Jump to content

Νεο θαλασσινό 210 λίτρα


aiasgeorge

Recommended Posts

πριν 22 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

Οπότε είναι ρίσκο να βάλεις δεύτερο μετά;

Θα έλεγα πως δεν είναι, το έχουν κάνει πολλοί χομπιστες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

η σαλιάρα μόλις μπήκε έπιασε αμέσως δουλειά χαχαχαχα

 

Tο DNA  της δεν αλλάζει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Θα έλεγα πως δεν είναι, το έχουν κάνει πολλοί χομπιστες. 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Θα έλεγα πως δεν είναι, το έχουν κάνει πολλοί χομπιστες. 

ωραία οπότε με την επόμενη παραγγελία θα πάρω άλλο ένα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το απόγευμα που γύρισα σπίτι με περίμενε μια δυσάριστη έκπληξη. Βρήκα το Decora ψόφιο. Εν τω μεταξύ μέχρι χθες άργα το βράδυ ήταν κινητικό και έφαγε όσες φορές έριξα τροφή στο ενυδρείο. Η σαλιάρα του έκανε bulling όταν το πετύχαινε σε καμιά σπηλιά αλλά την απέφευγε. Το ανησυχητικό είναι ότι όταν το έβγαλα από το ενυδρείο παρατήρησα στο δέρμα του να είναι κάτι κολλημένο και μου κάνει κάτι σε σκουλίκι. Δεν ξέρω όμως τι είδους, το ψάχνω. Το θέμα είναι: ότι και αν είναι αυτό, το είχα στο ενυδρείο ή να ήρθε το ψάρι έτσι και να μην το είδα;  Έκανα μετρήσεις και βρήκα την αμμωνία ανεβασμένη (0,50). Υποθέτω ότι είναι από τον θάνατο του ψαριού γιατί μέχρι προχθές ήταν 0. Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις φυσιολογικές. Μήπως ήταν πολλές οι προσθήκες που έκανα και δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί ο βράχος και γι αυτό ανέβηκε η αμμωνία πέραν από τον θάνατο του ψαριού;

Ανεβάζω και φωτογραφίες από το παράσιτο μήπως μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας. Κρίμα το ψαράκι :(

 

 

20181025_161043.jpg

20181025_161017.jpg

20181025_161135.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψάρι είπαμε είναι δύσκολο και φοβιτσιαρικο ζωντανό για αυτό πρωτεινετε να μπαίνουν δύο. Αλλαγή νερού και βακτήρια. Τώρα δεν βάζεις κάτι άλλο μέχρι να ηρεμήσει το σύστημα. Μοιάζει με ψείρα αλλά δεν είμαι σίγουρος. Λογικά το είχες μέσα. Μην ξεχνάς στη θάλασσα τίποτα δεν πάει χαμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Ανήκει στους ξενιστές ισοποδα και συγκεκριμένα μάλλον είναι Cirolanids. Δεν είναι όλα τα ισοποδα παρασιτικά. Το συγκεκριμένο τρέφεται από το ψάρι και είναι παρασιτικός οργανισμός.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε τοσο λιγο διάστημα αφότου ψόφησε το ψάρι, να ανέβασε την αμμωνία σε ολόκληρο το ενυδρείο στο 0,5 λίγο δύσκολο μου φαίνεται. 

Για τον οργανισμό που βρέθηκε πάνω στο ψάρι, πιθανόν να  προσκολλήθηκε στο ψάρι όταν απεβίωσε και βρήκε την ευκαιρία να αγκιστρωθεί πάνω του για να τραφεί. 

 

Μην βιαστείς να ξαναβάλεις ψαράκια μέσα. Περίμενε να δείς λίγο τι θα γίνει με ΝΗ3 κλπ καθώς και με την σαλιάρα και βλέπεις πως θα κινηθείς. 

 

Υπομονή, και μην απελπίζεσαι. Χόμπυ είναι και όλα μπορούν να συμβούν, και ιδιαίτερα στο θαλασσινό. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2018 at 6:26 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μεσα σε τοσο λιγο διάστημα αφότου ψόφησε το ψάρι, να ανέβασε την αμμωνία σε ολόκληρο το ενυδρείο στο 0,5 λίγο δύσκολο μου φαίνεται. 

Για τον οργανισμό που βρέθηκε πάνω στο ψάρι, πιθανόν να  προσκολλήθηκε στο ψάρι όταν απεβίωσε και βρήκε την ευκαιρία να αγκιστρωθεί πάνω του για να τραφεί. 

 

Μην βιαστείς να ξαναβάλεις ψαράκια μέσα. Περίμενε να δείς λίγο τι θα γίνει με ΝΗ3 κλπ καθώς και με την σαλιάρα και βλέπεις πως θα κινηθείς. 

 

Υπομονή, και μην απελπίζεσαι. Χόμπυ είναι και όλα μπορούν να συμβούν, και ιδιαίτερα στο θαλασσινό. 

Δεν είναι απελπισία αλλά απορία που έχασα το ψαράκι χωρίς λόγο. Όσον αφορά τις παραμέτρους του νερού τουλάχιστον. 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε λοιπόν. Την Πέμπτη μετά την μέτρηση αμμωνίας στο σύστημα ( που πιστεύω ότι ανέβηκε λόγω σαλιάρας, γιατί η άλγη ήταν αρκετή. Αποτέλεσμα αφού τσιμπολογούσε συνέχεια η άλγη σάπιζε στην στήλη νερού) έριξα βακτήρια. Ταυτόχρονα ετοίμαζα νερό για αλλαγή το επόμενο πρωινό. Την Παρασκευή το πρωί έγινε μέτρηση αμμωνίας και ήταν 0. Παρόλα αυτά έγινε αλλαγή νερού 15% και έβγαλα πολύ άλγη με το χέρι. Επίσης άλλαξα άθρακα και αντιφώσφορο. Η σαλιάρα κατεβαίνει και τσιμπολογάει και στον αραγωνίτη πλέον. Η εικόνα του ενυδρείου μετά την τελευταία παρέμβαση είναι αυτή που φαίνεται στις φωτογραφίες. Σαφώς πολύ καλύτερη από πριν.

Τώρα θέλω τα φώτα σας πάλι. Σκέφτομαι σε λίγες μέρες να βάλω κανένα κοραλλάκι (ζοανθό, εφιλία, montipora plate). Θα χρειαστεί να πάρω κάτι άλλο εκτός από ένα υγρό για ντιπάρισμα; Οπως ιχνοστοιχεία, φυτοπλακτόν, ζωοπλακτόν κτλ;

 

 

20181027_184542.jpg

20181027_184551.jpg

20181027_184603.jpg

20181027_184613.jpg

20181027_184618.jpg

20181027_184627.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλή χρονιά φίλε μου.. πως κυλάει το σύστημα.???έβαλες καινούριες προσθήκες??? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα και καλή χρονιά να έχουμε! Λόγω φόρτου εργασίας τους τελευταίους μήνες εξαφανίστηκα αλλά επανείλθα δρυμύτερος. Το ενυδρείο παει αρκετά καλά και έχουν γίνει πολλές προσθήκες αυτούς τους μήνες. Αυτό που με ταλαιπωρεί ακόμα είναι η καφέ άλγη που δεν λεει να φύγει από τον αραγωνίτη αλλά αφού δεν εξαπλώνεται δεν μου είναι πρόβλημα. Τουλάχιστον ο βράχος μου είναι καθαρός. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Από ζωντανά έχουν προστεθεί 6 chromis viridis για να πάρει λίγο κίνηση το ενυδρείο. Από κοράλλια ( τα οποία να αναφέρω ότι είναι από συνχομπίστες πέραν από δυο ζωάνθους και τους οποίους θέλω να ευχαριστήσω θερμά για τα υγειή κοράλλια τους)έχουν μπει τα εξής:

caulastrea green ( όταν την πήρα είχε 4 κεφάλια και έχει πετάξει και άλλα από τότε)

euphyllia parancora purple

montipora red

montipora green

ricordea orange ( έχει πολλαπλασιαστεί από την ημέρα που μπήκε)

zoanthus la lakers

zoanthus goblins fire

euphyllia parancora green

euphyllia divisa purple

zoanthus sunny d

lobophylia ultra red (το συγκεκριμένο στρεσσαρίστηκε πάρα πολύ κατά την τοποθέτησή του στο ενυδρείο και πίστεψα ότι υα το χάσω αλλά ευτυχώς ανακάμπτει σιγά σιγά)

Και μερικές φωτογραφίες του ενυδρείου περιμένοντας τις απόψεις σας αλλά και τις παρατηρήσεις σας

 

 

20190127_155125.jpg

20190127_155135.jpg

20190127_155146.jpg

20190127_155156.jpg

20190127_155200.jpg

20190127_155207.jpg

20190127_155212.jpg

20190127_155223.jpg

20190127_155239.jpg

20190127_155247.jpg

20190127_155257.jpg

20190127_155306.jpg

20190127_155314.jpg

20190127_155407.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου.. τα ζωντανά σου πλην της λομπο που ειναι εμφανέστατο το θέμα δείχνουν υγεία... τώρα όσο αφορά την άλγη παρατηρώ φουσκάλες.. είναι σκληρές ή φεύγουν με φύσημα???από κυκλοφορία πως είσαι και θρεπτικά???

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

καλησπέρα φίλε μου.. τα ζωντανά σου πλην της λομπο που ειναι εμφανέστατο το θέμα δείχνουν υγεία... τώρα όσο αφορά την άλγη παρατηρώ φουσκάλες.. είναι σκληρές ή φεύγουν με φύσημα???από κυκλοφορία πως είσαι και θρεπτικά???

οι φουσκάλες με το φυσημα φεύγουν. Οσον αφορά την κυκλοφορία οι κυκλοφορητές δουλεύουν στα 2/3 και τα φοσφωρικά είναι 0

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

οι φουσκάλες με το φυσημα φεύγουν. Οσον αφορά την κυκλοφορία οι κυκλοφορητές δουλεύουν στα 2/3 και τα φοσφωρικά είναι 0

 

όταν έχεις κυανό τα νιτρικά - φωσφορικά είναι πλασματικά τα νούμερα που παίρνεις απ τις μετρήσεις γιατί τα απορροφάει... καλή κυκλοφορία, σιφωναρισμα σε κάθε αλλαγή και περιορισμός στο τάισμα... αν ρίχνεις και ζουμάκια για μένα κόψτα μέχρι να ισορροπήσει... 

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dano23 έγραψε:

όταν έχεις κυανό τα νιτρικά - φωσφορικά είναι πλασματικά τα νούμερα που παίρνεις απ τις μετρήσεις γιατί τα απορροφάει... καλή κυκλοφορία, σιφωναρισμα σε κάθε αλλαγή και περιορισμός στο τάισμα... αν ρίχνεις και ζουμάκια για μένα κόψτα μέχρι να ισορροπήσει... 

πέρα από τα απαραίτητα που ρίχνω για ΚΗ αβέστιο και μαγνήσιο δεν ρίχνω κάτι άλλο, και αυτά δεν είναι τίποτα άλλο από διττανθρακική σόδα, ασβέστιο και μαγνήσιο

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

πέρα από τα απαραίτητα που ρίχνω για ΚΗ αβέστιο και μαγνήσιο δεν ρίχνω κάτι άλλο, και αυτά δεν είναι τίποτα άλλο από διττανθρακική σόδα, ασβέστιο και μαγνήσιο

 

οκ.. εγώ εννοούσα σε περίπτωση που έριχνες για τα κοραλια κάτι..

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, dano23 said:

όταν έχεις κυανό τα νιτρικά - φωσφορικά είναι πλασματικά τα νούμερα που παίρνεις απ τις μετρήσεις γιατί τα απορροφάει... καλή κυκλοφορία, σιφωναρισμα σε κάθε αλλαγή και περιορισμός στο τάισμα... αν ρίχνεις και ζουμάκια για μένα κόψτα μέχρι να ισορροπήσει... 

Αφού τα απορροφάει δεν μας βολεύει εμάς αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Αφού τα απορροφάει δεν μας βολεύει εμάς αυτό? 

όχι γιατί εξαπλώνεται στο μαιν σου και μπορεί απ όσο γνωρίζω να σου βλάψει κοράλια... για ψάρια και ασπόνδυλα δεν μπορώ να πω με σιγουριά... όπως και να έχει η ανάπτυξη του σημαίνει ότι η στήλη του νερού δεν είναι στα καλύτερα της.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...