Jump to content

Πόσα Lumen??


panos nts

Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα..

Λοιπον μετά από ψάξιμο θέλω λιγάκι να λύσω κάποιες απορίες οσον αφορά τον φωτισμό που θέλω να βάλω στο 25 "καινουργιο" ενυδρείο..

Λοιπον το ενυδρειάκι έχει ουσιαστικά 25 εκατοστά υψος ( αφου αυτό μας ενδιαφέρει κυριως να φτάνει ως κάτω το φως αλλα είναι ανοιχτό από πάνω, δεν έχει καπάκι, εχω βλαιε εγω diy τζάμι.

 

Ψάχνοντας βρηκα 2 λύσεις.

-Εκεί είχαν ένα φωτιστικό δεν ξέρω ακριβώς με πόσα λουμεν λειτουργεί, αλλά έχει φωτισμό λευκο του πάγου με κάποια λίγα μπλε, λεντ είναι και είναι περιπου 6-7 εκατοστά η όλη έκταση του φωτιστικού, το οποίο έχει μεταλικές βάσεις και κουμπώνει πάνω στο τζάμι..

-Δευτερη επιλογή είναι αυτή που βρήκα σε ένα κατάστημα με φωτιστικά και μου έδειξε επίσης ενα φωτιστικό που κρατιέται πάνω στο τζάμι με δαγκάνα, με λευκο παγερό φως παλι, για το οποίο ξέρω ακριβώς πόσα λούμεν είναι: 320L έχει κατανάλωση 5W και έχει θερμοκρασία χρώματος 4000K και δέσμη φωτισμού 120.

 

Η διαφορά στην τιμή δεν είναι καθόλου μεγάλη μιλάμε για 2-3 ευρώ διαφορά.. Το θέμα είναι να μπορέσει να σηκώσει ένα απλό γρασιδάκι.. για αυτό τον λόγο το θέλω για να μπορέσει να φτάσει ως τον βυθό και να μπορέσει να το αναπτύξει χωρίς να μιλάμε για CO2.. Τα φυτά τα έχω emmersed και είναι τα παρακάτω 2 : Hydrocotyle tripartita sp. japan και Eleocharis Parvula

 
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να μη πας σε φιξ φωτιστικο αλλα σε ενα που να παιρνει λαμπες για να μπορεις να παιξεις με τα watt. Αν θυμαμαι καλα ο Κωστας @rastafarian παιζει με ενα φωτιστικο με τσιμπιδα και λαμπα οικονομιας. Για περιμενε μπας και δει το μυνημα και σου πει καμια γνωμη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω χρονια στο ενυδρειο φωτιστικο γραφειου με λαμπα οικονομιας και κανω μια χαρα δουλεια.

Απλα,γρασιδι χωρις co2 και λιπασματα δυσκολο.Οσο φως και να του δωσεις το co2 χρειαζεται

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rastafarian said:

Εγω εχω χρονια στο ενυδρειο φωτιστικο γραφειου με λαμπα οικονομιας και κανω μια χαρα δουλεια.

Απλα,γρασιδι χωρις co2 και λιπασματα δυσκολο.Οσο φως και να του δωσεις το co2 χρειαζεται

Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο πρότζεκτ και θα συμφωνήσω. Χωρίς διοξείδιο το γρασίδι δεν τράβηξε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastafarian έγραψε:

Εγω εχω χρονια στο ενυδρειο φωτιστικο γραφειου με λαμπα οικονομιας και κανω μια χαρα δουλεια.

Απλα,γρασιδι χωρις co2 και λιπασματα δυσκολο.Οσο φως και να του δωσεις το co2 χρειαζεται

 

πριν 41 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο πρότζεκτ και θα συμφωνήσω. Χωρίς διοξείδιο το γρασίδι δεν τράβηξε 

 

Απλά το έλεγα γιατι τα έχ emmersed τα φυτά αυτά σε πειρπτωση που ήταν πιο ανθεκτικά η ανεκτικα στην έλλειψη Co2..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα επιτραπεζιο με Pl 11w με ζεστο φως(25λ) , μια χαρα μου ηταν, αλλα χωρις CO2- δεν...

Ειχα και Aquael duo plant 2x6w στο ιδιο ενυδρειο , με CO2, κουρευα το χορτο καθε εβδομαδα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειχα ενα επιτραπεζιο με Pl 11w με ζεστο φως(25λ) , μια χαρα μου ηταν, αλλα χωρις CO2- δεν...

Ειχα και Aquael duo plant 2x6w στο ιδιο ενυδρειο , με CO2, κουρευα το χορτο καθε εβδομαδα!

 

Ναταλία το Co2 το έχεις κάνει diy ή έχεις πάρει φιάλη??

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, bbetta said:

Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο πρότζεκτ και θα συμφωνήσω. Χωρίς διοξείδιο το γρασίδι δεν τράβηξε 

Το αυτό. 

Μεγάλη δουλειά το co2

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Το αυτό. 

Μεγάλη δουλειά το co2

 

Απλά επειδή έχω δει πολλά DIY CO2 ελεγα μπας και καταφέρω να κάνω κάτι τέτοιο να τελειώσει η υποθεση ευκολα και γρηγορα.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Με DIY ήμουν και εγώ, σε 25Λ όμως ... 

 

Και εγω σε 25 λίτρα θέλω να το εφαρμόσω.. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου προσπάθεια ήταν με Ηelanthium Tenellum της Tropica. Ελπίζω να πάνε καλά και τα δικά σου!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Ναταλία το Co2 το έχεις κάνει diy ή έχεις πάρει φιάλη??

Και το μεγαλο(ειναι) και το μικρο(ηταν) με diy. Με τις γαριδες προτιμω τα low tech ενυδρεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Και το μεγαλο(ειναι) και το μικρο(ηταν) με diy. Με τις γαριδες προτιμω τα low tech ενυδρεια.

 

Με γαριδες και εγω δεν προσθετω τιποτα.. θελω να ειναι πιο φυσικο το ολο ενυδρειο.. 

Απλα ελεγα να κανω ενα ωραιο φυτεμενο για αυτοο.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...