Jump to content

Microbe lift αλάτι, ΚΗ, Ca, Mg.


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Εχει δοκιμάσει κανείς το αλάτι της Microbe lift? (Microbe lift Premium Reef salt 10kg)

Επίσης, σε γνωστό μαγαζί είδα οτι η ίδια εταιρία έχει και για ΚΗ, Ca και Mg σκόνη, που λογικά ειναι για light balling. 

 

Έχοντας τα βακτήρια την συγκεκριμένης εταιρίας, τα οποία είναι άριστα, αναρωτιόμουν αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο απο τα παραπάνω προϊόντα της.

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρησιμοποιησεί το 12 πριν ξεστύσω το ενυδρείο δύο κουβάδες δεν είχα κάποιο θέμα ούτε θυμάμαι κάτι αρνητικό. Υπάρχει και ένας κωδικός ''organic active'' το οποίο θεωρητικά είναι παρόμοιο με το  bio actif μόνο που δεν υπάρχουν πληροφορίες παραπάνω από την εταιρεία.  

Γενικά κυκλοφορεί χρόνια οπότε μπορείς να βρεις κριτικές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ξεθαψα αυτο το θέμα γιατί βρηκα αυτό το αλατι πολυ φτηνά, 45 ευρω τα 15 κιλα κ μαλιστα το organic που εχει οργανικα συστατικά οπως το reef actif της tropic marin.

Εχει δοκιμασει καποιος microbe lift organic να πει γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα αυτο, πηρα το microbe lift organic salt τα 15 κιλα, ταν σε ναυλον σακί.

περίπου ενα μηνα το έχω.

Οι πρώτες εντυπώσεις :

Το πρώτο που παρατήρησα ειναι οτι διαλύεται πολυ γρήγορα, μπορω να πω πιο γρήγορα απο το tropic marin reef actif.

Το δεύτερο οτι την επόμενη μέρα μετα την αλλαγή τα κοράλλια δείχνουν πιο ζωηρα και ζωντανά απο πριν!

Θα συνεχισω με τις αλλαγές νερού κ θα σας πω οτι παρατηρήσεις εχω κ στο μελλον

Παμτως οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές, συν οτι το βρήκα σε πολυ καλυ τιμή 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα αυτο, πηρα το microbe lift organic salt τα 15 κιλα, ταν σε ναυλον σακί.

περίπου ενα μηνα το έχω.

Οι πρώτες εντυπώσεις :

Το πρώτο που παρατήρησα ειναι οτι διαλύεται πολυ γρήγορα, μπορω να πω πιο γρήγορα απο το tropic marin reef actif.

Το δεύτερο οτι την επόμενη μέρα μετα την αλλαγή τα κοράλλια δείχνουν πιο ζωηρα και ζωντανά απο πριν!

Θα συνεχισω με τις αλλαγές νερού κ θα σας πω οτι παρατηρήσεις εχω κ στο μελλον

Παμτως οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές, συν οτι το βρήκα σε πολυ καλυ τιμή 

Τι τιμες δινει σε ca,kh mg?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετρησα τις τιμές στο αλάτι ακομα, οι μετρήσεις στο ενυδρείο μέχρι τώρα ειναι σταθερες οπως ηταν και με το tropic marin.

Κανω dosing το all for reef που τα αναπληρώνει ολα αυτά απο τον πρώτο χρόνο που εχω το ενυδρείο.

Σύντομα θα κανω κ μέτρησεις στο νερό αλλαγής να σας δώσω τιμες κ εκει 

Απο διαφορα site που το εχουν οι τιμες που δινουν ειναι οι τυπικές , περίπου 8-9 kh, 450 ca, 1300mg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...