Jump to content

Νέα αρχή 500l Reef


deepsea

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Το αριστερό είναι λίγο μπούκομενο; Ή είναι η λήψη της φωτογραφίας τέτοια. Αλλά τώρα είναι σίγουρα καλύτερο

 

Δες το ετσι

20180611_202320.thumb.jpg.a7b0ce82ea821eac91b198a3e5232c19.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο τέρμα αριστερός βράχος που είναι κάπως όρθιος δεν είναι επιφοβος να πέσει κ λίγο μπούκομενο νομίζω το σημείο; τουλαχιστον όπως το  βλέπω  εγώ, και στην αισθητική μου. Αλλιως είναι μια χαρά το στήσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Ο τέρμα αριστερός βράχος που είναι κάπως όρθιος δεν είναι επιφοβος να πέσει κ λίγο μπούκομενο νομίζω το σημείο; τουλαχιστον όπως το  βλέπω  εγώ, και στην αισθητική μου. Αλλιως είναι μια χαρά το στήσιμο. 

Παταει πολυ καλα.ειναι έτσιτ σχημα του. Μπουκομενο εννοείς που ειναι απο πάνω του ο ζωντανός βραχος?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, deepsea said:

Παταει πολυ καλα.ειναι έτσιτ σχημα του. Μπουκομενο εννοείς που ειναι απο πάνω του ο ζωντανός βραχος?

Ναι...δεν μου κάθεται καλά...μάλλον θα τον έβαζα πάνω από την ένωση των δύο πλακών να δώσω λίγο ύψος στο μπαλκόνι..και ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα. Ωστόσο κ εκεί δίνει ύψος κάνοντας κατηφορια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλύτερο σε σχέση με πρίν. 

Εγω θα έβγαζα τελείως τον βράχο που λέει ο @gmarbel και τον ζωντανό που ειναι απο πάνω του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μία ώρα πριν, το μέλος deepsea έγραψε:

καλησπερα σας με νεο στησιμο και ορισμενα κορραλια !!

20180917_182320.jpg

 

Είναι κρίμα να μην απλώσεις τα βράχια σε τέτοιο ενυδρείο.

Είναι μαζεμένα, χωρίς κρυψώνες και θέσεις.  Θα έχει πρόβλημα και με τις ροές. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Είναι κρίμα να μην απλώσεις τα βράχια σε τέτοιο ενυδρείο.

Είναι μαζεμένα, χωρίς κρυψώνες και θέσεις.  Θα έχει πρόβλημα και με τις ροές. 

υπαρχουν κρυψωνες πολλες απλα δεν διακρινεται στη φωτο. μου αρεσει η ιδεα ενας κεντρικου νησιου και μελλοντικα να γεμισει ζωη 

Link to comment
Share on other sites

αργοτερα θα μπει και αλλος Ζ.βραχος δεξια και αριστερα απο το κεντρικο νησι το οποιο ειναι τεραστιο αν το δεις περιμετρικα με κρυψωνες εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα δεν μου αρέσει οπτικά... σε στενόμακρο ενυδρειο ενας σώρος απο πετρα στο κέντρο χάνει πολύ... Σιγουρα υπάρχουν κένα περάσμματα και σπηλιές αλλα αυτη τη στιγμή αδικείται..

Αν ηταν λίγο πιο απλωμένα και πιο χαμηλά θα ήταν πιο προσιτό στα μάτια μας και δεν θα χρειαζόταν αλλλος βράχος. Αφου ειναι στενόμακρο το ενυδρείο να γίνει στενόμακρο και το νησί. Αν ήταν τετράγωνο το ενυδρείο δεν θα ειχαμε θέμα. θα ήταν πιο αρμονικό

Τωρα αν το αφήσεις έτσι και βάλεις δεξια και αριστερά δυο μοντιπόρες να γίνουν πιατέλες.... θα αναθεωρήσουμε με το αποτελσμα μακροπρόθεσμα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

και εμένα δεν μου αρέσει οπτικά... σε στενόμακρο ενυδρειο ενας σώρος απο πετρα στο κέντρο χάνει πολύ... Σιγουρα υπάρχουν κένα περάσμματα και σπηλιές αλλα αυτη τη στιγμή αδικείται..

Αν ηταν λίγο πιο απλωμένα και πιο χαμηλά θα ήταν πιο προσιτό στα μάτια μας και δεν θα χρειαζόταν αλλλος βράχος. Αφου ειναι στενόμακρο το ενυδρείο να γίνει στενόμακρο και το νησί. Αν ήταν τετράγωνο το ενυδρείο δεν θα ειχαμε θέμα. θα ήταν πιο αρμονικό

Τωρα αν το αφήσεις έτσι και βάλεις δεξια και αριστερά δυο μοντιπόρες να γίνουν πιατέλες.... θα αναθεωρήσουμε με το αποτελσμα μακροπρόθεσμα...

Θα προσπαθήσω ξανά τα εχω παίξει με το στήσιμο 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, deepsea said:

Θα προσπαθήσω ξανά τα εχω παίξει με το στήσιμο 

Θεσσαλονίκη είσαι? να ερθουμε να βοηθήσουμε..

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

Θεσσαλονίκη είσαι? να ερθουμε να βοηθήσουμε..

Θεσσαλονίκη ναι. Θα κάνω μια προσπάθεια τελευταία και αν δεν ας έρθουν οι ειδικές δυνάμεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2018 at 10:32 ΜΜ, το μέλος deepsea έγραψε:

Θεσσαλονίκη ναι. Θα κάνω μια προσπάθεια τελευταία και αν δεν ας έρθουν οι ειδικές δυνάμεις 

Επισεις το επόμενο ζωντανό βραχο που θα βάλεις καλό θα ήταν να έμπαινε τώρα για στρώσει όλος μαζι χωρίς σκαμπανεβασματα αμμωνία η οποιαδήποτε αναταραχή. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Επισεις το επόμενο ζωντανό βραχο που θα βάλεις καλό θα ήταν να έμπαινε τώρα για στρώσει όλος μαζι χωρίς σκαμπανεβασματα αμμωνία η οποιαδήποτε αναταραχή. 

Νομίζω κάτι έκανα. Οχι???20180923_000738.thumb.jpg.aba31f9044fbbaf2f1fe7f5ba096b80f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα από πρίν ισχύει αν μπορούσες να δώσεις λίγο αέρα παραπάνω καλό θα ήταν. Λογικά θα χρειαστεί να παίξεις αρκετά με την κυκλοφορία σου . 

Link to comment
Share on other sites

τώρα κάτι γίνεται... φροντισε να ειναι σταθεροι οι βράχοι για ασφάλεια...

θα μπορουσε να γίνει πιο αεράτο με επιπεδα και περισσοτερα περάσματα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενα Update παιδιά πως σας φαίνεται?

Με ταλαιπωρεί βέβαια το κυανοβακτηριο και μια θολουρα στο νερό. Κάνω αλλαγές νερού ρίχνω βακτήρια διάφορα special blend biodigest microbacter 7 βέβαια έχω να πω λιγες μέρες πριν τελείωσα θεραπεία με medic polyplab 10 ημερών για τα εξωπαρασιτα και 3 μέρες πριν τελειώσει η θεραπεία προσθεσα ενα flame angel και ενα blue tang. Η συνέχεια ηταν απελπιστικη επειδή ξανα εμφανίστηκε ick.  Ολες αυτες τις μέρες της θεραπείας δεν δούλευα άνθρακα. 

20181018_000432.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος deepsea έγραψε:

Ενα Update παιδιά πως σας φαίνεται?

Με ταλαιπωρεί βέβαια το κυανοβακτηριο και μια θολουρα στο νερό. Κάνω αλλαγές νερού ρίχνω βακτήρια διάφορα special blend biodigest microbacter 7 βέβαια έχω να πω λιγες μέρες πριν τελείωσα θεραπεία με medic polyplab 10 ημερών για τα εξωπαρασιτα και 3 μέρες πριν τελειώσει η θεραπεία προσθεσα ενα flame angel και ενα blue tang. Η συνέχεια ηταν απελπιστικη επειδή ξανα εμφανίστηκε ick.  Ολες αυτες τις μέρες της θεραπείας δεν δούλευα άνθρακα. 

20181018_000432.jpg

Καλησπερα. 

Γιατι τόσα διαφορετικά βακτήρια;

δεν υπάρχει λόγος να βάζεις τόσα πολλά και διαφορετικά.

πριν προσθέσουμε ψάρια που είναι ταυτισμένα με το ick καλό είναι να τα περνάμε από καραντίνα.

βαλε και άλλο κυκλοφοριτη το κυανό που έχεις οφείλεται στην χαμηλή κυκλοφορία που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος manos23 έγραψε:

Καλησπερα. 

Γιατι τόσα διαφορετικά βακτήρια;

δεν υπάρχει λόγος να βάζεις τόσα πολλά και διαφορετικά.

πριν προσθέσουμε ψάρια που είναι ταυτισμένα με το ick καλό είναι να τα περνάμε από καραντίνα.

βαλε και άλλο κυκλοφοριτη το κυανό που έχεις οφείλεται στην χαμηλή κυκλοφορία που έχεις.

Καθε εβδομάδα βαζω διαφορετικα βακτήρια για ποικιλία. Καραντίνα τωρα θα στήσω. Οσο για την κυκλοφορία έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παλιότερα έβαζα διαφορά βακτήρια κάθε εβδομάδα ώστε να αλλάζω τις αποικίες του βακτήριακου πληθυσμού.  Όχι ότι είδα κανένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα άλλα έχει νόημα.

 

Τώρα τι θεραπεία ήταν αυτή που έκανες?

Τι να καταπολεμήσει ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2018 at 4:14 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Και εγώ παλιότερα έβαζα διαφορά βακτήρια κάθε εβδομάδα ώστε να αλλάζω τις αποικίες του βακτήριακου πληθυσμού.  Όχι ότι είδα κανένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα άλλα έχει νόημα.

 

Τώρα τι θεραπεία ήταν αυτή που έκανες?

Τι να καταπολεμήσει ???

Ειχα θεμα με τα ψαρια ειχαν φαγωμενα πτερυγια. Ρωτησα σε μαγαζί και μου ειπαν το μεντικ δεν κανει για το φιν ροτ αλλα για μαριν βελβετ - ικ και γενικα για εξωπαρασιτα. Πριν αρχισω τη θεραπεία ειχαν ήδη τα ψαρια να φτιαχνουν τα πτερυγια τους τοτε εριχνα μελαφιξ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα 

Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει περί νέας εισαγωγής Tangs οπως yellow , dejardini , japonicus η τα ξαδερφια του, sohal σε ενυδρείο με ζωντανά naso elegance , flame angel , blue tang , clown , ostracion cubicus.  Παράδειγμα 3 μικρα yellow να μπουνε παράλληλα. Η 2 yellow 1 dejardini. Το japonicus μπαίνει μετά η μπορει και αυτο παράλληλα? Το καλυτερο ξέρω θα ηταν να μην μπουνε καθόλου τα τελευταία αλλα ειναι τέλεια. Το σοχαλ αν τελικά πάρω γνωρίζοντας τις απαιτήσεις του σε λιτρα μελλοντικά θα παει σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Ευχαριστώ και περιμένω να μοιραστούμε τις εμπειρίες σας που σίγουρα είναι ποιο πολλές απ τις δικές μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...