Jump to content

Peru : santa elena


billaus

Recommended Posts

πριν 46 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απλα κανεις απο 10-15% δυο φορες την εβδομαδα! :)

Μα αν κανω δυο φορες την εβδομαδα παλι δεν θα εχω συνεχεις διακυμανσεις στις τιμες; εφοσον θα μπαινει και θα βγαινει νερο ανα τρεις μερες;

Link to comment
Share on other sites

Οι διακυμάνσεις θα είναι πολύ μικρές, εγώ κάνω 25%-30%  και δεν έχω πρόβλημα, τουλάχιστον έως τώρα. Έχω ζευγάρι agassizii με τα μικρά τους. Πιστεύω ότι οι απώλειες που είχες δεν ήταν από τις αλλαγές νερού αλλά από τη σύνθεση των ψαριών. Εννοείται βέβαια μην κάνεις πολύ μεγάλες αλλαγές και πρόσεχε τις μεταβολές από την τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Η διήθηση ή τουλάχιστον η ροή του νερού δεν πρέπει να είναι πολύ δυνατή και οι πολύ μεγάλες αλλαγές νερού πρέπει να αποφεύγονται με 10-15% εβδομαδιαία, υπό την προϋπόθεση ότι η δεξαμενή είναι ελαφρώς εφοδιασμένη.

 

αυτο ειναι απο το seroiuslyfish

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξεκιναω αλλαγες. 15% 

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεσα αυτη την στιγμη μονο αρσενικα απιστο.

Εχει καποιος εμπειρια δεξαμενη μονο με αρσενικα απιστο τι συμπεριφορα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα επιχειρησω ενα πειραμα βαζοντας μερικα ακομα απιστο αρσενικα μεσα.

Διαβασα σε καποια ξενα σαιτ οτι αρκετοι εχουν δεξαμενες με αρσενικα απιστο.

Αυτη την στιγμη εχω τρια αρσενικα και παρατηρω οτι δεν ειναι και τοσο εδαφοκυριαρχα. Καθε αλλο κολυμπουν μαζι και συνυπαρχουν αρκετα ειρηνικα.

Οταν υπηρχαν και θυληκα μεσα ειχαν εντελος διαφορετικη συμπεριφορα.

Θα βαλω αλλο ενα για αρχη για να δω πως θα παει.

Τελικος στοχος θα ειναι τα 6 συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτιμουσα ενα ειδος και με θηλυκα!

Link to comment
Share on other sites

Θωδορη @Sturm αυτο που ειδα οταν ειχα χαρεμι ειναι οτι σε περιοδο αναπαραγωγης και το χαρεμι αργα η γρηγορα καταληγει σε ζευγαρι.

Οι θυληκιες σκοτωνονται σαν τους αρσενικους. Δεν ξερω ειμαι σε σκεψη,

Αν εχει καποιος εμπειρια απο τετοιο εγχειρημα ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς προσωπική εμπειρία αλλά από ότι έχω διαβάσει αν υπάρχουν μόνο αρσενικά πρέπει να έχει τη δυνατότητα το καθένα να υπερασπίζεται μια περιοχή που έχει διαλέξει. Σε 1 μέτρο ενυδρείο δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει για 6 αρσενικά. Μάλλον θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να επέμβεις αν δεις ότι κάποια πάνε να σκοτωθούν. Επίσης πρέπει να είναι περίπου και το ίδιο μέγεθος γιατί ένας μεγαλόσωμος μπορεί να γίνει ο νταής της γειτονιάς και να στριμώξει τους υπόλοιπους σε καμιά γωνία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη, αν σου παει το ενυδρειο μην το αλλαξεις. Δηλαδη μην βαλεις αλλα αρσενικα η θηλυκα. Αν το ετοιμαζεις για τον διαγωνισμο που κατ εμε αξιζει το ενυδρειο, θα χρειαστεις και θηκυκα. Αν θες περισσοτερα ψαρια βαλε κορυντορας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες για το μέγεθος το διαβασα και εγω εχεις δικιο.

Και το κακο ειναι οτι ο cacatuoides ειναι σκετο γαιδουρι. 

Που να βρω απιστο στα μετρα του.

Αυτο ομως που μου κανει τρομερη εντυπωση οτι αυτην την στιγμη που ειναι τρια μεσα δεν ειναι καθολου εδαφικα.

Ασε που αν κανω αυτο το εγχειρημα θα βαζω ενα ενα σε βαθος χρονου.

Δεν με φοβιζει τοσο στο να βαλω αλλο ενα agassizii οσο οταν βαλω cacatuoides.

Στην αρχη ειχα μεσα δυο αρσενικους δυο θηλυκιες, εφαγε ολη την ουρα του αρσενικου και ζευγαρωσε με τις θηλυκιες.

Εκει υπηρχε κυριαρχια εδαφους.

 

Με τα πολλα τον αλλον τον εφερα στα ισα του και συμβιβαστηκε να κινειται σε ενα σημειο του ενυδρειου. Την εποχη εκεινη ειχα μεσα και τεσσερα agassizii, 2 m/2f , τα agassizii μεταξυ τους ειχαν αψιμαχιες σε στιλ παιχνιδιου παρα τσαμπουκαδες, ο cacatuoides δεν ενοχλουσε σχεδον καθολου τα agassizii και παραμονευε να πετυχει τον αλλο αρσενικο. Στην πορεια μπηκε μεσα και ενας αρσενικος cacatuoides orange, τον τραμπουκισε λιγο στην αρχη απλα για να του πει ποιος ειναι ο αρχηγος του ενυδρειου και μετα απο 2 μηνες περιπου τον αφησε να κινηθει λιγο στο ενυδρειο.

Ολα αυτα με τις θηλυκες μεσα οι οποιες μου εκαναν 4 γεννες η μια και 2 η αλλη.(φυσικα δεν εμεινε ουτε ενα).

Ολα ειχαν βρει το χωρο τους, ολα ετρωγαν και ειχαν βρει την χρηση τομη. Ο μονος που τον ειχε καραντινα ηταν ο αρσενικος που του ειχε φαει την ουρα.

Οταν εγινε το μπαμ και εχασα τα 6 apisto (2 θηλυκιες cacatuoides 2 θηλυκιες agassizii και εναν αρσενικο και αρσενικος με την κομμενη ουρα.)

Εμειναν μεσα ο αρσενικος cacatuoides ο αρσενικος agassizii και ο orange.

Απο τοτε βλεπεις τρια apisto να κολυμπανε μαζι να τρωνε μαζι ακομα και να αραζουν διπλα διπλα.

Αρα σκεφτομαι με τα λιγα που ξερω πως μεγαλος υπευθηνος για την προηγουμενη κατασταση ηταν τα θηλυκα διοτι δημιουργουσαν ανταγωνισμο για το ποιος θα τις κατακτησει.

Θα δοκιμασω λοιπον με ενα αgassizii. Αρσενικο πρωτα. Θα τον αφησω κανα τριμηνο μεσα να δω συμπεριφορες και βλεπονταν και πρατοντας.

Έγινε επεξεργασία - billaus
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Βασιλη, αν σου παει το ενυδρειο μην το αλλαξεις. Δηλαδη μην βαλεις αλλα αρσενικα η θηλυκα. Αν το ετοιμαζεις για τον διαγωνισμο που κατ εμε αξιζει το ενυδρειο, θα χρειαστεις και θηκυκα. Αν θες περισσοτερα ψαρια βαλε κορυντορας. 

Θωδορη εσυ το ξερεις καλυτερα απ ολους οτι το ενυδρειο απο την ημερα που αρχησα να το στηνω σκοπος μου ηταν ο διαγωνισμος. Λογο ομως οτι δεν εχω τον χρονο να φτιαξω τα βιντεο και τις φωτογραφιες οπως εγω θελω δεν θα παρω μερος στο διαγωνισμο.

Αυτος ειναι και ο λογος που το παρουσιασα τωρα εδω μεσα και δεν το ειχα βαλει τοσο καιρο.

πριν 8 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

 

 

Έγινε επεξεργασία - billaus
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη κατάλαβες γιατί έχασες τα θηλυκά; Τα σκότωσαν οι αρσενικοί ; 6 μήνες έχω ενα ζευγάρι και ακόμα προσπαθώ να κατανοήσω τη συμπεριφορά τους...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος spyrval έγραψε:

Βασίλη κατάλαβες γιατί έχασες τα θηλυκά; Τα σκότωσαν οι αρσενικοί ; 6 μήνες έχω ενα ζευγάρι και ακόμα προσπαθώ να κατανοήσω τη συμπεριφορά τους...

Η ειρωνια της τυχης.

Την δευτερα εκανα αλλαγη 15%

Μετα απο 4 μηνες σχεδον.

Και ενω ολα πηγαιναν ρολοι μεχρι τωρα εδω και 4 μηνες, μολις ηρθα απ την δουλεια ειδα οτι εχασα σημερα το orange. 

Ετσι μου ερχεται να κανω αλλαγη μετα απο 10 χρονια ξανα.

Δεν το πιστευω!!!

Αυτο που παρατηρησα ειναι οταν το εβγαλα οτι σαν να ηταν καπως κοκκινη η κοιλια του στο υψος λιγο μετα τα βρανχια.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη αμμωνια, νιτρικα κτλ μετρας;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ναι θωδορη μετραω.

Στις τιμες ειμαι πολυ καλα.

Τα συμπτωματα ταιριαζουν με αυτο που λεει ο @KostasGr παντος.

Εκει που ηταν μια χαρα δεν τρωει προχτες και μεσα σε 24 ωρες το χανω.

Πριν κανα δυο μερες ειχα δει μια μακρια βλενα να κρεμεται απο κατω του αλλα δεν ειχα δωσει σημασια γιατι μετα απο λιγο ειχε φυγει και το ψαρι κολυμπαγε μια χαρα.

Καποιο παρασιτο μας την εκανε την δουλεια.

Τωρα εμειναν ενα cacatuoides και ενα agassizii αρσενικα.

Θα παρακολουθησω για λιγο καιρο το ενυδρειο και μετα μαλλον @Sturm οπως ειπες θα παω σε δυο θυληκιες μια και μια.

Κορυντορας δεν θελω να βαλω γιατι θα κανουν το λοφο ισιωμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τα απιστο είναι ψάρια με ευαισθησία στις καλές παραμέτρους του νερου, εντύπωση μου κάνει που δεν έκανες αλλαγή τόσο καιρό. Πάντως μονο η αλλαγή νερου ΔΕΝ φταίει για τις απώλειες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Βρε παιδιά τα απιστο είναι ψάρια με ευαισθησία στις καλές παραμέτρους του νερου, εντύπωση μου κάνει που δεν έκανες αλλαγή τόσο καιρό. Πάντως μονο η αλλαγή νερου ΔΕΝ φταίει για τις απώλειες 

Παρασκευα μαλλον εννοεις στις κακες παραμετρους του νερου.

Αλλαγη δεν εκανα τοσο καιρο παραλολουθουσα ομως τις τιμες των νιτρικων. Τα νιτρικα ηταν και ειναι μεχρι 30. Αυτο λογο των φυτων. Τωρα θα μου πεις δεν ειναι μονο τα νιτρικα ειναι και αλλα στοιχεια που δεν γνωριζεις τις τιμες τους.

Σαφως και δεν εχω σκοπο να σταματησω τις αλλαγες στο ενυδρειο, πειραματικα ομως ειδα οτι το ενυδρειο καθαρισε απο τις αλγες boostαριστηκε η λευκοκεφαλα και τα ψαρακια κολυμπουσαν χωρις να διακρινω καποιο προβλημα.

Τωρα οι αλλαγες μου θα ειναι 15%.

Και παλι θα παρακολουθω τις τιμες αλλα και την εξελιξη του ενυδρειου για να δω πως θα παει.

Και φυσικα δεν φταινε οι αλλαγες νερου για τις απωλειες περα απ την πλακα που κανω. Πιστευω οτι το ψαρακι την γλυτωσε πριν τεσσερις μηνες αλλα το ειχε και αυτο το παρασιτο. Το βρηκε αδυναμο καπου τωρα και του τα εσκασε.

(Να σημειωθει οτι τα ψαρια που εχασα ηταν αγορασμενα απο μαγαζι Α και τα ψαρια που ζουνε ειναι απο μαγαζι Β, οι απωλειες ξεκινησαν μετα απο 20-25 μερες απ την εισαγωγη των ψαριων μεσα στο ενυδρειο, καραντινα δεν μπηκε στα νεα ψαρια παρα μονο 2ωρη προσαρμογη βαζοντας λιγο λιγο νερακι ενυδρειου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο φεγγάρι που είχα ενα ζευγαρι cacatouoides πήγαινε τρένο κρατώντας τις ρουτίνες σταθερές...

Τα εχασα όταν ξεκολησε η οριζόντια κόντρα του ενυδρείου, κατέβασα στάθμη για να την κολησω και σταμάτησα τον ένα φίλτρο για μια εβδομαδα....

Με την επάνοδο σε λιγες μέρες τα έχασα.....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ενω ειναι φοβερα ψαρακια ειναι και τοσο ευαισθητα που μπορεις να τα χασεις για πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσαμε και λιγα φυλλα καθως τα προηγουμενα ειχαν λιωσει.

20180625_220905.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εδω και μια εβδομαδα εχουμε μεσα και το πρωτο θηλυκο agassizii

20180711_200400.jpg

20180711_200402.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το νέο "αρσενικουδετεροθηλυκό" apistogramma που πήρες? Το φύλο το τσέκαρες φυσώντας? Όπως κάνουμς στα καναρίνια?  :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...