Jump to content

Kοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο 60lt με guppies και red cherry γαρίδες.


red shrimp

Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω και αυτό. Θέλω ένα ασφαλές περιβάλλον για τα ζωντανά μου,Δεν θέλω να πάθουν τίποτα για αυτό θα περιμένω όσο χρειαστεί ώσπου να καταλάβω πως πρέπει να διαχειριστώ ένα τόσο κλειστό και ευμετάβλητο περιβάλλον χωρίς να ρισκάρω τη ζωή των νέων μου φίλων. Καλό βράδυ  

Έγινε επεξεργασία - red shrimp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος red shrimp έγραψε:

Σ'ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω και αυτό. Θέλω ένα ασφαλές περιβάλλον για τα ζωντανά μου,Δεν θέλω να πάθουν τίποτα για αυτό θα περιμένω όσο χρειαστεί ώσπου να καταλάβω πως πρέπει να διαχειριστώ ένα τόσο κλειστό και ευμετάβλητο περιβάλλον χωρίς να ρισκάρω τη ζωή των νέων μου φίλων. Καλό βράδυ  

1- το νερο μυριζει λογο bacterial bloom (πολλα βακτηρια- δεν μιλαω για αυτα, που σου εδοσαν στο πετσοπ, μπορει και μυκητες), αν δεν ξεπλυνες καλα το χαλικακι και πετρες, συν εριξες πολυ τροφη μεσα στο ενυδρειο - να και αποτελεσμα. Μην φοβασαι, θα περασει.

Μην αλλαζεις νερο για καμια εβδομαδα τουλαχιστον, ριξε καλα βακτηρια ανα 3-4 ημερες(ποσοτητα αναγραφεται στο κουτι).

Δες αν το φιλτρο σου δουλευει καλα, αν κανει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου(χωρις οξυγονο τα καλα βακτηρια δεν αντεχουν).

Αν στον βυθο υπαρχουν κομματια τροφης, που σαπιζουν - βγαλ΄τα.

2- Ο φωτισμος σου ειναι για θαλασσα. Αλλαξε μπλε λαμπα για Plant (ροζ).

3- για λιπασμα ειναι νωρις ακομα, θα ελεγα απο την δευτερη εβδομαδα και μετα απο 1/4 δοσης 2 φορες την εβδομαδα(και λιγοτερο).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ήδη σήμερα η μυρωδιά άρχισε να υποχωρεί αισθητά. Που σημαίνει ότι αρχίζει το σύστημα να στρώνει. Θα κάνω αυτά που μου είπες και πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα από κάποιον που γνωρίζει να μου πει τι σόι βακτήρια έχει πιάσει αυτή η πέτρα. αν είναι ωφέλημα δηλαδή ή όχι. Η μυρωδιά έχει εξαφανιστεί σχεδόν και το νερό είναι  διαυγές. Λογικά δεν πρέπει να είναι και πολύ καλό.

20180702_213128.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος red shrimp έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα από κάποιον που γνωρίζει να μου πει τι σόι βακτήρια έχει πιάσει αυτή η πέτρα. αν είναι ωφέλημα δηλαδή ή όχι. Η μυρωδιά έχει εξαφανιστεί σχεδόν και το νερό είναι  διαυγές. Λογικά δεν πρέπει να είναι και πολύ καλό.

20180702_213128.jpg

Αν ειναι σαν μυξες και ασπρο- διαφανες, τοτε ειναι βακτηρια + μυκητες, ειναι φυσιολογικο να τα εχεις μεχρι να στρωθει το ενυδρειο. Αν σε πειραζει, μπορεις να καθαριζεις ολα αυτα με οδοντοβουρτσα η να τα ρουφηξεις με σωληνα για αλλαγες νερου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αυτό διάβαζα μόλις τώρα. 

 

www.aquazone.gr/forums/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/

 

Υπάρχουν πάντως πάρα πολλά πράγματα που πρέπει να ψάχνεις και αυτό είναι το συναρπαστικό με αυτό το χόμπι 

Έγινε επεξεργασία - red shrimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μπραβο,να το χαιρεσαι.Μ αρεσει,εχουμε παρομοιο aquascape και ιδια λιτρα αλλα και ιδιο φωτισμο,μου θυμιζει πολυ το πως αρχισα κι εγω.Καλη συνεχεια

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε μου. Η αλήθεια είναι ότι άλλο είχα στο μυαλό μου και άλλο βγήκε. Αλλα είμαι ευχαριστημενος με το αποτέλεσμα. Είδα και το δικό σου και όντως έχουμε παρόμοιο στήσιμο. Πολύ όμορφα και τα δικά σου ενυδρεια. Και μάλιστα σκεφτομαι να βάλω και το ίδιο κοπαδακι, και γαρίδες. Αν με παίρνει και τα βρω, θα βάλω και pangio kuhlii.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Μετα από 2 βδομάδες και κάτι  στο ενυδρείο μου  είδα τα πρώτα σημάδια ζωής. 

20180712_214145.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετά από λίγο παρατήρησα και αυτό. Πάνω στο φύκι που πήρα σήμερα είδα αυτά τα αυγά. Μπορεί κανείς να μου πει τι μπορεί να βγει από κει μέσα; 

20180712_214055.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος red shrimp έγραψε:

Και μετά από λίγο παρατήρησα και αυτό. Πάνω στο φύκι που πήρα σήμερα είδα αυτά τα αυγά. Μπορεί κανείς να μου πει τι μπορεί να βγει από κει μέσα; 

20180712_214055.jpg

σαλιγκαρακια θα βγουν...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα είναι αν το συγκεκριμένο είδος θα προκαλέσει βλάβη στο οικοσύστημα. Προσπαθώ να βρω πληροφορίες για τα συγκεκριμένα.   

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος red shrimp έγραψε:

το ερώτημα είναι αν το συγκεκριμένο είδος θα προκαλέσει βλάβη στο οικοσύστημα. Προσπαθώ να βρω πληροφορίες για τα συγκεκριμένα.   

https://en.wikipedia.org/wiki/Physidae

Αναπαραγονται πολυ γρηγορα, θα γεμιζουν το ενυδρειο σου συντομα. Σχεδον ολοι εχουμε καποια σαλιγκαρια στα ενυδρεια μας, απλα πρεπει να προσεχεις να μην ειναι παρα πολλα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αφηνεις τα θηρια να κοπαδιαζουν :)

Καλες φωτο βγαζεις, με τι; Πρεπει να εχεις καλη φωτογραφικη μηχανη.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε ευχαριστώ. Και όμως δεν έχω φωτογραφική. Τις βγάζω με το κινητό μου. Samsung J5. Σε λίγο που γυρίζω από διακοπές και αφού ελέγξω το νερό θα μπουν οι πρώτοι μου ένοικοι. Το περιμένω πως και πως. Και εννοείται ότι θα ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες. Πάντως ακόμα δεν ξεκίνησα καλά καλά και σκέφτομαι το επόμενο ενυδρείο μου. Απορώ γιατί δεν είχα τόσα χρόνια. Υπέροχο χόμπι.

Έγινε επεξεργασία - red shrimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30/6/2018 at 11:57 ΜΜ, το μέλος red shrimp έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτη επαφή με ενυδρείο.Το έστησα σήμερα και το στρώνω μέχρι να υποδεχθεί τους πρώτους ενοίκους. Ελπίζω να σας αρέσει.  

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου

φυτεμένο(προς το παρόν)

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (59x33.5x49cm)

Συνολικά Λίτρα60 

 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαύρο χαρτόνι

Βυθός: Aquadecoris Χαλίκι ενυδρείου Basalt 0,1-0,5mm

 

Φωτισμός

24 Watt

Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

 

Οργανισμοί
Φυτά: echinodorus cordifolius, cryptocoryne walkeri, anubias barteri var. nana,  Cabomba aquatica, java moss, triangle moss, Cladophora aegagropila moss ball, Vallisneria americana 'Gigantea', Cryptocoryne Undulata 'Broad Leaves', Anubias barteri

 

20180630_214450.jpg

20180630_213814.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα κάποιες μικροαλλαγες στο ενυδρείο μου λίγο πριν μπουν οι πρώτοι ένοικοι. Προσθεσα 2 είδη moss, την java και την triangle, 2 κοκκινες πέτρες καθώς και ανακατάταξη σε κάποια φυτά. Το αποτέλεσμα πιστεύω ότι είναι πολύ καλό και τράβηξα κάποιες φώτο που ελπίζω να αποδώσουν σε κάποιο βαθμό την ομορφιά του ενυδρείου μου.

    

20180811_205654.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...