Jump to content

Χτυπήματα σε μονομάχο


Recommended Posts

καλημέρα στην παρέα,

 

τον τελευταίο καιρό παρατηρώ τον μονομάχο μου με χτυπήματα σε διάφορα μέρη του σώματός του πότε πολλά μαζί αλλά μπορώ να πω με ασφάλεια βλέπω 1 ανα δύο βδομάδες. Είτε είναι στο πλάι είτε κοντά στην ουρά συνεχώς το παρατηρώ.

Το αποκορύφωμα ήταν χτες που είχε ένα τράυμα στο...κούτελο στην κυριολεξία στο δόξα πατρί. Το καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι όλα επουλώνονται αρκετά γρήγορα και δεν χάνει καθόλου την ζωντάνια του είτε την όρεξη του. Δεν μπορώ όμως να μην ανησυχώ για τυχόν μολύνσεις και ότι αυτό συνεπάγεται. 

Στο ενυδρείο έχω δύο ξύλα mopani που έχουν σε κάποια σημεία κοφτερές άκρες αλλά υπάρχει περίπτωση να πέφτει πάνω τους με τόση δύναμη ώστε να δημιουργείται τραύμα? Τι να πω εκτός και αν επιτίθεται στα ξύλα....

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Εχεις αλλους κατοικους μεσα?? Κατι που μπορει να επιτηθεται?? Και οσον αφορα τα ξυλα μην νομιζεις οτι θελει και πολυ δυναμη για να χτυπησουν.. η αληθεια ειναι πως ναι δευτερογενης μολυνσεις υπαρχει πιθανοτητα να τον πιασουν.. οποτε για δες μπας και μπορεις με καποιον τροπο να λειανεις τις επιφανειες εκεινες.. και αν συνεχισει να εχει προβλημα με χτυπηματα πρεπει να το δουμε πιο βαθια το θεμα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργο είδος οι μονομαχοι από την φύση τους. Έχουν την τάση να χωνονται στα πιο κουλα και άκυρα σημεία και δεν είναι απίθανο να τραυματιζεται, ειδικά εάν σε κάποια σημεία του ξύλου υπάρχουν αιχμές. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που είπε και ο φίλος πιο πάνω. Να λειανεις τις αιχμές, εάν έχεις κάποια λιμα. Εάν τα ξύλα βγαίνουν χωρίς να δημιουργήσεις έναν χαμό στο ενυδρείο, τα βγάζεις κοίτας που έχουν αιχμές και τις περνάς με μια λιμα, εάν όχι αναγκαστικά θα πρέπει να το κάνεις εντός ενυδρείου. Δεν θέλει και πολύ για ένα κόψιμο η έναν τραυματισμό για να ξεκινησει μια μόλυνση, η καλύτερη αντιμετώπιση όσο μπορείς είναι η πρόληψη. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Με 2 σαλιγκάρια τον έχω δεν κινδυνεύει από άλλον οργανισμό γι αυτό και ψάχνομαι.

Κατά πάσα πιθανότητα είναι τα ξύλα αλλά θα το παραβλέψω αυτή τη φορά κ αν δω κ άλλο χτύπημα θα δω πως θα γίνει να τα λιμάρω. Το ένα βγαίνει αλλά με το μεγάλο θα έχω θέμα. Λέτε να κουμπώσω καμιά μοςς?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, PanosTetra said:

Με 2 σαλιγκάρια τον έχω δεν κινδυνεύει από άλλον οργανισμό γι αυτό και ψάχνομαι.

Κατά πάσα πιθανότητα είναι τα ξύλα αλλά θα το παραβλέψω αυτή τη φορά κ αν δω κ άλλο χτύπημα θα δω πως θα γίνει να τα λιμάρω. Το ένα βγαίνει αλλά με το μεγάλο θα έχω θέμα. Λέτε να κουμπώσω καμιά μοςς?

Και moss είναι μια λύση εάν δεν μπορείς να τα βγάλεις η έστω κάποιο φυτο που θέλει απλά στερέωμα σε κάποιο ξύλο. Η Moss όμως στο 1 που δεν μπορείς να βγάλεις μου ακούγεται πιο εύκολη λύση. 

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβετε δείτε τα λίγο από εδώ. Το μικρό από πάνω βγαίνει πανεύκολα αλλά το μεγάλο από κάτω θα τα κάνει σαλάτα αν το βγάλω.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πάνω μπορείς το βγάλεις και να το περάσεις με λιμα, ήδη μπορώ να διακρίνω κάποιες αιχμές. Στο κάτω σε σημεία που εσύ θεωρείς ότι είναι αιχμηρά μπορείς να τα καλύψεις με Moss. Ένας γενικός κανόνας για την διακόσμηση ειδικά στους μονομάχους που είναι επιρρεπείς σε γδαρσιματα και μικρό τραυματισμους είναι ο εξης: εάν περάσεις ένα γυναικείο καλσόν από κάποια σημεία και δεις ότι σκιστηκε ή σκάλωσε κάπου τότε σίγουρα θα τραυματίσει και τον μόνομαχο και την ουρά του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Επειδή κι εγώ τώρα φτιάχνω το ενυδρείο μου με σκοπό να βάλω έναν μονομάχο,  πώς λιμάρουμε τα ξύλα; Με μια καινούργια λίμα νυχιών; Γυαλόχαρτο; 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 27/10/2012 at 11:25 ΜΜ, το μέλος Aiolos έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούριο μέλος και καινούριος στον χώρο του ενυδρείου. Την πάτησα και εγώ σαν πρωτάρης που είμαι και έβαλα στον μονομάχος μου (halfmoon) που έχω δυο θρυλικές όπως μου είπε το παιδί στο petshop. Το ενυδρείο είναι 30 Λίτρα παρεπιπτόντως. Στην αρχή τις κυνηγούσε αλλά όχι και τρομερά. Οστού ένα πρωί ξύπνησα και είδα τον αρσενικό σαν μασημένη κότα. Αμέσως τις έφερες Α τις θρυλικές. Τι μπορώ να κάνω για τον αρσενικό τώρα υπάρχει κάποια θεραπεία; Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

Έγινε επεξεργασία - Decomis1
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα.

 

Κατ'αρχήν κατάλαβες (με τον δύσκολο τρόπο) από μόνος σου ότι ο μονομάχος δεν μπαίνει μαζί με είτε με άλλους μονομάχους στο ίδιο ενυδρείο είτε με άλλα ψάρια εκτος και αν μιλάμε για πολλά λίτρα ή για αναπαραγωγή που απαιτείται μια συγκεκριμένη διαδικασία. Ο υπάλληλος που σου πρότεινε 3 μονομάχους σε 30 λίτρα είναι τουλάχιστον επικίνδυνος και θα σε συμβούλευα να τον αποφύγεις για τις απορίες σου ή αν δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα να κάνεις τις ερωτήσεις σου εδώ πρώτα και μετά να αγοράζεις.

 

Τώρα για τον μονομάχο, επειδή δεν καταλαβαίνω τι γράφεις σε κάποια σημεία, για αρχή το καλύτερο είναι να απομονώσεις και τα 3 ψαράκια. Οι θυληκές ίσως μπορέσουν να μείνουν μαζί αλλα γι αυτό θα σου πουν οι πιο έμπειροι. Έπειτα ανέβασε φωτογραφίες του αρσενικού με τα χτυπήματα για να δούμε το μέγεθος της ζημιάς. Φαντάζομαι ότι σίγουρα θα έχει στρεσαριστεί απίστευτα και η συμπεριφορά του θα έχει αλλάξει εντελώς.

 

Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή επιτυχία με την ανάρρωσή του. :)

 

Υ.Γ: Επειδή το πρόβλημα του φίλου περιέχεται στο δικό μου θέμα, θα πρότεινα στους διαχειριστές να ανοίξουν καινούργιο θέμα με τον ίδιο τίτλο για καλύτερη εικόνα. @rastaman

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...