Jump to content

Reef κοραλια φως


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και τον τελευταίο καιρό  παρατηρώ ότι πολλά κοραλια μου σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού παραμένουν υγειη και σε εξαιρετική κατάσταση. 

Αναρωτιέμαι αν τελικά ο ισχυρός φωτισμός είναι πραγματικά απαραιτητος για τα περισσότερα κοραλια ή απλά η δικαιολογία για τυχόν απώλειες κοραλιων. 

Σίγουρα το φως θα δώσει αναπτυξη.

Αλλά ίσως δεν είναι το πιο απαραίτητο στοιχείο σε ένα reef.

Πιο συγκεκριμένα να πω ότι εδώ και πολύ καιρό έχω στον αραγωνιτη και μάλιστα σε σκιερα σημεία ένα φραγκ Σεριατοπορα μπλε και ένα φραγκ κόκκινη μοντιπορα. 

Τα φραγκ ειναι σε άριστη κατάσταση αν και είναι σε σημείο που συνήθως βάζω τα μη φωτοσυνθετικα μου κοραλια! 

Εκτός αυτού με την ανάπτυξη στις plate Montipora το φως που φτάνει στα κοραλια που έχω στον αραγωνιτη είναι ακόμα πιο λίγο. 

Αποτέλεσμα οι ακανθαστρεα ειδικά αλλά και αλλα κοραλια  lps δείχνουν σε εξαιρετική κατάσταση. 

Πιστεύω η σταθερότητα στις τιμές του ενυδρείου είναι αυτό που κάνει τη διαφορά.

 

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε είδος κοραλλιού θέλει το ανάλογο φώς. Τα lps ζουν σε μεγαλύτερα βάθη απο τα sps και το ηλιακό φως είναι λιγότερο απο αυτό που παίρνουν τα sps.

 

Σ' ένα ενυδρείο αυτό που παίζει ρόλο είναι η ποιότητα του φωτισμού και όχι τόσο η ένταση.

 

Βέβαια εγω έχω μια ανεμώνη LTA που έχει γίνει θηρίο και βρίσκεται μόνιμα στο πίσω τζάμι που παίρνει λιγότερο φώς αλλά προφανώς αυτό που παίρνει της αρκεί αλλά ο φωτισμός μου είναι δυο φτηνιάρικες LED Ε27 λάμπες απο 56 Watt η μια.Σίγουρα παίζει ρόλο και η σταθερότητα και η ωριμότητα ενός ενυδρείου ( ασε που εγώ το έχω "εγκαταλείψει" στον αυτόματο..).

 

 

Γενικά ο φωτισμός είναι τεράστιο θέμα γιατί το 99% των κοραλλιών που έχουμε στα ενυδρεία είναι φωτοσυνθετικά και ο φωτισμός μας πρέπει να έχει την ανάλογη ποιότητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο @teoxan  παίζει και η ποιότητα ρόλο. 

 

Κανείς δεν μπορεί να ειναι 100% σίγουρος για το τι πραγματικά χρειάζεται ενα κοράλλι. Το μονο σίγουρο ειναι οτι πολλά έχουν 2 τρόπους πρόσληψης ενέργειας. Την φωτοσύνθεση, και την θήρευση είτε φυτοπλακτονικών είτε ζωοπλακτονικών ειδών, είτε σε περιπτώσεις LPS και ανεμώνων , μεγαλύτερων οργανισμών, μικρές γαρίδες, λάρβες ψαριών, πελαγικά αυγά κλπ.

 

Εγω εχω αντιμετωπίσει το εξέις άκυρο. Μερικές φορές που τυχαίνει να ανεβαίνουν τα ΝΟ3 πχ 10 με 15 , βλέπω καλύτερη ανάπτυξη σε SPS (ακροπόρες, μοντιπόρες κλπ). 

Αντε βγάλε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Όπως είπε και ο @teoxan  παίζει και η ποιότητα ρόλο. 

 

Κανείς δεν μπορεί να ειναι 100% σίγουρος για το τι πραγματικά χρειάζεται ενα κοράλλι. Το μονο σίγουρο ειναι οτι πολλά έχουν 2 τρόπους πρόσληψης ενέργειας. Την φωτοσύνθεση, και την θήρευση είτε φυτοπλακτονικών είτε ζωοπλακτονικών ειδών, είτε σε περιπτώσεις LPS και ανεμώνων , μεγαλύτερων οργανισμών, μικρές γαρίδες, λάρβες ψαριών, πελαγικά αυγά κλπ.

 

Εγω εχω αντιμετωπίσει το εξέις άκυρο. Μερικές φορές που τυχαίνει να ανεβαίνουν τα ΝΟ3 πχ 10 με 15 , βλέπω καλύτερη ανάπτυξη σε SPS (ακροπόρες, μοντιπόρες κλπ). 

Αντε βγάλε άκρη.

Λογικό να έχεις ανάπτυξη λογο αύξησης τροφής στη στήλη του νερού.

Όμως ο φωτισμός-φασμα είναι η αρχή ενός reef 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Νικο @niknikθελουμε χαμηλα θρεπτικα για χρωματα, αλλα οχι και μηδενικα για να εχουμε και αναπτυξη. Εκτος και αν εχουμε μηδενικα και συμπληρωνουμε εμεις.

Σωστα?

Εχω μπερδευτει λιγακι. Απο την μια δεν θελουμε τα ΝΟ3/ΡΟ4 , αλλα απο την αλλη να μην ειναι και 'στεγνο' το ενυδρειο για να εχουμε αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Δηλαδη Νικο @niknikθελουμε χαμηλα θρεπτικα για χρωματα, αλλα οχι και μηδενικα για να εχουμε και αναπτυξη. Εκτος και αν εχουμε μηδενικα και συμπληρωνουμε εμεις.

Σωστα?

Εχω μπερδευτει λιγακι. Απο την μια δεν θελουμε τα ΝΟ3/ΡΟ4 , αλλα απο την αλλη να μην ειναι και 'στεγνο' το ενυδρειο για να εχουμε αναπτυξη.

Η ανάπτυξη δε σταματάει ίσως κόψει για λίγο.

Με χαμηλα θρεπτικά πετυχαίνουμε το αδυνάτισμα ουσιαστικά τις ζωοξανθελη από το κοραλι,Έτσι θα αρχίσουμε να περνούμε αλλά χρώματα που πριν δεν υπήρχαν.

Το απόλυτο μηδέν που ουσιαστικά δεν υπάρχει εμείς δεν το θέλουμε διότι μόνο ζημιά θα κάνει.

Σε πολύ χαμηλα συστήματα  το τάισμα δε σταματάει απλά το κάνουμε εμείς λίγο ελάχιστο και ουσιαστικά πεθαίνουν τις πεινάς.

Θεωρώ ότι μέχρι 5 νιτρικά και 0,03- είσαι οκ πάντα σε συνδυασμό όλου του συστήματος. 

Link to comment
Share on other sites

H θέση μου στο θέμα που άνοιξε ο Αντώνης είναι ότι ο φωτισμός παίζει μεγάλο ρόλο στην υγεία των κοραλλιών ειδικά των sps οπου οι απαιτήσεις είναι αυξημένες.

Το γεγονός ότι ακροπόρες φαίνονται υγιείς στον αραγωνίτη για κάποιες μέρες δεν λέει κάτι. Σε βάθος χρόνου θα χάσει όλη τη ζοαξανθέλη  και θα χαιρετήσει.

έχω δει με τα μάτια μου τρομερή μετάλλαξη στο χρώμα και στην ανάπτυξη αλλάζοντας απλα φωτισμό.

Πρέπει να λαμβάνουμε υπ όψη την "ανθεκτικότητα" των κοραλλιών που έχουμε στα ενυδρεία μας. Σε ένα βαθμό όπως και κάθε ζωντανός οργανισμός, έχουν την ικανότητα να προσαρμόζονται. Τα κοράλλια που  έχουμε στα ενυδρεία μας πολλές φορές για χρόνια έχουν πολύ περισσότερες αντοχές από κοράλλια αγρια που έρχονται από τη φύση ή από μια νέα εισαγωγή καταστήματος.

Φυσικά εξίσου σημαντική είναι η ισορροπία των ιχνοστοιχείων αλλα και η τροφή. Αυτό που δεν δίνουμε  τόση σημασία, αν και παίζει σημαντικό ρόλο στην πρόσληψη της διαθέσιμης τροφής από τα κοράλλια, είναι η κυκλοφορία.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το τρίπτυχο της επιτυχίας είναι:

1. Ποιότητα νερού.

2. Κυκλοφορία. 

3. Σωστή ένταση και φάσμα φωτισμού.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...