναι φυσιολογικό;

IMG_20180603_151057.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο ενυδρείο εφ όσον δεν έχει μεγάλη φυτική μάζα εξ αρχής, είναι φυσιολογικό να περάσει αρκετά στάδια με την άλγη.

Απλά στον κάτασπρο βυθό θα φαίνονται όλα εντονότερα.

Θα περιόριζα στις 7-8 ώρες τη φωτοπερίοδο.

Λίπασμα εννοείς το flurish?  Πόσο καιρό το στρώνεις?:)

 

Το θέμα μετέφερθει στην κατηγορία φυτεμένο/αλγες γλυκού νερού.

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Ναι του flourish εννοώ.το στρώνω μια εβδομάδα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος dimitris69 έγραψε:

Ναι του flourish εννοώ.το στρώνω μια εβδομάδα τώρα.

Αντί να βάζεις 2ml τη βδομάδα μια φορά, είναι προτιμότερο να βάλεις την ίδια ποσότητα σε δύο δόσεις. Δηλαδά 1ml  κάθε τρεις μέρες.

Μην βάλεις ακόμη ψάρια.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος dimitris69 έγραψε:

Ναι του flourish εννοώ.το στρώνω μια εβδομάδα τώρα.

Πρωτα καλως γυρισες! Θα βρεις μπελαδες με λευκη αμμο. Να καταλαβεις: τοτε που θα βαλεις τα ψαρια θα ειναι τρις χειροτερα. Καθε εβδομαδα θα κανεις σκουπισμα (ρουφας την πανω στρωση με κακακια και μετα προσθετεις απο πανω καινουρια αμμο (αν θελεις να παραμενει λευκη)

Για το φωτισμο δυο λογια,παρακαλω:)

Ολα τα σαπια φυλλα κοψε και βγαλε απο το ενυδρειο, οσο λιγοτερες οργανικες ουσιες εχει, τοσο λιγοτερες αλγες υπαρχουν.

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Στην παρεα............Δημητρη αρχικα θα πρεπει να περιμένεις μεχρι να στρωση το ενυδρειο σου πριν βαλεις ψαρια μεσα........ δηλαδη θα κλεισει περιπου μηνα και αυτο θα στο δειξουν οι μετρησεις αμμωνιας και  νιτρωδων οταν μηδενισουν και θα μετρας μονο ΝΟ3. Χρειαζεσε δηλαδη καποια τεστακια για να μετρησεις την ολη εξελιξη. Δευτερων τα φυτα σου θελεις το οτι το περιβαλλον ειναι αστρωτο θελεις και οτι οι θερμοκρασιες δεν βοηθουν αυτη την περιοδο κλπ......... θα πρεπει να κανεις εν ολιγης λιγο υπομονη τους πρωτους μηνες μεχρι να ωριμαση λιγο το ολο συνολο....... το ιδιο ισχυει και για την αμμο. Για την ωρα κραταει βρωμια αλλα οταν θα ωριμαση δεν θα κραταει τιποτα. Μην κανεις βαθεια σκουπα οταν κανεις αλλαγη νερου.......... απλα παρε τα πανω πανω αν θες χωρις να σκαλίσεις τον βυθο!! θα περασει καποιες φασεις αλλα ειναι μεσα στο προγραμμα.

Καλη συνεχεια.........

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα δεις μια φωτο απο το μονομαχο ενυδρειο μου οπου εκτρέφω και σαλιγκαρακια.......... ο βυθος δεν εχει σκουπιστεί ποτε και ειναι παντα πεντακαθαρος!!

Εαν θες μπορεις να κανεις χρηση και το Special blend της microbelift για μια ποιο γρηγορη ωριμανση του βυθου.......

Βυθος.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά .ο φωτισμός είναι οι βασικές λάμπες του Ρίο 180.λεντ.παντως από θερμοκρασίες είμαι 26-27 γιατί έχω βάλει και τέσσερα αναμιστηρακια να φυσάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δείχνει να έστρωσε και δειλά δειλά έβαλα τα πρώτα ψαράκια .2 cory και 2 ancistrus.αμμωνια και νιτρώδη μηδέν.αργοτερα λέω να βάλω πέντε έξι red danio που έχω δει και μου αρεσουν.τι ψαροσυνθεση προτείνετε;με γαρίδες ταιριάζουν τα danio;γίνεται χαμός με τα σαλιγκάρια ,παντού βλέπω αβγά.

IMG_20180610_192347.jpg

IMG_20180610_192341.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος dimitris69 έγραψε:

Δείχνει να έστρωσε και δειλά δειλά έβαλα τα πρώτα ψαράκια .2 cory και 2 ancistrus.αμμωνια και νιτρώδη μηδέν.αργοτερα λέω να βάλω πέντε έξι red danio που έχω δει και μου αρεσουν.τι ψαροσυνθεση προτείνετε;με γαρίδες ταιριάζουν τα danio;γίνεται χαμός με τα σαλιγκάρια ,παντού βλέπω αβγά.

IMG_20180610_192347.jpg

IMG_20180610_192341.jpg

 

IMG_20180617_204512.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στησίματος συνέχεια...το ενυδρείο με τους νέους του κατοίκους που μπήκαν σταδιακά σε διάστημα τριών εβδομάδων.5 red danio,4 σκαλαρια δύο cory και ένα ancistrus.παντως τα φυτά δεν μου πηγαίνουν καλά,παρόλο ότι βάζω και flourish κάθε εβδομάδα.κσι μου έχει και λίγη άλγη το ξύλο.

IMG_20180630_215952.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.εκτος των παραπάνω ερωτήσεων,τι ψαράκια ακόμα θα ταίριαζαν;ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος dimitris69 έγραψε:

IMG_20180630_222957.jpg

Μπορώ να κάνω κάτι με τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dimitris69 έγραψε:

Μπορώ να κάνω κάτι με τα φυτά;

Seachem Exel (easy life easy carbo) βοηθαει.Υπαρχουν "μυστικα"...:) Μπορεις να κλεισεις το φιλτρο,περιμενεις 1-2 λεπτα να σταματησει κυκλοφορια νερου στο ενυδρειο, μετα βαζεις στη συριγγα(με βελονα) ποσοτητα Seachem Exel (easy life easy carbo) καταλληλη για τα λιτρα του ενυδρειου σου και ποτιζεις το ξυλο με αυτο. Για τα ευασθητα φυτα απαγορευεται, ομως κανε για τα ανουμπιας και αλλα φυτα με σκληρα φυλλα( το κανεις απο αποσταση 3-4 εκ και με αραιωμενο φαρμακο 1:2 ).

Περιμενεις ακομα 2-5 λεπτα και βαζεις μπρος το φιλτρο. Τελος. Δεσ βιντεο. Δεν σκοτωνει μονο BBA αλλα και αλλες αλγες.

Βαζεις καθεμερινα, δοσολογια - δες στ συσκ. Τι αλλο μπορεις να κανεις: συχνες αλλαγες νερου (ανα 2-3 ημερες 30%),  μετρας ΝΟ3,PO4 - μπορει να υπαρχει ελλειψη η το αντιθετο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...