Jump to content

Σκέψη για λίμνη στον κήπο.


gatoni

Recommended Posts

το ζητημα ειναι να εμπαιδωσει ο φιλος τη διαδικασια,απο την αρχη!εσυ σωστα τα λες,αλλα δεν σε αφησαν να τα πεις!!!!!θελω να πιστευω πως ολοι εχουν καλη προθεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα,  θα μπορούσατε να μου προτεινέτε κάποιο φίλτρο και αντλία( περίπου στα 170 ευρώ και τα δύο). Έχω βρει τα εξής:https://www.gardenideas.gr/index.php?route=product/product&path=256_267_279&product_id=1131,  http://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/filtra-nerou-enydreion/aquanova-ncf-1500/http://aquaclubdesign.com/φιλτρο-ενυδρειου-εξωτερικο-sicce-whale-external-filter-350-easy-start-1100-l-h-1.5-mtr-cable.html,http://www.petcumulus.gr/sicce-external-professional-filter-whale-4http://www.petcumulus.gr/eheim-classic-2217-basic-edition. Σε μερικά από τα παραπάνω φίλτρα βλέπω ότι περιλαμβάνονται σωληνάκια αυτό σημαίνει πως δεν χρειάζεται σε αυτά  να βάλω αντλία; 

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα μεταχειρισμενο eheim,και εισαι ενταξει.δεν χρειαζεσαι βυθιζομενο λιμνης για 500 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με λίμνη για κήπο γύρω στα 150 λίτρα. Έβαλα τρία κόι τα οποία έκατσαν στον πάτο της λίμνης ...εδώ και δύο μέρες  που τα έχω πάρειδεν είναι δραστήρια είναι φυσιολογικό?  Η λίμνη έχει κυκλοφορητή νερού που το ανακυκλώνει σε στιλ καταράκτη και μικρου συντριβανιού. Έχω τοποθετήσει ένα νούφαρο και κάποια αλλα υδρόβια φυτά. Επίσης στον πάτο της λίμνης τι υλικο μπορώ να βάλω π.χ. βότσα από τη θάλασσα, αφού τα έχω πλύνει? θα μπορούσα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι απλοικές αλλά ειμαι νέα στο αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό από την στιγμή που κάθε ΚΟΙ χρειάζεται 800λτ με 1000λτ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος TRITON έγραψε:

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με λίμνη για κήπο γύρω στα 150 λίτρα. Έβαλα τρία κόι τα οποία έκατσαν στον πάτο της λίμνης ...εδώ και δύο μέρες  που τα έχω πάρειδεν είναι δραστήρια είναι φυσιολογικό?  Η λίμνη έχει κυκλοφορητή νερού που το ανακυκλώνει σε στιλ καταράκτη και μικρου συντριβανιού. Έχω τοποθετήσει ένα νούφαρο και κάποια αλλα υδρόβια φυτά. Επίσης στον πάτο της λίμνης τι υλικο μπορώ να βάλω π.χ. βότσα από τη θάλασσα, αφού τα έχω πλύνει? θα μπορούσα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι απλοικές αλλά ειμαι νέα στο αντικείμενο.

Φιλε @TRITON, μαλλον θα σε αποχαιρετήσουν τα κοι σου. Λειπουν οι πληροφοριες. Ποσο τρεχει η λιμνουλα σου; Αλλαγες νερου κανεις; Εχεις φιλτρο;Τα φυτα τα εχεις σε γλαστρες; Αν ναι, τοτε μπορει να εχουν στο χωμα(χαλικι;) καποια φυτοφαρμακα η λιπασματα. Μπορει να ειναι καλο για τα φυτα, αλλα κακο για τα ψαρια. Εχεις κανει μετρησεις νερου- αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα;

Και για τα λιτρα σου - για τρια χρυσοψαρα ειναι καλα ..... οχι για τρια  κοι.

Καλυτερα να ανοιξεις το δικο σου θεμα , για να γραφουμε για την περιπτωση σου. Οκ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος TRITON έγραψε:

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με λίμνη για κήπο γύρω στα 150 λίτρα. Έβαλα τρία κόι τα οποία έκατσαν στον πάτο της λίμνης ...εδώ και δύο μέρες  που τα έχω πάρειδεν είναι δραστήρια είναι φυσιολογικό?  Η λίμνη έχει κυκλοφορητή νερού που το ανακυκλώνει σε στιλ καταράκτη και μικρου συντριβανιού. Έχω τοποθετήσει ένα νούφαρο και κάποια αλλα υδρόβια φυτά. Επίσης στον πάτο της λίμνης τι υλικο μπορώ να βάλω π.χ. βότσα από τη θάλασσα, αφού τα έχω πλύνει? θα μπορούσα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι απλοικές αλλά ειμαι νέα στο αντικείμενο.

Λιμνη 150 λιτρα.... ????

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος TRITON έγραψε:

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με λίμνη για κήπο γύρω στα 150 λίτρα. Έβαλα τρία κόι τα οποία έκατσαν στον πάτο της λίμνης ...εδώ και δύο μέρες  που τα έχω πάρειδεν είναι δραστήρια είναι φυσιολογικό?  Η λίμνη έχει κυκλοφορητή νερού που το ανακυκλώνει σε στιλ καταράκτη και μικρου συντριβανιού. Έχω τοποθετήσει ένα νούφαρο και κάποια αλλα υδρόβια φυτά. Επίσης στον πάτο της λίμνης τι υλικο μπορώ να βάλω π.χ. βότσα από τη θάλασσα, αφού τα έχω πλύνει? θα μπορούσα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι απλοικές αλλά ειμαι νέα στο αντικείμενο.

 

Νομιζω οτι οι αποριες της Ναταλιας θα ξεκαθαρισουν πολυ το τοπιο..

Τα κοι δεν ειναι για τοσο μικρο ενυδρειο-γουρνα.. ειναι πολυ λιγα τα 150 λιτρα για τοσα ψαρια.. διαβασε λιγακι τις ενοτητες του φορουμ οσον αφορα το στησιμο μιας λιμνης και το τι εξοπλισμο χρειαζεται και θα σου λυθουν πολλες απο τις αποριες που εχεις και θα δεις τι μπορει να γινει σε τοσα λιτρα η οχι.. παντως 150 λιτρα ειναι ενυδρειο οχι λιμνη.. ^_^ φιλικα παντα..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά. Αναγκάστηκα να αφήσω τα σχέδια περί λίμνης για αργότερα. Τώρα όμως νομίζω ήρθε η ώρα να τα καταφέρω μέσα στους επόμενους μήνες. Λοιπόν διαβάζοντας στο φορουμ είδα το θέμα μιας κοπέλας που έφτιαξε λίμνη με πλαστικά δοχεία. Έχω ήδη επικοινωνήσει με τους προμηθευτές των δοχείων αυτών και έχω πάρει προσφορές.Από εδώ(http://promor.gr/proionta/doxeia-pe.html των 330 λίτρων ή των 400 λίτρων)Το θέμα μου εδώ είναι αν στο δοχείο των 330 λίτρων με  πλάτος 41 εκατοστά είναι ικανοποιητικό.) Ο άλλος προμηθευτής είναι http://rotosal.gr/products/open-tanks-silo-kades/kadoi-bins-stoppers/ http://rotosal.gr/products/open-tanks-silo-kades/open-rectangular-vessels/.. Σκέφτομαι ή τον κάδο 500 λίτρων ή δόχειο 330 ή 400 λίτρων(περιμένω να μου απαντήσουν εάν το κατασκευάζουν χωρίς έξοδο). Φίλτρο αντλία μου έχουν πάρει ήδη "δώρο" αυτό. Η αντλία "γυρίζει" 1200λ/ω

 Σκοπός της λίμνης είναι να φιλοξενίσει 4-7 χρυσόψαρα. Η αγόρα της "λίμνης" θα γίνει σε  είναι μαύρο κάθως διάβασα οτι είναι  το καλύτερο χρώμα για να τα ψαράκια.

Θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας και το ποιο δοχείο να παραγγείλω με βάση τα ψαρακία που θα βάλω αλλά και του φίλτρου που έχω.

Σας ευχαριστώ.

 

Έγινε επεξεργασία - gatoni
Link to comment
Share on other sites

Προσανατολίζομαι στα 330 λίτρα με διαστάσεις 115*41*61(εσωτερικές). Είναι τα 41 εκατοστά πλάτος αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά σας βάζω φωτογραφίες του φίλτρου,λογικά αυτό το "χαλικάκι" είναι ζεόλιθος. Θα πρέπει να βάλω στην θέση του βιολογικό υλικό ώστε να ξεκινήσει το στρώσιμο της λίμνης σωστά;

Τι μακαρόνι να βάλω;

Αυτά τα μαύρα σαν "γρανάζια"  τι είναι, άνθρακας;(αρά θα πρέπει να μην είναι μέσα στο φίλτρο όταν θα λειτουργεί)

Θα χρειαστώ κάτι άλλο;

 

IMG_20190429_113937.jpg

Έγινε επεξεργασία - gatoni
Link to comment
Share on other sites

Αντί για μακαρόνι μπορείς να βάλεις ελαφρόπετρα νομίζω, είναι πολύ πιο οικονομική.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, 

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη επαφή με το γλυκό νερό άλλα πάντα ήθελα να φτιάξω μια λίμνη. 

Γιατί Αφού είναι στον κήπο δεν χρησιμοποιείς μεμβράνη να μην περιορίζεσαι σε λίτρα?

Πάντα τα περισσότερα λίτρα είναι πιο εύκολα από τα λίγα. 

 

Άσε που το οπτικό αποτέλεσμα είναι πολύ πιο φυσικό από το δοχείο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,  έτσι θα ήθελα όπως το λες. Όμως ο κήπος στο μεγαλύτερο μέρος έχει πλακάκι και στο υπόλοιπο υπάρχει χώμα. Έσκαψα στην μεριά που έχω χώμα αλλά "έπεσα πάνω" σε ρίζες της Πασχαλιάς(είχαμε και συκιά παλαιότερα η οποία έφτανε μέχρι τον δεύτερο όροφο) Συνεπώς δεν θα ήθελα να ρισκάρω να μου τρυπήσει η μεβράνη. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα στο μέγεθος σίγουρα όχι πάνω από 500 λίτρα(300 εώς 500 λίτρα).Το φίλτρο μου το έφεραν δώρο(ξεκίνησα ανάποδα το ξέρω) απλά θα ήθελα να δω αν με καλύπτει πριν προχωρήσω.Προσπαθώ να σας δείξω φώτο του χώρου αλλά δεν με αφήνει λόγω μεγέθους.

Έγινε επεξεργασία - gatoni
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μαύρα γρανάζια μοιάζουν με Κ1, Κ2 ή Κ3 βιολογικό φίλτρο. Δεν είναι άνθρακας. Μπορείς να τα αφήσεις στο φίλτρο σου. Να έχεις τον νου σου σε αυτά τα μπλέ σφουγγάρια. Μπορεί να στομωσουν και να μην αφήνουν να περνάει νερό.  Το βλέπεις στην πορεία. Τι μέγεθος έχει το φίλτρο? Συνήθως τα έτοιμα φίλτρα για λίμνες είναι πολύ μικρά. Εγώ προσπαθώ να φτιάχνω φίλτρα στο 10% της λίμνης. Δηλαδή αν φτιάξεις 500λτ λίμνη να έχεις 50λτ φίλτρο. Έχεις πολλούς εξωτερικούς παράγοντες που σου επηρεάζουν την λίμνη, οπότε ένα μεγάλο φίλτρο είναι αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.... ο Alien κατι ξερει απο λιμνες και η εμπειρια ειναι ο καλυτερος δασκαλος σε πολλες περιπτωσεις, οποτε δωσε βαση στα δυο λογια του γιατι εχει σημασια στην πραξη και στην ποιο ευκολη συντηρηση του συστηματος σου.

Προσωπικα σε 500 λιτρα εγω και λεω εγω δεν θα εβαζα πανω απο 3 χρυσοψαρα γιατι οσο θα ειναι μικρα θα μπορουσες να εχεις και 7 αλλα οταν μεγαλωσουν θα δεις και απο μονο σου οτι ολα θα ηταν ποιο ευκολα με λιγοτερα ψαρια. Απο την φωτο σου εμενα μου φαινεται οτι το βιολογικο σου ειναι απλη ελαφροπετρα που στην καταλληλη ποσοτητα κανει και αυτη μια χαρα την δουλεια της σαν βιολογικο υλικο. Τωρα οσο αφορα το μεγεθος της λιμνης το πλατος εχει τη σημασια του μια που ειναι η οθονη που εμεις βλεπουμε ουσιαστικα τα ψαρια και δευτερο το βαθος για να ξεχειμωνιαζουν ανετα τα ψαρια σου λογω θερμοκρασιων. Βεβαια δεν ξερω τιςτοπικες  κλιματικες συνθηκες της περιοχης σου τον χειμωνα, εαν η λιμνη σου ειναι βορεινη η σε υψωμα και καλο ειναι και για το καλοκαιρι να σκεφτεις και τον ισκιο της λιμνης σου που και αυτο παιζει βασικο ρολο στην ολη ισοροποια του συστηματος σου. 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε εαν θες μια φωτο του χωρου και τον προσανατολισμο του.... Δηλ. Βορα νοτο...κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

Η χωρητικότητα του φίλτρου είναι 16 λίτρα εσωτερικό. Η αντλία έχει ροή 1200 λίτρα την ώρα. Μένω στην Αθήνα και πιο συγκεκριμένα στο Περιστέρι. Στον κήπο έχω τέντα και σκέφτομαι να την βάλω από κάτω(πλήρης σκίαση) ή σε ένα σημείο που θα την βλέπει ο ήλιος για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και ένα μόνο κομμάτι της λίμνης(να σημειωθεί πως θα ήθελα να προσθέσω και φυτά). Παιδία προσπαθώ να σας επισυνάψω τις φωτογραφίες αλλά δεν μπορώ λόγω μεγέθους mb( μου βγάζει το εξής:You are only allowed to upload 4mb.)

Έγινε επεξεργασία - gatoni
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά έλεγα να την τοποθετήσω εδώ που βλέπετε το πιο σκούρο χώμα(φώτο 1) όμως σκάβοντας έπεσα σε ρίζες της Πασχαλιάς.Έχει και άλλο μήκος ο  χώρος με χώμα όμως από την μια πλευρά έχω όμως υπάρχει η λεμονία του γείτονα με ότι αυτό συνεπάγεται(φύλλα, λεμόνια-βάθος φώτο 4). Έτσι τώρα σκέφτομαι να την βάλω όπως έχω σημειώσει. Η αυλή "κοιτάει" νότια.

1 (2).jpg

InkedIMG_20190502_215439_LI.jpg

InkedIMG_20190502_215505_LI.jpg

4 (3).jpg

Έγινε επεξεργασία - gatoni
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητο γατονι το οτι ειναι νοτια η πλευρα εχει μονο θετικα! Ασε τον χωρο με τα πλακακια και καλο ειναι να επεμβεις εκει που ειναι ουσιαστικα το παρτερι. Θα κοψεις τις ριζες του γειτονα και ριξε μπετουδακι βαθος 1 μετρο. Μην το βλεπεις βουνο το ολο εγχειρημα. Πρωσωπικα θα την εφτιαχνα απο μπετο την δεξαμενη και θα δεις οτι θα σου ερθει και ποιο οικονομικα. Το σκαψιμο ετσι και αλλιως δεν το γλυτωνεις απο εκει και περα παρε μια τιμη απο ενα μαστορι και στο τελος το περνας και ενα στεγανοτικο επαλοιφωμενο. Διαστεσεις 1χ2χ1h και θα εχεις πραγματικη λιμνουλα και οχι λακουβα! Το φιλτρο ειναι μικροακομη  και για τα 500 λιτρα που σκεφτεσαι αλλα αυτο το ξανασυζηταμε οταν κατασταλαξεις. Σιγουρα μπορεις να κανεις ομορφα πραγματα στον χωρο που εχεις και τα ψαρακια σου να εχουν τον καταλληλο χωρο που τους πρεπει!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

prud-svoimi-rukami-4.jpg

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς σαν "πισίνα" κατά κάποιο τρόπο; Το πρόβλημα είναι πως πέφτουν φύλλα και λεμόνια στο κήπο μου από την λεμονιά σε όλη την δεξία μερία του δικού μου κήπου.Θα προχωρήσω με δοχείο ή κάδο και εάν τα καταφέρω και πάω καλά ?τότε ίσως αργότερα πάω σε κάτι μεγαλύτερο στο παρτέρι. Η ιδέα για το δοχείο πολυαιθυλενίου μου μπήκε από το φόρουμ και από δύο περιπτώσεις παιδιών που είδα.Ειδικά του Handmadesolution,   μου αρέσει πολύ. 

Τώρα, έχω πάρει τιμές από http://promor.gr/proionta/doxeia-pe.html και εδώhttp://rotosal.gr/products/open-tanks-silo-kades/open-rectangular-vessels/. Με βάση το φίλτρο που σας έδειξα να πάω σε 300-400 λίτρα ή ακόμα λιγότερα;(4 ψαράκια θα ήθελα να  βάλω)

Αν προσπαθήσω να φτιάξω μόνος μου κάδο φίλτρου με βάρελι (με αμφίβολα αποτελέσματα) η αντλιά 1200 λίτρα/ώρα με καλύπτει  μέχρι 600 λίτρα δεδομένου πως πρέπει να γυρίζει το νερό της λίμνης τουλάχιστον 2 φορές, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.... Ενταξει 1χ2 δεν το λες και πισινα..... Περισσοτερο για μπανιερα το λες ;)

Απλα θα ειχαν λιγο περισσοτερο χωρο μελλοντικα τα ψαρια σου οταν φτασουν σε τελικο μεγεθος  και η συντηρησει θα ειναι ποιο ευκολη. Οσο αφορα την λεμονια του γειτονα, οτι περναει μεσα στο οικοπεδο σου μπορεις να το κλαδεψεις.... Τελος παντων απο οτι καταλαβαινω δεν θες ενα ποιο φυσικο αποτελεσμα και μαλλον δεν θελεις και να σκαψεις απο οτι καταλαβαινω. :D

οσο για την αντλια δεν ξερω....ισως να σου ελεγε ο Alien καλυτερα αλλα και για 300 λιτρα μου φαινεται οριακη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...