Jump to content

στριπιννκ σε αφρικανες....


Recommended Posts

το θεμα αυτο απασχολει ολο και περισσοτερους χομπιστες,αν πρεπει η αν δεν πρεπει να γινεται.οπως σε πολλα αλλα θεματα,η αληθει νομιζω πως βρισκεται καπου στη μεση.η δικη μου εμπειρια,λεει πως πρεπει να γινεται μετα τις 16-17 ημερες.ειναι το σταδιο που μερικα νεογνα μπαινοβγαινουν στο στομα της μητερας.τοτε μπορουμε να αποσπασουμε,τα μικρα μεσα σε εναν καλα προετοιμασμενο ενυδρειο,με αριστες συνθηκες,νερο εμπλουτισμενο με ιχνοστοιχεια,καταλληλη θεροκρασια κτλ.ετσι θα δωσουμε και στη μητερα τον απαραιτητο χρονο,για την αποθεραπεια της,και την προετοιμασια τηε για την επομενη γεννα.ηστοματικη κοιλοτητα της θυληκιας θελει ενα ειδος θεραπειας για να μην κινδινεψει το ψαρι μελλοντικα.αυτη τη μεθοδο χρησιμοποιω εγω,δεν ειναι πανακεια απλως σας την προτεινω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις πες και την θεραπεια που ακολουθεις.

Link to comment
Share on other sites

απομονωνω το θυληκο,και σταδιακα μειωνω λιγο το ph.εμπλουτιζω το νερο με αλοη,και χρησιμοποιω μια πολυβιταμινη+λιγο biotrace.χρησιμοποιω dennerle με προβιωτικα.τα νεογνα τα διατηρω σε ph8+ και 26.5 c .ετσι βγαινουν πιο πολλα αρσενικα(τουλαχιστον στις metriaclima συμβαινει)!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον η παρατηρηση σου.Εχεις πειραματιστει δλδ σε πιο πανω ή κατω θεεμοκρασιες κ ειδες διαφορετικα αποτελεσματα;Την θερμοκρασια σε ποια φαση την βαζεις εκει που θες;Εννοω απ τη στιγμη του ζευγαρωματος,την πρωτη ή την Χ μερα;

Link to comment
Share on other sites

η εναλλαγη στην θερμοκρασια στα ενυδρεια μου,ειναι το χειμωνα 23,5 και το καλοκαιρι 29.5.οταν βλεπω οτι ερωτοτροπουν,σταδικα πηγαινω στους 26.5 και σταθεροποιω.εαν γινει η συλληψη σε αυτη τη θερμοκρασια,και διατηρηθει,stiw metriaclima βγαινουν κατα 85%αρσενικα! τωρα για την αποθεραπεια στα θυληκα,ο λογος που μειωνω το ph~7,6 ειναι για να μπει ο οργανισμος της ξανα σε διαδικασια οσμωτικης εξισορροπησης,και να γινει και η ορμονολογικη προετοιμασια,για την επομενη ωορρηξια.οτι σου γραφω ειναι εκλαικευμενο,και απο εμπειρια ετων.αλλο ενα θεμα που πρεπει να σου αναφερω,ειναι πως με αυτον τον τροπο,επιζει το 100%των νεογνων.το μυστικο για τις θερμοκρασιες,μου το εμπιστευτηκε παλιος συνχομπιστας το2006.τελευται φορα που το εκανα ηταν το φλεβαρη,και επαληθευτηκε ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Η προετοιμασια του νερου δεν ξερω αν βοηθαει το θυληκο για την γναθο.Η αλοη βοηθαει σιγουρα,τουλαχιστον για την εξωτερικη βλεννα που φευγει με την αποχη σε καποια σημεια.Νομιζω ο καλυτερος τροπος ειναι να γινει τρυφερα με το χερι (οχι με αντικειμενο γιατι χανεται η αισθηση) και σιγουρα αφου εχει κουραστει το ψαρι (απο το κυνηγι με το χερι μεσα στον κουβα).

 

Σο θεμα της θερμοκρασιας πριν ενα χρονο θα συνφωνουσα μαζι σου γιατι και εγω ειχα παρατηρησει σε αρκετες γεννες οτι τα κρυα νερα εβγαζαν περισσοτερα θυληκα και 25+ βαθμοι περισσοτερα αρσενικα.Στην πορεια ομως που συνεχισα να πειραματιζομαι δεν μπορω να πω οτι ειχα σταθαρα αποτελεσματα και προσωπικα παραμενω στο γεγονος οτι δεν σχετιζεται μονο απο την θερμοκρασια,χωρις ομως να εχω προσεξει και κατι παραπανω.Ισως ειναι και γενετικο.Δηλαδη συγκεκριμενο αρσενικο με συγκεκριμενο θυληκο να παραγουν ιδια αριθμο (σχεδον) αρσενικων-θυληκων.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερουσες οι παρατηρησεις σας!Αφρικανοι παμε δυνατα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Πολυ ενδιαφερουσες οι παρατηρησεις σας!Αφρικανοι παμε δυνατα!

τι να παμε δυνατα?ειμαστε οι πιο ησυχοι και οι πιο ντροπαλοι,με τοσους τονους νερο,θαρεις και νρεπομαστε για το ph μας!!!!εσυ που εισαι ο αρχηγος μας δε μιλας!εγω δεν ξερω να ανεβασω φωτογραφιες αστα να πανε!!!αν απογοητευτω,θα ερθω θεσσαλονικη,και θα κλειστω μεσα στο fishroom!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι αρχηγοι ημαστε στην αφρικη,ο καθενας στη φυλη του,χαχα!

Οοοποτε ανεβεις πολυ ευχαριστως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...