Jump to content

Χελωνιτσες


Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Έλα..  θα σε χαϊδεύω και εσένα!  

Χαχαχαχαχαχαχα 

:bigemo_harabe_net-130::jawdrop::jawdrop::jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

Με κανετε και κοκκινιζω!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Με κανετε και κοκκινιζω!

Τελικά χελωνιτσα να πάρω βρε @rafael ?

Τι λες κι εσύ?  :hehe

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Χαρίζω εγώ έναν χελωνο σε περίπτωση που το σκέφτηκες και αποφάσισες ότι θες, πάρεις τον εξοπλισμό κλπ . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντωςσ τιςςσ χελωνεςσ μου που σε δυο μήνες κλείνουν δυο χρονια τιςσ έχω σε 20λτ και ειναι μια χαρά και μου φαίνεται οτι αν δεν μεγαλωσουν πολυ αυτο το καλοκαίρι βγαζω άλλον ενα χρονο αν και ήδη ψαχνω μεγαλύτερο ενυδρειο εγώ θα έπαιρνα νεροχελωνα στα 30λίτρα α επισησ έχω ακούσει οτι όσο περρισοτερο χώρο εχει τόσο περρισοτερο μεγαλώνει αν είσαι διαθετιμενοςσ ναι δώσεισ λεφτά και να διαθέσεις χρονο για φροντίδα πάρε πάντως ειναι απαιτητικο και ακριβό ζωακι γνώμη μου πάντα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Ειρήνη Σκλαβούνου έγραψε:

Χαρίζω εγώ έναν χελωνο σε περίπτωση που το σκέφτηκες και αποφάσισες ότι θες, πάρεις τον εξοπλισμό κλπ . 

Ειμαι ακόμη υπό σκέψη..

Πρέπει να δω και το πώς θα το στήσω κτλ.Να διαβάσω και κάποια άρθρα. 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως θα το έχω υπόψιν μου :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Εγώ παντωςσ τιςςσ χελωνεςσ μου που σε δυο μήνες κλείνουν δυο χρονια τιςσ έχω σε 20λτ και ειναι μια χαρά και μου φαίνεται οτι αν δεν μεγαλωσουν πολυ αυτο το καλοκαίρι βγαζω άλλον ενα χρονο αν και ήδη ψαχνω μεγαλύτερο ενυδρειο εγώ θα έπαιρνα νεροχελωνα στα 30λίτρα α επισησ έχω ακούσει οτι όσο περρισοτερο χώρο εχει τόσο περρισοτερο μεγαλώνει αν είσαι διαθετιμενοςσ ναι δώσεισ λεφτά και να διαθέσεις χρονο για φροντίδα πάρε πάντως ειναι απαιτητικο και ακριβό ζωακι γνώμη μου πάντα .

Είχα την εντύπωση πως ήταν χαμηλότερου κόστους από τα ψαράκια όμως όπως βλέπω από σας που ξέρετε έκανα λάθος! 

  • Confused 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Εγώ παντωςσ τιςςσ χελωνεςσ μου που σε δυο μήνες κλείνουν δυο χρονια τιςσ έχω σε 20λτ και ειναι μια χαρά και μου φαίνεται οτι αν δεν μεγαλωσουν πολυ αυτο το καλοκαίρι βγαζω άλλον ενα χρονο αν και ήδη ψαχνω μεγαλύτερο ενυδρειο εγώ θα έπαιρνα νεροχελωνα στα 30λίτρα α επισησ έχω ακούσει οτι όσο περρισοτερο χώρο εχει τόσο περρισοτερο μεγαλώνει αν είσαι διαθετιμενοςσ ναι δώσεισ λεφτά και να διαθέσεις χρονο για φροντίδα πάρε πάντως ειναι απαιτητικο και ακριβό ζωακι γνώμη μου πάντα .

Για ποιο λόγο ας πούμε κανείς κάτι τέτοιο και το προτείνεις σε άλλους κιολλας ; Η χελώνα στα 3 χρόνια έπρεπε να είναι τουλάχιστον 10 εκατοστά και εγώ το έκανα αυτό το λάθος και έχω μια χελώνα με νανισμο τώρα και προφανώς θα ζήσει λιγότερα χρόνια από ότι αν ήταν σε ένα κανονικό ενυδρείο .και το χρυσόψαρο ζει σε 30 λίτρα 1 χρόνο ενώ κανονικά ζει δε ξέρω και εγώ ποσα χρόνια.επειδη φαινομενικά είναι οκ δε σημαίνει ότι είναι και υγιεινο αυτό..20 λίτρα ούτε ψάρι δε βάζεις όχι χελώνα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια χελώνα με κόκκινα Μαγούλα αλλα δεν πρεπειι να ειναι t.s elegant έχετε καμία ιδέα τι μπορει να ειναι;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Είχα την εντύπωση πως ήταν χαμηλότερου κόστους από τα ψαράκια όμως όπως βλέπω από σας που ξέρετε έκανα λάθος! 

Μεγάλο Χαχαχα τα πρώτα χρόνια είναι οκ  μετά με το μεγάλο ενυδρείο και φίλτρο είναι το θέμα..το φίλτρο βασικά γιατί ενυδρείο και μεταχειρισμένο να πάρεις είναι οκ . Γνώμη μου καλύτερα να πάρεις μεγάλο ενυδρείο από την αρχή γιατί θα γλυτώσεις χρήματα από το να αλλάζεις συνέχεια..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Τελικά χελωνιτσα να πάρω βρε @rafael ?

Τι λες κι εσύ?  :hehe

ΟΧΙ!Θα μπεξεις στο λεω.Μονομαχο και παλι μονομαχο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Έχω μια χελώνα με κόκκινα Μαγούλα αλλα δεν πρεπειι να ειναι t.s elegant έχετε καμία ιδέα τι μπορει να ειναι;

 

Βαλε καμια φωτο ντε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Ειρήνη Σκλαβούνου έγραψε:

Για ποιο λόγο ας πούμε κανείς κάτι τέτοιο και το προτείνεις σε άλλους κιολλας ; Η χελώνα στα 3 χρόνια έπρεπε να είναι τουλάχιστον 10 εκατοστά και εγώ το έκανα αυτό το λάθος και έχω μια χελώνα με νανισμο τώρα και προφανώς θα ζήσει λιγότερα χρόνια από ότι αν ήταν σε ένα κανονικό ενυδρείο .και το χρυσόψαρο ζει σε 30 λίτρα 1 χρόνο ενώ κανονικά ζει δε ξέρω και εγώ ποσα χρόνια.επειδη φαινομενικά είναι οκ δε σημαίνει ότι είναι και υγιεινο αυτό..20 λίτρα ούτε ψάρι δε βάζεις όχι χελώνα..

Μια χαρα Υγιεστατα εινΑι Σορρυ Για το πως Γραφω Τα επαιξε Το κινητο Επειδη Εχω

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Εγώ παντωςσ τιςςσ χελωνεςσ μου που σε δυο μήνες κλείνουν δυο χρονια τιςσ έχω σε 20λτ και ειναι μια χαρά και μου φαίνεται οτι αν δεν μεγαλωσουν πολυ αυτο το καλοκαίρι βγαζω άλλον ενα χρονο αν και ήδη ψαχνω μεγαλύτερο ενυδρειο εγώ θα έπαιρνα νεροχελωνα στα 30λίτρα α επισησ έχω ακούσει οτι όσο περρισοτερο χώρο εχει τόσο περρισοτερο μεγαλώνει αν είσαι διαθετιμενοςσ ναι δώσεισ λεφτά και να διαθέσεις χρονο για φροντίδα πάρε πάντως ειναι απαιτητικο και ακριβό ζωακι γνώμη μου πάντα .

Αν συνεχισεις στα 20 λιτρα τοσες θα μεινουν γιατι παθαινουν νανισμο.Τα εσωτερικα οργανα μεγαλωνουν ομως!Μετα :rip_1:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Μια χαρα Υγιεστατα εινΑι Σορρυ Για το πως Γραφω Τα επαιξε Το κινητο Επειδη Εχω

Όπως σου είπα δεν είναι υγιές επειδή εξωτερικά είναι οκ.δεν είμαστε ηλίθιοι εμείς που έχουμε τόσα λίτρα ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Αν συνεχισεις στα 20 λιτρα τοσες θα μεινουν γιατι παθαινουν νανισμο.Τα εσωτερικα οργανα μεγαλωνουν ομως!Μετα :rip_1:

Να σε ενοχλήσω λίγο στο τσατ να σε ρωτήσω 2 πράγματα ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Ειρήνη Σκλαβούνου έγραψε:

Να σε ενοχλήσω λίγο στο τσατ να σε ρωτήσω 2 πράγματα ;

Ενοχλα οσο θελεις:P,αλλα εαν δεν εχει προβλημα η Coco,καλυτερα ρωτα δημοσια για να μενουν οι πληροφοριες και για τους επομενους που θα εχουν ιδιες αποριες.

Link to comment
Share on other sites

IMG_20180628_155403.jpg.98923232af26259216db80000ab38a9d.jpgΠοσά λίτρα να Παρω αν π;ρω θα παρω τωρα που ειναι η γιορτη μου

Link to comment
Share on other sites

IMG_20180628_161901.jpg.ff7b3684bb50e528cb4921110bfd597e.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20180628_154920.jpg.193fe7091cc15ec7ea9046a397c22154.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια.. η αρθρογραφια εδω στο φορουμ ειναι πραγματικα μεγαλη.. εχει πολλων ειδων πληροφοριες και πολλες αποριες σας θα λυθουν!! Απο εκει και περα εγω θα ελεγα να ακουσετε την Ειρηνη γιατι εχει χελωνες καιρο τωρα οχι 1 χρονο αλλα παρα πανω..

Οτι αποριες εχετε εδω ειμαστε φυσικα δεν το συζηταω αυτο.. ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

IMG_20180628_154920.jpg.193fe7091cc15ec7ea9046a397c22154.jpg

Μια κανονικοτατη redeared slider ειναι.Πλυνε προσεκτικα τα χερια σου τωρα.Εχουν σαλμονελα οι χελωνες!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου χελώνα ηταν red ear slider και δεν μμμοιαζουνε κ;θόλου για αυτο ρωτησα

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Coco2410 said:

Καλησπέρα παιδιά..

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας !

Είχα ένα ενυδρειακι 35 lt με έναν μονομαχο ο οποίος μου ψοφησε !

Αποφάσισα λοιπόν να πάρω μια χελωνιτσα αλλά δεν έχω ιδέα από χελωνιερες,φίλτρα χελωνών,κτλ 

Καταρχήν μπορώ να μετατρέψω το ενυδρείο μου σε χελωνιερα? 

Τι εξοπλισμός χρειάζεται? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Κοίτα επειδή έχω περάσει την ίδια διαδικασία. Ναι, η απώλεια ενός κατοικίδιου για όσους τα αγαπάνε και τα φροντίζουν είναι kind of a big deal. Μην ρίχνεις όμως φταίξιμο πάνω σου, εσύ του προσέφερες ότι καλύτερο μπορούσες με ότι διέθετες. Μετά την απώλεια, έρχεται η άρνηση συνήθως να μην θέλουμε να ξανά μπλέξουμε με κάτι που μας στεναχώρησε και είναι μια φυσική διαδικασία ενός κύκλου. Επίσης εάν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι μονομάχοι είναι ήδη 6 με 12 μηνών όταν τους παίρνουμε, και το προσδόκιμο ζωής τους είναι από 2 έως 4 χρόνια (με ελάχιστες εξαιρέσεις τα 5) κάποιοι είναι ήδη ενήλικες εάν όχι έφηβοι. Στο δια ταύτα εάν όντως σε ενδιαφέρει για χελωνακι, επειδή είχα 2 χελωναρες, μπορεί προσωρινά να σε καλύπτει το ενυδρείο που έχεις, αλλά σύντομα θα αναγκαστείς να πας σε ένα πολύ μεγαλύτερο γιατί οι χελώνες μεγαλώνουν πολύ. Επίσης θα χρειαστείς κάποιον επιπλέον εξοπλισμό όπως λάμπες, να κάνεις χώρο για Baskin spot, όσο μεγαλώνουν οι ανάγκες της φίλτρανσης θα αυξάνουν οπότε πας σε δυνατότερο φίλτρο, κατά συνέπεια και σε θερμοστάτη. Θα πρέπει να πετάξεις το χαλίκι σου εάν είναι λεπτόκοκκο γιατί μπορούν εύκολα να το κατάπιουν και να πνίγουν, και επίσης εάν έχεις φυτά με μαλακό φύλλωμα θα πρέπει να τα αφαιρέσεις γιατί θα στα διαλύσουν. Οι χελώνες ειναι 5 φορές πιο ρυπογονες από ότι ένας μόνομαχος. Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα εάν όντως θέλεις να φιλοξενήσεις χελώνα να το ψάξεις αρκετά για να κάνεις όλες τις μετατροπές που θα χρειαστει, είτε αλλιώς μπορείς να ξανά φιλοξενήσεις έναν μονομάχο (αφού τον εξοπλισμό ήδη τον έχεις) αλλά αυτή την φορά προσπάθησε να πάρεις έναν πιο μικρόσωμο (συνήθως οι πιο μικρόσωμοι είναι και πιο μικροί ηλικιακα) γιατί ούτως ή άλλως είναι ψαράκια που αδικούνται. :turned:

Ελπίζω να συντηρείς την βιολογία του ενυδρείου σου/φίλτρου σου, όσο δεν έχεις ζωντανό μέσα. Εάν όχι, μπορείς εύκολα να την συντηρήσεις με λίγη τροφουλα απο αυτή που του έδινες μέσα σε ένα διχτακι την οποία θα αλλάζεις ανά 2 ημέρες. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Κοίτα επειδή έχω περάσει την ίδια διαδικασία. Ναι, η απώλεια ενός κατοικίδιου για όσους τα αγαπάνε και τα φροντίζουν είναι kind of a big deal. Μην ρίχνεις όμως φταίξιμο πάνω σου, εσύ του προσέφερες ότι καλύτερο μπορούσες με ότι διέθετες. Μετά την απώλεια, έρχεται η άρνηση συνήθως να μην θέλουμε να ξανά μπλέξουμε με κάτι που μας στεναχώρησε και είναι μια φυσική διαδικασία ενός κύκλου. Επίσης εάν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι μονομάχοι είναι ήδη 6 με 12 μηνών όταν τους παίρνουμε, και το προσδόκιμο ζωής τους είναι από 2 έως 4 χρόνια (με ελάχιστες εξαιρέσεις τα 5) κάποιοι είναι ήδη ενήλικες εάν όχι έφηβοι. Στο δια ταύτα εάν όντως σε ενδιαφέρει για χελωνακι, επειδή είχα 2 χελωναρες, μπορεί προσωρινά να σε καλύπτει το ενυδρείο που έχεις, αλλά σύντομα θα αναγκαστείς να πας σε ένα πολύ μεγαλύτερο γιατί οι χελώνες μεγαλώνουν πολύ. Επίσης θα χρειαστείς κάποιον επιπλέον εξοπλισμό όπως λάμπες, να κάνεις χώρο για Baskin spot, όσο μεγαλώνουν οι ανάγκες της φίλτρανσης θα αυξάνουν οπότε πας σε δυνατότερο φίλτρο, κατά συνέπεια και σε θερμοστάτη. Θα πρέπει να πετάξεις το χαλίκι σου εάν είναι λεπτόκοκκο γιατί μπορούν εύκολα να το κατάπιουν και να πνίγουν, και επίσης εάν έχεις φυτά με μαλακό φύλλωμα θα πρέπει να τα αφαιρέσεις γιατί θα στα διαλύσουν. Οι χελώνες ειναι 5 φορές πιο ρυπογονες από ότι ένας μόνομαχος. Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα εάν όντως θέλεις να φιλοξενήσεις χελώνα να το ψάξεις αρκετά για να κάνεις όλες τις μετατροπές που θα χρειαστει, είτε αλλιώς μπορείς να ξανά φιλοξενήσεις έναν μονομάχο (αφού τον εξοπλισμό ήδη τον έχεις) αλλά αυτή την φορά προσπάθησε να πάρεις έναν πιο μικρόσωμο (συνήθως οι πιο μικρόσωμοι είναι και πιο μικροί ηλικιακα) γιατί ούτως ή άλλως είναι ψαράκια που αδικούνται. :turned:

Ελπίζω να συντηρείς την βιολογία του ενυδρείου σου/φίλτρου σου, όσο δεν έχεις ζωντανό μέσα. Εάν όχι, μπορείς εύκολα να την συντηρήσεις με λίγη τροφουλα απο αυτή που του έδινες μέσα σε ένα διχτακι την οποία θα αλλάζεις ανά 2 ημέρες. 

Εντάξει εντάξει.. 

Μετά από αυτή την απάντηση κατάλαβα πως ΔΕ ΘΑ ΠΆΡΩ ΧΕΛΩΝΙΤΣΑ ΤΕΛΙΚΆ :(

Σε ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...