Jump to content

Τι στο καλο;


spithas

Recommended Posts

Παρατηρησα τον μονομαχο μου...ακριβως πισω απ τα δυο μικρα πτερυγια που κολυμπαει..μολις τελειωνει το κεφαλακι του..δεξια κ αριστερα μου φαινεται λιγο φουσκωμενος...τρωει κανονικα..κολυμπαει κανονικα δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη ουτε ειναι κακοκεφος...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις μια καθαρη φωτογραφια??

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Μπορείς να βγάλεις μια καθαρη φωτογραφια??

προσπαθω ν ανεβασω αλλα μου βγαζει συνεχεια μηνυμα οτι δεν επαρκη ο χωρος κατι... ακριβως ΠΙΣΩ απ τα δυο πτερυγια με τα οποια κολυμπανε... εκει δεξια και αριστερα ειναι φουσκωμενος...  αλλα ουτε κακοκεφος ουτε εχει αλλαξει κατι αλλο... 

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2018 at 1:40 ΜΜ, το μέλος spithas έγραψε:

προσπαθω ν ανεβασω αλλα μου βγαζει συνεχεια μηνυμα οτι δεν επαρκη ο χωρος κατι... ακριβως ΠΙΣΩ απ τα δυο πτερυγια με τα οποια κολυμπανε... εκει δεξια και αριστερα ειναι φουσκωμενος...  αλλα ουτε κακοκεφος ουτε εχει αλλαξει κατι αλλο... 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

τι διατροφη του κανεις??

pellet αποξηραμενα σκουληκια  κια μια φορα την βδομαδα αρακα.... ειναι ζωηρος δεν εχει αλλαξει κατι... ψαχνω ολο το ιντερνετ δεν βρισκω κατι αναλογο ισως εγω να μην το περιγραφω σωστα σκαω που δεν μπορω ν ανεβασω φωτο ... ο μονομαχουλης μου ειναι ζωηρος.. κολυμπαει παντου....  ειναι veiltail   δεν ξερω αν εχει καποιος τετοιο... το πιο συνηθισμενο διαβασα... αν εχει καποιος τετοιο ρε παιδια ας μου πει αν πρεπει να ανησυχω η ειναι οκ...κολυμπαει κανονικα παντως και με το που με βλεπει τρεχει κατευθειαν σε μενα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spithas said:

προσπαθω ν ανεβασω αλλα μου βγαζει συνεχεια μηνυμα οτι δεν επαρκη ο χωρος κατι... ακριβως ΠΙΣΩ απ τα δυο πτερυγια με τα οποια κολυμπανε... εκει δεξια και αριστερα ειναι φουσκωμενος...  αλλα ουτε κακοκεφος ουτε εχει αλλαξει κατι αλλο... 

Κατέβασε από το App Store το Photo & Picture Resizer, τραβά μια φωτογραφια και χαμήλωσε την ανάλυση της σε λιγότερο από 4mb για να μπορέσεις να την επισυνάψεις να δούμε τι έχει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spithas said:

Παρατηρησα τον μονομαχο μου...ακριβως πισω απ τα δυο μικρα πτερυγια που κολυμπαει..μολις τελειωνει το κεφαλακι του..δεξια κ αριστερα μου φαινεται λιγο φουσκωμενος...τρωει κανονικα..κολυμπαει κανονικα δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη ουτε ειναι κακοκεφος...

Εκεί πίσω από τα πτερυγια είναι το στομάχι. Πόσα pellets του δίνεις ημερησίως και πόσες φορές την ημέρα; Όπως και πόσα bloodworms και πόσα κάθε φορά; 

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με αυτα που είπε ο φίλος πάνω να ρωτησω εγω, μια φορα την εβδομάδα του κανεις νηστεία?? 

Βασικά ναι εκεί ακριβώς είναι το στομαχι.. αν το βλεπεις πρισμένο εκείνο το σημείο μπορεί να είναι απο την πολλή τροφη.. δοκιμασε να του δίνεις λιγότερο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Εκεί πίσω από τα πτερυγια είναι το στομάχι. Πόσα pellets του δίνεις ημερησίως και πόσες φορές την ημέρα; Όπως και πόσα bloodworms και πόσα κάθε φορά; 

Δεν ταιζω ιδιαιτερα οελετ περισσοτερο αποξηραμενα..δυο σκουληκακια το πρωι κ δυο το απογευμα..κ αυτα τα κιβω σε μιξρα κομματακια κ τα δινω λιγο λιγο

μονομαχος.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται όντως πρησμένος..

Τα πτερύγια του είναι πεταμένα προς τα εξω?? Εστω και λιγο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Μαζι με αυτα που είπε ο φίλος πάνω να ρωτησω εγω, μια φορα την εβδομάδα του κανεις νηστεία?? 

Βασικά ναι εκεί ακριβώς είναι το στομαχι.. αν το βλεπεις πρισμένο εκείνο το σημείο μπορεί να είναι απο την πολλή τροφη.. δοκιμασε να του δίνεις λιγότερο..

Να μη το ταιζω καθολου; οχι δεν το κανω μια φορα την βδομαδα δυο μπιζελια αρακα...μακαρι να χετε δικιο ρε παιδια θα τον ταιζω πολυ λιγοτερο κ ελπιζω να μην ειναι τοποτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Φαίνεται όντως πρησμένος..

Τα πτερύγια του είναι πεταμένα προς τα εξω?? Εστω και λιγο..

Οχι καθολου προς τα εξω τα πτερυγια

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό το ότι δεν πετάγονται έξω.. δοκιμασε να μην του δώσεις μια μερα και δες αν εχει υποχωρησει...

Αν στο μεταξυ δεις κάτι άλλο που σε ανησυχει πες το μας.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Είναι καλό το ότι δεν πετάγονται έξω.. δοκιμασε να μην του δώσεις μια μερα και δες αν εχει υποχωρησει...

Αν στο μεταξυ δεις κάτι άλλο που σε ανησυχει πες το μας.. ;) 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Είναι καλό το ότι δεν πετάγονται έξω.. δοκιμασε να μην του δώσεις μια μερα και δες αν εχει υποχωρησει...

Αν στο μεταξυ δεις κάτι άλλο που σε ανησυχει πες το μας.. ;) 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Είναι καλό το ότι δεν πετάγονται έξω.. δοκιμασε να μην του δώσεις μια μερα και δες αν εχει υποχωρησει...

Αν στο μεταξυ δεις κάτι άλλο που σε ανησυχει πες το μας.. ;) 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Είναι καλό το ότι δεν πετάγονται έξω.. δοκιμασε να μην του δώσεις μια μερα και δες αν εχει υποχωρησει...

Αν στο μεταξυ δεις κάτι άλλο που σε ανησυχει πες το μας.. ;) 

:((((((( και ειναι καλο λογικα που κολυμπαει κανονικα ετσι;....  ναι αυριο θα μεινει τελειως νηστικο ακομη και να ξεπρηστει αυριο δεν θα φαει τιποτα σημερα ετσι και αλλιως ειναι με 1 μπιζελι αρακα... νομισα οτι τον ταιζω νορμαλ αλλα μαλλον υπερεβαλλα...  θενκιου γκαιζζζ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μια φορά την εβδομάδα δεν παθαίνουν κάτι αν δεν τρώνε ίσα ίσα καταναλώνουν ότι έχουν φάει τον προηγούμενο καιρο.. καλό κάνει.. ^_^

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι μικρούλης σχετικα σε μέγεθος 3 το πρωί και 3 το βράδυ pellets είναι μια χαρά (φρόντισε τα pellets να τα έχεις μουλιάσει για λίγο σε νερό ενυδρείου για να μην διογκώνονται στο στομάχι του) Αποξηραμένα bloodworms 2 φορές την εβδομάδα. Νομίζω στο έχω ξαναπεί, δοκίμασε κατεψυγμένη Artemia της Ocean Nutrition, κάνει ακριβώς αυτό που κάνει ο αρακάς γιατί τους καθαρίζει το πεπτικό συστημα και είναι πιο σωστή τροφή γι αυτούς διατροφικά. Εγώ από τότε που χρησιμοποιώ Artemia δεν έχω δει κανέναν πρησμένο. Τέλος βάλε ένα πρόγραμμα στο τάισμα του, δηλαδή: Δευτέρα - 3 pellets πρωί/3 βράδυ, Τριτη - 3 pellets πρωί/λίγη Artemia βράδυ, Τετάρτη - 3 pellets πρωι/2 bloodworms βράδυ, Πέμπτη - 3 pellets πρωι/3 pellets βράδυ, Παρασκευή - 3 pellets πρωί/2 bloodworms βράδυ, Σάββατο - 3 pellets πρωί/ λίγη Artemia βράδυ, Κυριακή - Νηστεία. Εάν μπορείς τα αποξηραμένα bloodworms να τα αντικαταστήσεις με κατεψυγμένα και αυτά της Ocean Nutrition (εμποτισμένα με σκόρδοζουμο και σπιρουλινα) ακόμα καλύτερα. Γενικά τα pellets, οι νιφάδες, και τα αποξηραμένα εάν παρατάισεις τους πρήζουν. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

τωρα βλεπω ιντερνετ να παραγγειλω κατεψυγμενη τροφη.. αρτεμια που λες  ειναι η μαρκα;....  px βρηκα της ocean nutrition artemia spirulina garlicαλλα δεν λεει αν κανει για μονομαχους.. 

Έγινε επεξεργασία - spithas
συμπληρωμα
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η τροφή. Κανένα μαγαζί κοντά για να την πάρεις δεν υπάρχει; Δεν ξέρω πώς μεταφέρονται οι κατεψυγμένες, ιδίως τώρα που είναι καλοκαίρι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, spithas said:

τωρα βλεπω ιντερνετ να παραγγειλω κατεψυγμενη τροφη.. αρτεμια που λες  ειναι η μαρκα;....  px βρηκα της ocean nutrition artemia spirulina garlicαλλα δεν λεει αν κανει για μονομαχους.. 

Αυτες είναι οι τροφές, Ocean Nutrition Artemia και Οcean Nutrition Bloodworms with Spirulina and Garlic, και οι 2 κάνουν για εξωτικά ψάρια όπως και για μονομαχους που ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία. Θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω, δες εάν έχει κανενα μαγαζι κοντά σου. Εκτός εάν παραγγείλεις και σε διαβεβαιωσουν ότι θα διατηρηθούν κατεψυγμένες κατά την μεταφορά τους. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...