Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο


Nomad7

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Για να συστηθώ, ονομάζομαι Νικόλας και είμαι νέο μέλος (στο φόρουμ αλλά και στον κόσμο των ενυδρείων). Το θέμα αυτό έχει σκοπό να με βοηθήσει στο εγχείρημα μου, το οποίο είναι η κατασκευή ενός ενυδρείου με διαστάσεις 120x50x50 cm και χωρητικότητα 300 L.

 

Ξεκινώντας θα ήθελα να σας περιγράψω τι έχω στο μυαλό μου. Σπίτι μου, υπάρχει δοκάρι/κολώνα το οποίο βρίσκεται στο κέντρο ενός ενιαίου χώρου τραπεζαρίας και σαλονιού. Σε αυτό το δοκάρι, θέλω να "σηκώσω" ένα διαχωριστικό με γυψοσανίδα, μέσα στο οποίο θα εντοιχίσω το ενυδρείο. Παραθέτω για όποιον θέλει και ένα απλό σχεδιάγραμμα που έκανα που εξηγεί πως θα γίνει αυτό. Στην ουσία με 2 πλευρές (3 αν συμπεριλάβω και την μικρότερη πλευρά) θα δημιουργήσω ένα κενό μήκους 39,5 cm για να μπει η βάση και από πάνω το ενυδρείο και γύρω γύρω θα ντυθεί με γυψοσανίδα.

 

Για το ενυδρείο, χρησιμοποιώντας ένα γνωστό online εργαλείο και βάζοντας safety factor 4.5, μου βγάζει ότι για τις διαστάσεις μου θα πρέπει να χρησιμοποιήσω 10mm τζάμι. Έχω επιλέξει τις 3 ορατές πλευρές του ενυδρείου να είναι με τζάμι extra clear. Το κόστος που πήρα από 2 διαφορετικούς τζαμάδες είναι 95-98 ευρώ, χωρίς Φ.Π.Α. και χωρίς ροντάρισμα.

 

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί έχω διαβάσει πολλές απόψεις και δεν είναι ξεκάθαρο σε εμένα αν τελικά το τζάμι πρέπει ή δεν πρέπει να είναι ρονταρισμένο για να κολλήσει καλύτερα, οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας εδώ. Κάποιοι λένε ότι πρέπει να είναι ρονταρισμένο γιατί κολλάει καλύτερα και κάποιοι ότι δεν πρέπει να είναι για να κολλάει καλύτερα και απλά χρειάζεται λίγο τρίψιμο με πολύ λεπτό γυαλόχαρτο για να μην κοπούμε εμείς.

 

Άλλη μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω, είναι αν υπάρχει πρόβλημα στην κατασκευή με την γυψοσανίδα να μην ντύσω την κάθε πλευρά με γυψοσανίδα από την εσωτερική πλευρά, γιατί αν το κάνω θα μου κλέψει και άλλο χώρο και θα μικρύνει το κενό των 39,5 cm για την βάση μου.

 

Μιλώντας για βάση, θεωρείτε ότι μια βάση με πλάτος 39,5 cm είναι οκ για ένα ενυδρείο πλάτους 50 cm? Δηλαδή το ενυδρείο να προεξέχει κατά 5 cm από κάθε πλευρά.

 

Φυσικά έχω και άλλες απορίες, αλλά για την ώρα θα ήθελα να ακούσω γενικά τις δικές σας σκέψεις επάνω στο σχέδιο μου.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Aqua_Sketch.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Nomad7 έγραψε:

 

Για να συστηθώ, ονομάζομαι Νικόλας και είμαι νέο μέλος (στο φόρουμ αλλά και στον κόσμο των ενυδρείων). Το θέμα αυτό έχει σκοπό να με βοηθήσει στο εγχείρημα μου, το οποίο είναι η κατασκευή ενός ενυδρείου με διαστάσεις 120x50x50 cm και χωρητικότητα 300 L.

Καλως ηρθες Νικολα! Τι ψαρια σκεφτεσαι να φιλοξενισεις?

 

Ξεκινώντας θα ήθελα να σας περιγράψω τι έχω στο μυαλό μου. Σπίτι μου, υπάρχει δοκάρι/κολώνα το οποίο βρίσκεται στο κέντρο ενός ενιαίου χώρου τραπεζαρίας και σαλονιού. Σε αυτό το δοκάρι, θέλω να "σηκώσω" ένα διαχωριστικό με γυψοσανίδα, μέσα στο οποίο θα εντοιχίσω το ενυδρείο. Παραθέτω για όποιον θέλει και ένα απλό σχεδιάγραμμα που έκανα που εξηγεί πως θα γίνει αυτό. Στην ουσία με 2 πλευρές (3 αν συμπεριλάβω και την μικρότερη πλευρά) θα δημιουργήσω ένα κενό μήκους 39,5 cm για να μπει η βάση και από πάνω το ενυδρείο και γύρω γύρω θα ντυθεί με γυψοσανίδα.

Φανταζομαι το γνωριζεις οτι γυψοσανιδα και νερο δεν ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος. Υπαρχουν βεβαια και υδροφιλες αλλα το κοστος τους εισαι αρκετα μεγαλυτερο.

Κατω απο το ενυδρειο πως θα εχεις προσβαση?

 

Για το ενυδρείο, χρησιμοποιώντας ένα γνωστό online εργαλείο και βάζοντας safety factor 4.5, μου βγάζει ότι για τις διαστάσεις μου θα πρέπει να χρησιμοποιήσω 10mm τζάμι. Έχω επιλέξει τις 3 ορατές πλευρές του ενυδρείου να είναι με τζάμι extra clear. Το κόστος που πήρα από 2 διαφορετικούς τζαμάδες είναι 95-98 ευρώ, χωρίς Φ.Π.Α. και χωρίς ροντάρισμα.

Με κοντρες πανω κατω νομιζω ειναι οκ το 10ρι.

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί έχω διαβάσει πολλές απόψεις και δεν είναι ξεκάθαρο σε εμένα αν τελικά το τζάμι πρέπει ή δεν πρέπει να είναι ρονταρισμένο για να κολλήσει καλύτερα, οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας εδώ. Κάποιοι λένε ότι πρέπει να είναι ρονταρισμένο γιατί κολλάει καλύτερα και κάποιοι ότι δεν πρέπει να είναι για να κολλάει καλύτερα και απλά χρειάζεται λίγο τρίψιμο με πολύ λεπτό γυαλόχαρτο για να μην κοπούμε εμείς.

Σε αυτο δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω κολλησει ποτε ενυδρειο με ρονταρισμενα τζαμια.

 

Άλλη μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω, είναι αν υπάρχει πρόβλημα στην κατασκευή με την γυψοσανίδα να μην ντύσω την κάθε πλευρά με γυψοσανίδα από την εσωτερική πλευρά, γιατί αν το κάνω θα μου κλέψει και άλλο χώρο και θα μικρύνει το κενό των 39,5 cm για την βάση μου.

 

 

Μιλώντας για βάση, θεωρείτε ότι μια βάση με πλάτος 39,5 cm είναι οκ για ένα ενυδρείο πλάτους 50 cm? Δηλαδή το ενυδρείο να προεξέχει κατά 5 cm από κάθε πλευρά.

Σε αυτο κατηγορηματικα οχι. Το ενυδρειο (ειδικα DIY) πρεπει να παταει ολο πανω σε βαση, και κατα προτιμηση να μεσολαβει και ενα φυλο DOW η κατι αναλογο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αντώνη!

 

Για ψάρια δεν ξέρω ακόμα να σου απαντήσω, λογικά πάντως θα πάω σε γλυκό νερό. Δεν ξέρω ακόμα να σου απαντήσω καθώς δεν γνωρίζω ακόμα ποια ψαράκια τα πάνε καλά με ποια άλλα, ποια δεν μεγαλώνουν πολύ οπότε θα είναι οκ για τις διαστάσεις του ενυδρείου μου κ.λ.π.

 

Για την γυψοσανίδα θα πάω σε ανθυγρή που έχει αυξημένη αντοχή στην υγρασία, καθώς και θα τοποθετηθεί πετροβάμβακας στο μεταλλικό πλαίσιο, οπότε λογικά θα ρουφάει και αυτός υγρασία.

 

Σχετικά με την συντήρηση, έχω σκεφτεί 2 πράγματα. Το πρώτο είναι, μόλις τελειώσει η γυψοσανίδα και το ενυδρείο είναι μέσα της, να τοποθετήσω περιμετρικά του ενυδρείου κάτι σαν πλαίσιο κορνίζας (δεν ξέρω πως λέγεται) το οποίο στην πάνω πλευρά του ενυδρείου θα είναι με μηχανισμό ώστε να σηκώνεται και να έχω πρόσβαση στο πάνω μέρος. Για το λόγο αυτό έχω προβλέψει και κάποια εκατοστά αέρα, δηλαδή το ενυδρείο να είναι κοντύτερο από την γυψοσανίδα στο πάνω μέρος. Επίσης, έχω σκεφτεί να κάνω μία ή δύο θυρίδες πρόσβασης, που ουσιαστικά είναι καπάκια που κλείνουν μεγάλες τρύπες (π.χ. 60x60cm) στην γυψοσανίδα. Αυτές θα είναι στο κάτω μέρος ώστε ανοίγοντας τα, να φτάνω τα παρελκόμενα πχ φίλτρα).

 

Κόντρες πάνω-κάτω έχω σκοπό να βάλω, απλά για το ροντάρισμα ή μη των τζαμιών, δεν έχω καταλήξει σε κάτι βέβαιο. Άλλοι λένε να τα ροντάρουμε καθώς κολλάνε καλύτερα και αισθητικά είναι πιο ωραία και άλλοι λένε να μην τα ροντάρουμε γιατί μειώνεται η κολλητική επιφάνεια ή/και η κολλητική ικανότητα των πλευρών.

 

Για την βάση, αν δεν γίνεται μάλλον θα έχω πρόβλημα, γιατι το μεταλλικό πλαίσιο μου τρώει κάποιους πόντους. Έχω διαβάσει ότι το ενυδρείο είναι οκ να προεξέχει λίγο, αρκεί πάνω στη βάση να μπει χοντρό κόντρα πλακέ αλλά και το φελιζόλ που αναφέρεις, τα οποία και τα 2 θα είναι στις ίδιες διαστάσεις του ενυδρείου. Ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα και καλως ηρθες!Πριν λιγους μηνες κολλησα ενα ενυδρειο 120Χ80Χ50 χωρις προηγουμενη εμπειρια.Με σωστη προετοιμασια και με λιγη βοηθεια απο καποιο φιλο δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο .Με κοντρες το 10αρι ειναι μια χαρα οπως σου εγραψε και ο Αντωνης.Εψαξα κι εγω πολυ το θεμα του ρονταρισματος αμφιταλαντευομενος στις δυο θεωρειες.Κατεληξα σε ρονταρισμενα  1) λογους ασφαλειας 2)επειδη κατα το κοψιμο των τζαμιων μπορει να δημιουργηθει καποια μικρορωγμη και το ρονταρισμα να την εξαλειψει 3)τελικα διαβασα μια αλλη θεωρια που ελεγε οτι η κολλητικη επιφανεια δεν μειωνεται γιατι το γυαλι δεν ειναι πορωδες υλικο και 4)ενας αρχαριος τα γωνιαζει ευκολοτερα.Καποιοι αρκετα εμπειροι εδω εγραψαν οτι γινεται πολυ συζητηση για το τιποτα.Το μειονεκτημα του ρονταρισματος ειναι οικονομικο γιατι τα τζαμια θα σου βγουν ακριβοτερα.ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ για την βαση.Δεν πρεπει να προεξεχει καθολου.Αυτα απο μενα.Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου Rafael, μου δίνεις κουράγιο που μου λες ότι το τόλμησες και εσύ.

 

Σχετικά με τη βάση, υπάρχει πρόβλημα την βάση την φτιάξω έτσι ώστε τα πόδια της να έχουν συνολικό πλάτος 39,5cm και το κεφάλι της, το πάνω μέρος της δηλαδή που θα πατήσει το ενυδρείο, να είναι 49,5cm, όσο θα είναι και το ενυδρείο (49,5 θα είναι το πλάτος του ενυδρείου τελικά, όχι 50 όπως έγραψα χοντρικά). 'Η πρέπει αναγκαστικά το κεφάλι της βάσης και τα πόδια της να είναι στην ίδια ευθεία, στο ίδιος πλάτος δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτο δεν νομιζω να εχεις θεμα.Ουσιαστικα θα φτιαξεις ενα τραπεζι αν καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι, απλά τα πόδια/λαιμός της βάσης θα είναι με συνολικό πλάτος 39,5cm, ενώ το πάνω μέρος που θα ακουμπήσει το ενυδρείο θα είναι 49,5. Κάτω το θέλω μικρότερο για να χωρέσει στο κενό που θα δημιουργήσει το πλαίσιο της γυψοσανίδας (αν δεις στο σχέδιο, στην κάτοψη, ο σκελετός πιάνει 5 cm αριστερά και 5 cm δεξιά, οπότε μου τρώει 10 cm από τα 49,5. Ο σκελετός στο πάνω μέρος της βάσης, θα σταματήσει, οπότε μπορώ να αυξήσω το πλάτος της βάσης ψηλά, ώστε να γίνει όσο πλάτος θα έχει και το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δεν εχεις θεμα.Εμεις νομιζαμε οτι η βαση του ενυδρειου θα ειναι στον αερα 5 ποντους απο την μια και 5 ποντους απο την αλλη πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

Το νομίζατε αυτό γιατί έτσι το είπα και έτσι το νόμιζα και εγώ :). Αλλά κοιτάζοντας το σχέδιο, βλέπω ότι με παίρνει η κεφαλή της βάσης να είναι όσο είναι και ο πάτος του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...