Jump to content

Σκέψη για λίμνη στον κήπο.


gatoni

Recommended Posts

Καλησπέρα Rik, σίγουρα θα προτιμούσα στο παρτέρι. Έσκαψα όντως (στην μέση του παρτεριού)άλλα βρήκα ρίζες. Στην φώτο που βλέπετε τους τσιμεντολίθους σχεδίαζα να φτιάξω την λίμνη και είχα ξεκινήσει το σκάψιμο.(για την ακρίβεια σκεφτόμουν να αγοράσω "έτοιμη" λίμνη και να την θάψω στο παρτέρι)

IMG_20190226_111832.jpg

IMG_20190226_111838.jpg

IMG_20181230_093513.jpg

Έγινε επεξεργασία - gatoni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω φιλε μου, απλα θελω να καταλαβεις τα υπερ και τα κατα μια που τα λιτρα κανουν την διαφορα και για τα ψαρια στην αναπτυξη τους αλλα και για εσενα στην συντηρηση της λιμνουλας. Απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις και εμεις ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε οσο μπορουμε φυσικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδιά καλησπέρα. Έχω προχωρήσει με τις γλαστρολίμνες σας παραθέτω τις φωτογραφίες. Η καθεμία είχει απο πέντε κουνουπόψαρα. Τώρα τα φύτα τα έχω βγάλει και τα έχω βάλει σε πλαστικό κουτί στην ταράτσα ώστε να τα βλέπει ο ήλιος καθώς άρχιζαν και μου χάλαγαν, ενώ έχω βάλει όλα τα κουνουπόψαρα μαζί σε μία γλάστρα. 

Τις γλάστρες τις έχω περάσει με το εξής στεγανωτικό PGP DRYPROOF MASONRY WATERPROOFER COLOR BLUE. Την τρύπα στο κάτω μέρος την έχω κλείσει με τσιμέντο και σιλικόνη.Το θέμα της λίμνης έχει παγώσει καθώς θα το ανάλαβει ο κύριος από τον όποιο πήρα τα φύτα απλά λόγω φόρτου εργασίας του πάμε από Γενάρη.

4.thumb.jpg.c2f494e33d407bc115b36dbe65f75958.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια περίοδο αρχίζουν και χαλάνε τα φυτά. Μπορείς να τα κλαδεψεις αρκετά. Από άνοιξη θα αρχίσουν να περνούν πάλι τα πάνω τους.

Ωραίες οι γλαστρολιμνες σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Aliens, καθώς και για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Τα φυτά τα πήρα το καλοκαίρι από εκεί που μου είχες πει και ο συγκεκριμένος κύριος θα αναλάβει και την λίμνη. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι αυτά τα φυλλαράκια που έχω κυκλώσει;

2_LI.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Οι γλαστρολίμνες μου πλέον φιλοξενούν από 15 κουνοπόψαρα. Το βάθος τους είναι πάνω από 30 εκατοστά. Δεδομένου των συνθηκών που έρχονται (στα δυτικά προάστια δίνουν μέχρι και -6) είναι πιθανό να παγώσει όλο το νερό;

Σκέφτομαι να μεταφέρω τα ψάρια σε ένα δοχείο εντός σπιτιού.

Θερμοστάτης ενυδρείου θα μπορούσε να ανταπεξέλθει σε εξωτρικό χώρο και με θερμοκρασίες υπό του μηδενός;

Link to comment
Share on other sites

30 πόντους νερό σε αυτές τις θερμοκρασίες θα παγώσει. Μπορεις να βάλεις εναν θερμαντήρα στην ελαχιστη θερμοκράσια θέρμανσης και εναν κυκλοφορητή,να υπάρχει και κυκλοφορία του νερού.Μπορείς επίσης να τις ''ντύσεις'' περιμετρικά πχ με φελιζόλ  και να τιςσκεπάσεις επιπλέον,ώστε να περιορίσεις τις απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gatoni έγραψε:

Θερμαντήρας και θερμοστάτης είναι το ίδιο;

Ναι( θερμοστάτης είναι ο μηχανισμός ρύθμισης του θερμαντικού σώματος )

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να μας βγάλεις καμία φωτογραφία να δούμε την εξέλιξη από τις γλαστρολιμνες σου, αλλά τώρα δεν θα είναι και στα τοπ της.

 

Ο θερμοστάτης δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά. Σίγουρα θα δουλεύει στο 100% συνέχεια χωρίς διακοπή. Όχι ότι το καλύτερο. Θα πρέπει να προσέξεις την καλωδίωση μην σου γίνει καμία βραχυκύκλωση στο σημείο που είναι οι πρίζες. Δεν είναι φτιαγμένοι για εξωτερικούς χώρους. Εξαρτάται το μέγεθος του θερμοστάτη. Μπορεί να παγώσει η μισή γλάστρα και η άλλη μισή ίσα ίσα να μην έχει παγώσει λόγο θερμοστάτη. Γενικώς δεν θα τον πρότεινα. Θα προτιμούσα μια από τις παρακάτω λύσεις.

Είτε να μεταφέρεις τα ψάρια κάπου εσωτερικά. Είτε να καλύψεις την γλαστρολίμνη με κάτι.

 

Υ.Γ. Είναι πολύ ανθεκτικά τα άτιμα. Έχω πάει σε πολύ ρηχή λίμνη που έχει παγώσει και όταν έλιωσε το νερό την είδα πάλι γεμάτη πάλι με κουνουποψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...