Jump to content

400 λτ αφρικάνικες κιχλίδες


Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(aulonacara sp stuartgranti Maleri)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):1,50μ χ 0,50 χ 0,60
Συνολικά Λίτρα: 400 λίτρα
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: -
Ψάρια: 24 aulonacara (sunshine peacock cichlid) + 1 pseudotropheus elongatus mphanga (όλα από γέννα του KostasGr)

Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Πέτρες: ναι
Ξύλα: -
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: Άμμος
Βυθός: Άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 4 χ 54w (2 daylight + 2 growlight)
Διάρκεια φωτισμού: 4-6 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 1 jbl 1500
Θέρμανση/ Ψύξη: ελεγκτή θερμοκρασίας με 5 ανεμιστηράκια και 2 θερμοστάτες
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή: 5-6 γεύματα όπου τα μειώνω σιγά σιγά σε 4-5 γεύματα όσο μεγαλώνουν. Τροφές δίνω ocean nutrition omni και ocean nutrition shrimp, tropical cichlid colour και spiroulina jbl. Μια φορά τους τρεις μήνες ποτίζω για μια μέρα τις τροφές τους σε σκόρδο.


Παράμετροι (Έχω λίγο καιρό να κάνω. Στην επόμενη αλλαγή θα κάνω και θα ανεβάσω)
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26 την μεγαλύτερη περίοδο του χρόνου...εεε λάρισα καλοκαιράκι αγγίζουμε 28-29 εκτός όταν λείπουμε οπότε βάζω φούλ τα ανεμιστηράκια να δουλεύουν που δεν με νοιάζει ο θόρυβος)

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: περίπου καθε 10 μέρες 30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 2 μέρες σε βαρέλι προετοιμασίας με θερμοστάτη και κυκλοφορητή
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Όταν αλλάζω το νερό δεν ταίζω εκείνη την ημέρα. Μετά από περίπου 6 μήνες λειτουργίας τώρα σταμάτησα να προσθέτω βακτήρια

Φωτογραφίες: (Δεν έχω ούτε καλή φωτογραφική άλλα ούτε και καλό χέρι χαχα...ελπίζω να φαίνεται τίποτα)
S1660008.JPG.aa3392dee1feb1c21b03fdd473dcbf86.JPGS1660009.JPG.b2a598f0c900af6f3728279af7616562.JPGS1670007.JPG.41f040cbac624c5ae0a8695ef30c40df.JPGS1670006.JPG.1e5a1e010deae3d56b36d66bae648ab5.JPGS1670001.JPG.64f205ba32b036eb5f9ca2794da87a1e.JPGS1670005.JPG.a88208bd8b8261781d44b4266c24c475.JPGS1660003.JPG.021593f9bb46faf6b532f61b32725184.JPG

Βίντεο:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα! 

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? 

 

Τα φαντάζομαι ποιό μεγάλα σε λίγο καιρό! Θα είναι όνειρο! Μπράβο για την δουλειά που έχεις κάνει! 

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε τα θηρία, πώς μεγάλωσαν έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το video, κανονικά κοπαδόψαρα!

 

Ο Mpanga ο καϊμένος μόνος του έμεινε τελικά :( Μην τον λυπάσαι όμως, όταν μεγαλώσει θα γίνει παλιοχαρακτήρας. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αρχίζουν και ξεπετάνε και ακόμη 1-2 τα χρώματά τους...ξεκινάνε από τα πτερύγια...ναι μωρέ ο καημένος άσε..πρέπει να τον δώσω αλλά δεν θέλω!!!όπως και τα άλλα σιγά σιγά πρέπει να τα μοιράσω αρχίζουν και μεγαλώνουν. @KostasGr θες κανένα πίσω χεχε? Θα λείψω για λίγο καιρό και μόλις γυρίσω θα βάλω και κανένα κυκλοφορητή...φοβάμαι να τον βάλω ενώ δεν έχουν συνηθίσει τέτοιο μηχάνημα στα λημέρια τους, πόσο μάλλον να λείπω κιόλας

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Πανέμορφα! 

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? 

 

Τα φαντάζομαι ποιό μεγάλα σε λίγο καιρό! Θα είναι όνειρο! Μπράβο για την δουλειά που έχεις κάνει! 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ο @KostasGr μου τα είχε στείλει λίγο πριν τα χριστούγεννα....ρε παιδιά πως έχετε καταφέρει να μην σας χτυπάνε τα τζάμια τα μικρά? ο δικός μου πάει και το βαράει όλη την ώρα με το χέρι και όταν τον μαλώνω μετά παίρνει και κανένα παιχνιδάκι και χτυπάει το τζάμι!!!αν και έχουν αρχίσει και τον συνηθίζουν τα καημένα τα ψάρια καμιά φορά τα βλέπεις τρέχουν να κρυφτούν..τον άτιμο του δίνω τροφή να τους ρίχνει μήπως και αρχίζει και μαλακώνει απέναντί τους αλλά τίποτα..καμιά συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον ιχθυοσυνθεση!Φανταζομαι μπορεις να καθεσαι με τις ωρες κ να παρατηρεις συμπεριφορες...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ γιάννη...νασαι καλά...κάπως έτσι είναι όοπως τα λες..βέβαια πρέπει να ΄χεις εμπειρία για να καταλάβεις συμπεριφορές και εγώ δεν την έχω...εγώ απλώς απολαμβάνω το θέαμα και προσπαθώ να καταλάβω τι τους αρέσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, μου αρέσει το αποτέλεσμα και η γενική εικόνα, έχει μια ισορροπία!! Να χαίρεσαι το crew σου, 24 ψαράκια φαντάζομαι θα τα χαίρεσαι άπειρα!! 

Επειδή δεν γνωρίζω από αυλονακάρες, όταν πιάσουν τελικό μέγεθος θα μείνουν όλα μέσα; Εννοώ χωράνε; (ξύλο περιοχικότητες αναπαραγωγή κλπ) 

 

Το πιο βασικό όμως που πιστεύω πως λείπει από το ενυδρείο σου είναι... μερικές ωραίες φωτογραφίες που να το αναδεικνύουν!! Εντελώς συμπτωματικά:bigemo_harabe_net-82: έχω μια μηχανή στο σπίτι που περιμένει να φωτογραφίσει ψάρια γιατί εδώ και καιρό έχει μείνει αδρανής!!:bigemo_harabe_net-66:Οπότε μία ψαροφωτογράφιση νομίζω επιβάλλεται χεχεχ :D   ( Και με την ευκαιρία να γνωριστούμε και να δω το ενυδρείο φυσικά :D )

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρα πολυ όμορφο φιλαράκι. Σίγουρα οι φωτογραφίες το αδικούν το θηριακι σου!!

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

 

 Αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σου είναι να πρόσθετα ακόμα  ένα φίλτρο(εκτος ότι θα δώσει έξτρα κυκλοφορία, δίνει και ασφάλεια ζωτικη(έξτρα βιολογικό υλικό) αλλα και πρακτική(σε περίπτωση που πάθει κατι το ένα από τα δυο φίλτρα έχεις πισινή).

Επισης θα άλλαζα ή μειωνα τις πετρες. Οι aulonocara δεν τις πολυχρειαζονται και αυτες που έχεις νομίζω ότι είναι μικρές(τα κενά τους), οπότε και να θέλουν να τις χρησιμοποιήσουν δεν μπορούν.

 

Αυτα από μένα και φυσικά όλα καλοπροαίρετα. 

Αναμένουμε την εξέλιξη με ανυπομονησία! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Παρα πολυ όμορφο φιλαράκι. Σίγουρα οι φωτογραφίες το αδικούν το θηριακι σου!!

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

 

 Αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σου είναι να πρόσθετα ακόμα  ένα φίλτρο(εκτος ότι θα δώσει έξτρα κυκλοφορία, δίνει και ασφάλεια ζωτικη(έξτρα βιολογικό υλικό) αλλα και πρακτική(σε περίπτωση που πάθει κατι το ένα από τα δυο φίλτρα έχεις πισινή).

Επισης θα άλλαζα ή μειωνα τις πετρες. Οι aulonocara δεν τις πολυχρειαζονται και αυτες που έχεις νομίζω ότι είναι μικρές(τα κενά τους), οπότε και να θέλουν να τις χρησιμοποιήσουν δεν μπορούν.

 

Αυτα από μένα και φυσικά όλα καλοπροαίρετα. 

Αναμένουμε την εξέλιξη με ανυπομονησία! 

να παμε και στο τελικα?το στησιμο ειναι παρα πολυ ομορφο,το οτι εχουμε μονο ενα ειδος ψαριων,αυτο κιαν ειναι στα θετικα!οι stuartgardi maleri,κατ εμε ειναι το ωραιοτερο ειδος aulonokara,το μονο που χρειαζεται εναι μια  κρυψωνα,και ενα α αρσενικο απο το ιδιο ειδος,γιατι σε λιγο καιρο θα αρχισει,η αναπαραγωγικη διαδικασια,και θελουμε να αποφυγουμε την αιμομιξια. εγω εχω να δωσω του φιλου,ενα αρσενικο δυο ετων ~14 cm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...