Jump to content

Αφρικανικό όνειρο


ScarFace

Recommended Posts

Καλησπερα!!Με αλλους γνωριζουν με αλλους οχι.

Με λενε Χριστόφορο και εδω και 5 περιπου χρονια που ειμαι στο φορουμ εχω ασχοληθεί με αρκετα ειδη και προφανως εχω κανει και απειρα λαθη.

Εχω ασχοληθει παλιοτερα με αναπαραγωγη μονομαχων,με δισκους,με σκαλαρια,με killifish και με διαφορα αλλα ψαρακια..

Ασχοληθηκα ξανα με αφρικη πιο πολυ με τανγκανικα λογω των μικροτερων ενυδρειων που ειχα στην κατοχη μου και συγκεκριμενα με μουλτι,τζουλιντοχρομις και ενα brichardi species tank...

 

Και ηρθε η ωρα για την μεγαλη επιστροφη...Η μητερα μου ειναι μεγαλωμενη στο Γιοχανεσμπουργκ της Ν.Αφρικης και θυμαμαι παντα να μου λεει για μια επισκεψη σε ενα ενυδρειο που ειχε παει οταν ηταν πιο νεα...οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με τα ενυδρεια παντα μου ελεγε να κοιταξω να παρω απο τανγκανικα που ειναι ομορφα ψαρακια...το εκανα!ομως λιγο οτι ηταν μικρα τα ενυδρεια λιγο οτι δεν ειχα ψαρακια που γινονται θηρια την εβλεπα οτι δεν το ειχε ευχαριστηθει 100%

Ετσι της ανακοινωσα οτι στο σαλονι της θα στησω ενα ενυδρειο μεγαλουτσικο οσο πιο κοντινο στον βιοτοπο της τανγκανικα!

Το μπατζετ είναι πολυ χαμηλό και ετσι το προτζεκτ πιστευω να ολοκληρωθει σε περιπου εναν χρονο απο τωρα!(δεν βιαζεται και κανεις) αυτα τα λιγα και σιγα σιγα θα ανανεωνω!

 

ΥΓ. Προς τους Αφρικανους.(και οποιον φυσικα εχει γνωσεις πανω στο θεμα)

Θα ηθελα να ρωτήσω ποσα περιπου λιτρα θα χρειαστω ωστε να βαλω 3 διαφορετικα ειδη ψαριων της τανγκανικα και να τα ευχαριστηθω?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και καλή επιτυχία.Για να καυαλήξεις ακριβώς τι θα ήθελες να φτιάξεις και βάσει και το οικονομικό αλλά και τη σωστή παραμονήτων ψαριών σου συστήνω πρώτα να διαβάσεις άρθρα από την αρθρογραφία της Αφρικής και ειδικά της Λίμνης Ταγκανίκα

 και πιο ειδικά τα 

 

 

και οτι άλλο αρθρο επιθυμείς ετσι θα έχεις σχηματίσει μια πιο συγκερκριμένη γνώμη για το τι θα ήθελες περίπου και θα μπορείς να θέσεις και τα ερωτήματα σου πιο εύστοχα

 

Καλη επιτυχία  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως να ρθεις στην αφρικη ScarFace κ χαιρομαστε για την επανεμφανιση παλιων αφρικανων,σαν τον ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμεις οι αφρικανοι,παρολο που εχουμε τα πιο ζωηρα ψαρια,ειμαστε οι πιο φρονιμοι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...