Jump to content

Κατασκευή φωτιστικού LED για έλεγχο με Arduino


Aquadominus

Recommended Posts

Έχω ασχοληθεί και εγώ με arduino και iAqua αλλά το έχω αλλάξει αρκετά ώστε να καλύπτει τις ανάγκες μου. Μερικές φώτο:

20170716_165719.jpg

 

20170811_125344.jpg

 

20171104_033943.jpg

 

20171007_000532.jpg

 

Και εδώ ένα μικρό βίντεο που δείχνει την διακοπή λειτουργίας του κυκλοφορητή στο βαρέλι αλλαγής, σε περίπτωση χαμηλής στάθμης του:

https://m.youtube.com/watch?v=1GcJHZiQBqA

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2018 at 11:19 PM, elatos said:

Όλα ήρθαν μέσα στις βαλίτσες του αδελφού μου.

Εγώ λέω να τα στείλω Αγγλία και περισσότερο για να μην μου τα κρατήσουν στο τελωνείο κανένα 2μηνό... αν και σκέφτηκα την υπηρεσία Borderlinx αλλα δεν λειτουργεί ποιά νομίζω...

On 7/26/2018 at 11:19 PM, elatos said:

Μιλάω για την σειρά LRS-200 που δεν βγαίνει εκτός Βόρειας Αμερικής.

Γιατί πήγες σε ποιό μεγάλα τροφοδοτικά;;;; Εγώ νομίζω θα είμαι εντάξει με τα 2 που έχω παραγγείλει είναι 108Watt το καθενα πιστεύω ότι είμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, AgMa said:

Έχω ασχοληθεί και εγώ με arduino και iAqua αλλά το έχω αλλάξει αρκετά ώστε να καλύπτει τις ανάγκες μου. Μερικές φώτο:

20170716_165719.jpg

 

20170811_125344.jpg

 

20171104_033943.jpg

 

20171007_000532.jpg

 

Και εδώ ένα μικρό βίντεο που δείχνει την διακοπή λειτουργίας του κυκλοφορητή στο βαρέλι αλλαγής, σε περίπτωση χαμηλής στάθμης του:

https://m.youtube.com/watch?v=1GcJHZiQBqA

Ωραία κατασκευή φαίνεται!!!! καλό θα ήταν να μας έκανες μια ποιο αναλυτική παρουσίαση!!!!

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Aquadominus said:

Γιατί πήγες σε ποιό μεγάλα τροφοδοτικά;;;; Εγώ νομίζω θα είμαι εντάξει με τα 2 που έχω παραγγείλει είναι 108Watt το καθενα πιστεύω ότι είμαι οκ

 

Γιατί είχα μεγαλύτερες απαιτήσεις που δεν καλυπτόταν μόνο με τα 100άρια.

Έτσι έσπασα στα δύο την τροφοδοσία με τα Λευκά στο LRS-100 και τα χρωματιστά στο  LRS-200.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elatos said:

 

Γιατί είχα μεγαλύτερες απαιτήσεις που δεν καλυπτόταν μόνο με τα 100άρια.

Έτσι έσπασα στα δύο την τροφοδοσία με τα Λευκά στο LRS-100 και τα χρωματιστά στο  LRS-200.

Κατάλαβα... έτσι δουλεύουν και πιο ξεκούραστα τα τροφοδοτικά σου!!!!

Μου έβαλες ιδέες όμως γιατί τα LRS-100 είναι 108Watt δηλαδή 216Watt και τα δύο και τα led μου στο σύνολο είναι 198Watt κάπως οριακά εκτός και άν τα Royal Blue τα ρίξω σε ένα τρίτο, κινέζικο, που έχω αλλα σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχω και τρίτη πλακέτα για τα LDD.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Aquadominus said:

Μου έβαλες ιδέες όμως γιατί τα LRS-100 είναι 108Watt δηλαδή 216Watt και τα δύο και τα led μου στο σύνολο είναι 198Watt κάπως οριακά εκτός και άν τα Royal Blue τα ρίξω σε ένα τρίτο, κινέζικο, που έχω αλλα σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχω και τρίτη πλακέτα για τα LDD.

 

Δε χρειάζεται να ανησυχείς, ούτως ή άλλως δεν θα οδηγήσεις τα LED ποτέ σχεδόν στο 100%.

Στο ενυδρείο που τρέχει ήδη το σύστημα, τα λευκά οδηγούνται στο 30-40% της μέγιστης ισχύος τους και το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε ήταν η παραγόμενη θερμότητα του τροφοδοτικού. Μόλις έφτανε σε προκαθορισμένα όρια από τον κατασκευαστή σταματούσε τη λειτουργία του μέχρι να κατέβει σε φυσιολογικές τιμές.

Αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα με ανεμιστήρες, μόλις μπήκε σε κουτί υπολογιστή.

 

Σχετικά με το τροφοδοτικό τώρα. 

Ένας φίλος ηλεκτρονικός με πληροφόρησε πως έχει μερικές δεκάδες τροφοδοτικά, αυτού του τύπου και της συγκεκριμένης εταιρείας (παλιότερα είχε κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων). Θα μάθω τι έχει, γιατί μπορεί να βοηθήσει αυτή η πληροφορία κι άλλους μέσα στο forum.

Αν μου πεις τη μέγιστη ισχύ, τα Volt και τα Amber που χρειάζονται τα φωτιστικά σου για να τρέξουν, μπορεί και να μη χρειαστεί να παραγγείλεις από το εξωτερικό.

 

Αν τον Αύγουστο μείνεις στην Αθήνα, μπορεί και να βρεθούμε.

Εξάλλου έχουμε συνάντηση στις 11 Αυγούστου!!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, elatos said:

Σχετικά με το τροφοδοτικό τώρα. 

Ένας φίλος ηλεκτρονικός με πληροφόρησε πως έχει μερικές δεκάδες τροφοδοτικά, αυτού του τύπου και της συγκεκριμένης εταιρείας (παλιότερα είχε κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων). Θα μάθω τι έχει, γιατί μπορεί να βοηθήσει αυτή η πληροφορία κι άλλους μέσα στο forum.

Αν μου πεις τη μέγιστη ισχύ, τα Volt και τα Amber που χρειάζονται τα φωτιστικά σου για να τρέξουν, μπορεί και να μη χρειαστεί να παραγγείλεις από το εξωτερικό.

 

Αν τον Αύγουστο μείνεις στην Αθήνα, μπορεί και να βρεθούμε.

Εξάλλου έχουμε συνάντηση στις 11 Αυγούστου!!

Τα έχω είδη παραγγείλει απο το mouser...

Παρεμπιπτόντως οι τύποι δεν παίζονται έκανα την παραγγελία την Πέμπτη και τα πράγματα είναι είδη Αθήνα και θα τα παραλάβω την Τετάρτη με πληρωμένα είδη τα Τελωνειακά έξοδα κατα την παραγγελία με την μέθοδο DDP θα έρθουν κατευθείαν σπίτι. Κοιτάω να δώ τώρα πώς μπορεί να γίνει αυτό και με τα υπόλοιπα πράγματα.

Ψάχνοντας βρήκα ένα site το Borderlink, το οποίο νόμιζα πως δεν δούλευε αλλά ήταν προσωρινό και τελικά από ότι διάβασα κάνεις εγγραφή σου δίνουν μια διεύθυνση Αμερικής στέλνεις τα πράγματα εκεί και μετά αυτοί στα στέλνουν Ελλάδα και στην τιμή που πληρώνεις συμπεριλαμβάνονται και οι φόροι και τα έξοδα εκτελωνισμού.Και χρησιμοποιώντας έναν υπολογιστή που έχουν στο site τους για τα LED απο τον Steve θέλουν 26 Ευρώ μεταφορικά και φόροι και δεν ανησυχείς μην στα καθυστερήσουν στο τελωνείο ή μην σε χρεώσουν τίποτα τρελά λεφτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, elatos said:

Αν τον Αύγουστο μείνεις στην Αθήνα, μπορεί και να βρεθούμε.

Εξάλλου έχουμε συνάντηση στις 11 Αυγούστου!!

Εγώ πήγα διακοπές τον Ιούλιο οπότε τον Αύγουστο ξεκινάω δουλειά και θα είμαι Αθήνα άρα να τα πούμε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η πρώτη παραγγελία!!!! Άψογη εξυπηρέτηση από Αμερική, σε λιγότερο από μια εβδομάδα με προπληρωμένα τα έξοδα εκτελωνισμού και οι φόροι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν μετά από καιρό κατάφερα και συγκέντρωσα σχεδόν όλα τα υλικά για το φωτιστικό η μοναδική εκκρεμότητα είναι τα Array Board για τα LDD. Αυτό είναι το τελικό σχέδιο σε πραγματικό μέγεθος θα υπάρχουν 4 σέτ από αυτό τον συνδυασμό, η ψύκτρα είναι 1,4m x 19.4cm. Το σχέδιο έγινε στο Illustrator και με οδηγό αυτό θα ποντάρω και μετά θα τρυπήσω την ψύκτρα οπότε στο μέλλον αν χρειαστεί αντικατάσταση κάποιο LED θα είναι πολύ εύκολο. Βέβαια όσο περίμενα τα υλικά δεν κάθησα ήσυχος...:devil::devil::devil: ασχολήθηκα με την κατασκευή μιας 4πλής δοσομετρική αντλίας στην οποία πρόσθεσα και magnetic stirrers και η οποία θα δουλευει κατευθείαν με το Robotank τις πλακετίτσες για τα stirrers μου τα έστειλε ο Rob (RoboTank) και μόλις τελειώσω με αυτά σειρά θα πάρει ο Controller.

 

46003927111_4cf8727be5_c.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!!!!!

 

Όπως είχα πεί στην προηγούμενη δημοσίευσή μου, σε αυτό το θέμα, συγκέντρωσα σχεδόν όλα τα υλικά για το φωτιστικό και είπα να ξεκινήσω σιγά σιγά... σε πρώτη φάση θέλω να ενώσω τις ψύκτρες μου να φτιάξω μία διαστάσεων 140cm x 20cm έχω 4 κομμάτια 70cm x 10cm σκέφτομαι να τις κολλήσω με εποξική θερμοαγώγιμη κόλλα και για ενίσχυση να ανοίξω τρύπες και να τις βιδώσω και με λαμάκια κάπως έτσι:

 

31738427497_70534158c7_z.jpg

 

 

31738427947_41b4c26cf4_z.jpg

 

 

31738427867_ab37876ca6_z.jpg

 

 

31738427737_ab37876ca6_z.jpg

 

 

Και ανάμεσα απο τα λαμάκια θα μπουν τα High Power Led:

 

32805023948_77c336921d_z.jpg

 

Πώς σας φαίνεται;;;;; Δεκτές και άλλες ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, AgMa said:

Στο κενό στη μέση θα βάλεις led;

Ναί ανάμεσα στα λαμάκια... όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία το σχέδιο  είναι σε κανονικές διαστάσεις 1:1 οι γραμμές που φαίνονται στο σχέδιο είναι η άλλη μεριά της ψύκτρας, το έκανα έτσι για να κάνω τις τρύπες για τα LED και να πέσουν στο κενό... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν σήμερα τελείωσα με την ένωση των ψηκτρών...

 

45877519825_8a0bac3273_c.jpg

46792679091_c5e9e99939_z.jpg

 

Νομίζω ότι αν το φωτιστικό δουλέψει στο 100% θα φωτίσει το πολύδροσο...:jig::jig::jig::jig::jig::jig:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και με το πονάρισμα σημαδευτηκάν όλα τα LED και στην συνέχεια θα ανοιχτούν τρύπες m2,5 και μετά θα ανοίξω βόλτες για βίδες m3...

20190122_123904.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν κατέχω από ηλεκτρονικά και δεν μπορώ να σχολιάσω επί του θέματος. . . :(

 

Πως θα στηριχτεί αυτό και τι πιθανότητες έχει να αρχίσει να στραβώνει από τις θερμοκρασίες ??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rastaman said:

Μιας και δεν κατέχω από ηλεκτρονικά και δεν μπορώ να σχολιάσω επί του θέματος. . . :(

 

Πως θα στηριχτεί αυτό και τι πιθανότητες έχει να αρχίσει να στραβώνει από τις θερμοκρασίες ??

Θα γίνει κρεμαστό με ντίζες απο το ταβάνι... εκτός από βιδωμένο είναι και κολλημένο με εποξική θερμοαγώγιμη κόλλα και θα κρεμαστή από 4 σημεία  οπότε δεν νομίζω να στραβώσει εξάλλου θα υπάρχουν και ανεμιστήρες για ψύξη. Στην μέση εκτός από το λαμάκι που φαίνεται υπάρχουν και λαμάκια από την κάτω πλευρά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα αναρτησης με τις τεσσερις ντιζες σιγουρα θα γινει μπετο...

Αυτο που φοβαμαι εγω γιατι δειχνει πολυ μακρυ ειναι μηπως κανει κοιλια στο μηκος απο τις διαφορες θερμοκρασιας που θα εχουν οι ψυκτρες.

Ποιος οι διαστασεις του γιατι σιγουρα οι φωτο ξεγελουν??!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, rastaman said:

Απο θεμα αναρτησης με τις τεσσερις ντιζες σιγουρα θα γινει μπετο...

Αυτο που φοβαμαι εγω γιατι δειχνει πολυ μακρυ ειναι μηπως κανει κοιλια στο μηκος απο τις διαφορες θερμοκρασιας που θα εχουν οι ψυκτρες.

Ποιος οι διαστασεις του γιατι σιγουρα οι φωτο ξεγελουν??!

Είναι 1,40m μήκος και 20cm πλάτος σκέφτομαι μήπως βάλω ντίζες δεξιά αριστερά και βάλω και στην μέση....

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μακρύ και φοβάμαι οτι θα επαληθευτούν οι ανησυχίες μου...

 

Θα πρότεινα στην πάνω μεριά κατά μήκος της κατασκευής 3-4cm να βιδώσεις 2 γωνιές αλουμινίου(μια από κάθε πλευρά) με μήκος 135cm.

Με αυτόν τον τρόπο θα φτιάξεις 2 νευρα τα οποία δεν θα επιτρέπουν στην κατασκευή να κάνει κοιλιά. . .

 

Οι γωνιές αυτές επίσης θα σου χρησιμευσουν και στην ανάρτηση του φωτιστικού αλλά το συζητάμε αφού λύσουμε το παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλα τελιωματα !!!!ωραιο προτζεκτ ποσο υπολογιζεις να σου κοστιση ολο το φωτιστικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα παίδες μια μικρή ενημέρωση για το προτζεκτ.... μου πήραν λιγάκι παραπάνω οι τρύπες και οι βόλτες...

Λοιπόν αφού άνοιξα τρύπες με το dremel 

46513069084_f1649fbd6e_z.jpg

 

Σειρά πείραν οι βόλτες μιλάμε για πολύ μαζοχισμό!!!!

 

46513069074_646881431b_z.jpg

 

33360893378_9465bb505e_z.jpg

 

33360893318_b0e0a80ca2_c.jpg

 

Και τώρα ήρθε η ώρα για να μπουν τα LED, οπότε το επόμενο στάδιο είναι να τσεκάρω ένα ένα τα LED ότι δουλεύουν, με το πολύμετρο και στην συνέχεια να βάλω Καλάι στις επαφές πριν μπουν πάνω στην ψύκτρα.... Για την συνδεσμολογία έχω φτιάξει 2 σενάρια θα τα αναρτήσω αργότερα να τα συζητήσουμε...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δουλειά για φυλακόβιους :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgMa said:

Δουλειά για φυλακόβιους :hehe:

Πές το ψέματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...