Jump to content

Bamboo και αλγη


tsintz1

Recommended Posts

Μετά από εμφάνιση αυξημένης καφέ άλγης σε πέτρες και φύλλα φυτών, χρησιμοποιήθηκε άκρως επιτυχημένα η μέθοδος excel. Για αποφυγή επανεμφάνισης της άλγης, πρόσθεσα ένα φυτό bamboo, αερόβιο, προκειμένου να τρώει ότι περισσεύει από τα υπόλοιπα φυτά. Σημειωτέον, ότι το tank έχει αρκετά φυτά εύκολα και μέτρια, αλλά περισσότερα "poops" απ ότι συνήθως λόγω πληθυσμού. Xρησιμοποιείται CO2 μπουκάλα και λιπάσματα σειράς Seachem. Το bamboo έκανε τη δουλειά του καλύτερα απ΄ ότι περίμενα, εξαφανίζοντας εντελώς την άλγη, και αναπτύσσεται ραγδαία αεροβίως. Όμως, παρατηρώ ότι μάλλον απορροφά όλα σχεδόν τα στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά, με αποτέλεσμα να μην αναπτύσσονται τα υπόλοιπα φυτά όπως προηγουμένως. 

Ήρθε η ώρα να το βγάλω το bamboo, ή να αυξήσω τις δόσεις λιπασμάτων και Co2; 

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα που το λες βλεπω και εγω οτι το java fern εχει ζαμπλακοθει λιγακι  , εχω βαλει ενα lucky bamboo εδω και 3 βδομαδες μεσα στο ενυδρειο , εν αναμονη απαντησεις απο καποιον γνώστη !

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη ανάπτυξη και "ρουφάει" τα πάντα. Περιμένω από έμπειρους απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ακούσει αυτό για το μπαμπού, αλλά δεν είναι λογικό να βάζεις κάτι που να τραβάει τα περισσεύματα. Βρες ποιά είναι και μείωσέ τα αφού σου κάνουν ζημιά.

Γιατί αν αρχίσεις να προσθέτεις περισσότερα λιπάσματα:

1) Μπορεί να τα απορροφήσει και αυτά το μπαμπού και

2) Είναι ασύμφορο οικονομικά, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για seachem.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...