Jump to content

Νεο θαλασσινό 210 λίτρα


aiasgeorge

Recommended Posts

Καλησπέρα, σήμερα έκανα μια αλλαγή νερού 15% και μετρήσεις στο νερού του ενυδρείου πριν την αλλαγή και στο νερό του βαρελιού για να δω τις τιμές του αλατιού όπως μου προτείνατε.

Νερό ενυδρείου

PH 8.0

KH/ALK 7

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 0

Po4 O

Ca 400

Mg 1080

ΤΟ KH ανέβηκε λίγο αλλά το μαγνήσιο αρνείται πεισματικά παρόλο το συμπλήρωμα που ρίχνω

Μετρήσεις νερού βαρελιού

PH 8.4

KH/ALK 7

Ca 400

Mg 1140

Οπότε από ότι βλέπω το αλάτι έχει χαμηλό μαγνήσιο. Μπορείτε να μου προτείνετε άλλο αλάτι να είναι πιο πλούσιο; Το Red Sea Coral Pro τι λέει;

Εν τω μεταξύ και η διατομική πρέπει να φεύγει σιγά σιγά, βλέπω το σκιμμερ βγάζει φουλ πράμα, αλλά σε ένα βράχο έχει εμφανιστεί πράσινη τριχοειδής

Και μερικές φωτό

 

 

 

 

 

 

20181003_210513.jpg

20181007_155935.jpg

20181007_155944.jpg

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

μετρήσεις πριν από λίγο και μετά την χρήση buffers από το μεσημέρι

PH 8.2

KH/ALK 7.3

Ca 400

Mg 1140

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

μετρήσεις πριν από λίγο και μετά την χρήση buffers από το μεσημέρι

PH 8.2

KH/ALK 7.3

Ca 400

Mg 1140

Το μαγνήσιο 150 μονάδες επάνω δωστου 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Το μαγνήσιο 150 μονάδες επάνω δωστου 

Εγώ του δίνω αλλά αυτό δεν παίρνει. :hehe Την Τετάρτη πριν ξαναρίξω θα μετρήσω πρώτα να δω πόσο θα πέσει πάλι

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος magman έγραψε:

Φίλε μήπως ήρθε η ώρα να βάλεις κανένα ζωανθό;

εάν μπορώ να βάλω, και καμιά εφιλία ίσως;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

εάν μπορώ να βάλω, και καμιά εφιλία ίσως;

Όταν ανεβάσεις το μαγνήσιο ναι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Όταν ανεβάσεις το μαγνήσιο ναι. 

άντε να δούμε

 

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή νερού σήμερα(15%) και μετρήσεις στο ενυδρείο πριν την αλλαγή αλλά και μετρήσεις στο βαρέλι με αλάτι από νεο κουβά μιας και ο άλλος τελείωσε(tropic marin pro reef). Όλες οι μετρήσεις έγιναν στους 26 βαθμούς μιας και τόσο είναι η θερμοκρασία του ενυδρείου.

Νερό ενυδρείου

Αλατότητα 1026

PH 8.0

KH/ALK 7.7

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 0

Po4 O

Ca 430

Mg 1350

τη βδομάδα που μας πέρασε έριξα διττανθρακική σόδα για να ανεβάσω το ΚΗ και χλωριούχο μαγνήσιο. Το ΚΗ είχε φτάσει στο 9 αλλά ξαναέπεσε, ενώ το μαγνήσιο παρέμεινε σταθερό (μετά την χρήση μαγνησίου)όπως και το ασβέστιο. Θα πρέπει σιγά σιγά να πάρω κανένα όργανο της hanna για να παρακολουθώ συχνά αυτές τις τιμές γιατί με τα τέστ δεν παλεύεται.

Μετρήσεις νερού βαρελιού

Αλατότητα 1026

PH 8.4

KH/ALK 8

Ca 430

Mg 1320

Οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση με τις τιμές που πήρα την προηγούμενη βδομάδα με το ίδιο αλάτι αλλά από άλλον κουβά. Άρα διαπιστώνω ότι το ίδιο αλάτι δυστυχώς διαφέρει( ανάλογα την παρτίδα προφανώς) και δεν έχει πάντα τις ίδιες τιμές. Οι παλιές μετρήσεις να θυμήσω ήταν οι εξής:

Μετρήσεις νερού βαρελιού

Αλατότητα 1026

PH 8.4

KH/ALK 7

Ca 400

Mg 1140

Εν τω μεταξύ την  Παρασκευή παρήγγειλα ένα 7κιλο αλάτι της red sea για να δοκίμασω εάν είναι πιο πλούσιο αλλά με αυτές τις μετρήσεις που πήρα σήμερα είμαι σε δίλλημα να αφήσω την παρραγελία ως έχει ή να το αλλάξω με tropic marin;

Και το βασικότερο που δεν ανέφερα είναι ότι ι πράσινη τριχοειδής έχει εξαπλωθεί λίγο, έως και τον αραγωνίτη. Έκανα σιφονάρισμα και με μια τσιμπίδα δοκίμασα να βγάλω και από τον βράχο αλλά δεν είναι εύκολο. Άνθρακας και αντιφώσφορος τρέχουν κανονικά

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το Coral Pro είναι πολύ εξτριμ, ειδικά για ένα ενυδρείο που δεν θα παίζει με φουλ σκληρά. Οι τιμές που αναφερεις στον νέο κουβα είναι ιδανικές...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά και από τις σημερινές μετρήσεις οι τιμές τπυ KH του ασβεστίου και του μαγνησίου φαίνεται να έχουν σταθεροποιηθεί.

KH/ALK 8.4

Ca 420

Mg 1380

Το ενυδρείο έχει πράσινη τριχοειδή αλλά δεν έχω κάνει κάτι, θα την αφήσω για κάποιες μέρες ακόμη μήπως κάνει τον κύκλο της.

Μπορώ να βάλω κάποιο ψαράκι, ή κανά κοραλλάκι ή και τα δυο μαζί;

 

 

20181017_162421.jpg

20181017_162412.jpg

20181017_162403.jpg

20181017_162358.jpg

20181017_162353.jpg

20181017_162348.jpg

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Από αμμωνία _νιτρώδη πως είσαι? 

'ολα είναι στο 0 εδώ και αρκετό καιρό. Το ίδιο και τα φωσφορικά

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

'ολα είναι στο 0 εδώ και αρκετό καιρό. Το ίδιο και τα φωσφορικά

Τότε μπορείς να βάλεις ζωη

Link to comment
Share on other sites

για επόμενο ψαράκι τι θα μου προτείνατε κανα δυο καρντιναλ, ίσως κάποιο κοπαδάκι CHROMIS εάν με παίρνει στα λίτρα μου; Για κοράλλια έλεγα για κάνα ζοανθό, εφυλία και Montipora foliosa. Έλεγα να πάρω και κανά υγρό για ντιπάρισμα, (είδα ένα της seachem) και ιχνοστοιχεία για τα κοράλλια. Θα χρειαστώ κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2018 at 6:18 ΜΜ, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

για επόμενο ψαράκι τι θα μου προτείνατε κανα δυο καρντιναλ, ίσως κάποιο κοπαδάκι CHROMIS εάν με παίρνει στα λίτρα μου; Για κοράλλια έλεγα για κάνα ζοανθό, εφυλία και Montipora foliosa. Έλεγα να πάρω και κανά υγρό για ντιπάρισμα, (είδα ένα της seachem) και ιχνοστοιχεία για τα κοράλλια. Θα χρειαστώ κάτι άλλο;

Μισό εσένα τι σου αρέσει? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Μισό εσένα τι σου αρέσει? 

 Όλα μου αρέσουν. Το θέμα είναι τι μπορώ να βάλω στα λίτρα μου, και δεν μιλάω για τα κοράλλια. Παρόλα αυτά παρήγγειλα μια σαλιάρα (Salarias fasciatus ), ένα Calcinus Elegans και 5 σαλιγκάρια Nassarius. Και 'ολα αυτά για να με βοηθήσουν με την άλγη που είναι αρκετή πλέον

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

 Όλα μου αρέσουν. Το θέμα είναι τι μπορώ να βάλω στα λίτρα μου, και δεν μιλάω για τα κοράλλια. Παρόλα αυτά παρήγγειλα μια σαλιάρα (Salarias fasciatus ), ένα Calcinus Elegans και 5 σαλιγκάρια Nassarius. Και 'ολα αυτά για να με βοηθήσουν με την άλγη που είναι αρκετή πλέον

Την σαλιάρα καλώς την έβαλες την μαθαίνεις να τρώει Επισεις πρόσεχε διότι πηδαει. Τον καβουρα εγώ δεν θα τον έπαιρνα διότι στο μέλλον μπορεί να σου χτυπήσει σαλιγκάρια τα οποία σκοτώνει για να πάρει το κέλυφος τους διότι μεγαλώνει και ψάχνει μεγαλύτερο Επισεις μπορεί να χτυπήσει κοραλια. 

Πάρε turbo και trochus αυτά θα σου κάνουν καλή δουλειά. 

Τα nasarius εκπληκτικά για την άμμο αλλά στο τέλος ψωφανε εάν δεν βρουν φαΐ. 

2 decora θα έβαζα, θημησε μου διαστάσεις 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Την σαλιάρα καλώς την έβαλες την μαθαίνεις να τρώει Επισεις πρόσεχε διότι πηδαει. Τον καβουρα εγώ δεν θα τον έπαιρνα διότι στο μέλλον μπορεί να σου χτυπήσει σαλιγκάρια τα οποία σκοτώνει για να πάρει το κέλυφος τους διότι μεγαλώνει και ψάχνει μεγαλύτερο Επισεις μπορεί να χτυπήσει κοραλια. 

Πάρε turbo και trochus αυτά θα σου κάνουν καλή δουλειά. 

Τα nasarius εκπληκτικά για την άμμο αλλά στο τέλος ψωφανε εάν δεν βρουν φαΐ. 

2 decora θα έβαζα, θημησε μου διαστάσεις 

 

Νίκο το ενυδρείο είναι 70 Χ45

Link to comment
Share on other sites

Τα Nassarius ειναι κυρίως σαρκοφάγα, και θα σου φάνε περισσευούμενη τροφή είτε νωπή είτε ξηρή. Το καλό ειναι οτι θα σου ανακατεύουν το υπόστρωμα. 

Κατα τα άλλα μπορείς να βάλεις μια ποικιλία απο σαλιγκαράκια όπως αυτά που λέει ο Νίκος. Υπάρχουν και άλλα είδη όπως τα tectus. 

 

Για τις άλγες θελει πολύ περιορισμό στα θρεπτικά (άζωτο και φώσφορο). επίσης τώρα που δεν εχεις κοράλλια μπορείς να έχεις και το φώς κλειστό για 1-2 μέρες, να αφαιρέσεις με κάτι την άλγη απο τα βράχια, και με τις τακτικές αλλαγές νερού να το κρατάς σε μια ισορροπία. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή πριν από λίγο (ένα Nemateleotris decora, μια Salarias fasciatus και σαλιγκάρια Nassarius, Tectus , Trochus, Turbo). Τώρα είμαστε στο στάδιο της προσαρμογής

 

 

20181023_183908.jpg

20181023_185432.jpg

20181023_185451.jpg

20181023_185457.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2018 at 3:22 ΜΜ, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

 

 Καλορίζικα 2 Decora περνουνε για να είναι ζευγάρι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

 Καλορίζικα 2 Decora περνουνε για να είναι ζευγάρι. 

Το aquario δυστυχώς είχε ένα. Δεν μπορώ να πάρω άλλο ένα αργότερα; Και εκτός αυτού πως τα ξεχωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

Το aquario δυστυχώς είχε ένα. Δεν μπορώ να πάρω άλλο ένα αργότερα; Και εκτός αυτού πως τα ξεχωρίζεις;

Εσύ όχι ίσως το μαγαζί, συνήθως τα βλέπεις κολυμπάνε μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Εσύ όχι ίσως το μαγαζί, συνήθως τα βλέπεις κολυμπάνε μαζί. 

Οπότε είναι ρίσκο να βάλεις δεύτερο μετά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...