Jump to content

Peru : santa elena


billaus

Recommended Posts


Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Χωρα: περου

τοποθεσια : santa elena

μικρες λιμνες στην δασικη περιοχη του santa elena κοντα στον ποταμο rio tapiche.

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):101x40x50
Συνολικά Λίτρα:180
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:echidorus,sagitaria,egeria densa.
Ψάρια:pristella,apistogramma cacatuoides red-orange,agassizii
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:black
Πέτρες:ποταμισιο βοτσαλο
Ξύλα:mombani,driftwood
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:χαλαζιακη αμμος μπεζ, χαλαζιακο χαλικι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):t5 39 watt cool white,t5 grollux
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:astro 2208 700l/h: εσωτερικο. C.r.p. 800l/h
Θέρμανση/ Ψύξη:θερμοστατης dolphin 100 watt
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:αποξηραμενο σκουλικι jbl, daphia jbl,flex jbl.


Παράμετροι
pH:7.2-7.4
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25-30
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:πριν λιγο καιρο εκανα 25λιτρα ανα 7 μερες. Τωρα επι τουτου εχω να κανω 3 μηνες.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:τυρφη σε βαρελι.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες!!!!! Εκτος και αν το κρύβεις για καποιο λόγο!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες θα μπουν απο σημερα το βραδι η αυριο το βραδι αν δεν καταφερω σημερα γιατι ειμαι κουρασμενος σημερα και δεν ξερω αν θα κρατηθω ξυπνιος.

 

ΥΓ: αυτο ηταν το trailer. Σιγα σιγα θα παρουσιαστει η αποκαλυψη αυτου του υπεροχου βιοτοπου.

Χεχεχεχεχε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε σιγα σιγα να ξεκινησουμε.

20180614_233921.jpg

20180614_233951.jpg

20180614_233718.jpg

Έγινε επεξεργασία - billaus
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά το πας, αλλά αν δεν βάλεις καμια πανοραμική, θα μείνουμε με την απορία για την τελική εικόνα....:usd:

Δώσε πόνο, δεν μας βαραίνει καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πολύ καλά το πας, αλλά αν δεν βάλεις καμια πανοραμική, θα μείνουμε με την απορία για την τελική εικόνα....:usd:

Δώσε πόνο, δεν μας βαραίνει καθόλου....

Παρασκευα σιγα σιγα μην βιαζεσαι, απολαυσε το. Θα ανεβασω και σημερα φωτο και λογικα αν προλαβω θα ειναι μεσα και οι τελικες που δειχνουν ολο το ενυδρειο.:usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδω καπου τελειωνει η πρωτη φαση.

20180614_234628.jpg

20180614_234812.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, πολύ ομορφο και ατμοσφαιρικό. Πολυ όμορφη επιλογή κατοίκων. Απο θέμα φυτών εχεις κινηθεί βιοτοπικά;  Να το χαρείς εύχομαι!

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ .

Πιστευω πως ναι τα φυτα αυτα βρισκονται σε ολο τον αμαζονιο, και απο τις πληροφοριες που μπορεσα να μαζεψω αν και ηταν πολυ λιγες ειδα οτι υπαρχουν και εκει.

Σε ευχαριστω και παλι. Εδωσα μεγαλο αγωνα και ξενυχτια για να βγει αυτο το αποτελεσμα καθοτι εχω και δυο μικρα ζιζανια σπιτι. Χεχεχεχε

Το ενυδρειο τρεχει ενα χρονο σχεδον.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο ρε Μπιλάρα !!! Μπράβοοοο !!! Θέλω να το δω από κοντά κάποια στιγμή ρε ...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θες μητσαρα. @Μήτσος

Ο θωμας σε περιμενει.

Χαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Οποτε θες μητσαρα. @Μήτσος

Ο θωμας σε περιμενει.

Χαχαχαχαχα

Θα περάσω να δω το φιλαράκι μ !!!:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

ΦΟ ΒΕ ΡΟ! Καλη δουλεια εκανες ρε βλαχο! Θα ηθελα περισσοτερα ψαρακια στο κοπαδι τετρα για να γεμισει και κορυντορακια!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο! Πόσα apistogramma έχεις; Είναι όλα αρσενικά; 

Πες και γιατί δεν κάνεις αλλαγές νερού και τί έχεις παρατηρήσει έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το έχεις κάνει. Συμφωνώ με το Θόδωρα για το μεγάλωμα του κοπάδιού των τέτρα, και όπως αντιλαμβάνεσαι περιμένω να γράψεις παρατηρήσεις για τις ρουτίνες σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε!

Πολυ ωραιο το εφτιαξες! Και πολυ ωραια ψαρια,να τα χαιρεσαι!

 

Πες μου οτι ολο αυτο στην επιφανεια ειναι λευκοκεφαλα να τραβαω τα ''μαλλια'' μου!!! :D 

 

Γιατι δεν κανεις αλλαγες νερου?Δεν εχεις χρονο ή επιτηδες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος spyrval έγραψε:

Ωραίο ενυδρείο! Πόσα apistogramma έχεις; Είναι όλα αρσενικά; 

Πες και γιατί δεν κάνεις αλλαγές νερού και τί έχεις παρατηρήσει έως τώρα.

Τα apisto ειναι ολα αρσενικα.

πριν 14 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολύ όμορφο το έχεις κάνει. Συμφωνώ με το Θόδωρα για το μεγάλωμα του κοπάδιού των τέτρα, και όπως αντιλαμβάνεσαι περιμένω να γράψεις παρατηρήσεις για τις ρουτίνες σου.:)

Αυτες τις μερες εψαχνα να βαλω αλλα 10 tetra, δεν βρηκα ακομα, ειναι μεσα στο προγραμμα να μπουν.

πριν 14 ώρες, το μέλος georgerocks έγραψε:

Μπραβο ρε φιλε!

Πολυ ωραιο το εφτιαξες! Και πολυ ωραια ψαρια,να τα χαιρεσαι!

 

Πες μου οτι ολο αυτο στην επιφανεια ειναι λευκοκεφαλα να τραβαω τα ''μαλλια'' μου!!! :D 

 

Γιατι δεν κανεις αλλαγες νερου?Δεν εχεις χρονο ή επιτηδες?

Ναι λευκοκεφαλα ειναι.

Οσο για τις αλλαγες νερου, ειχα μεσα 9 απιστο και ξαφνικα αρχισα να χανω ενα καθε εβδομαδα. Τα απιστο ειναι πολυ ευαισθητα στις συνθηκες του νερου, γι αυτο το λογο τα διαφορα σαιτ που εχω δει αναφερουν οτι τα απιστο θελουν αλλαγες 10 με 15%.

Ετσι λοιπον ξενερωμενος απο τις απωλειες αρχισα να ταιζω 1 με 2 φορες την ημερα τοση τροφη οση χρειαζεται ωστε μολις την ριχνω να μην προλαβαινει να ακουμπησει τον βυθο ουτε ενας κοκος. Οπως το λεω ομως, ουτε ενας κοκος. Τροφη στην μυτη του κουταλιου, οχι οπως μερικοι λενε ( μα δεν ταιζω πολυ, την ριχνω και σε μιση ωρα που γυρναω την εχουν φαει ολη.)

Το αποτελεσμα ηταν να καθαρισει ολο το ενυδρειο απο οποιαδηποτε αλγη.

Εχει βρει την ισοροπια του και παει μονο του. Η λευκοκεφαλα ειναι αυτο το ματσακι που ειχε φερει ο @Husky_Jim  σε μια συναντηση πριν κανα τετραμινο. Και εχω κλαδεψει αλλη τοση. Τα νιτρικα μου ειναι στα 25 με 30 καθοτι τραβαει φουλ η λευκοκεφαλα.

Προχτες εβαλα και egeria densa μεσα και αρχισε να παιρνει κατευθειαν.

Τα ψαρια παιρνουν τα ιχνοστοιχεια τους απ τις τροφες και μεχρι στιγμης ειναι υγιεστατα. Οι echinodorus ομως εχουν θεμα. Πιστευω οτι λογο παυσης αλλαγης νερου τα ιχνοστοιχεια του νερου αφομιωθηκαν σχεδον ολα με αποτελεσμα οι echinodorus να πεσουν στην αναπτυξη τους. 

Σε αντιθεση η sagitaria ακομα και τωρα παει τραινο.

Πιστευω οτι το κεφαλαιο αλλαγες ειναι πολυσυνθετο και θελει και αρκετες ωρες αλλα και οργανα ελενχου για να βγαλεις καποια συμπερασματα σε βαθος χρονου.

Εγω θα ξεκινησω αλλαγες τωρα 1 φορα τον μηνα ενα 15% με βαρελι επεξεργασιας με τυρφη.

Αν δω οτι παει καλα λογικα θα μεινω σε αυτην την ρουτινα. 

Οσο για το θεμα απιστο, ειναι και τα τρια αρσενικα και κανενα δεν πειραζει το αλλο.

Ο αρχηγος ειναι το cacatuodes red αλλα δεν πειραζει κανενα λογο του οτι ειναι διαφορετικο ειδος.

Οταν εβαλα μεσα δευτερο cacatuodes δεν ησυχασε ποτε, του εφαγε ολη την ουρα και το αποτελειωσε μετα.

Πριν χασω τα αλλα ειχα τεσσερα agassizii 3 αρσενικα 1 θυληκια, και αλλα δυο θυληκα cacatuodes.

Τα agassizii ειχαν πιασει το χορο τους και δεν μπαιναν σε μαχες για κανενα λογο. Τα cacatuodes πραγματικα αλλο ψαρι. Ζουνε μεσα στο ενυδρειο για τον τσαμπουκα, αλλα οπως ειπα και πιο πανω, μονο με το δικο τους ειδος, εφοσον δεν υπαρχει αιτια. Γιατι αν πλησιασει κατι την θυληκια που εχει μικρα τοτε υπαρχει αιτια και τα cacatuodes δεν κανουν διακρισεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκες μηπως οι εχινοδοροι δεν παιρνουν αρκετο φως;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο! Θαυμασια δουλεια!

Δεν συμφωνω καθολου με αλλαγες νερου ομως. Γιατι; Φαντασου να μενεις για ενα μηνα σε ενα δωματιο, που εκει θα τρως και θα χε..ς(συγνωμη). Δεν θα ηθελες να ανοιξεις κανα παραθυρο για να μπει φρεσκο αερακι; Αλλαγες νερου δεν κανουμε μονο για να κατευαζουμε τα νιτρικα... Μην το παιρνεις στραβα, οκ; :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ ομορφο ενυδρειο! Θαυμασια δουλεια!

Δεν συμφωνω καθολου με αλλαγες νερου ομως. Γιατι; Φαντασου να μενεις για ενα μηνα σε ενα δωματιο, που εκει θα τρως και θα χε..ς(συγνωμη). Δεν θα ηθελες να ανοιξεις κανα παραθυρο για να μπει φρεσκο αερακι; Αλλαγες νερου δεν κανουμε μονο για να κατευαζουμε τα νιτρικα... Μην το παιρνεις στραβα, οκ; :)

Να μην το παιρνω στραβα;

Τι ξερεις εσυ απο αλλαγες νερου;

 

 

 

 

Χαχαχαχα πλακα κανω φιλαρακι μου.

Γι αυτο ειπα οτι θα ξεκινησω αλλαγες σιγα σιγα. Δεν ξερω ομως το 15% θα ειναι αρκετο; αν κανω πανω απο 15 μηπως επιρεαστουν παλι τα apisto;

Σχεδον ολα τα σαιτ λενε δεξαμενες με απιστο μεχρι 15%.

Ειναι παρα πολυ ευαισθητα στις διακυμανσεις των τιμων. Ακομα και των νιτρικων.

Έγινε επεξεργασία - billaus
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Σκεφτηκες μηπως οι εχινοδοροι δεν παιρνουν αρκετο φως;

Φιλε θοδωρη δεν το σκεφτηκα καθολου αυτο. Και οντως η λευκοκεφαλα ειχε καλυψει ολο το ενυδρειο για αρκετο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Να μην το παιρνω στραβα;

Τι ξερεις εσυ απο αλλαγες νερου;

 

 

 

 

Χαχαχαχα πλακα κανω φιλαρακι μου.

Γι αυτο ειπα οτι θα ξεκινησω αλλαγες σιγα σιγα. Δεν ξερω ομως το 15% θα ειναι αρκετο; αν κανω πανω απο 15 μηπως επιρεαστουν παλι τα apisto;

Σχεδον ολα τα σαιτ λενε δεξαμενες με απιστο μεχρι 15%.

Ειναι παρα πολυ ευαισθητα στις διακυμανσεις των τιμων. Ακομα και των νιτρικων.

Απλα κανεις απο 10-15% δυο φορες την εβδομαδα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...