Jump to content

Σκέψη για λίμνη στον κήπο.


gatoni

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και κάλως σας βρήκα, πρόσφατα έφτιαξα τον κήπο μου(εντός Αττικής) και σκέφτομαι να πάρω μια έτοιμη λεκάνη για λιμνούλα χωρητικότητας  500 λίτρων και να φιλοξενήσω σε αυτήν 5 χρυσόψαρα( θα ήθελα και κοι αλλά από ότι ειδά τα λίτρα που σκέφτομαι δεν επάρκουν). Έχοντας διαβάσει κάποια θέματα στο φόρουμ κατάλαβα ότι θα χρειαστώ για εξοπλισμό αντλία(η οποία  αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να κυκλοφορεί το νερού το ενυδρείου τουλαχιστόν 2 φορές την ώρα) και φίλτρο. Έχω βρει αυτό συγκεκριμένα : https://www.gardenideas.gr/index.php?route=product/product&path=256_267_279&product_id=1131, εννοείται πως επιθύμω να μου προτείνετε και άλλα, περίπου όμως στο ίδιο χρηματικό πόσο ή και πιο κάτω αν είναι εφικτό.

Τα ερωτηματά μου αρχικά είναι τα εξής:

1)Η διαδικασία "στρωσίματος της λίμνης είναι η ίδια με αυτή του ενυδρείου;

2)Είναι πολλά τα 5 χρυσόψαρα που σκέφτομαι να βάλω;(100 λίτρα διάβασα ανα χρυσόψαρο)

3)Μήπως δεν επιτρέπεται επειδή είμαι εντός Αττικής η κατασκευή αυτή λόγω κουνουπιών και κινδύνων που μπορούν να προκαλέσουν; Να σημειώσω πως ήδη στην αυλή χωρίς την λίμνη τα κουνούπια κάνουν πάρτι, διάβασα όμως πως τα χρυσόψαρα τρώνε τις προνύμφες των κουνουπιών και πως μπορώ άμα θέλω  να προσθέσω κουνουπόψαρα.

4) Εάν βάλω κουνοπόψαρα, πόσα πρέπει να βάλω και που θα τα βρώ;(να πάω στο Πάρκο Τρίτση για ψάρεμα ;χιούμορ κάνω) και υπάρχει περίπτωση να έχουν πρόβλημα τα χρυσόψαρα μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή με την λιμνούλα σου.

 

Φυσικά και δεν μπορείς να βάλεις ΚΟΙ. Στην θέση σου θα άρχιζα με 3 χρυσόψαρα και μετά θα πρόσθετα άλλα 2. Τα 3 είναι πολύ καλός αριθμός για feng shui. Μετά θα έχεις όλο τον χρόνο να διαλέξεις και άλλα ψαράκια :) Μια χαρά είναι αυτός ο αριθμός.


Αντλία θα πρότεινα 2-3 φορές την ώρα.


Διαδικασία στρωσίματος ίδια με του ενυδρείου.


Με τα κουνούπια μην φοβάσαι. Τα κουνούπια έχουν την τάση να γεννάνε σε στάσιμα νερά. Από την στιγμή που έχεις κυκλοφορία νερού δεν είναι ότι καλύτερο για αυτά. Από την άλλη ακόμα και να γεννήσουν, οι προνύμφες είναι πολύ καλός μεζές για τα χρυσόψαρα. Έχω δει συμβίωση με κουνουπόψα και χρυσόψαρα ή ΚΟΙ. Μπορείς να βάλεις. Από την στιγμή που θα έχεις φίλτρανση με χρυσόψαρα καλύτερα να μην μπεις στον κόπο. Δεν έχουν ωραίος χρωματισμούς και γεννάνε συνέχεια.

 

Έχω στα Βριλήσσια αν θες να σου δώσω. Τα έχω σε ξεχωριστό μέρος από την λίμνη. Έχει και στο πάρκο στα Βριλήσσια που είναι μεταξύ Λ.Πεντέλης και Αναπαύσεως.


Οτιδήποτε θες εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Όσο διαβάζω τόσο περισσότερες απορίες γεννιούνται.

1)Τι διαφορά έχουν εξωτερικό και εσωτερικό φίλτρο και γιατί  το εξωτερικό έχει προβάδισμα; 

2)Φυτά μπορώ να βάλω από τι πρώτη μέρα; και αν ναι τι φυτά και που μπορώ να προμηθευτώ; είδα το εξής στο φόρουμ: "Υπάρχουν κάποια φυτά τα οποία δεν τα πειράζουν τα χρυσόψαρα και μπορούμε να τα βάλουμε στο ενυδρείο μας ώστε να γίνει πιο όμορφο και πιο φυσικό το περιβάλλον τους.
Κάποια από αυτά είναι: ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδωροι, java fern, κρυπτοκορινες κ.α".""

3)Το πιο σημαντικό.Αν έχω καταλάβει καλά, όταν με το καλό πάρω την λιμνούλα μου θα της βάλω νερό μέχρι ένα σημείο και θα προσθέσω βελτιωτικό για το χλώριο συν αποικίες βακτηρίων. Στην συνέχει μετά από κάποιες μέρες θα προσθέσω ένα ποσοστό από τον τελικό αριθμό ψαριών που θα βάλω και στην συνέχεια τα υπόλοιπα;

4) Σε σχέση με το προηγούμενο μπορώ να βάλω τα ψαράκια πιο γρήγορα με την χρήση ειδικών σκευασμάτων; Από το φόρουμ έμαθα για στρώσιμο με ειδικά σκευάσματα και τοποθέτηση ψαριών από την πρώτη μέρα.

5) Αλλάγες στο νέρό θα πρέπει να κάνω ή να συμπληρώνω μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Από τα γραφόμενά σου, συμπεραίνω ότι δεν έχεις σχέση με ενυδρεία ως τώρα. Αυτό σημαίνει ότι το εγχείρημα που σκέφτεσαι να κάνεις είναι εξαιρετικά δύσκολο (για να μην πω ότι εφάπτεται με την αποτυχία), ιδίως αν δεν έχεις κάποιον πολύ έμπειρο δίπλα σου. Θα σου πρότεινα καταρχήν να ξεκινήσεις με ένα (μεταχειρισμένο) ενυδρείο 100 λίτρων στο σπίτι (θα βρεις πολλά στις αγγελίες) και αφού πειραματιστείς και μάθεις για τον κύκλο του αζώτου, τα φυτά, τα ψάρια, τη διακόσμηση, τη φίλτρανση, τις μετρήσεις με τεστ κλπ, του χρόνου να προχωρήσεις εφαρμόζοντας τις γνώσεις αυτές στη λίμνη που ονειρεύεσαι, η οποία σκέψου ότι έχει πολύ μεγάλο κόστος ακόμα και για έμπειρους, πόσο μάλλον για άπειρους, και πιθανώς σε απογοητεύσει:bigemo_harabe_net-99:, άσε που θα χάνεις συνέχεια ψάρια:rip:.

 

Γατόνι χωρίς διάβασμα δεν γίνεται :).  Ψάξε στη θεματολογία του ΑΖ, υπάρχει πολύ και καλό υλικό που θα σου χρειαστεί. Έπειτα εμείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε.

 

Φιλικά wordiver :thumbsu:

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σωστά συμπεραίνεις περί ασχετοσύνης μου. Έχω διαβάσει κάποια θέματα στο φορουμ αλλά προφανώς και δεν αρκούν. Τα παρακάτω μου έχουν φανεί πιο χρήσιμα, υπάρχει κάποιο άλλο θέμα με συμβουλές για "στήσιμο" λίμνης; Δηλαδή στις λίμνες ισχύει οτι ακριβώς και στα ενυδρεία;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φυτά μπορείς να βάλεις από την αρχή. Όσο έχεις ψάρια τόσο ποιο πολύ τροφή θα "δημιουργούν" για τα φυτά σου. Τα φυτά που αναφέρεις είναι φυτά για ενυδρείο. Δηλαδή είναι φυτά μέσα στο νερό και μπορείς να τα βλέπεις από το πλάι του ενυδρείου. Σε μια λίμνη δεν μπορείς να τα δεις και να τα χαρείς. Θέλεις φυτά που να είναι εκτός νερού. Μόνο το ριζικό τους σύστημα να είναι μέσα στο νερό. Τέτοια φυτά είναι ο πάπυρος η Θάλεια και πολλά άλλα. Ειδικά το πρώτο είναι πολύ εύκολο στον πολλαπλασιασμό του. Όλο και κάπου μπορείς να το βρεις.

 

Πρώτη φορά ακούω ειδικό σκεύασμα και τοποθέτηση ψαριών από την πρώτη μέρα !!! Πως θα γίνει ο κύκλος του αζώτου ???

 

Αλλαγές στο νερό κάνεις κανονικά. Αν η λίμνη σου είναι 500λτ και το φίλτρο 50λτ κάθε φορά που καθαρίζεις το φίλτρο και πετάς το νερό έχεις διώξει 10%% του νερού. Αν το ξανα γεμίσεις για να το καθαρίσεις στο καπάκι και πετάξεις το νερό έχεις κάνει διώξει 20% νερού. Όταν λέω πετάξεις, εννοώ να το χρησιμοποιήσεις για να ποτίσεις τα φυτά του κήπου σου. Είναι ότι το καλύτερο για τα φυτά μας.

Link to comment
Share on other sites

Στήσιμο λίμνης είναι πολύ πιο φθηνό από ενυδρείο....ούτε φίλτρο ούτε κυκλοφορία χρειάζεσαι.....απλά πολλά φυτά από την αρχή, για να βάλεις πολλά βακτήρια με το υπόστρωμα των φυτων  και τα αναπτυγμένα φυτα να σου "τραβάνε" τα θρεπτικά. Εννοείται ότι ούτε αλλαγές χρειάζεσαι.....φυτά μπορείς να βρεις από κάποιον που έχει λίμνη, συνήθως τα πετάμε,  ή για αρχή πανε σε αρδευτικό κανάλι και βγάλε μερικά.

Αν βάλεις πολλά φυτά, μπορείς σχεδόν αμέσως να βάλεις και 2-3 χρυσόψαρα.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gecasgr έγραψε:

Στήσιμο λίμνης είναι πολύ πιο φθηνό από ενυδρείο....ούτε φίλτρο ούτε κυκλοφορία χρειάζεσαι.....απλά πολλά φυτά από την αρχή, για να βάλεις πολλά βακτήρια με το υπόστρωμα των φυτων  και τα αναπτυγμένα φυτα να σου "τραβάνε" τα θρεπτικά. Εννοείται ότι ούτε αλλαγές χρειάζεσαι.....φυτά μπορείς να βρεις από κάποιον που έχει λίμνη, συνήθως τα πετάμε,  ή για αρχή πανε σε αρδευτικό κανάλι και βγάλε μερικά.

Αν βάλεις πολλά φυτά, μπορείς σχεδόν αμέσως να βάλεις και 2-3 χρυσόψαρα.

Αγαπητε φιλε μην προτεινης πραγματα τα οποια δεν εχεις δοκιμαση στην πραξη!! Αυτα που λες ειναι πολυ επικινδυνες συμβουλες και δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα......

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά γιατί πιστεύεις ότι δεν τα έχω δοκιμάσει, ενώ τα προτείνω;

 

Κανονικά έπρεπε να σκεφτείς, γιατί κάποιος που γράφει σπάνια, μπήκε στον κόπο να γραψει.....

 

Γιατί βαρέθηκα να παρουσιάζεται σε ενυδρείακα φόρουμ γενικότερα όχι μόνο εδώ, το χόμπι του ενυδρείου σαν πανάκριβο! Αυτά που γράφτηκαν εδώ ,υπονοούν ότι να στήσεις μια λίμνη , θέλει πολλά Χ, είναι δύσκολο και απαιτεί πολλές γνώσεις κτλ , ενώ ισχύουν ακριβώς το αντίθετο! Ότι έγραψα είναι δοικιμασμενο, ισχύει και δεν βάζει σε κίνδυνο κανέναν ζωντανό οργανισμό. Εξήγησα ότι με τις ρίζες και το υπόστρωμα των φυτων προστίθενται μεγάλες αποικίες βακτηριων που προσφέρουν νιτροποιηση, ενώ και τα αναπτυγμένα φυτά , απομακρύνουν από την αρχή θρεπτικά. Για εξήγησε μου εσύ, γιατί θεωρείς επικίνδυνα ότι έγραψα;

  • Thanks 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι χωρις φιλτρο θα μαζευτουν τοσα θρεπτικα που τα φυτα δεν θα μπορουν να τα καταφερουν... γιατι θα καταληξη χωρις αντλια να εχεις εναν βουρκο γεματο αλγες και τα ψαρια θα μεινουν απο οξυγονο, εαν δεν πεθανουν πρωτα απο υπερβολικη αμμωνια....... γιατι πρεπει να δημιουργησεις της καταλληλες συνθηκες νιτροποιησης και αποδομησεις των οργανικων πριν βαλεις ψαρια μεσα... γιατι δεν σε πιστευω δυστηχως οτι εχεις αναλογη εμπειρια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gecasgr 

Αυτό που προτείνεις είναι μια καλή λύση για κάποιον που θέλει να βάλει κουνουπόψαρα. Οτιδήποτε άλλο είδος ψαριού το θέτεις σε κίνδυνο.

 

Θα μου πεις... οι φυσικές λίμνες έχουν φίλτρα? Όχι δεν έχουν. Αλλά και η αναλογία δεν είναι 1 χρυσόψαρο σε 100λτ αλλά είναι 1 χρυσόψαρο σε μπόλικα κυβικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Γιατι χωρις φιλτρο θα μαζευτουν τοσα θρεπτικα που τα φυτα δεν θα μπορουν να τα καταφερουν... γιατι θα καταληξη χωρις αντλια να εχεις εναν βουρκο γεματο αλγες και τα ψαρια θα μεινουν απο οξυγονο, εαν δεν πεθανουν πρωτα απο υπερβολικη αμμωνια....... γιατι πρεπει να δημιουργησεις της καταλληλες συνθηκες νιτροποιησης και αποδομησεις των οργανικων πριν βαλεις ψαρια μεσα... γιατι δεν σε πιστευω δυστηχως οτι εχεις αναλογη εμπειρια!!

Από αυτά που γράφεις ,είμαι σίγουρος ότι δεν είχες λίμνη αλλά και οι γνώσεις σου είναι πολύ περιορισμένες ή έχεις μεγάλες παρωπιδες. Κρίμα είσαι και συντονιστής και με προσχήματα διάφορα , βάζεις τον κόσμο να ξοδεύετε.

 

ΥΓ gatoni, δεν ξέρω αν έχω ευκαιρία ή όρεξη να ξαναγράψω, απλά αν θέλεις να κάνεις λίμνη, χωρίς να ξοδέψεις ένα κάρο χρήμα, έχει υπόψιν και τον τρόπο που περιεγραψα.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι αν ο rik ειναι συντονιστης καλος.σε καθε περι πτωση,προτεινει την ενδεδειγμενη μεθοδο,την ορθη.! αυτο που εσυ προτεινεις,μπορει να γινει μονον κατω απο προυποθεσεις,και ειναι επικινδυνο για αρχαριους.πρεπει να ωριμασει το νερο,πρεπει να εξασφλιστει μια συνεχης ροη,και ταυτοχρονα ανανεωση-κινηση-οξυγονωση.και να υποβοηθηθει με μεσα που δεν βρισκονται ευκολα στην ελλαδα,η φυσικη διεργασια της νιτροποιησης-απονιτροποιησης,μεχρι να αναλαβει η φυση.αν πιστευεις,οτι ενας αρχαριος μπορει να τα κανει ολα αυτα .απο εμενα οκ.με εκτιμηση και χωρις παρεξηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις-συμβουλές-παρατηρήσεις,  είναι όλες ευπρόσδεκτες. Στο θέμα του φόρουμ που επισύναψα  παραπάνω με τίτλο  "" Στρώσιμο ενιδρείου"" εκεί διάβασα το εξής: Στρώσιμο με ειδικά σκευάσματα
Όπως είναι γνωστό, η επιστήμη προχώρα σε όλους τους τομής. Έτσι και στον ενυδρειακό τομέα έχουν εξελιχτεί τα πράγματα πολύ. Έχουν βγει πολλά σκευάσματα για διάφορους λόγους όπου κάποια από αυτά ίσως να είναι περιττά και δημιουργήθηκαν μόνο για κερδοσκοπικούς σκοπούς.
Ένα από αυτά όμως είναι πολύ χρήσιμο και έχει λύσει τα χέρια των σύγχρονων χομπίστων.
Είναι τα σκευάσματα όπου μας επιτρέπουν να τοποθετήσουμε ψάρια από την πρώτη μέρα.
Περιέχουν μια ποικιλία νιτροποιητικών και απονιτροποιητικων βακτηρίων όπου ενεργοποιούνται σε σύντομο χρονικό διάστημα μόλις έρθουν σε επαφή με το νερό.
Τα σκευάσματα αυτά είναι 100% ασφαλή και μπορούμε να τα εμπιστευτούμε.(λέει και άλλα στην συνέχεια)

Να τονίσω πως λόγω της απειρίας μου ίσως να μην έχω καταλάβει κάτι καλά, όπότε αν μπορείτε τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις εντονη αναταραξη επιφανειας το λιγοτερο που θα συμβει ειναι να σας φανε τα κουνουπια.Τα κουνουποψαρα δεν θα προλαβουν να καταναλωσουν τις χιλιαδες λαβρες κι αυτες θα εκολαφθουν!Πριν λιγο βρηκα σ'ενα κουβα νερο που μουλιαζα ξυλα τουλαχιστον καμμια πεντακοσαρια απο δαυτες.Ταισα καμμια εικοσαρια στους μονομαχους και ειναι ετοιμοι να εκραγουν.Φαντασου τι θα γινει σε μια λιμνουλα 500 λιτρων.Ο κουβας ηταν και σκεπασμενος  με λεκανη.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, gatoni said:

Παιδιά καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις-συμβουλές-παρατηρήσεις,  είναι όλες ευπρόσδεκτες. Στο θέμα του φόρουμ που επισύναψα  παραπάνω με τίτλο  "" Στρώσιμο ενιδρείου"" εκεί διάβασα το εξής: Στρώσιμο με ειδικά σκευάσματα
Όπως είναι γνωστό, η επιστήμη προχώρα σε όλους τους τομής. Έτσι και στον ενυδρειακό τομέα έχουν εξελιχτεί τα πράγματα πολύ. Έχουν βγει πολλά σκευάσματα για διάφορους λόγους όπου κάποια από αυτά ίσως να είναι περιττά και δημιουργήθηκαν μόνο για κερδοσκοπικούς σκοπούς.
Ένα από αυτά όμως είναι πολύ χρήσιμο και έχει λύσει τα χέρια των σύγχρονων χομπίστων.
Είναι τα σκευάσματα όπου μας επιτρέπουν να τοποθετήσουμε ψάρια από την πρώτη μέρα.
Περιέχουν μια ποικιλία νιτροποιητικών και απονιτροποιητικων βακτηρίων όπου ενεργοποιούνται σε σύντομο χρονικό διάστημα μόλις έρθουν σε επαφή με το νερό.
Τα σκευάσματα αυτά είναι 100% ασφαλή και μπορούμε να τα εμπιστευτούμε.(λέει και άλλα στην συνέχεια)

Να τονίσω πως λόγω της απειρίας μου ίσως να μην έχω καταλάβει κάτι καλά, όπότε αν μπορείτε τα φώτα σας.

Προσωπική μου άποψη, επειδή το έχω ψάξει λίγο το πράγμα και έχουν γίνει και άπειρες συζητήσεις για τα συγκεκριμένα σκευάσματα του εμπορίου. ΝΑΙ μεν μπορούν να βοηθήσουν και να επιταχύνουν τον κύκλο, αλλά ΌΧΙ να τον παρακαμψουν. Υπάρχουν ναι μεν στο εμπόριο κάποια από γνωστές εταιρείες που λένε ότι μπορεί να βάλεις το ψάρι (συνήθως μιλούν για ένα ψάρι μόνο και στην συνέχεια προσθέτεις) μέσα σε ένα 24 ωρο αλλά εγώ προσωπικα δεν το εμπιστεύομαι. Ότι μπορούν να επιταχύνουν την διαδικασία κάποια ναι, ίσως, όχι όμως ότι δημιουργουν ένα οικοσύστημα μέσα σε ένα 24 ωρο. Ατάκες του τύπου "ρίξε αυτήν την αμπούλα μέσα και βάλε το ψάρι" δεν υφίστανται. Το πιθανότερο είναι ότι μέχρι να δημιουργηθούν οι απαραίτητες αποικίες απόνιτροποιησης, το ψάρι ή κάθε υδροβιος οργανισμός θα έχει υποστεί διακυμάνσεις στρεσογονες, οι οποίες μπορεί εκείνη την ώρα να μην φαίνονται, αλλά θα βγουν στην πορεία αργότερα σε μορφή ευπαθειων. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gecasgr έγραψε:

Από αυτά που γράφεις ,είμαι σίγουρος ότι δεν είχες λίμνη αλλά και οι γνώσεις σου είναι πολύ περιορισμένες ή έχεις μεγάλες παρωπιδες. Κρίμα είσαι και συντονιστής και με προσχήματα διάφορα , βάζεις τον κόσμο να ξοδεύετε.

 

ΥΓ gatoni, δεν ξέρω αν έχω ευκαιρία ή όρεξη να ξαναγράψω, απλά αν θέλεις να κάνεις λίμνη, χωρίς να ξοδέψεις ένα κάρο χρήμα, έχει υπόψιν και τον τρόπο που περιεγραψα.

Αγαπητε φιλε..... δεν ειμαι και δεν ημουν ποτε συντονιστης ακριβως για να μην ακουω ατακες του ιδους σου. Δευτερων προσωπικα ο καθε ενας ειναι ελευθερος να επενδυση η οχι για το καλο των ζωντανων του και δεν ειμαι εγω που θα του παρω τα λεφτα απο την τσεπη του. Τριτον το ποια ειναι τα επιθυμητα στανταρ του καθε ενος για το καλο των ζωντανων του δεν εχει να κανει με το οικονομικο αλλα με το επιπεδο διαβιωσης που θελει να προσφερει στα ζωντανα του. Το να εχω εναν βουρκο και να το ονομαζω λιμνη δεν ειναι στα δικα μου προτυπα και κριβει πολλους κυνδινους. Και ναι ...... οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες........ εσυ σαφως γνωριζεις καλυτερα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gatoni έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις-συμβουλές-παρατηρήσεις,  είναι όλες ευπρόσδεκτες. Στο θέμα του φόρουμ που επισύναψα  παραπάνω με τίτλο  "" Στρώσιμο ενιδρείου"" εκεί διάβασα το εξής: Στρώσιμο με ειδικά σκευάσματα
Όπως είναι γνωστό, η επιστήμη προχώρα σε όλους τους τομής. Έτσι και στον ενυδρειακό τομέα έχουν εξελιχτεί τα πράγματα πολύ. Έχουν βγει πολλά σκευάσματα για διάφορους λόγους όπου κάποια από αυτά ίσως να είναι περιττά και δημιουργήθηκαν μόνο για κερδοσκοπικούς σκοπούς.
Ένα από αυτά όμως είναι πολύ χρήσιμο και έχει λύσει τα χέρια των σύγχρονων χομπίστων.
Είναι τα σκευάσματα όπου μας επιτρέπουν να τοποθετήσουμε ψάρια από την πρώτη μέρα.
Περιέχουν μια ποικιλία νιτροποιητικών και απονιτροποιητικων βακτηρίων όπου ενεργοποιούνται σε σύντομο χρονικό διάστημα μόλις έρθουν σε επαφή με το νερό.
Τα σκευάσματα αυτά είναι 100% ασφαλή και μπορούμε να τα εμπιστευτούμε.(λέει και άλλα στην συνέχεια)

Να τονίσω πως λόγω της απειρίας μου ίσως να μην έχω καταλάβει κάτι καλά, όπότε αν μπορείτε τα φώτα σας.

Καλησπερα φιλε....... εαν θες μπες λιγο στην θεματολογια των ασθενειων για να δεις ποσες αναρτησεις θεματων που εμπιστευονται την χρηση 24 ωρων σκευασματων και μετα τρεχουν και δεν φτανουν...... η φυση κανει θαυματα, αλλα θελει τον χρονο της για να γινουν καποια πραγματα σωστα και να υπαρξουν οι σωστες ισσοροποιες. Αν φας φετα μιας εβδομαδας ειναι ασβεστης......... δεν εχεις ακουσει την διαφημηση, φετα τριμηνης ωριμανσης. Και εκει τα διαφορα βακτηρια και ζυμωμυκητες κανουν ολοι την δουλεια χρονια τωρα. :)

Το οτι χρησημοποιουντε αζωτοδεσμευτικα για την συμπλοκη της αμμωνιας δεν θελει να πει οτι εχουμε ενα συστημα στρωμενο, αλλα θελει να πει οτι με χημικα τεχνασματα προσπαθουμε να διατηρησουμε στη ζωη εναν ζωντανο οργανισμο εκτεθημενο σε μεγαλο κινδυνο. Τα χρυσοψαρα εχουν καλες αντοχες στην αμμωνια και χρονια τωρα οι παλιοι πετσοπαδες στρωνουν τα ενυδρεια τους με αυτα....... το θεμα ειναι οτι ο ψαρις και να τα καταφερει εχει υποστει ζημιες απο μικρες εως μεγαλες. Αυτες τις μεθοδους δεν τις στηριξα ποτε και ουτε θα τις στηριξω. Προτιμω να περιμενω λιγο (ενα μηνα) και να βαλω σταδιακα τα ψαρακια μου σε ενα σχετικα αγουρο παντα συστημα  αλλα που μου προσφερει μια καλυτερη αμυνα χωρις υπερβολικες διακυμανσεις. Υπαρχει βεβαια και το λεγομενο μπολι, οπου μπορει καποιος φιλος να σου δωσει μια ποσοτητα στρωμενου υλικου απο ωριμο ενυδρειο..... αλλα παντα θα πρεπει να ειναι καλης προελευσεως και σωστης ποσοτητας για να εισαι safe!!

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όποτε  από ότι καταλαβαίνω καλό θα ήταν να ακολουθήσω την μέθοδο στρωσίματος με προσθήκη τροφής, ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό. Μένω στο Περιστέρι Αττικής δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποιο παιδί να με βοηθήσει με το ¨"μπόλι " όταν θα έρθει η ώρα. Σκέφτομαι να παραγγείλω την λιμνούλα αυτό το Σ/Κ.

 

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, κοντά στην περιοχή(στο Ίλιον για την ακρίβεια) υπάρχει ένα μαγαζί το όποιο φαίνεται να ασχολείται αποκλειστικά  με ενυδρεία αλλά δεν είμαι σε θέση να ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο( του τύπου να έχει γνώσεις, να μπορεί να με καθοδηγήσει και μην με κάνει να αγοράσω όλο το μαγαζί/αρπαχτή χωρίς λόγο, ξέρω ζητάω πολλά).  Θα ήθελα εάν επιτρέπεται να μου προτείνατε κάποια, να φανταστώ πως είναι αυτά στην ενότητα 'Καταστήματα";;

Link to comment
Share on other sites

Η ποιο απλη μεθοδος για τα δικα μου στανταρ ειναι με τροφη. Αν ειχες μεσα οργανικο υποστρωμα δεν θα χρειαζοσουν ουτε την τροφη μια που ο κυκλος θα αρχιζε απο μονος του λογο της αποδομησης των υπαρχων αζωτουχων ενωσεων. Αλλα καλυτερα ετσι γιατι θα ειχες απο την αλλη μια συνεχεις επιπλεων επιβαρυνση στο νερο σου. Το σκεπτικο με τα φυτεμενα ενυδρεια αλλαζει καπως στο ολο σκεπτικο μια που εκει εχουμε αλλα φυτα και αλλους στοχους σε σχεση με τα φυτα....... αλλα να μην σε μπερδευω περισσοτερο.

Το ποιο απλο πραγμα που εχεις να κανεις ειναι να γεμισεις την λιμνουλα με νερο, βαζεις το φιλτρο σε λειτουργια  και  ριχνεις τροφουλα μερα παρα μερα  περιμενωντας να γινει το θαυμα. ουτε αντιχλωρια ουτε σκευασματα ουτε τιποτα αλλο........ για να μην λεει ο παραπανω φιλος οτι σε βαζουμε και σε εξοδα κιολας. Οταν θα μετρησεις αμμωνια και νιτρωδη μηδεν και θα εχεις οπως θα δεις καποια ποσοτητα νιτρικων θα εισαι ετοιμος να βαλεις ενα ενα τα ψαρακια που θες. Απλα και ομορφα.....

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

τωρα  το καλοκαιρι εχει και χλωραμινες το νερο,που πρεπει να εξουδετερωθουν.καλυτερα ενα μικρο εξοδο,παρα να κατασταφει ο ανθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος africa tender έγραψε:

τωρα  το καλοκαιρι εχει και χλωραμινες το νερο,που πρεπει να εξουδετερωθουν.καλυτερα ενα μικρο εξοδο,παρα να κατασταφει ο ανθρωπος!

Απο την στιγμη που γεμισει με νερο την λιμνουλα απλα θα χασει αρχικα 2 με 3 ημερες εαν υπαρχει προβλημα στο δικτιο. Απο εκει και περα θα παρει μπρος το εργοστασιο απο μονο του. Ποιο οικονομικα πεθαινεις που λενε.........  :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος africa tender έγραψε:

τωρα  το καλοκαιρι εχει και χλωραμινες το νερο,που πρεπει να εξουδετερωθουν.καλυτερα ενα μικρο εξοδο,παρα να κατασταφει ο ανθρωπος!

Σου παραθετω και ενα λινκ περι του θεματος......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...