Jump to content

Nikos Rsm 250


Recommended Posts

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):96*55*66
Συνολικά Λίτρα: 250 μικτά με το σαμπ πλάτης

 


Οργανισμοί

Ψάρια - γαρίδες - καβούρια - σαλιγκάρια: 2 ocellaris, 1 salarias fasciatus,  1 pterapogon cauderni,1 pseudochromis paccagnellae ,1 dolabela 3 trochus snail, 2 γαριδες cleaner

 

Κοράλια:Οχι ακόμα αλλά ελπίζω αρκετά σύντομα


Διακοσμητικά υλικά
Βράχος: 80%Νεκρός 20% ζωντανός 

Φωτισμός
Led: Ledzeal malibu s200

Διάρκεια φωτισμού: 15:30 - 23:59

Υποστήριξη οργανισμών 
Κυκλοφορια: 1 jebao ow-25 και προσωρινά 1 sun-sun 3000lt
Θέρμανση: Eheim jager 300wat

Skimmer: deltec mc500

Δοσομετρικη: οχι

Αναπλήρωση: DIY(σύντομα)

Controller θερμοκρασίας: elitech ATC-1550


Παράμετροι: 

NH4:0,0

NO2:0,0

NO3:10 

Po4: 0.1

Salinity = 1.026

Ca: 500

Mg: 1250ppm

Kh: 8,0 dKH

Θερμοκρασία (°C): 25

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη ενυδρείακη παρέα. Αποφάσισα και εγώ μετά από αρκετό καιρό να στήσω το ενυδρείο μου και α να σας το παρουσιάσω.δυστυχως φωτογραφίες θα μπορέσω να προσθέσω αύριο από τον υπολογιστή οπότε αναμείνατε στο ακουστικό σας. Καλώς σας βρήκα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε καλως ηρθες στην παρεα μας νομίζω οτι κατι εχεις κανει λαθος στις μετρησεις mg ca το μαγνησιο νομιζω ειναι πολυ χαμηλα και το ασβεστιο πολυ ψιλα ασε να μας πουν και οι πιο έμπειροι καλη συνεχεια απο εμενα. Φιλικα Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φίλε Μιχάλη. Ευχαριστώ για την ενημέρωση και την συμβουλη. Ελπίζω να μπει κάποιος πιο έμπειρος να μας δώσει τα φώτα του. Καλή συνέχεια και σε εσένα!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νικολακης said:

Καλησπερα φίλε Μιχάλη. Ευχαριστώ για την ενημέρωση και την συμβουλη. Ελπίζω να μπει κάποιος πιο έμπειρος να μας δώσει τα φώτα του. Καλή συνέχεια και σε εσένα!!! 

Βολταρουν ολοι οι θαλασσινοι σημερα μαλλον χαχαχα. Κοιτα εγω κραταω τιμες στο ενυδρειο 7.7kh 1350mg 420ca ειδανικες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες... Τι αλάτι χρησιμοποιείς και τι τεστακια; Νερό βρύσης ή όσμωσης;

Όντως οι τιμές είναι λίγο περίεργες αλλά στην αρχή μπορεί να είναι πραγματικές. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Καλώς όρισες... Τι αλάτι χρησιμοποιείς και τι τεστακια; Νερό βρύσης ή όσμωσης;

Όντως οι τιμές είναι λίγο περίεργες αλλά στην αρχή μπορεί να είναι πραγματικές. 

Καλημέρα φίλε. Αλάτι χρησιμοποιώ το tropic Marin pro reef με τεστακια της salifert και μόνο με νερό όσμωσης.επ8ζω να αλλάξουν αυτές οι τιμές γτ μάλλον είναι τελείως λάθος σε ευχαριστώ για την βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες του ενυδρείου μου που φαίνεται το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ακόμα με την άλγη.Και να μου δώσετε τα φώτα σας αν αυτό που φαίνεται στον αραγωνίτη είναι άλγη ή κάτι άλλο που πρέπει να με ανησυχήσει?Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

IMG_20180627_225628_opt.jpg

IMG_20180627_225634_opt.jpg

IMG_20180628_185304_opt.jpg

IMG_20180627_232953_opt.jpg

IMG_20180627_231311_opt.jpg

IMG_20180627_231317_opt.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες και καλή αρχή! 

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? 

Για αρχή ανέβασε το μαγνήσιο στο 1400 περίπου. 

Το ενυδρείο σου δείχνει να έχει πολλά θρεπτικά. Προσπάθησε να ρίξεις τα νιτρικά γύρω στο 5 με συχνότερες αλλαγές. Αύξησε λίγο την κυκλοφορία (ειδικά εκεί που βλέπεις κυανό) να μην έχεις νεκρά σημεία. Πιο επιθετική χρήση αντιφωσφορου έχω να προτείνω η αν δεν δουλεύεις αντιφωσφορο καλό θα ήταν να βάλεις. 

 

Επίσης επιθετική χρήση βακτηρίων θα έκανε καλό. 

Χαλάρωσε λίγο τα τάισματα σου μέχρι να πέσουν τα θρεπτικά σου. 

Αν κάνεις και κάποιες συχνότερες αλλαγές θα καθαρίσεις σε λίγο καιρό! 

 

Υπομονή και σωστά βήματα! 

 

Πολύ μου αρέσει το ενυδρείο σου και σαν κατασκευή και σαν aquascape! 

 

Με το καλό να το δεις γεμάτο με κοράλλια!! 

 

Στα αριστερά του ενυδρείο βλέπω ότι έχεις παράθυρο. Πρόσεχε λίγο αν το βλέπει ο ήλιος για τυχών ανεβάσματα θερμοκρασίας! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Καλός ήρθες και καλή αρχή! 

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? 

Για αρχή ανέβασε το μαγνήσιο στο 1400 περίπου. 

Το ενυδρείο σου δείχνει να έχει πολλά θρεπτικά. Προσπάθησε να ρίξεις τα νιτρικά γύρω στο 5 με συχνότερες αλλαγές. Αύξησε λίγο την κυκλοφορία (ειδικά εκεί που βλέπεις κυανό) να μην έχεις νεκρά σημεία. Πιο επιθετική χρήση αντιφωσφορου έχω να προτείνω η αν δεν δουλεύεις αντιφωσφορο καλό θα ήταν να βάλεις. 

 

Επίσης επιθετική χρήση βακτηρίων θα έκανε καλό. 

Χαλάρωσε λίγο τα τάισματα σου μέχρι να πέσουν τα θρεπτικά σου. 

Αν κάνεις και κάποιες συχνότερες αλλαγές θα καθαρίσεις σε λίγο καιρό! 

 

Υπομονή και σωστά βήματα! 

 

Πολύ μου αρέσει το ενυδρείο σου και σαν κατασκευή και σαν aquascape! 

 

Με το καλό να το δεις γεμάτο με κοράλλια!! 

 

Στα αριστερά του ενυδρείο βλέπω ότι έχεις παράθυρο. Πρόσεχε λίγο αν το βλέπει ο ήλιος για τυχών ανεβάσματα θερμοκρασίας! 

 

Καλησπέρα φίλε. Το ενυδρείο τρέχει περίπου 2 μήνες. Έχω πιστεύω αρκετή κυκλοφορία αλλά μάλλον δεν έχω σωστή τοποθέτηση των κυκλοφορητων γιατί σε αρκετά σημεία ο αραγωνιτης σηκώνεται από κάτω. Αν θες δες στις φωτογραφίες που έχω τους wave μήπως και πρέπει να τους αλλάξω θέση. Αντιφωσφορο δουλεύω αυτόν της waterwaves όπως και άνθρακα σε δύο δικούς μου diy "ριακτορες". 

Όσον αφορά το τάισμα ταΐζω μια φορά την ημέρα απλά ίσως να μου πέφτει λιγάκι παραπάνω τροφή. 

Τι εννοείς με την επιθετική χρήση βακτηριδίων? Δουλεύω τα special blend. Να βάζω 2φορες την εβδομάδα αντί για 1?

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Να είσαι καλά. Και τελευταίο γιατί σας κούρασα ευτυχώς το παράθυρο χτυπάει μόνο στην ανατολή του ήλιου για λίγη ώρα και μετά καθόλου οπότε είμαι καλυμμένος από θέμα θερμοκρασίας 

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες είναι λίγος καιρός για να μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα! 

 

Πιθανών όλα αυτά που περνάς να είναι φυσιολογικά και να φύγουν με τον καιρό! 

 

Παίξε λίγο με τους κυκλοφοριτες ώστε να βλέπεις ότι έχεις παντού κυκλοφορία. Θεωρητικά στα σημεία που έχεις το κυανο η κυκλοφορία είναι μικρότερη. Αυτό θα το δεις μόνος σου! Στην ανάγκη μιας που δεν έχεις ακόμα κοράλλια βάλε τον έναν κυκλοφοριτη να βαράει πάνω στον βράχο να καθαρίσει! 

 

Ναι αύξησε βακτήρια θα βοηθήσουν! 

Γενικά εγώ με τα special blend δεν τα πάω και πολύ καλά! Αλλά οι περισσότεροι λενε τα καλύτερα οπότε εσύ κρίνεις. Δοκίμασε και microbacter7 αν έχεις την οικονομική δυνατότητα! 

 

Αντιφωσφορο φουλ και αν μπορείς να τον αλλάζεις και στις 15 μέρες καντο! Ο νεκρός σου βράχος σίγουρα θα πετάει ακόμα φωσφορικά οπότε θα σε βοηθήσει πολύ! Βάλε και παραπάνω απ την προτεινόμενη δοσολογία τον πρώτο καιρό! 

 

Τάιζε λιγότερο! Νόμος! Όσο φαΐ νομίζεις ότι θέλουν, ρίχνε το μισό! 

 

Μην αφήνεις τις αλλαγές σου! 

Τακτικές αλλαγές νερού και υπομονή! 

Όπως σου είπα και στην αρχή 2 μήνες είναι λίγος καιρός και ακόμα περνάς τα φυσιολογικά πράγματα! Μην τρελενεσαι και μην ανχωνεσαι! 

Σωστές αλλαγές, σωστή συντήρηση και όλα θα πάνε καλά! 

 

Να σαι καλά και να το δεις όπως το θες! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος revolution1925 έγραψε:

2 μήνες είναι λίγος καιρός για να μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα! 

 

Πιθανών όλα αυτά που περνάς να είναι φυσιολογικά και να φύγουν με τον καιρό! 

 

Παίξε λίγο με τους κυκλοφοριτες ώστε να βλέπεις ότι έχεις παντού κυκλοφορία. Θεωρητικά στα σημεία που έχεις το κυανο η κυκλοφορία είναι μικρότερη. Αυτό θα το δεις μόνος σου! Στην ανάγκη μιας που δεν έχεις ακόμα κοράλλια βάλε τον έναν κυκλοφοριτη να βαράει πάνω στον βράχο να καθαρίσει! 

 

Ναι αύξησε βακτήρια θα βοηθήσουν! 

Γενικά εγώ με τα special blend δεν τα πάω και πολύ καλά! Αλλά οι περισσότεροι λενε τα καλύτερα οπότε εσύ κρίνεις. Δοκίμασε και microbacter7 αν έχεις την οικονομική δυνατότητα! 

 

Αντιφωσφορο φουλ και αν μπορείς να τον αλλάζεις και στις 15 μέρες καντο! Ο νεκρός σου βράχος σίγουρα θα πετάει ακόμα φωσφορικά οπότε θα σε βοηθήσει πολύ! Βάλε και παραπάνω απ την προτεινόμενη δοσολογία τον πρώτο καιρό! 

 

Τάιζε λιγότερο! Νόμος! Όσο φαΐ νομίζεις ότι θέλουν, ρίχνε το μισό! 

 

Μην αφήνεις τις αλλαγές σου! 

Τακτικές αλλαγές νερού και υπομονή! 

Όπως σου είπα και στην αρχή 2 μήνες είναι λίγος καιρός και ακόμα περνάς τα φυσιολογικά πράγματα! Μην τρελενεσαι και μην ανχωνεσαι

Σωστές αλλαγές, σωστή συντήρηση και όλα θα πάνε καλά! 

 

Να σαι καλά και να το δεις όπως το θες! 

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω τις συμβουλές που μου είπες και ελπίζω όλα να πάνε καλά!!! Και σε εσένα όλα να πηγαίνουν κατευχην. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νικόλα.

Καλός όρισες στα αλάτια.

Έχουμε πολλά κοινά από ότι βλέπω.

Ίδιο όνομα ,ίδιο ενυδρείο με σχεδόν ίδιες μετατροπές.

Άμα δεις στο θέμα μου θα το καταλάβεις και εσύ.

Πρώτα από όλα διάβασμα.

Πολύ σε όλα τα θέματα ώστε να ξέρεις τι σε περιμένει .

Οι αντλίες στο sump δουλεύουν ? το ρωτώ γιατί έχεις το υπέρ να πετάς νερό και από εκεί.

Στους 2 μήνες που είσαι θα γίνει λίγο φυτεμένο από άλγες.

Εγώ έχω αρχίσει να καθαρίζω τώρα <ξεκίνησα τον Φεβρουάριο >

Δεν μας έχεις γράψει για τις αλλαγές νερού που κάνεις .

Εγώ ξεκίνησα στην αρχή με 40 λίτρα κάθε 15 μέρες ,μετα με 20 λίτρα την εβδομάδα και τώρα αλλάζω 40 λίτρα την εβδομάδα. Πάντα με τα ανάλογα βακτήρια

Επειδή είμαι καινούργιος δεν ξέρω αν είναι σωστό η λάθος τόσες αλλαγές στα 250 λιτρα αλλά εχω δει διαφορά προς το καλύτερο.

Αλάτι χρησιμοποιώ το Aquaforest reef salt και είμαι ικανοποιημένος  το μόνο που θα σου πω είναι ότι το αλάτι αυτό το έχει και ο niknik <αν δεν ξέρεις ποιος είναι διάβασε το θέμα του οπωσδήποτε.

Γενικά πάρε αλάτι σε μεγάλες ποσότητες ώστε να κατέβει το κόστος.

Βγάζε φωτογραφίες συχνά ώστε να βλέπεις τις αλλαγές  .

Για το aquascape  θα δεις ότι ολο και κάτι θα αλλάζεις συχνά πυκνά μέχρι να καταλήξεις .

Τώρα περνάς κατά την γνώμη μου την ποιο άχαρη περίοδο.

Πρόσεχε όσα σου έγραψαν τα παιδιά.

Εγω έκανα πολλά λάθη αλλά ένα από τα τελευταία μου ήταν να βάζω πολύ κατεψυγμένη τροφή.

Αποτέλεσμα να επιβαρύνω το σύστημα .

Τώρα τους κάνω την δίαιτα των μοντέλων <λιγη τροφή που καταναλώνεται αμέσως -1 φορά την ημέρα>

Σε λίγο καιρό θα τα βγάλω πασαρέλα.

Νικόλα σου εύχομαι τα καλύτερα και να ξέρεις ότι με την βοήθεια που θα πάρεις από το φορουμ είναι σίγουρο ότι θα κάνεις ένα καταπληκτικό ύφαλο .

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος dreamnikos έγραψε:

Καλημέρα Νικόλα.

Καλός όρισες στα αλάτια.

Έχουμε πολλά κοινά από ότι βλέπω.

Ίδιο όνομα ,ίδιο ενυδρείο με σχεδόν ίδιες μετατροπές.

Άμα δεις στο θέμα μου θα το καταλάβεις και εσύ.

Πρώτα από όλα διάβασμα.

Πολύ σε όλα τα θέματα ώστε να ξέρεις τι σε περιμένει .

Οι αντλίες στο sump δουλεύουν ? το ρωτώ γιατί έχεις το υπέρ να πετάς νερό και από εκεί.

Στους 2 μήνες που είσαι θα γίνει λίγο φυτεμένο από άλγες.

Εγώ έχω αρχίσει να καθαρίζω τώρα <ξεκίνησα τον Φεβρουάριο >

Δεν μας έχεις γράψει για τις αλλαγές νερού που κάνεις .

Εγώ ξεκίνησα στην αρχή με 40 λίτρα κάθε 15 μέρες ,μετα με 20 λίτρα την εβδομάδα και τώρα αλλάζω 40 λίτρα την εβδομάδα. Πάντα με τα ανάλογα βακτήρια

Επειδή είμαι καινούργιος δεν ξέρω αν είναι σωστό η λάθος τόσες αλλαγές στα 250 λιτρα αλλά εχω δει διαφορά προς το καλύτερο.

Αλάτι χρησιμοποιώ το Aquaforest reef salt και είμαι ικανοποιημένος  το μόνο που θα σου πω είναι ότι το αλάτι αυτό το έχει και ο niknik <αν δεν ξέρεις ποιος είναι διάβασε το θέμα του οπωσδήποτε.

Γενικά πάρε αλάτι σε μεγάλες ποσότητες ώστε να κατέβει το κόστος.

Βγάζε φωτογραφίες συχνά ώστε να βλέπεις τις αλλαγές  .

Για το aquascape  θα δεις ότι ολο και κάτι θα αλλάζεις συχνά πυκνά μέχρι να καταλήξεις .

Τώρα περνάς κατά την γνώμη μου την ποιο άχαρη περίοδο.

Πρόσεχε όσα σου έγραψαν τα παιδιά.

Εγω έκανα πολλά λάθη αλλά ένα από τα τελευταία μου ήταν να βάζω πολύ κατεψυγμένη τροφή.

Αποτέλεσμα να επιβαρύνω το σύστημα .

Τώρα τους κάνω την δίαιτα των μοντέλων <λιγη τροφή που καταναλώνεται αμέσως -1 φορά την ημέρα>

Σε λίγο καιρό θα τα βγάλω πασαρέλα.

Νικόλα σου εύχομαι τα καλύτερα και να ξέρεις ότι με την βοήθεια που θα πάρεις από το φορουμ είναι σίγουρο ότι θα κάνεις ένα καταπληκτικό ύφαλο .

Καλημέρα φίλε Νίκο συνονόματε. Εννοείται πως έχω διαβάσει και το δικό σου θέμα και του niknik. Τις αντλίες του σαμπ τις δουλεύω και αυτές αλλά όχι με τις εργοστασιακες.

Μέχρι τώρα έκανα αλλαγή 1 φορά τον μήνα 40 λίτρα αλλά μάλλον θα ξεκινήσω 2-3 φορές τον μήνα αλλαγή από 20 λίτρα. Αλάτι έχω το tropic Marin pro reef τον μεγάλο κουβά.

Από κυκλοφορία εσύ τι έχεις φίλε μου? Γτ εγω ενώ έχω αρκετή κυκλοφορία έχω κυανό.

Ευτυχως εγώ τα ξεκίνησα με δίαιτα ούτως η άλλως με τάισμα 1 φορά την ημέρα και 1-2 φορές την εβδομάδα κατεψυγμένη. Εύχομαι και για το δικό σου ενυδρείο να το δεις όλως το θες όπως ελπίζω και εγώ κάποια στιγμή να καθαρίσω από τις αλγες. 

Και εννοείτε το διάβασμα δεν σταματάει ποτέ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Από κυκλοφορία νομίζω έχω μια jabao rw4 και μια rw20.

Θα σου έλεγα ότι για 2 πράγματα δεν είναι εύκολο να καταλάβουμε το σωστό και το λάθος.

Και αυτά τα 2 έχουν φιλική συμμετοχή στην αλγες.

Κυκλοφορία και φως .

Στην κυκλοφορία πιστεύω ότι σωστό είναι η ροη να κτυπάει στον βράχο ώστε να δημιουργεί διάφορα ρεύματα μέσα στο ενυδρείο.

Εχω βάλει και τις 2 wave απέναντι –διαγώνια και την μια ποιο ψηλά από την άλλη.

Και χτυπανε διαφορετικούς βράχους.

Τώρα με το κυανό βαλε wave να το χτυπήσει και λογικά θα φύγει αφου δεν εχεις πολλά θρεπτικά.

Κάτω εχω βάλει χοντρόκοκκο αραγωνιτη με αποτέλεσμα να μπορώ να φυσώ χωρίς να τα σηκώνει όλα.Εσυ με σιφωναρισμα θα πρέπει να το τραβάς.

Όπως θα εχεις διαβάσει ακομα και οι παλαιότεροι εχουν κάποια θέματα που πολλες φορές τα λύνουν με φάρμακα. Δεν το προτείνω γιατι απλά δεν εχω τις γνώσεις.

Τωρα για το φως.

Όταν έψαχνα πως πρέπει να δουλεύω τα led ο νικνικ μου είπε να βάλω φουλ μπλε και λιγο λευκό για να μειώσω τις αλγες.

Ετσι δουλεύω σε κλίμακα 0-250    80 λευκό και 200 μπλε.

Μόλις θα βάλεις τα πρώτα κοράλλια και αρχίσει η ανάπτυξη θα αρχίζεις να καταλαβαίνεις αν κάτι δεν πάει καλα.

Εγω ας πούμε τώρα καταφέρνω χωρίς να εχω μάθει τον λόγο να αλλάζω χρώμα σε κοράλλια.

Κατι πράσινες μοντιπορες άλλαξαν και έγιναν καφε.

Τωρα που εχω μειώσει φαγητό νομίζω ότι πάνε να ξαναγίνουν πράσινες .

Στο τέλος θα κάνω ένα δικό μου κοράλλι  μαντιπορα ονειροβλαμενη θα την πω με καμιά 10 χρώματα τρομάρα μου.

Αλλαγές στο αλάτι πιστεύω ότι με 20 λίτρα την εβδομάδα θα είσαι καλά .θα το δεις στην πορεια.

το θεμα είναι να κοιτάμε το ενυδρείο και σιγά σιγά να το καταλαβαίνουμε .

να σου πω?. Θα την βρούμε και εμείς την ακρη όπως την βρήκαν και οι υπόλοιποι.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα βλέποντας και κάνοντας είναι το ενυδρείο.Και εννοείτε πως το κάθε ενυδρείο έχει τισ δικές του απαιτήσεις και ανάγκες.θα ακολουθήσω την συμβουλή σου να γυρίσω τους wave στον βράχο και βλέπουμε.Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια φίλε Νίκο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε Νίκο. 

Ωραία δουλειά έχεις κανει .

Το ενυδρείο σου έχει πολύ σύντομη ζωή και φυσικά δεν έχει βρει ακόμα ισορροπία. 

Θέλει χρόνο ακόμα και ακόμα περισσότερο λόγω του νεκρού βράχου. 

Μην βάλεις άλλα ζωντανά μέχρι τον Σεπτέμβριο. Η θερμοκρασία η υψηλή δεν είναι σύμμαχος του ενυδρείου. 

Μικρά ταισματα για να μην αναβάσεις θρεπτικά. 

Όλα θα πάνε καλά. 

Τώρα ΥΠΟΜΟΝΉ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλώς όρισες φίλε Νίκο. 

Ωραία δουλειά έχεις κανει .

Το ενυδρείο σου έχει πολύ σύντομη ζωή και φυσικά δεν έχει βρει ακόμα ισορροπία. 

Θέλει χρόνο ακόμα και ακόμα περισσότερο λόγω του νεκρού βράχου. 

Μην βάλεις άλλα ζωντανά μέχρι τον Σεπτέμβριο. Η θερμοκρασία η υψηλή δεν είναι σύμμαχος του ενυδρείου. 

Μικρά ταισματα για να μην αναβάσεις θρεπτικά. 

Όλα θα πάνε καλά. 

Τώρα ΥΠΟΜΟΝΉ!!!

Καλησπέρα φίλε μου. Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Από ζωντανά μέχρι να στρώσει δεν έχω σκοπό να βάλω άλλα. Όσον αφορά την υπομονή έχω αρκετή οπότε αναμένουμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα Νικόλα.

Μιας και έχουμε  ίδια ενυδρεία και σχεδόν ίδιο χρονικό ξεκίνημα είδα ότι μόλις έβαλα άλγη στο sump<caulerpa> μαζι με ποιο προσεκτικό τάισμα εχω εξασθένιση στο κυανό .

Από aquario μου την έδωσαν δωρεάν.

Την εβαλα στην αριστερή πλευρά εκει που εχει την bubble trap.

Προς το παρόν παει σφαίρα.

Επίσης διάβασα για το πρόβλημα με τις μικρό φυσαλίδες αέρα που σου βγάζει από την αριστερή πλευρά.

Αν γράψεις στο google bubble problem rsm θα σου βγάλει τις λύσεις .

Εγω παίζω λίγο με το ύψος της επιστροφής και γενικά το εχω ξεχάσει σαν πρόβλημα.

Αντε με το καλό και να κάνουμε 2 από τα καλύτερα ενυδρεία του φόρουμ.

Μην σου πω της Ελλάδας .

Μπα … ας  είμαστε μετριοπαθείς .

Θα κάνουμε 2 από τα καλύτερα όλου του κόσμου.Το πότε δεν το λεμε…. κάποτε .

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2018 at 10:12 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλώς όρισες φίλε Νίκο. 

Ωραία δουλειά έχεις κανει .

Το ενυδρείο σου έχει πολύ σύντομη ζωή και φυσικά δεν έχει βρει ακόμα ισορροπία. 

Θέλει χρόνο ακόμα και ακόμα περισσότερο λόγω του νεκρού βράχου. 

Μην βάλεις άλλα ζωντανά μέχρι τον Σεπτέμβριο. Η θερμοκρασία η υψηλή δεν είναι σύμμαχος του ενυδρείου. 

Μικρά ταισματα για να μην αναβάσεις θρεπτικά. 

Όλα θα πάνε καλά. 

Τώρα ΥΠΟΜΟΝΉ!!!

+1000

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στον κόσμο του reef! Από την πλευρά μου καλή αρχή, εύχομαι. Βλέποντας τις τιμές σου να πω ότι το Ca δίνει λίγο ψηλά, το 1250 Mg είναι κοντά στη Neutral τιμή που κυμαίνεται γύρω στο 1280. Από τη στιγμή που είναι καινούργιο το σύστημα και δεν έχεις καταναλώσεις αυτό που παίρνεις είναι αυτό που σου δίνει ο κουβάς σου. Προτείνω σε κάθε καινούργιο κουβά που αγοράζεις πάντα να μετράς για να ξέρεις τι σου δίνει! Κατ'εμε οι τιμές που διατηρούμε στο σύστημά ας είναι οι τιμές που μας δίνει το αλάτι που αγοράζουμε, με μια μικρής σχετική απόκλιση που είναι λογική. Όσο για τους κυκλοφορητες θα πρότεινα να ανέβουν ψηλά θες να δημιουργείς ανατάραξη στην επιφάνεια, με αυτό τον τρόπο πετυχαίνεις καλύτερη οξυγόνωση του νερού αλλά και απομάκρυνση του φιλμ επιφανείας. Τα Bacto 7 είναι μια καλή και αξιόπιστη επιλογή βακτηρίων, αν τα επιλέξεις ακολουθα κατά γράμμα την πρόταση του κατασκευαστή. Καλή αρχή!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Καλώς όρισες στον κόσμο του reef! Από την πλευρά μου καλή αρχή, εύχομαι. Βλέποντας τις τιμές σου να πω ότι το Ca δίνει λίγο ψηλά, το 1250 Mg είναι κοντά στη Neutral τιμή που κυμαίνεται γύρω στο 1280. Από τη στιγμή που είναι καινούργιο το σύστημα και δεν έχεις καταναλώσεις αυτό που παίρνεις είναι αυτό που σου δίνει ο κουβάς σου. Προτείνω σε κάθε καινούργιο κουβά που αγοράζεις πάντα να μετράς για να ξέρεις τι σου δίνει! Κατ'εμε οι τιμές που διατηρούμε στο σύστημά ας είναι οι τιμές που μας δίνει το αλάτι που αγοράζουμε, με μια μικρής σχετική απόκλιση που είναι λογική. Όσο για τους κυκλοφορητες θα πρότεινα να ανέβουν ψηλά θες να δημιουργείς ανατάραξη στην επιφάνεια, με αυτό τον τρόπο πετυχαίνεις καλύτερη οξυγόνωση του νερού αλλά και απομάκρυνση του φιλμ επιφανείας. Τα Bacto 7 είναι μια καλή και αξιόπιστη επιλογή βακτηρίων, αν τα επιλέξεις ακολουθα κατά γράμμα την πρόταση του κατασκευαστή. Καλή αρχή!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

Καλησπέρα φίλε μου. Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις πληροφορίες. Είχα σκοπό ούτως ή άλλως να τα αλλάξω τα βακτήρια. Την Παρασκευή το ενυδρείο μετακομίζει οπότε έχει διάλυση καθαριότητα καλη και ξαναστησιμο απλά αυτήν την φορά χωρίς τον αραγωνιτη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις πληροφορίες. Είχα σκοπό ούτως ή άλλως να τα αλλάξω τα βακτήρια. Την Παρασκευή το ενυδρείο μετακομίζει οπότε έχει διάλυση καθαριότητα καλη και ξαναστησιμο απλά αυτήν την φορά χωρίς τον αραγωνιτη. 
Να ξέρεις ότι αυτή η αλλαγή θα φέρει αλλαγή και ανατροπή στον ήδη μη εδραιωμένο βιορυθμο του συστήματός σου. Με αυτό δεν εννοώ να μην το κάνεις, απλά ενημερώνω για να σε προϊδεάσω για το τι θα ακολουθήσει. Που σημαίνει παιδικές αρρώστιες βλέπε διατομικη άλγη!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Να ξέρεις ότι αυτή η αλλαγή θα φέρει αλλαγή και ανατροπή στον ήδη μη εδραιωμένο βιορυθμο του συστήματός σου. Με αυτό δεν εννοώ να μην το κάνεις, απλά ενημερώνω για να σε προϊδεάσω για το τι θα ακολουθήσει. Που σημαίνει παιδικές αρρώστιες βλέπε διατομικη άλγη!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

Το έχω στα υπόψη μου αυτό. Τι Ν κάνουμε θα το καταπιώ και αυτό. Με έχει κούρασε το όλο θέμα με το ανακάτεμα και την άσχημη εικόνα του αραγωνιτη οπότε θα προχωρήσω κανονικά και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...