Jump to content

Κατασκευή φωτιστικού LED για έλεγχο με Arduino


Aquadominus

Recommended Posts

1 hour ago, Aquadominus said:

 

Τι εννοεις;;;; Με το τελωνείο είναι το πρόβλημα από ότι λές τα παράγγειλές πριν 18 μήνες τότε δεν υπήρχε το πρόβλημα με το τελωνείο τώρα τι γίνεται για αυτο κοιτάω από Ευρώπη...

 

Θα σε ενημερώσω σχετικά με αυτό αύριο. Το πακέτο το πρωί ήταν στην Κολωνία και λογικά αύριο το μεσημέρι, σύμφωνα με τον προγραμματισμό τους, θα το έχω παραλάβει.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, elatos said:

 

Θα σε ενημερώσω σχετικά με αυτό αύριο. Το πακέτο το πρωί ήταν στην Κολωνία και λογικά αύριο το μεσημέρι, σύμφωνα με τον προγραμματισμό τους, θα το έχω παραλάβει.

Θα περιμένω με αγωνία!!!! Και αν μπορείς πές μου και για το Robotank πως το έφερες;;; Εγώ σκέφτομαι να τα στείλω σε κάτι φίλους λονδίνο και να μου τα φέρουν εκείνοι!!!!

 

Επίσης από Αμερική έχω βρεί και αυτό

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Aquadominus said:

Θα περιμένω με αγωνία!!!!

 

Η παραγγελία έφτασε!

Και δεν είχε κάποια επιπλέον χρέωση, μάλλον γιατί φαίνεται να ξεκίνησε από την Γερμανία, όμως όπως κατάλαβα όλες οι παραγγελίες στο Mouser ξεκινάνε από το Memphis, TX.

Τι έκανα και δεν πλήρωσα; Μάλλον ο λογαριασμός που άνοιξα σε ένα από τα Ευρωπαϊκά τους παραρτήματα.

Δες αν μπορείς να δημιουργήσεις στο https://gr.mouser.com

Μετά, ό,τι παραγγείλεις δεν θα έχει τελωνείο και, από ένα ποσό κι απάνω ούτε μεταφορικά, όπως το πακέτο που παρέλαβα σήμερα.

 

Στο πως ήρθε η παραγγελία του Robotank θυμάμαι που του είπα να γράψει ένα ποσό κάτω των 100$ και αυτό ήταν. Η ιδέα να τα στείλεις Αγγλία δεν είναι κακή κι αν δεν βιάζεσαι τόσο το καλύτερο, λιγότερο άγχος στη ζωή μας. Κάτι αντίστοιχο κάνω με τον αδελφό μου που μένει Καναδά.

Χθες παρέλαβε άλλη μία μου παραγγελία. Μόνο που εκεί επιβαρύνθηκα με φόρους τελωνείου και ομοσπονδιακούς, άσε δε την επικοινωνία με την Digi-key! Έπρεπε να τους αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας και τροφοδοτικά, λεντάκια και καλώδια σύνδεσης δεν θα τα εξάγω από τον Καναδά, και άλλα παλαβά.

 

Η επιχείρηση που μου έστειλες να δω είναι γνωστή, οι ψύκτρες που διαθέτει είναι εξαιρετικές και γνωστές (σε προηγούμενο post έδωσα διεύθυνση για αυτές), αλλά στα LEDάκια ο Steve δεν έχει συναγωνισμό,. Άποψή μου βέβαια, και από την άλλη βλέπεις το σύνολο των προϊόντων που θέλεις και καταλήγεις.

 

Όμως μιας και ξεφύγαμε από το θέμα που ξεκίνησες, όταν θα έρθει η ώρα να το υλοποιήσεις συνεχίζουμε.

Μέχρι τότε μένει να δούμε ποιος από τους δυο μας θα βάλει μπροστά πρώτος.

 

 

Τουλάχιστον έκανα κάτι επιπλέον αυτές τις μέρες, σχεδίασα την 3D απεικόνιση και τώρα βλέπω την κάλυψη που θα έχω από τον φωτισμό.

 

Screen-Shot-2018-07-04-at-18_52_38.thumb.jpg.5e0db2d4b1dcc1ea24e0fc2ad5ae4c52.jpg

 

Screen-Shot-2018-07-04-at-14_32_00.thumb.jpg.b8d7ca3686c5c4add4474a7b060d3807.jpg

 

Μένει να λύσω έναν γρίφο, πως μπορείς να μετατρέψεις τα Radiant Flux (mW) σε Luminous Flux (Lumen), ώστε η απόδοση (φωτορεαλισμός) της σχεδίασης να ανταποκρίνεται σε αυτό που θα έχω.

Τα Radiant Flux (mW) όπως κατάλαβα μας παρέχονται ως μέτρηση σε φάσματα που είναι σχεδόν έξω από το ορατό και σύμφωνα με τον κατασκευαστή αυτά είναι το Royal Blue και το Deep Red. Δεν συζητάμε βέβαια για τα UV και IR που ούτως ή άλλως δεν τα βλέπουμε!

1014957576_ScreenShot2018-07-05at11_59_42.thumb.png.7fdd021fcc53669fdd4b9bf6408b5ade.png

 

Για την παραπάνω μελέτη-αναζήτηση πληροφοριών άκουσα κάτι που ξεκινάει κάπως έτσι: "Δουλειά δεν είχε ο διάολος……", αλλά δε συγκράτησα το παρακάτω. :hehe

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, elatos said:

 

Η παραγγελία έφτασε!

Και δεν είχε κάποια επιπλέον χρέωση, μάλλον γιατί φαίνεται να ξεκίνησε από την Γερμανία, όμως όπως κατάλαβα όλες οι παραγγελίες στο Mouser ξεκινάνε από το Memphis, TX.

Τι έκανα και δεν πλήρωσα; Μάλλον ο λογαριασμός που άνοιξα σε ένα από τα Ευρωπαϊκά τους παραρτήματα.

Δες αν μπορείς να δημιουργήσεις στο https://gr.mouser.com

Μετά, ό,τι παραγγείλεις δεν θα έχει τελωνείο και, από ένα ποσό κι απάνω ούτε μεταφορικά, όπως το πακέτο που παρέλαβα σήμερα.

 

Στο πως ήρθε η παραγγελία του Robotank θυμάμαι που του είπα να γράψει ένα ποσό κάτω των 100$ και αυτό ήταν. Η ιδέα να τα στείλεις Αγγλία δεν είναι κακή κι αν δεν βιάζεσαι τόσο το καλύτερο, λιγότερο άγχος στη ζωή μας. Κάτι αντίστοιχο κάνω με τον αδελφό μου που μένει Καναδά.

Χθες παρέλαβε άλλη μία μου παραγγελία. Μόνο που εκεί επιβαρύνθηκα με φόρους τελωνείου και ομοσπονδιακούς, άσε δε την επικοινωνία με την Digi-key! Έπρεπε να τους αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας και τροφοδοτικά, λεντάκια και καλώδια σύνδεσης δεν θα τα εξάγω από τον Καναδά, και άλλα παλαβά.

 

Η επιχείρηση που μου έστειλες να δω είναι γνωστή, οι ψύκτρες που διαθέτει είναι εξαιρετικές και γνωστές (σε προηγούμενο post έδωσα διεύθυνση για αυτές), αλλά στα LEDάκια ο Steve δεν έχει συναγωνισμό,. Άποψή μου βέβαια, και από την άλλη βλέπεις το σύνολο των προϊόντων που θέλεις και καταλήγεις.

 

Όμως μιας και ξεφύγαμε από το θέμα που ξεκίνησες, όταν θα έρθει η ώρα να το υλοποιήσεις συνεχίζουμε.

Μέχρι τότε μένει να δούμε ποιος από τους δυο μας θα βάλει μπροστά πρώτος.

 

 

Τουλάχιστον έκανα κάτι επιπλέον αυτές τις μέρες, σχεδίασα την 3D απεικόνιση και τώρα βλέπω την κάλυψη που θα έχω από τον φωτισμό.

 

Screen-Shot-2018-07-04-at-18_52_38.thumb.jpg.5e0db2d4b1dcc1ea24e0fc2ad5ae4c52.jpg

 

Screen-Shot-2018-07-04-at-14_32_00.thumb.jpg.b8d7ca3686c5c4add4474a7b060d3807.jpg

 

Μένει να λύσω έναν γρίφο, πως μπορείς να μετατρέψεις τα Radiant Flux (mW) σε Luminous Flux (Lumen), ώστε η απόδοση (φωτορεαλισμός) της σχεδίασης να ανταποκρίνεται σε αυτό που θα έχω.

Τα Radiant Flux (mW) όπως κατάλαβα μας παρέχονται ως μέτρηση σε φάσματα που είναι σχεδόν έξω από το ορατό και σύμφωνα με τον κατασκευαστή αυτά είναι το Royal Blue και το Deep Red. Δεν συζητάμε βέβαια για τα UV και IR που ούτως ή άλλως δεν τα βλέπουμε!

1014957576_ScreenShot2018-07-05at11_59_42.thumb.png.7fdd021fcc53669fdd4b9bf6408b5ade.png

 

Για την παραπάνω μελέτη-αναζήτηση πληροφοριών άκουσα κάτι που ξεκινάει κάπως έτσι: "Δουλειά δεν είχε ο διάολος……", αλλά δε συγκράτησα το παρακάτω. :hehe

 

Καλά εσύ το πάς πολύ μακριά!!!!! Πότε θα το βγάλεις στην παραγωγή είπαμε;;;; :hehe

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας σε διάφορα φόρουμ σήμερα και διαβάζοντας θέματα για κατασκευές φωτιστικών για φυτεμένα ενυδρεία στο μέγεθος του δικού μου είδα κάτι κατασκευές 465watt, 385watt και άλλες και σκεφτόμουνα τελικά τα 267watt που λέω εγώ είναι πολλά ή λίγα;;; Επίσης είδα και χρησιμοποιούσαν led UV τί λέτε;;;

Αυτά τα είδα σε πολύ γνωστό Forum για φυτεμένα ενυδρεία!!!

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Aquadominus said:

Ψάχνοντας σε διάφορα φόρουμ σήμερα και διαβάζοντας θέματα για κατασκευές φωτιστικών για φυτεμένα ενυδρεία στο μέγεθος του δικού μου είδα κάτι κατασκευές 465watt, 385watt και άλλες και σκεφτόμουνα τελικά τα 267watt που λέω εγώ είναι πολλά ή λίγα;;; Επίσης είδα και χρησιμοποιούσαν led UV τί λέτε;;;

Αυτά τα είδα σε πολύ γνωστό Forum για φυτεμένα ενυδρεία!!!

 

Μία ανάλυση σχετικά με το φάσμα που επηρεάζει και πως (http://www.exciteled.eu/spectrum-photosynthesis):

"The Photosynthetic Spectrum

Certain wavelengths and colors are vital for the plant and certain other suppress photosynthesis. The right combination of wavelengths in your LED Grow Light is essential for healthy and natural plant growth. Most plants have the highest rate of photosynthesis in the blue-violet, orange, red and in a minimum in the green light spectrum. 

UV-Light

Invisible to humans, UV light is divided into three types: UV-A, UV-B and UV-C.

UV-A is in the wavelength range of 315-400nm and is mostly transmitted through the atmosphere before hitting on earth. UV-A was not an important key to photosynthesis for scientists for a long time1. Recent studies have shown that UV-A radiation's positive effects on the growth and flowering of plants2,3. This means that rays outside the PAR spectrum are impacting the fundamental photosynthesis processes.

When we use the term UV-Light, we often associate it with UV-B. UV-B is in the wavelength range between 290-315nm and is usually filtered by the ozone layer (where it is sufficiently thick). UV-Light generally causes problems, whether for us humans or for plants. Too much UV-B light can inhibit plant growth4 and destroy important nucleic acids.5 PAR light and UV-A drive the production of chloroplasts (including beta-carotene) to strengthen the defense system against stress and diseases, and provide some protection against UV-B rays. However, permanent exposure to UV-B should be avoided in any case.6

Certain plant species may benefit from UV-B. During the flowering phase, the production of potent flowers can be accelerated7. Due to the cell damage by UV-B the plant attempts to protect exposed cells by increased resin production.

UV-B rays should ideally light sideways onto the plant and not from the top, in order to minimize the damage to the plants. For this method, we recommend to use a time-controlled T5/T8 UV-B lamp for max. 3-4 hours during the last 3 weeks of flowering.

UV-C is far away from visible light at 200-290 nm. Very little UV-C radiation passes through the atmosphere, therefore is was not considered to be important for bio-organisms in science.

Blue-Violet and Blue

The blue-violet and blue range of the light has a wingspan from about 400-520 nm. Wavelengths in the blue region are fundamental drivers of photosynthesis.8 The more light plants receive from the blue-violet and blue spectrum, the greater will be the leaves. Blue wavelengths take a crucial role in the development of chloroplasts.4 Chloroplasts are the portions of the leaf cells containing chlorophyll and engage in photosynthesis.

Blue light has a variety of important roles in the photomorphogenesis of plants, including the regulation of the stomata9, water balance and CO2-exchange, the natural form development10 as well as control of phototropism11 (light sensitivity).

Green

The middle region of the visible spectrum stretches from green at about 520 nm and runs in a yellow color up to about 600nm. It was assumed that the green colors in this area are slightly or not at all absorbed by the majority of plants. Simply it was stated by scientists, that the leaves are green because they reflect the green light. This is the reason why chlorophyll has a green appearance, which in turn gives the leaves the green color. It was completely ignored that carotenoids and other auxiliary pigments absorb light in the middle of the spectrum. Recent studies have showed that the plants absorb the majority of green light.12

Red and Far Red

Red light is the most effective wavelength for photosynthesis4,7. Infrared light is mostly used by the plant to detect competing plants based on the shadowing.13

The red color spectrum stretches from 600 - 730nm, while infrared begins in at 730nm and ends at approximately 1.400 nm. Both red light and infrared affect the phytochrome response and transformation between the active and inactive forms (Pr and Pfr). For an optimal photosynthesis both red and infrared must be available for the plant.7

As a matter of fact, the effects of red light on photosynthesis are similar to the effects of the blue light spectrum.8

 

 

 

Sources:

1 Caldwell M. (1971): Solar ultraviolet radiation and the growth and development of higher plants. In: Photophysiology. Academic Press, New York.

2 Yao X., Liu Q. (2006): Changes in morphological, photosynthetic and physiological responses of Mono Maple seedlings to enhanced UV-B and to nitrogen addition.

3 Barta C., Kalai T., Hideg K., Vass I., and Hideg E. (2004). Differences in the ROS-generating efficacy of various ultraviolet wavelengths in detached spinach leaves.

4 Zheng, J., Hu, M., & Guo, Y. (2008): Regulation of photosynthesis by light quality and its mechanism in plants.

5 Strid, A., Chow, W., & Anderson, J. (1994): UV-B damage and protection at the molecular level in plants.

6 Fernando J., Fernando H., António E., Maria Manuela A., Maria Paula Duarte & José C. Ramalho (2012): Impact of UV-B radiation on photosynthesis – an overview.

7 Lydon, J., Teramura, A., RH, & Coffmann, C. (2008): UV-B Radiation Effects on Photosynthesis, Growth and Cannabioid Production of two Cannabis sativa Chemotypes.

8 Hogewoning, S., Trouwborst, H., Maljaars, H., Poorter, H., van Leperen, W. & Harbinson, J. (2010): Blue light dose–responses of leaf photosynthesis, morphology, and chemical composition of Cucumis sativus grown under different combinations of red and blue light.

9 Schwartz, A. & Zeiger E. (1984): Metabolic energy for stomatal opening. Roles of photophosphorylation and oxidative phosphorylation.

10 Cosgrove, D. (1981): Rapid suppression of growth by blue light.

11 Blaauw und Blaauw-Jansen, (1970): The phototropic responses of Avena coleoptiles.

12 Terashima I., et al (2009): Green Light Drives Leaf Photosynthesis More Efficiently than Red Light in Strong White Light: Revisiting the Enigmatic Question of Why Leaves are Green

13 Eskins, K., (1992): Light-quality effects on Arabidopsis development. Red, blue and far-red regulation of flowering and morphology."

 

Μετά κάνε αναζήτηση για εικόνες σχετικά με "UV and carotene photosynthesis"

 

Πληροφορίες για DIY φωτιστικά με PowerLED με ανάλυση των βημάτων:

 http://diyfishkeepers.com/forum/showthread.php?8022-DIY-LED-Fixture-Guide-Best-On-The-Web

 

Αν θέλεις να δεις πόσο καλά σχεδίασες το φωτιστικό σου, τότε θα βολτάρεις κι από εδώ: http://spectra.1023world.net

1626400212_ScreenShot2018-07-09at16_18_51.png.a296a82b21738aa55d201f88eac68731.png

Στο παράδειγμα βλέπεις προσομοίωση του δικού μου φωτισμού κι επειδή δεν βρήκα τα μεγάλης ισχύος LED στη βιβλιοθήκη τους, δεν είναι και τόσο ακριβής για μένα.

Όμως κι έτσι κάλυψα τα επίπεδα για την παραγωγή Χλωροφύλλης Β και είμαι κοντά στα Καροτένια και στην Χλωροφύλλη Α. Αν είχε και τα 10Watt Power Led που θα χρησιμοποιήσω, τότε αυτά έχουν υπερκαλυφθεί.

Οδηγίες χρήσης του SPECTRA, εδώ: http://spectra.1023world.net/howto-en.html ή στο ερωτηματικό (?) πάνω στο μενού και δίπλα στο κουμπί ITEM.

 

Πληροφορίες, πολλές μα πάρα πολλές θα βρεις στο: https://www.plantedtank.net/forums/10-lighting/

κι ένα άρθρο σχετικό: https://www.plantedtank.net/forums/10-lighting/1072386-advice-needed-choosing-led-chips.html

κι αν έχεις κουράγιο το παρακάτω άρθρο έχει 335 post: https://www.plantedtank.net/forums/10-lighting/160396-led-lighting-compendium.html

 

Ελπίζω να μην σ' έχασα μέχρι εδώ.

Ξεκίνα να μελετάς σχεδίασε με ακρίβεια το φωτιστικό σου, (αριθμός φάσμα και είδος LED) κάνε προσομοιώσεις και κάτι θα βγει.

 

Θυμίσου πως το Robotank έχει 16 πλήρως ελεγχόμενα κανάλια και για αυτό μπορείς να "παίξεις" με την απόχρωση που θέλεις να βλέπεις κατά την Ανατολή, στο Μεσουράνημα και τη Δύση, αλλά επίσης και μέσα στη νύχτα. Να ακολουθήσεις τους κύκλους της Σελήνης και βέβαια να προσδιορίσεις τις καιρικές συνθήκες (ηλιοφάνεια, συννεφιά, βροχή και καταιγίδες)  όποιας περιοχής του κόσμου, αρκεί να ρυθμίσεις και να συνδέσεις το σύστημα στο Router σου.

 

Για όλα αυτά μπορεί να χρειάζονται τα πολλά Watt, ίσως και όχι, πάντως τα διάφορα εφέ δείχνουν καλύτερα και από την άλλη μπορείς να προσδιορίσεις ευκολότερα το σημείο που θα έχεις την καλύτερη απόδοση στην ανάπτυξη των φυτών σου.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, elatos said:

 

Μία ανάλυση σχετικά με το φάσμα που επηρεάζει και πως (http://www.exciteled.eu/spectrum-photosynthesis):

"The Photosynthetic Spectrum

Certain wavelengths and colors are vital for the plant and certain other suppress photosynthesis. The right combination of wavelengths in your LED Grow Light is essential for healthy and natural plant growth. Most plants have the highest rate of photosynthesis in the blue-violet, orange, red and in a minimum in the green light spectrum. 

UV-Light

Invisible to humans, UV light is divided into three types: UV-A, UV-B and UV-C.

UV-A is in the wavelength range of 315-400nm and is mostly transmitted through the atmosphere before hitting on earth. UV-A was not an important key to photosynthesis for scientists for a long time1. Recent studies have shown that UV-A radiation's positive effects on the growth and flowering of plants2,3. This means that rays outside the PAR spectrum are impacting the fundamental photosynthesis processes.

When we use the term UV-Light, we often associate it with UV-B. UV-B is in the wavelength range between 290-315nm and is usually filtered by the ozone layer (where it is sufficiently thick). UV-Light generally causes problems, whether for us humans or for plants. Too much UV-B light can inhibit plant growth4 and destroy important nucleic acids.5 PAR light and UV-A drive the production of chloroplasts (including beta-carotene) to strengthen the defense system against stress and diseases, and provide some protection against UV-B rays. However, permanent exposure to UV-B should be avoided in any case.6

Certain plant species may benefit from UV-B. During the flowering phase, the production of potent flowers can be accelerated7. Due to the cell damage by UV-B the plant attempts to protect exposed cells by increased resin production.

UV-B rays should ideally light sideways onto the plant and not from the top, in order to minimize the damage to the plants. For this method, we recommend to use a time-controlled T5/T8 UV-B lamp for max. 3-4 hours during the last 3 weeks of flowering.

UV-C is far away from visible light at 200-290 nm. Very little UV-C radiation passes through the atmosphere, therefore is was not considered to be important for bio-organisms in science.

Blue-Violet and Blue

The blue-violet and blue range of the light has a wingspan from about 400-520 nm. Wavelengths in the blue region are fundamental drivers of photosynthesis.8 The more light plants receive from the blue-violet and blue spectrum, the greater will be the leaves. Blue wavelengths take a crucial role in the development of chloroplasts.4 Chloroplasts are the portions of the leaf cells containing chlorophyll and engage in photosynthesis.

Blue light has a variety of important roles in the photomorphogenesis of plants, including the regulation of the stomata9, water balance and CO2-exchange, the natural form development10 as well as control of phototropism11 (light sensitivity).

Green

The middle region of the visible spectrum stretches from green at about 520 nm and runs in a yellow color up to about 600nm. It was assumed that the green colors in this area are slightly or not at all absorbed by the majority of plants. Simply it was stated by scientists, that the leaves are green because they reflect the green light. This is the reason why chlorophyll has a green appearance, which in turn gives the leaves the green color. It was completely ignored that carotenoids and other auxiliary pigments absorb light in the middle of the spectrum. Recent studies have showed that the plants absorb the majority of green light.12

Red and Far Red

Red light is the most effective wavelength for photosynthesis4,7. Infrared light is mostly used by the plant to detect competing plants based on the shadowing.13

The red color spectrum stretches from 600 - 730nm, while infrared begins in at 730nm and ends at approximately 1.400 nm. Both red light and infrared affect the phytochrome response and transformation between the active and inactive forms (Pr and Pfr). For an optimal photosynthesis both red and infrared must be available for the plant.7

As a matter of fact, the effects of red light on photosynthesis are similar to the effects of the blue light spectrum.8

 

 

 

Sources:

1 Caldwell M. (1971): Solar ultraviolet radiation and the growth and development of higher plants. In: Photophysiology. Academic Press, New York.

2 Yao X., Liu Q. (2006): Changes in morphological, photosynthetic and physiological responses of Mono Maple seedlings to enhanced UV-B and to nitrogen addition.

3 Barta C., Kalai T., Hideg K., Vass I., and Hideg E. (2004). Differences in the ROS-generating efficacy of various ultraviolet wavelengths in detached spinach leaves.

4 Zheng, J., Hu, M., & Guo, Y. (2008): Regulation of photosynthesis by light quality and its mechanism in plants.

5 Strid, A., Chow, W., & Anderson, J. (1994): UV-B damage and protection at the molecular level in plants.

6 Fernando J., Fernando H., António E., Maria Manuela A., Maria Paula Duarte & José C. Ramalho (2012): Impact of UV-B radiation on photosynthesis – an overview.

7 Lydon, J., Teramura, A., RH, & Coffmann, C. (2008): UV-B Radiation Effects on Photosynthesis, Growth and Cannabioid Production of two Cannabis sativa Chemotypes.

8 Hogewoning, S., Trouwborst, H., Maljaars, H., Poorter, H., van Leperen, W. & Harbinson, J. (2010): Blue light dose–responses of leaf photosynthesis, morphology, and chemical composition of Cucumis sativus grown under different combinations of red and blue light.

9 Schwartz, A. & Zeiger E. (1984): Metabolic energy for stomatal opening. Roles of photophosphorylation and oxidative phosphorylation.

10 Cosgrove, D. (1981): Rapid suppression of growth by blue light.

11 Blaauw und Blaauw-Jansen, (1970): The phototropic responses of Avena coleoptiles.

12 Terashima I., et al (2009): Green Light Drives Leaf Photosynthesis More Efficiently than Red Light in Strong White Light: Revisiting the Enigmatic Question of Why Leaves are Green

13 Eskins, K., (1992): Light-quality effects on Arabidopsis development. Red, blue and far-red regulation of flowering and morphology."

 

Μετά κάνε αναζήτηση για εικόνες σχετικά με "UV and carotene photosynthesis"

 

Πληροφορίες για DIY φωτιστικά με PowerLED με ανάλυση των βημάτων:

 http://diyfishkeepers.com/forum/showthread.php?8022-DIY-LED-Fixture-Guide-Best-On-The-Web

 

Αν θέλεις να δεις πόσο καλά σχεδίασες το φωτιστικό σου, τότε θα βολτάρεις κι από εδώ: http://spectra.1023world.net

1626400212_ScreenShot2018-07-09at16_18_51.png.a296a82b21738aa55d201f88eac68731.png

Στο παράδειγμα βλέπεις προσομοίωση του δικού μου φωτισμού κι επειδή δεν βρήκα τα μεγάλης ισχύος LED στη βιβλιοθήκη τους, δεν είναι και τόσο ακριβής για μένα.

Όμως κι έτσι κάλυψα τα επίπεδα για την παραγωγή Χλωροφύλλης Β και είμαι κοντά στα Καροτένια και στην Χλωροφύλλη Α. Αν είχε και τα 10Watt Power Led που θα χρησιμοποιήσω, τότε αυτά έχουν υπερκαλυφθεί.

Οδηγίες χρήσης του SPECTRA, εδώ: http://spectra.1023world.net/howto-en.html ή στο ερωτηματικό (?) πάνω στο μενού και δίπλα στο κουμπί ITEM.

 

Πληροφορίες, πολλές μα πάρα πολλές θα βρεις στο: https://www.plantedtank.net/forums/10-lighting/

κι ένα άρθρο σχετικό: https://www.plantedtank.net/forums/10-lighting/1072386-advice-needed-choosing-led-chips.html

κι αν έχεις κουράγιο το παρακάτω άρθρο έχει 335 post: https://www.plantedtank.net/forums/10-lighting/160396-led-lighting-compendium.html

 

Ελπίζω να μην σ' έχασα μέχρι εδώ.

Ξεκίνα να μελετάς σχεδίασε με ακρίβεια το φωτιστικό σου, (αριθμός φάσμα και είδος LED) κάνε προσομοιώσεις και κάτι θα βγει.

 

Θυμίσου πως το Robotank έχει 16 πλήρως ελεγχόμενα κανάλια και για αυτό μπορείς να "παίξεις" με την απόχρωση που θέλεις να βλέπεις κατά την Ανατολή, στο Μεσουράνημα και τη Δύση, αλλά επίσης και μέσα στη νύχτα. Να ακολουθήσεις τους κύκλους της Σελήνης και βέβαια να προσδιορίσεις τις καιρικές συνθήκες (ηλιοφάνεια, συννεφιά, βροχή και καταιγίδες)  όποιας περιοχής του κόσμου, αρκεί να ρυθμίσεις και να συνδέσεις το σύστημα στο Router σου.

 

Για όλα αυτά μπορεί να χρειάζονται τα πολλά Watt, ίσως και όχι, πάντως τα διάφορα εφέ δείχνουν καλύτερα και από την άλλη μπορείς να προσδιορίσεις ευκολότερα το σημείο που θα έχεις την καλύτερη απόδοση στην ανάπτυξη των φυτών σου.

 

Ευχαριστώ στο plantedtank.com βρήκα και εγώ όλες αυτες τις πληροφορίες.... θα πέσει μελέτη και θα τα ξαναπούμε μόλις καταλήξω να μου πείς την γνώμη σου για να ξεκινήσω τις παραγγελίες μιας και κάνουν και κάμποσο καιρό.... τα LED τελικά και εγώ από Steve θα τα παραγγείλω τώρα μένει να δω τις ψύκτρες... επίσης έχεις χρησιμοποιήσει φακούς;;;; Από ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα μάλλον θα χρειαστώ φακούς 40 μοιρών για να μην βαράνε τα LED στον γάμο του καραγκιόζη....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από λίγο πειραματισμό στο Spectra έφτιαξα ένα φωτιστικό με 30 LED 3watt και το αποτέλεσμα είναι αυτό:

 

1863765174_LedLightsfixture.png.73c1b2658a7d98d5ebc6ec15403c249c.png

 

Έαν αυτά τα 30 LED τα βάλω σε μια ψύκτρα 50cm και φτιάξω 2 φωτιστικά νομίζω ότι θα είμαι καλυμμένος τί λέτε;;;;;;

 

Στο PDF είναι η ανάλυση με τα LED που έχω βάλει...

 

SPECTRA.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος elatos :) Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα.

 

Aquadominus κοιτα και για το www.led-tech.de αν σου κανει. Και το www.lumitronix.com

 

Ειχα μαζεψει παλιοτερα αρκετα links απο ευρωπαικα sites με LEDs και τετοια, δεν την βρισκω τωρα ομως.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Aquadominus said:

Έαν αυτά τα 30 LED τα βάλω σε μια ψύκτρα 50cm και φτιάξω 2 φωτιστικά νομίζω ότι θα είμαι καλυμμένος τί λέτε;;;;;;

 

Τι σου είναι τα εργαλεία προσομοίωσης!!

Όπως καταλαβαίνω σκοπεύεις να δημιουργήσεις 2 φωτιστικά με 30 LED το καθένα, όπου ήδη για το ένα έχεις ήδη πιάσει το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα!

Αν κατάλαβα σωστά, μάλλον θα τα "οδηγείς" στη μισή ένταση.

 

Στο αρχείο που ανέβασες παρατήρησα πως έβαλες 2 τύπους LED UV του 1Watt που πιθανώς δε θα βρεις στον Steve, μιας που έχει μόνο 3Watt και το ιδανικό είναι το Hyper Violet V4.0.

Φακούς δεν χρειάζεσαι, αλλά σίγουρα καλή σχεδίαση στην τοποθέτησή τους πάνω στην ψύκτρα και ίσως αύξηση του αριθμού τους, ιδιαίτερα κάποια νούμερα μικρότερα του 3.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, elatos said:

 

Τι σου είναι τα εργαλεία προσομοίωσης!!

Όπως καταλαβαίνω σκοπεύεις να δημιουργήσεις 2 φωτιστικά με 30 LED το καθένα, όπου ήδη για το ένα έχεις ήδη πιάσει το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα!

Αν κατάλαβα σωστά, μάλλον θα τα "οδηγείς" στη μισή ένταση.

 

Στο αρχείο που ανέβασες παρατήρησα πως έβαλες 2 τύπους LED UV του 1Watt που πιθανώς δε θα βρεις στον Steve, μιας που έχει μόνο 3Watt και το ιδανικό είναι το Hyper Violet V4.0.

Φακούς δεν χρειάζεσαι, αλλά σίγουρα καλή σχεδίαση στην τοποθέτησή τους πάνω στην ψύκτρα και ίσως αύξηση του αριθμού τους, ιδιαίτερα κάποια νούμερα μικρότερα του 3.

 Ναι και αν είδες έβαλα 3 απο το καθένα δηλαδή 1 3watt από αυτά που έχει ο steve έβαλα 2 είδη για να καλύψω καλύτερα το φάσμα και θα μπουν κέντρο το μόνο πρόβλημα είναι ότι με περιορίζει η ψύκτρα που διάλεξα λέει ότι χωράει 30 LED οπότε θα παίξω λιγάκι με τους αριθμούς όταν το σχεδιάσω θα το ανεβάσω να μου πείς την γνώμη σου.... Τα LED που έχω βάλει τα έχει όλα ο Steve 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stanisalus18 said:

Ωραιος ο φιλος elatos :) Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα.

 

Aquadominus κοιτα και για το www.led-tech.de αν σου κανει. Και το www.lumitronix.com

 

Ειχα μαζεψει παλιοτερα αρκετα links απο ευρωπαικα sites με LEDs και τετοια, δεν την βρισκω τωρα ομως.

Θα ρίξω και σε αυτά μια ματιά....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά απο μελέτη και μαγείρεμα έφτιαξα αυτό με 33 LED 3Watt:

 

2095463681_AquariumLedLightHoodSmall.thumb.jpg.d8fe81fdd2c71ad86e055fb0601032ab.jpg

 

Και τα αποτελέσματα απο το Spectra:

 

547877789_SPECTRAgraphs_Page_1.thumb.jpg.a97c119427acd72278029898d5dbf266.jpg

 

329002107_AquariumLedLightHoodSmallSpectraTable.thumb.jpg.6a734468da082e235149f526ce7ef42e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία πράγματα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο σκορ, αλλά θα μου επιτρέψεις να έχω τις ενστάσεις μου, όσον αφορά τη διάταξη.

 

Ας σου δείξω λοιπόν το ενυδρείο του γιου μήκους 180 cm.

 

IMG_2556_1.thumb.jpg.81ccc17ad25dafa3906fdc7615f4e696.jpg

 

Τοποθετήθηκαν κάθετα 3 φωτιστικά των 50 cm.

Με τη συγκεκριμένη διάταξη καταφέρνει να φωτίσει περισσότερο ή λιγότερο περιοχές του ενυδρείου μετακινώντας τα φωτιστικά.

 

Εδώ θα παρατηρήσεις και τις ζώνες επιρροής του κάθε φωτιστικού, όπως επίσης και στα μπλε πλαίσια το κουτί υπολογιστή που τοποθετήθηκε το Robotank και η οθόνη αφής για τη διαχείριση του.

 

IMG_2556_2.thumb.jpg.37f2a5c5b341027b37e73234d4702f97.jpg

 

Η γραμμική διάταξη που επέλεξες θα σου δημιουργήσει ένα αποτέλεσμα φωτισμού σαν Disco Bar της δεκαετίας του '80.

Και πίστεψέ με είναι το μόνο που δεν θέλεις. Για αυτό γίνεται η προσπάθεια δημιουργίας 3πλων και περισσότερων LED σε έναν φορέα.

696330718_ScreenShot2018-07-11at12_08_23.png.4e5363ae702e493a87c8b196537deb4c.png

 1707805556_12-upLED.thumb.jpg.fd88cf54ba2cb0da32c55ecaa707d747.jpg

που τα ονομάζουν antiDisco!

 

Αυτό που θέλεις είναι να δεις το φωτιστικό σου κάπως έτσι. Όσο το δυνατόν πιο ενιαίο Λευκό Φως!

IMG_2563_1.thumb.jpg.3bc79ef20e7a3ccf631addfce4455e59.jpg

 

Αλάζοντας τις μεταβλητές στη φωτογράφηση σου έχω έτοιμη και την εσωτερική διαρρύθμιση των μονάδων.

IMG_2561_1.thumb.jpg.000fae6501f7efa9121869dd05951c87.jpg

 

Στον κεντρικό άξονα τοποθετήθηκαν ζεστά και ψυχρά λευκά και γύρω από τα ψυχρά σχηματίζουν κύκλο τα χρωματιστά.

Από την εμπειρία μας σε αυτά τα φωτιστικά βγήκαν μερικά συμπεράσματα. 

Αρχικά δεν χρειαζόμαστε τα Κυανά LED και στη θέση τους να μπουν Royal Blue & Deep Red. Επίσης τα μισά Lime να γίνουν Orange.

 

Αυτό το θέτω ως προβληματισμό, γιατί χρησιμοποιείς Πράσινα και Κυανά που σου αφαιρούν από Royal Blue και Deep Red που δεν έβαλες καθόλου.

Πετυχαίνεις να πάρεις ψυχρό λευκό στους 6990 Κ, λίγο παραπάνω από το τυπικό Daylight (D65), αλλά θα αφιερώσεις αρκετό χρόνο για να πετύχεις ομαλά μεταβατικά (από ξημέρωμα έως τη νύχτα συν το φεγγαρόφωτο).

 

Να περιμένουμε το επόμενο σχέδιο;

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, elatos said:

Να περιμένουμε το επόμενο σχέδιο;

Εννοείτε!!! απλά θα καθυστερήσω λιγάκι να το σκεφτώ καλύτερα.....

Δηλαδή είσαι υπέρ του να βάλω 3up και να χρησιμοποιήσω 10w για τα λευκά;;;;;

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Aquadominus said:

Εννοείτε!!! απλά θα καθυστερήσω λιγάκι να το σκεφτώ καλύτερα.....

Δηλαδή είσαι υπέρ του να βάλω 3up και να χρησιμοποιήσω 10w για τα λευκά;;;;;

 

 

Και για τις δύο ερωτήσεις, όχι απαραίτητα,

προσπάθησε να δεις αρχικά με ποια διαμόρφωση (πόσα λευκά LED) πετυχαίνεις το 100% στο Spectra.

Αφαίρεσε και έλεγξε, βήμα-βήμα, κι ο λόγος είναι πως με την υφιστάμενη σχεδίαση το αποτέλεσμα το παίρνεις υπό πλήρη ηλεκτρικό φορτίο.

Αν μπορείς να μειώσεις κατά 30% τα λευκά και συνεχίζεις να έχεις σκορ 100% τότε είσαι πολύ καλά.

Από την άλλη στην περίπτωση που είσαι οριακά, τότε θα χρειαστείς λευκά.

Πειραματίσου με τη σχεδίαση, σε σφιχτοδεμένες ομάδες, τόσο ώστε να μπορείς να εργαστείς με το κάθε κομμάτι (βίδωμα και κόλληση καλωδίων).

 

Τα τριπλά μας βολεύουν να κερδίσουμε χώρο με αντίτιμο το λίγο υψηλότερο κόστος.

Στο φωτιστικό που έδειξα παραπάνω δεν έχουμε χρησιμοποιήσει 3πλα.

 

Από την άλλη τα 10w δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά, απλώς τα Vero που χρησιμοποιώ είναι δυσεύρετα και με κόστος ~4 και 5 $ το κομμάτι.

Για να τα στείλουν οι Αμερικάνοι από τη Digi-Key σε διεύθυνσή μου στον Καναδά, έπρεπε να απαντήσω σε ερωτηματολόγιο και να δηλώσω πως δεν θα εξαχθούν από την Βόρεια Αμερική. (Ήθελαν να μάθουν κι άλλα, όπως το χρώμα από το εσώρουχό μου κι αν έχει σχέδια, αλλά δεν απάντησα :hehe :hehe).

 

Βέβαια, μπορείς να βρεις και από άλλους προμηθευτές και εταιρείες κατασκευής 10w αλλά με υψηλό CRI , πάνω από 90 και 97 στα 1.000 lumen/LED, λίγο δύσκολο (CRI >90 στα Cool white και >97 στα Warm white).

 

 

Υ.Γ. Θα μπορέσεις να έρθεις στην αυριανή συνάντηση;

μιας που θα πάω, μπορούμε να μιλήσουμε εκτενέστερα

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, elatos said:

Θα μπορέσεις να έρθεις στην αυριανή συνάντηση;

μιας που θα πάω, μπορούμε να μιλήσουμε εκτενέστερα

Θα προσπαθήσω αν και ετοιμαζόμαστε για διακοπές αλλά 2-3 ωρίτσες μπορεί να καταφέρω να τις ξεκλέψω...

Τί ώρα θα πάς;;;;

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, elatos said:

Για αυτό γίνεται η προσπάθεια δημιουργίας 3πλων και περισσότερων LED σε έναν φορέα.

Να σε ρωτήσω αυτό το site το ξέρεις;;;;https://www.luxeonstar.com/any-3-rebel-leds-mounted-on-a-20mm-tri-star-coolbase

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, elatos said:

προσπάθησε να δεις αρχικά με ποια διαμόρφωση (πόσα λευκά LED) πετυχαίνεις το 100% στο Spectra.

Αφαίρεσε και έλεγξε, βήμα-βήμα, κι ο λόγος είναι πως με την υφιστάμενη σχεδίαση το αποτέλεσμα το παίρνεις υπό πλήρη ηλεκτρικό φορτίο.

Αν μπορείς να μειώσεις κατά 30% τα λευκά και συνεχίζεις να έχεις σκορ 100% τότε είσαι πολύ καλά.

Από την άλλη στην περίπτωση που είσαι οριακά, τότε θα χρειαστείς λευκά.

Πειραματίσου με τη σχεδίαση, σε σφιχτοδεμένες ομάδες, τόσο ώστε να μπορείς να εργαστείς με το κάθε κομμάτι (βίδωμα και κόλληση καλωδίων).

Παίζοντας λιγάκι με το σπέκτρα μόνο με τα Λευκά 5000k δεν φτάνει στο 100% παρα μόνο αν προσθέσω τα 2UV και 7 Λευκά 5000kdownload.png.04cf2aace69d95705c0bc6fdef1554a6.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Aquadominus said:

Να σε ρωτήσω αυτό το site το ξέρεις;;;;https://www.luxeonstar.com/any-3-rebel-leds-mounted-on-a-20mm-tri-star-coolbase

Το είχα δει, εξαιρετικό και με καλή βιβλιοθήκη άρθρων εκτός των άλλων.

Στις τιμές του είναι λίγο πιο τσιμπημένοι, αλλιώς δίνει λύσεις με τα πολλαπλά του LED

 

3 hours ago, Aquadominus said:

Παίζοντας λιγάκι με το σπέκτρα μόνο με τα Λευκά 5000k δεν φτάνει στο 100% παρα μόνο αν προσθέσω τα 2UV και 7 Λευκά 5000k

Έτσι όμως έχεις ξεφύγει στην ισορροπία του Λευκού που πηγαίνει προς το Ροζ (πάνω αριστερό τετραγωνάκι στο γράφημα).

Και αυτό θα πάρεις σαν βασική απόχρωση στο χρώμα του ενυδρείου σου, σαν να φωτίζεις μόνο με λάμπες Gro-Lux.

Για να καταλάβεις τι εννοώ, φαντάσου πως φωτίζεις με μονοφασματική ακτινοβολία (κόκκινο) το ενυδρείο και δεν υπάρχει άλλη πηγή φωτός.

Τα πιο φωτεινά σου σημεία μέσα στο ενυδρείο θα είναι κατακόκκινα μέχρι να φτάσεις στα σκοτεινά σου σε μαύρα.

Όσο προσθέτεις στην ακτινοβολία σου "Λευκό φάσμα" τόσο θα έρχεται σε φυσιολογική -για τα μάτια μας τουλάχιστον- απόχρωση το νερό του ενυδρείου και μαζί ό,τι υπάρχει μέσα.

 

Τελικά, χρειάζεσαι περισσότερα Λευκά…

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετό πειραματισμό έχω καινούργιο σχέδιο:

 

* MIXING LIST
----------------------------------------
 HYPER VIOLET V4.0(415 - 425nm) x1
  LUXEON SUNPLUS FAR RED (720 - 750nm) x1
  PhilipsLumileds Luxeon-Rebel Green (520-540nm) x1
  PhilipsLumileds Luxeon-Rebel CoolWhite (4500-10000K) x4
  PhilipsLumileds Luxeon-Rebel 5000K (4745-5311K) x4
  PhilipsLumileds Luxeon-Rebel 3500K (3220-3710K) x4
----------------------------------------

* SIMULATION DATA
----------------------------------------
  Luminous flux : 1,940 lm
  Radiant flux : 7,979 mW
  PPF : 35.5 umol/s
  TCP : 6130 K
  CRI : 94
  λp : 418 nm
  Color : #FFD8DC
----------------------------------------

* PERFORMANCE @ 80cm & 60° (compulsory)
----------------------------------------
  Irradiance : 11.9 W/m²/s
  Illuminance : 2,895 lx
  PPFD : 52.9 umol/m²/s
----------------------------------------

by SPECTRA 1.0β @ 1.023world
http://spectra.1023world.net/
 

Τα Led θα μπούν ως εξής:

Στο κέντρο 1 x 3-UP TRISTAR - SEPARATE WIRING - HYPER VIOLET COMBO με:

 

HYPER VIOLET V4.0(415 - 425nm) x1
LUXEON SUNPLUS FAR RED (720 - 750nm) x1
PhilipsLumileds Luxeon-Rebel Green (520-540nm) x1

 

και γύρω του σε σχήμα σταυρού 3 x 3-UP TRISTAR - CONNECTED WIRING - ANTIDISCO τα οποία θα έχουν απο ένα:

 

PhilipsLumileds Luxeon-Rebel CoolWhite (4500-10000K) 
PhilipsLumileds Luxeon-Rebel 5000K (4745-5311K)
PhilipsLumileds Luxeon-Rebel 3500K (3220-3710K)

 

Κάπως έτσι:

717201814185.jpg.1dee7cba3f670de3ca434aa482076cb8.jpg

 

Και το αποτέλεσμα του γραφήματος:

download.png.dbca003396adbf467c05cbcdf61d88a6.png

 

Σκέφτομαι το πράσινο να το αντικαταστήσω με LUXEON ES LIME 3 WATT LEDS  απλά στο spectra δεν έχει LIME οπότε έβαλα πράσινο για να έχω καλύτερη απεικόνιση του αποτελέσματος.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Aquadominus said:

Σκέφτομαι το πράσινο να το αντικαταστήσω με LUXEON ES LIME 3 WATT LEDS  απλά στο spectra δεν έχει LIME οπότε έβαλα πράσινο για να έχω καλύτερη απεικόνιση του αποτελέσματος.

 

Μεγάλη βελτίωση, και ναι, το LIME είναι καλύτερη επιλογή.

 

Βλέπω πως αποφεύγεις τα Royal Blue, αλλά κάποιο λόγο θα έχεις.

Επίσης να υποθέσω πως μας δείχνεις μία ομάδα LED και λογικά θα βάλεις κι άλλη/ες. Έχω δίκιο;

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/17/2018 at 2:50 PM, elatos said:

 

Μεγάλη βελτίωση, και ναι, το LIME είναι καλύτερη επιλογή.

 

Βλέπω πως αποφεύγεις τα Royal Blue, αλλά κάποιο λόγο θα έχεις.

Επίσης να υποθέσω πως μας δείχνεις μία ομάδα LED και λογικά θα βάλεις κι άλλη/ες. Έχω δίκιο;

 

Ναί θα βάλω 4 ομάδες ή 5. Royal blue θα βάλω για moonlight και αν χρειάζεται μπορεί να τα ανάβω λίγο έτσι και αλλιώς το φωτιστικό θα ελέγχεται απο το Robotank και κάθε χρώμα θα είναι σε άλλο κανάλι... αλλά όταν βάζω στην ομάδα Royal Blue ανεβαίνει στα 8000k, εξάλλου Royal Blue δεν έχει και στα Cool White;;;

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Aquadominus said:

Royal blue θα βάλω για moonlight και αν χρειάζεται μπορεί να τα ανάβω λίγο έτσι και αλλιώς το φωτιστικό θα ελέγχεται απο το Robotank και κάθε χρώμα θα είναι σε άλλο κανάλι... αλλά όταν βάζω στην ομάδα Royal Blue ανεβαίνει στα 8000k, εξάλλου Royal Blue δεν έχει και στα Cool White;;

 

Ξεκινάω από το τέλος προς την αρχή.

Στο Cool White έχουμε σχεδόν όλο το φάσμα και σαφώς και κάτι από το τμήμα που αντιστοιχεί στο Royal blue.

Πόσο και σε τι ένταση, έχει να κάνει με το υλικό (το LED).

 

Τα φυτά φωτοσυνθέτουν ―γενικά μιλώντας― στο μπλε και κόκκινο φάσμα της ακτινοβολίας και ανακλούν στο περιβάλλον το πράσινο φάσμα.

2078630040_ScreenShot2018-07-19at10_10_41.png.ac4bd0cfdec52d7190ea799595faea61.png

 

Στα συστήματα υδροπονίας οι λάμπες είναι σχεδιασμένες να αποδίδουν σε αυτά τα συγκεκριμένα τμήματα του φάσματος.

1589657429_ScreenShot2018-07-19at10_00_54.thumb.png.476096d43371c65ea4211ff31ab40d68.png

Όμως εμείς δεν θέλουμε το φυτεμένο ενυδρείο για να βγάλουμε κάποια παραγωγή, αλλά για να δημιουργήσουμε ένα όμορφο περιβάλλον, αρχικά για εμάς και ελπίζουμε και για τους υπόλοιπους ζωντανούς οργανισμούς μέσα σε αυτό.

 

Και αυτό θα μας πάει σε κάτι που το θεωρούμε φυσιολογικό και είναι το φως της ημέρας ή, ως ορολογία το Daylight D65 (6.500°Κ).

1448330129_ScreenShot2018-07-19at10_04_54.png.48ca63114d3ec0d5e37ccedc5f5a9c3e.png

 

[Παρένθεση: Τα Cool White είναι συνήθως στους 5.000°Κ]

 

Με αυτά τα δεδομένα και γνωρίζοντας τις δυνατότητες του controller θα εξασφάλιζα την ιδανική κάλυψη ―σε ποσοστό πάνω από 50%― στα μήκη κύματος (κόκκινο-μπλε) που βοηθούν στη φωτοσύνθεση, και το υπόλοιπο από τα λευκά (όλα τα λευκά) που σωστά αναφέρεις και τα οποία θέλουμε να είναι σε ποσότητα, για να ισορροπούν τα φως στις δικές μας επιθυμίες.

 

Και ερχόμαστε στο moonlight!

Για εμένα αποτελεί ξεχωριστό θέμα προς ανάπτυξη και συζήτηση.

Και θα ρωτήσω, από που προκύπτει το σεληνόφως να αποδίδεται ορθά με τα Royal blue;

Είναι εντυπωσιακό (λέμε τώρα) το ενυδρείο με αυτόν τον απόκοσμο χαμηλό ή έντονο φωτισμό, αλλά ανταποκρίνεται και κατα πόσο στην πραγματικότητα;

 

Αν δούμε την ποιο έντονη φάση της στην Πανσέληνο, από την ανατολή της ξεκινάει με κόκκινες-πορτοκαλί αποχρώσεις, κιτρινίζει και όσο μεσουρανεί αυξάνει σε λαμπρότητα.

 1155280395_ScreenShot2018-07-19at10_27_51.png.daff4f0d57bcb54aa0d9c1a092306536.png 1677563871_ScreenShot2018-07-19at10_29_09.png.842d83187218ea1a06ed6fc0ed326c01.png 631720131_ScreenShot2018-07-19at10_28_21.png.931ccd55612a812bb98e81c8f2f12d04.png 

 

Σίγουρα δεν ισχύει όμως αυτό που βλέπουμε στις παρακάτω πειραγμένες εικόνες:

777958231_ScreenShot2018-07-19at10_29_29.png.c62173eac6e1353ca5f04668071a9443.png 1421246865_ScreenShot2018-07-19at10_43_34.png.cbd1aecd02130eda61d3dfacdba5ae89.png

 

Ιδανικά για μένα, το moonlight αποδίδεται με την λαμπρότητα της εικόνας:

1954117628_ScreenShot2018-07-19at10_28_13.png.d4d00056999839065bbfd186a82c2b47.png 

 

Συνοψίζοντας θα έβαζα και Royal blue για να βοηθήσω τα φυτά, αλλά θα πρόσθετα αρκετά παραπάνω λευκά, ζεστά και κρύα, γιατί έτσι μπορώ να ρυθμίσω το τελικό αποτέλεσμα σε κάτι που θα ευχαριστεί κι εμένα εκτός από τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...