Jump to content

Θάνατοι ancistrus


kazakios

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Περνώντας χθες από ένα pet στη Θεσσαλονίκη για κάποια αναλώσιμα αγόρασα και 3 ancistrus αρκετά μικρούς 2-3cm. Μπήκαν σε γυάλα 100 λίτρων μαζι με guppy φυτεμένο. Οι μετρήσεις του νερού είναι άριστες καθώς τρέχει 5 μήνες τώρα. Θερμοκρασία σταθερή στους 25οC. Μπήκαν και 2 κρυψώνες οι οποίες ντύθηκαν εξωτερικά με moss. Την πρώτη μέρα όλα μια χαρά. Χαρούμενα guppy χαρούμενα πλεκο. Την δεύτερη μέρα ξεκίνησαν τα προβλήματα. Βρέθηκαν νεκροί οι 2 πλεκο και ένα guppy το οποίο ήταν και σχετικά μικρό. Με έπιασε μια ανησυχία οπότε ξανακάνω μετρήσεις νερού και είναι πάλι άριστες. Το θεωρώ τυχαίο γεγονός και πιθανό από το στρες της μεταφοράς ή από κακομεταχείριση του petshoπα. Μια βδομάδα πλέον μετά βρήκα σήμερα και το 3ο πλεκο νεκρο. Και δεν μπορώ να βρω εξήγηση. Στο ενυδρείο μπαίνουν κάθε πρωί excel και λίπανση el dosing. Υπάρχει καμία λογική εξήγηση καθώς καταστεναχωρεθηκα? Όχι για τα λεφτά αλλά για τα άμοιρα τα ψάρια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δηλητηριαση.καποια συγκεντρωση σε καποια ουσια,προκαλεσε το θανατο των ψαριων.απο την στιγμη που οι μετρησεις σου ειναι καλες,δεν υπαρχουν εμφανη σημαδια καποιας ασθενειας,τα ψαρια ηταν νεαρης ηλικιας,τοτε η μονη λογικη εξηγηση ειναι αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Με τι κανεις μετρήσεις? Ποια ειναι τα αποτελέσματα? 

Πως εκανες προσαρμογή τα ψάρια? Ποσο καιρο ηταν στο petshop? Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρείο? Ειχες κανει θεραπεία τωρα τελευταία για κατι? Τι φιλτρανση εχεις? 

 

Μερικες ερωτήσεις που πρεπει να ξέρουμε για να σου πούμε... 

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανες ένα βασικό λάθος: ποτέ δεν πρέπει να βάζουμε νέα ψάρια στο ενυδρείο μας, αν δεν τα περάσουμε από καραντίνα για μια βδομάδα. Μπορεί να ήταν ήδη άρρωστα, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να μεταδώσουν ασθένεια και στα δικά μας. Επειδή δεν ξέρουμε τις συνθήκες που ήταν τα ψαράκια στο μαγαζί, κάνουμε αυτό το απλό πραγματάκι. Μην απογοητεύεσαι, όλοι κάναμε παρόμοια λάθη, είναι όμως ευκαιρία να μάθουμε και να μην τα επαναλάβουμε. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

εχετε εμπειρια για τυχον τοξικοτητα των λιπασματων?το ρωταω γιατι ειναι κατι που δεν ειμαι σιγουρος,αλλα συζητειται!αν ισχυει και ξερει καποιος για αυτο,καλο θα ηταν να το πει.να ρωτησουμε και το φιλο μας,για το ποσοστο co2 ,μηπως εχει παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Με τι κανεις μετρήσεις? Ποια ειναι τα αποτελέσματα? 
Πως εκανες προσαρμογή τα ψάρια? Ποσο καιρο ηταν στο petshop? Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρείο? Ειχες κανει θεραπεία τωρα τελευταία για κατι? Τι φιλτρανση εχεις? 
 
Μερικες ερωτήσεις που πρεπει να ξέρουμε για να σου πούμε... 
Πάντα με υγρά τεστ.

- Θερμοκρασία:25 σταθερη
- PH: 7.5
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 15
Τα ψάρια μπήκαν αρκετή ώρα με τη δικια τους σακούλα στο νερό για να πιάσουν θερμοκρασία και μετά προστέθηκαν στο ενυδρείο. Το ποσό καιρό ήταν στο πετ δεν το ξέρω αλλά ήταν αρκετά μικρά. Δεν είχε προηγηθεί καμιά θεραπεία ποτέ.


Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τι κανεις μετρήσεις? Ποια ειναι τα αποτελέσματα? 
Πως εκανες προσαρμογή τα ψάρια? Ποσο καιρο ηταν στο petshop? Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρείο? Ειχες κανει θεραπεία τωρα τελευταία για κατι? Τι φιλτρανση εχεις? 
 
Μερικες ερωτήσεις που πρεπει να ξέρουμε για να σου πούμε... 
Και φίλτρο dolphin astro γυρνάει 6 φορές τα λίτρα μου εξωτερικό εννοειται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχετε εμπειρια για τυχον τοξικοτητα των λιπασματων?το ρωταω γιατι ειναι κατι που δεν ειμαι σιγουρος,αλλα συζητειται!αν ισχυει και ξερει καποιος για αυτο,καλο θα ηταν να το πει.να ρωτησουμε και το φιλο μας,για το ποσοστο co2 ,μηπως εχει παραπανω?

Αυτό που με παραξενευει πιο πολύ είναι ότι αν υπήρχε θέμα με τα λιπάσματα θα είχε προηγηθεί εδώ και τόσο καιρό στα guppy. Δεν έχω χάσει ποτέ guppy παρά μόνο από γειρατια. Και τώρα μέσα σε ένα βράδυ χάθηκαν 2 pleco και ένα guppy. Και excel το προτεινόμενο από την seachem.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

απο τα στοιχεια που παραθετεις, δεν μου δειχνει για ασθενεια.εμενα παει το μυαλο μου σε θεματα οξυγονωσης,και ισως επειδη οι πλεκο μασουλανε συνεχεια,να εφαγαν κατι που ειχε υψυλες συγκεντρωσεις σε καποια ουσια.αν δηλαδη ειχε απορροφηθει ποσοτητα λιπασματος απο κατι,που το καθιστουσε τοξικο.με ειπες πως εντυσες τις φωλιες?

Link to comment
Share on other sites

απο τα στοιχεια που παραθετεις, δεν μου δειχνει για ασθενεια.εμενα παει το μυαλο μου σε θεματα οξυγονωσης,και ισως επειδη οι πλεκο μασουλανε συνεχεια,να εφαγαν κατι που ειχε υψυλες συγκεντρωσεις σε καποια ουσια.αν δηλαδη ειχε απορροφηθει ποσοτητα λιπασματος απο κατι,που το καθιστουσε τοξικο.με ειπες πως εντυσες τις φωλιες?
Το μοναδικό που πήγε και εμένα το μυαλό μου είναι θέμα οξυγόνωσης μιας και γίνεται και χρήση excel και υπάρχει και ενεργός ανεμιστήρας για να εξισορροπεί την θερμοκρασία. Αλλά απ' την άλλη έχω αρκετή ανατάραξη της επιφάνειας από το φίλτρο συν του ότι δεν έπαθε τόσο καιρό κανένα άλλο ψάρι τίποτα άλλο. Και τα guppy κολυμπάνε και στην επιφάνεια αλλά και στη μέση και στο βυθό. Τις κρυψώνες ( 2 τούνελ) τις έντυσα με moss αλλά ελάχιστη ίσα ίσα να καλύψει λίγο το από πάνω ώστε να μεγαλώσει και να φαίνεται φυσική κρυψώνα. Αλλά δεν πήγαν καθόλου στις κρυψώνες τουλάχιστον όσο ήταν ανοικτά τα φώτα και τα έβλεπα. Μονίμως ήταν στα τζάμια.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δε βαζεις λιγο ανθρακα καλου κακου?οι πλεκο σιγουρα κατι μασουλησαν.βαλε λιγο prime προληπτικα,και μετα ανθρακα,να αποκλεισουμε την τοξικοτητα του νερου!κανε κρατει στα λιπασματα.σιγουρα καποιοι με φυτεμενα,θα ξερουν ποιο φυτο πειραζει τα ψαρια,η πιο λιπασμα!

Link to comment
Share on other sites

Τα τρια πρωτα ψαρια τα εχασες δευτερη μερα μετα την εισαγωγη, μετα εχασες το τελευταιο πλεκο μια εβδομαδα μετα. Εκανες αλλαγη νερου την εβδομαδα που εχασες το τελευταιο ψαρι; ποσες μερες εχουν περασει απο την τελευταια απωλεια;

Link to comment
Share on other sites

Τα τρια πρωτα ψαρια τα εχασες δευτερη μερα μετα την εισαγωγη, μετα εχασες το τελευταιο πλεκο μια εβδομαδα μετα. Εκανες αλλαγη νερου την εβδομαδα που εχασες το τελευταιο ψαρι; ποσες μερες εχουν περασει απο την τελευταια απωλεια;
Χθες το πρωί βρήκα το τρίτο ancistrus νεκρό και έκανα και την αλλαγή. Κάθε Τρίτη κάνω την αλλαγή μου και δεν είχε προηγηθεί αλλαγή ενδιάμεσα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ενυδρείο έτρεχε χωρίς πρόβλημα και το μόνο που άλλαξε ήταν τα νέα ψάρια, το λογικό είναι να υποθέσουμε ότι τα συγκεκριμένα είχαν πρόβλημα όταν τα πήρες. Η μπάλα πήρε και ένα guppy. Η καραντίνα που αναφέρθηκε είναι πολύ σημαντική και δυστυχώς συνήθως παραβλέπεται.

Επίσης δες τα προφίλ των ψαριών που θέλεις να φιλοξενήσεις ώστε να ταιριάζουν οι συνθήκες του νερού. Μην ανησυχείς, λάθη κάνουμε όλοι, ακόμα και μετά από χρόνια ενασχόλησης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται,τα ψαρια να εφαγαν κατι που τα πειραξε?ειναι μια δικη μου απορια γενικοτερα για τα φυτεμενα,επειδη τετοιες συγκεντρωσεις σε στοιχια λογω λιπασματων, στη φυση δεν βρισκονται,

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να μπουν σε καραντίνα δικό μου λάθος. Και είχα και έτοιμη καραντίνα απλά βιάστικα χωρίς λόγο. Όσο για τα λιπάσματα είναι micro και macro σε υγρή μορφή τα οποία διαλύονται κατευθείαν στο νερό. Και πιστεύω ότι θα είχα ήδη εδώ και τόσο καιρό πρόβλημα και με τα άλλα ψάρια και όχι έτσι ξαφνικά με τα pleco.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ πιστεύω ότι υπάρχει θέμα με το νερό και σε σωστές δοσολογίες ούτε τα λιπάσματα πιστεύω πως βλάπτουν τα ψάρια. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο λογικά θα είχες απώλειες και πριν βάλεις τα πλέκο.

Καραντίνα είναι το καλύτερο από όλα αλλά παίζει ρόλο και η σωστή προσαρμογή. 

Το πιο πιθανό στην περίπτωση σου είναι τα ψάρια να ήταν ήδη άρρωστα και βάζοντας τα να προσβλήθηκε και το guppy. Βέβαια απ'όσο ξέρω οι πλέκο προτιμούν πιο μαλακό νερό, ίσως η μεταβολή σε πιο σκληρό να επιβάρυνε κ άλλο την κατάσταση.

 Θα το παρακολουθούσα πάντως για κάποιο διάστημα ακόμα για τυχόν απώλειες. 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς θα γκρίνιαζα στον πετσοπά για αποζημίωση, μπορεί να πετύχει  :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος kazakios έγραψε:

Πάντα με υγρά τεστ.

- Θερμοκρασία:25 σταθερη
- PH: 7.5
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 15
Τα ψάρια μπήκαν αρκετή ώρα με τη δικια τους σακούλα στο νερό για να πιάσουν θερμοκρασία και μετά προστέθηκαν στο ενυδρείο. Το ποσό καιρό ήταν στο πετ δεν το ξέρω αλλά ήταν αρκετά μικρά. Δεν είχε προηγηθεί καμιά θεραπεία ποτέ.


Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Προσαρμογη εγινε?

Μηπως βαζεις αλατι στα ζωοτοκα?

Βαλε μια φωτο του ενυδρειου.

Οι σπηλιες απο τι υλικο ειναι?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Ούτε εγώ πιστεύω ότι υπάρχει θέμα με το νερό και σε σωστές δοσολογίες ούτε τα λιπάσματα πιστεύω πως βλάπτουν τα ψάρια. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο λογικά θα είχες απώλειες και πριν βάλεις τα πλέκο.

Καραντίνα είναι το καλύτερο από όλα αλλά παίζει ρόλο και η σωστή προσαρμογή. 

Το πιο πιθανό στην περίπτωση σου είναι τα ψάρια να ήταν ήδη άρρωστα και βάζοντας τα να προσβλήθηκε και το guppy. Βέβαια απ'όσο ξέρω οι πλέκο προτιμούν πιο μαλακό νερό, ίσως η μεταβολή σε πιο σκληρό να επιβάρυνε κ άλλο την κατάσταση.

 Θα το παρακολουθούσα πάντως για κάποιο διάστημα ακόμα για τυχόν απώλειες. 

Δεν νομιζω, και ειμαι σιγουρος πως δεν εχουν θεμα με το σκληρο νερο.

Τα κραταω απο 2-3kh  3-4gh εως 24gh 22kh.

Σε πληροφορω οτι στο σκληρο νερο , γεννοβολανε συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμογη εγινε?
Μηπως βαζεις αλατι στα ζωοτοκα?
Βαλε μια φωτο του ενυδρειου.
Οι σπηλιες απο τι υλικο ειναι?
Προσαρμογή έγινε μόνο ως προς την θερμοκρασία. Αλάτι δεν μπαίνει. Οι σπηλιές είναι από πλαστικό λογικά τις οποίες τις έβρασα πρώτα και μετά μπήκαν. Παρ αυτά ούτε στα τούνελ ρίχνω το φταίξιμο γιατί εκτός ότι δεν τα πλησίασαν θα έβγαινε πρόβλημα και στα guppy. Πιθανολογώ ότι μάλλον είχαν ήδη πρόβλημα και με το στρες της μεταφοράς ( συν το στρες που πέρασαν καθώς ο πετσοπας έκανε κάνα μισάωρο να τα πιάσει και γελούσε κιόλας) άντεξαν τόσο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kazakios έγραψε:

Προσαρμογή έγινε μόνο ως προς την θερμοκρασία. Αλάτι δεν μπαίνει. Οι σπηλιές είναι από πλαστικό λογικά τις οποίες τις έβρασα πρώτα και μετά μπήκαν. Παρ αυτά ούτε στα τούνελ ρίχνω το φταίξιμο γιατί εκτός ότι δεν τα πλησίασαν θα έβγαινε πρόβλημα και στα guppy. Πιθανολογώ ότι μάλλον είχαν ήδη πρόβλημα και με το στρες της μεταφοράς ( συν το στρες που πέρασαν καθώς ο πετσοπας έκανε κάνα μισάωρο να τα πιάσει και γελούσε κιόλας) άντεξαν τόσο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγω θα το ελεγα στην προσαρμογη...

Δεν εκανες καμια  προσαρμογη....

Αν ειχε εντελως διαφοτερικα νερα το πετ , τοτε ισως πιθανον να οφειλεται σε αυτο.

Excel θεωρω πως ριχνεις τις δοσολογιες που αναγραφεται .

Δεν ειναι το stress της μεταφορα , εχω στηλει με courier μωρα και τ α εχουν λαβει μετα απο 4 ημερες.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να έχεις δίκιο όσον αφορά και την προσαρμογή. Έγινε καθαρά και μόνο για θερμοκρασία και μετά μπλουμ! Ναι excel και λιπάσματα αυστηρά στις δοσολογία του κατασκευαστή.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kazakios έγραψε:

Ίσως και να έχεις δίκιο όσον αφορά και την προσαρμογή. Έγινε καθαρά και μόνο για θερμοκρασία και μετά μπλουμ! Ναι excel και λιπάσματα αυστηρά στις δοσολογία του κατασκευαστή.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Oποτε πιθανον το ριχνω προς την κακη προσαρμογη.

Ισως ητανε και ζωρισμενα στo pet , αν τα εβαλε και αυτος προσφατα με μπλουμ... :)

Για να καταλαβεις , οταν παιρνω ψαρια τα κανω μια ωρα προσαρμογη, σταγονα σταγονα.

Σε γαριδες κανω και 3 ωρες προσαρμογη, σταγονα σταγονα, εως ερθουν οι παραμετροι οι ιδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...