Jump to content

Ο τύπος του Hirayama


Rik

Recommended Posts

Τιτλος: Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ HIRAYAMA

 

ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΥΛΗ Αμμωνοποίηση Απαμμωνοποίηση Απονιτροποίηση

 

ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΦΟΡΤΙΣΗΣ (τύπος του Hirayama)

Ως ικανότητα φόρτισης ορίζεται το ζωικό φορτίο ( ψάρια ) που κάποιο υδάτινο σύστημα μπορεί να διατηρήσει με ασφάλεια.  Δηλαδή, η ικανότητα του συστήματος να απαλλάσσεται από τους ρυπαντές με τους οποίους συνεχώς φορτίζεται εξαιτίας του μεταβολισμού των ψαριών του. Είναι προφανές ότι όσο μεγαλώνει η βιομάζα των ψαριών σε ένα σύστημα, τόσο ο συνολικός μεταβολισμός τους επιβάλλει πρόσθετο φορτίο ρύπανσης στο σύστημα.

Η ικανότητα φόρτιση ενός ενυδρείου (για να μιλήσουμε για ένα αυτόνομο μικρό σύστημα), μπορεί να υπολογιστεί με διάφορες μεθόδους. Μία εξ’αυτών, δια του τύπου του Hirayama, υπολογίζει την ικανότητα φόρτισης σε αλμυρά νερά, αλλά μπορεί να εφαρμοσθεί και σε γλυκά νερά (και μάλιστα με περισσότερη ανοχή).

 

Πηγη: https://openeclass.teimes.gr/modules/document/file.php/YDAD124/Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ HIRAYAMA.pdf

 

Δρ. Γ. Χώτος, καθηγητής, ΤΕΙ Δυτ. Ελλάδας, Τμήμα Τεχν. Αλιείας - Υδατοκαλλιεργειών

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό με μιά πρώτη ματιά!

 

Θέλω να το διαβάσω με λεπτομέρεια για να δώ πώς αυτό έχει εφαρμογή σε ένα κλειστό σύστημα όπως ένα ενυδρείο άν και λαμβάνει υπόψιν μόνο την επιφάνεια και ροή του φίλτρου οπότε θεωρητικά έχει 100% εφαρμογή στο ενυδρείο....

 

Σημαντικό και το γεγονός ότι τα μικρότερα ψάρια είναι περισσότερο ρυπογόνα από τα ενήλικα λόγο ταχύτερου μεταβολισμού!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε και εγω το εχω μελετηση καλα ακομη να σου πω την σληθεια αλλα θεωρησα καλο να το μοιραστω μαζι σας.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Πολύ καλό με μιά πρώτη ματιά!

 

Θέλω να το διαβάσω με λεπτομέρεια για να δώ πώς αυτό έχει εφαρμογή σε ένα κλειστό σύστημα όπως ένα ενυδρείο άν και λαμβάνει υπόψιν μόνο την επιφάνεια και ροή του φίλτρου οπότε θεωρητικά έχει 100% εφαρμογή στο ενυδρείο....

 

Σημαντικό και το γεγονός ότι τα μικρότερα ψάρια είναι περισσότερο ρυπογόνα από τα ενήλικα λόγο ταχύτερου μεταβολισμού!

Αν παρατηρησης στον τυπο αναφερει και το βαθος του φιλτρου αρα εχει την επιφανεια εχει και το  βαθος, υπολογιζει ουσιαστικα και τον ογκο των υλικων φιλτρου..... απλα στον τυπο με την πρωτη ματια δεν φαίνεται αμεσα.

 

Σημαντικη και η παρατηρηση που αναφερεις περι γραμμαριων των ψαριων και του τελικου μεγεθους οπου τα μικρα ρυπαινουν περισσοτερο ουσιαστικα λογω μεγαλυτερου μεταβολισμου σε ιδιο μεγεθος ολικης μαζας, οπως σημαντικο θεωρω και την προεργασια αμμωνιοποιησης των ετεροτρωφων βακτηριων για την παραγωγη αμμωνιας για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.

Δηλαδη μπορουμε να ξεκινησουμε το στρωσιμο ενος ενυδρειου με χημικη αμμωνια, και θα ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου, αλλα ουσιαστικα δεν θα εχουμε αμεση εκκινηση και των ετεροτροφων βακτηριων που ειναι τοσο χρησημα επισης για την αποδομηση των οργανικων στοιχειων και την σωστη εξεληξη του ολου κυκλου αφου δεν θα υπαρχει σε αυτη την φαση οργανικη ουσια προς αποδομηση σε αμμωνια.

Τα ετεροτροφα ουσιαστικα θα ξεκινησουν μετα σε αυτη την περιπτωση, δηλαδη με την εισοδο των ψαριων, την τροφη και τα αποβλυτα τους και τοτε θα φρεναρουν τα βακτηρια νιτροποιησης μεχρι να αναπτυχθουν τα ετεροτροφα μια που θα περνουν οξυγωνο, ανθρακα και ιχνοστοιχεια που θα χρησημοποιουσαν για την νιτροποιηση τα νιτροποιητικα βακτηρια ενω τωρα θα τα χρειαστουν τα ετεροτροφα πρωτα μεχρι να αναπτυχθουν σωστα και αναλογα το φορτιο αποδομησης που θα εχουν δημιουργωντας μια προσωρινη ασταθεια στο συστημα και πιθανως ενα νεο πικ νιτρωδων....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφέρον θέμα. Απο τον τύπο στο συνημμένο (και απο οσο μπορω να καταλαβω), οσο μικραινει η ροη σε ενα φιλτρο, τοσο μειωνεται η οξειδωτικη ικανοτητα του φιλτρου. Εμπειρικα, εσεις που εισαι και πιο γνωστες, ισχυει κατι τετοιο? Με λιγα λογια, αν εχουμε 2 ολοιδια φιλτρα με διαφορετικες αντλιες ομως, το δυνατοτερο "βιολογικα" θα ειναι αυτο με τη μεγαλυτερη αντλια?

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω να έχει εφαρμογή στα ενυδρεία μας αλλά είναι μια πολύ καλή πληροφορία για να επεκτείνουμε της γνώσεις μας.

Ο τύπος έχει πολλούς παραμέτρους και κάποιοι απο τους παραμέτρους είναι σχεδόν αδύνατον να τους γνωρίζουμε. Ο τύπος αυτός θα ήταν ιδανικός για αυτούς που θέλουν να βρουν το μέγιστο φορτίο ψαριών σε ένα κλειστό σύστημα ή σε ένα σύστημα με πολύ λίγες αλλαγές νερού.

Από την στιγμή που οι περισσότεροι κάνουν εκτεταμένες αλλαγές νερού το τύπος μας είναι άχρηστος. Προφανώς αυτός ο τύπος απευθύνετε σε επαγγελματίες που θέλουν να αξιοποιήσουν το μέγιστο των χώρων εκτροφής.

 

Όσο για τους αυξημένους ρύπους που βγάζουν τα μικρά ψάρια σε σχέσει με τα μεγάλα, εδώ θέλει προσοχή και το διευκρινίζει εφόσον έχουμε την ίδια βιόμαζα, δηλαδή 60 ψαράκια που ζυγίζουν όλα μαζί 100 γραμμάρια παράγουν περισσότερους ρύπους απο 10 ενήλικα ψάρια που ζυγίζουν όλα μαζί 100 γραμμάρια. Φυσικά και αυτό δεν έχει εφαρμογή στα ενυδρεία μας γιατί απλά  συνήθως όταν έχουμε γέννες με πολλά ψάρια όταν μεγαλώνουν τα ξεφορτωνόμαστε γιατί απλά δεν χωρούν στο ενυδρείο.

 

Γενικά έχει χρήσιμες πληροφορίες αλλά απευθήνοντε σε επαγγελματίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Antonis K έγραψε:

Πολυ ενδιαφέρον θέμα. Απο τον τύπο στο συνημμένο (και απο οσο μπορω να καταλαβω), οσο μικραινει η ροη σε ενα φιλτρο, τοσο μειωνεται η οξειδωτικη ικανοτητα του φιλτρου. Εμπειρικα, εσεις που εισαι και πιο γνωστες, ισχυει κατι τετοιο? Με λιγα λογια, αν εχουμε 2 ολοιδια φιλτρα με διαφορετικες αντλιες ομως, το δυνατοτερο "βιολογικα" θα ειναι αυτο με τη μεγαλυτερη αντλια?

γενικά τα φίλτρα που έχουμε έχουν μελετηθεί πάρα πολύ καλά για να δώσουν την μέγιστη απόδοσή τους. 

αυτό που είναι σημαντικό σε ένα φίλτρο είναι η ταχύτητα με την οποία περνά το νερό απο τα διάφορα στρώματα του φίλτρου.

Πολύ γρήγορη δεν κάνει και πολύ σιγανή πάλι δεν κάνει. Στην πρώτη περιπτώσει δεν προλαβαίνει να γίνει η μετατροπή του ΝΟ2 σε ΝΟ3 και στην δεύτερη περίπτωση δημιουργούνται ανόξινες περιοχές με αποτέλεσμα να μπορεί να διασπαστή το ΝΟ3 σε Ν και Ο αλλά δεν μπορεί να διασπαστή το ΝΟ2.

Με απλά λόγια παραμένει σε να ισχύει ο μπούσουλας το να περνά το νερό του ενυδρείου 2-3 φορές σε μία ώρα απο το φίλτρο.

Μια διαφορετική διαδικασία μπορεί να συμβει μόνο στο φίλτρο του Αμβούργου και αυτό υπο προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Χρηστο.... πραγματικα μερικες φορες ρε φιλε δεν σε καταλαβαινω.....

Αυτον τον τυπο τον εφτιαξε ενας ανθρωπος οπου εχει κανει τον πωπω του τετραγωνω πανω απο τα βιβλια και σε πειραματισμους και βγαινεις εσυ τωρα με την εμπειρικη σου γνωση και τον μηδενιζεις λες και γνωριζεις περισσοτερα. 

Συγνωμη κι ολας. Δεν εχω καμια διαθεση να σε προσβαλλω...αλλα μηπως να καθισουμε να μελετησουμε καλυτερα τον τυπο και να προσπαθησουμε να καταλαβουμε πως μπορουμε να τον εφαρμοσουμε στην πραξη;; ο συγκεκριμενος τυπος τον χρησημοποιουν σε κλειστα κυκλωματα οπως τα ενυδρεια μας δεν βλεπω καποια διαφορα. Το αν εχουμε 100 ψαρια η 1 ειναι θεμα βιολογικου φιλτρου και κατα ποσο μπορει να ειναι μικρο η μεγαλο με τις καταλληλες φροντιδες παντα.

Link to comment
Share on other sites

ολα οσα λεει hirayama σεβαστα,αλλα σε καμια περιπτωσηδεν μπορουν να ενταχθουν σε μαθηματικο τυπο ειναι παραλογο και ανεδαφικο!θελουμε βιολογικο υλικο αρκετο?θελουμε.θελουμε μηχανικοβιολογικο?θελουμε.θελουμε χημικο οχι παντα.!θελουμε αρκετο οξυγονο/θελουμε.θελουμε και λιγες αναεροβιες περιοχες?θελουμε!λοιπον ασφηστε τον μαθηματικο τυπο,οχι να τον αγνοησετε,και κανετε αυτο που ξερετε καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ρε Χρηστο.... πραγματικα μερικες φορες ρε φιλε δεν σε καταλαβαινω.....

Αυτον τον τυπο τον εφτιαξε ενας ανθρωπος οπου εχει κανει τον πωπω του τετραγωνω πανω απο τα βιβλια και σε πειραματισμους και βγαινεις εσυ τωρα με την εμπειρικη σου γνωση και τον μηδενιζεις λες και γνωριζεις περισσοτερα. 

Συγνωμη κι ολας. Δεν εχω καμια διαθεση να σε προσβαλλω...αλλα μηπως να καθισουμε να μελετησουμε καλυτερα τον τυπο και να προσπαθησουμε να καταλαβουμε πως μπορουμε να τον εφαρμοσουμε στην πραξη;; ο συγκεκριμενος τυπος τον χρησημοποιουν σε κλειστα κυκλωματα οπως τα ενυδρεια μας δεν βλεπω καποια διαφορα. Το αν εχουμε 100 ψαρια η 1 ειναι θεμα βιολογικου φιλτρου και κατα ποσο μπορει να ειναι μικρο η μεγαλο με τις καταλληλες φροντιδες παντα.

Και αν δεν χρησιμοιποιουμε βιολογικο υλικο και χρησιμοποιουμε αεροφιλτρα , τι γινεται?

Ειναι δυσκολο να υπαρξει ενα τυπος με τοσες μεταβλητες που υπαρχουν...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν σας καταλαβαινω..... μεχρι και παραδειγμα εχει μεσα.... μεχρι και τις επιφανειες των κεραμικων υλικων γνωριζουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Και αν δεν χρησιμοιποιουμε βιολογικο υλικο και χρησιμοποιουμε αεροφιλτρα , τι γινεται?

Ειναι δυσκολο να υπαρξει ενα τυπος με τοσες μεταβλητες που υπαρχουν...

Ποιος μιλησ για αεροφιλτρο ρε Νικο....θα με τρελανεται αποψε....

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται το αποτελεσμα της εξισωσης,να εχει καποιο νοημα! εγω θα σου πω για παραδειγμα,κατι πιο απλο.500ml κεραμικο υλικο,χρειαζεται για να αποδομησει,3 gr ψαροτροφης!φτιαξε μου εναν μαθηματικο τυπο τωρα και πες μου...

Link to comment
Share on other sites

Αστο tender..... σαν να μην υπηρξε ποτε το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αστο tender..... σαν να μην υπηρξε ποτε το θεμα.

εγω τωρα,στεναχωρεθηκα που στεναχωρεθηκες!ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα ενος φιλτρου,και για αυτο το λογο ειναι δυσκολο μια μαθηματικη εξισωση,να δουλεψει!και σε παραδεχομαι και παντα υπολογιζω τις αποψεις σου. την εξισωση ομως ειναι δυσκολο να την ενταξουμε στην καθημερινοτητα μας!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Πολυ ενδιαφέρον θέμα. Απο τον τύπο στο συνημμένο (και απο οσο μπορω να καταλαβω), οσο μικραινει η ροη σε ενα φιλτρο, τοσο μειωνεται η οξειδωτικη ικανοτητα του φιλτρου. Εμπειρικα, εσεις που εισαι και πιο γνωστες, ισχυει κατι τετοιο? Με λιγα λογια, αν εχουμε 2 ολοιδια φιλτρα με διαφορετικες αντλιες ομως, το δυνατοτερο "βιολογικα" θα ειναι αυτο με τη μεγαλυτερη αντλια?

κοιτα εδω τωρα να δεις,πως ο μαθηματικος τυπος, χωλαινει! αν υποθεσουμε οτι μια αντλια γυρναει το νερο παρα πολυ δυνατα,αλλα εχουν πιασει τα βακτηρια.με τοσο δυνατη ροη θα ξεπλαινει,και δεν θα προλαβαινει το βιολογικο υλικο,να κανει 100% τη δουλεια του!και ξανα-μανα απο την αρχη!σε αυτην την περιπτωση,θα πρεπει να γυρναει το νερο 12 φορες για εναν ολοκληρωμενο κυκλο! αντε τωρα να ενταξεις και αυτην την παραμετρο στον τυπο!ο τυπος απο οτι καταλαβα ειναι ενδεικτικος,με ακρως σταθμισμενες παραμετρους,και ειναι δυσκολο να γινει πανακεια!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχουμε την ιδια εικονα στο πως το βλεπουμε ο καθε ενας. Το σκεπτικο ειναι να θεσουμε ως στοχο την τελικη αποδοση ενος φιλτρου. Πχ λεμε ποσα λιτρα ειναι.... ποσα ψαρια τελικο μεγεθος θα φιλοξενισουμε.... ποση τροφη στο μεγιστο θα πεφτει στην τελικη ποσο βιολογικο υλικο θα χρειαστουμε για την πληρης ιχθυοφωρτοση που θα εχουμε σε τελικο μεγεθος. Αυτο θα μα δεινει ενα  μπουσουλα οπου κατω απο αυτο το οριο δεν θα πρεπει να πεσουμε σαν φιλτρανση. Ο συγκεκριμενος τυπος χρησημοποιητε κανονικα απο τους επαγγελματιες γιατι να μην μπορεσουμε και εμεις..... δεν σου λεω πως εχω ακομη προσπαθησει να τον εφαρμοσω.... δεν ξερω καν αν θα τα καταφερω αλλα θα  δοκιμασω να δω αν μπορω να βγαλω μια ακρη εστω και προσεγγειστικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Μαλλον δεν εχουμε την ιδια εικονα στο πως το βλεπουμε ο καθε ενας. Το σκεπτικο ειναι να θεσουμε ως στοχο την τελικη αποδοση ενος φιλτρου. Πχ λεμε ποσα λιτρα ειναι.... ποσα ψαρια τελικο μεγεθος θα φιλοξενισουμε.... ποση τροφη στο μεγιστο θα πεφτει στην τελικη ποσο βιολογικο υλικο θα χρειαστουμε για την πληρης ιχθυοφωρτοση που θα εχουμε σε τελικο μεγεθος. Αυτο θα μα δεινει ενα  μπουσουλα οπου κατω απο αυτο το οριο δεν θα πρεπει να πεσουμε σαν φιλτρανση. Ο συγκεκριμενος τυπος χρησημοποιητε κανονικα απο τους επαγγελματιες γιατι να μην μπορεσουμε και εμεις..... δεν σου λεω πως εχω ακομη προσπαθησει να τον εφαρμοσω.... δεν ξερω καν αν θα τα καταφερω αλλα θα  δοκιμασω να δω αν μπορω να βγαλω μια ακρη εστω και προσεγγειστικα.

σε καθε περιπτωση αν προσεξες και πιο πριν,δεν τον ακυρωνω.και εχει καποια λογικη. οταν ομως υπαρχουν τοσοι πολλοι παραγοντες,για να δουλεψει πρεπει να επιμεριστει σε περισσοτερες εξισωσεις,και μετα  σε μια! σου φερνω για παραδειγμα την εξισωση που μετραγε την ταχυτητα αναλογα με τα μετρα φρεναρισματος,η τις πιθανοτητες collapse στα χρηματηστηρια,η την κορυφαια του billy gates με το διοξειδιο του ανθρακα και τον πλυθησμο (αυτη κι αν ηταν πατατα). αυτη που μας ενδιαφερει,νομιζω πως μπορουμε να την διορθωσουμε ουτως ωστε να δουλευει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να ακουσω..... οχι κατευθειαν α δεν.... παμε παρακατω....

Καθε βοηθεια δεκτη.... ας την δουμε ξανα οταν μπορουμε με την ησυχια μας και να δουμε τη αποτελεσμα μπορουμε να βγαλουμε.  :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δειχνουμε κατανοηση,στις αντδρασεις των φιλων οταν περιπλεκεται το ζητημα!εγω θα προσπαθησω να βγαλω τα ματια μου,θα σου στειλω τα αποτελεσματα και ο Θεος βοηθος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το εκτιμω ιδιαιτερα tender και ας μην βγαλει και πουθενα στην τελικη που λεει ο λογος.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό για αυτόν που θα προσπαθήσει να βγάλει την καλύτερη αναλογία φίλτρο/αριθμός ψαριών/λίτρα χωρίς να υπερφορτώσει το σύστημα του μειώνοντας το κόστος. 

Αναρωτιέμαι όμως πότε ισχύει μόνο αυτός ο παράγοντας (φίλτρανσης). Για παράδειγμα σε ένα ενυδρείο με αφρικάνες 500 λίτρα βάζεις 10 ψάρια, όχι λόγω φίλτρανσης αλλά περιοχικότητας. Αυτό που θέλω να πω είναι πως δύσκολα θα φτάσουμε ένα σύστημα στα "όρια" του από άποψη βιολογικού φιλτραρίσματος αλλά και αυτό υπάρχει. 

Όπως πολύ σωστά είπες θα μπορούσε να λειτουργήσει ως ένας μπούσουλας για να ξέρεις τι σου γίνεται, ή στη σχεδίαση ενός φίλτρου και των διαμερισμάτων για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

@Rik θα σου πω γιατί δεν έχει εφαρμογή ο τύπος

Πρώτων δεν είπα ότι δεν είναι σωστός ή ότι είναι άχρηστος και ανέφερα σε πιες ομάδες απευθύνεται.

Δεύτερων εδώ ο απλός χομπίστας δεν ξέρει και δεν θέλει να καταλάβει και να πράξει τα απλά πόσο μάλλον να αντλήσει όλες της πληροφορίες που χρειάζεται να της βάλει σε ένα τύπο για να δει το πόσα ψάρια χωράει το ενυδρείο του.

Δηλαδή να κάτσω τώρα εγώ και να μετρώ την έκταση της επιφάνειας του  φίλτρου σε τετραγωνικά μέτρα, την ταχύτητα ροής του νερού που  απο το φίλτρου (cm/min), το πάχος στρώματος του φίλτρου, τον αριθμό των φίλτρων άντε αυτό είναι εύκολο έχω ένα :)

 

(τον G μόνο που τον διαβάζεις ανατριχιάζεις (G = παράµετρος που εκφράζει το συντελεστή µεγέθους των κόκκων των
υλικών που αποτελούν το φίλτρο και εκφράζεται ως: και μου βγαίνει ένας τύπο και απο εκεί έχουμε ξανά μανά το R = το µέσο µέγεθος των σωµατιδίων (κόκκων) σε mm που αποτελούν το κάθε στρώµα (τµήµα) του φίλτρου.  το Χ = το ποσοστό βάρους που καταλαµβάνει το κάθε στρώµα στο όλο βάρος
του φίλτρου.Το δεξιό µέρος της σχέσης του Hirayama αντιπροσωπεύει το ρυθµό ρύπανσης του νερού από τα ζώα και εκφράζεται και αυτό σε mg O2 ανά λεπτό. το Β = σωµατικό βάρος κάθε ψαριού σε g, το F = ποσότητα τροφής που παρέχεται στο σύστημα καθηµερινά σε g, το q = ο αριθµός των ψαριών στο σύστηµα.)

 

Αναρτήθηκες τη μετρήσεις πρέπει να κάνει ένας χομπιστας στο ενυδρείο του για να βρει και αν της βρει αυτές της μετρήσεις;

Άντε πες πως εγώ θέλω να βάλω στα 100 λίτρα το μαξιμουν σε νέον με βάση τον τύπο, πόσο ζυγίζει ένα νέον όταν φτάσει στο τελικό του μέγεθος; Μόνο αυτήν την πληροφορία να ψάξεις δεν θα την βρεις ιδιαίτερα αν δεν ξέρεις και ξένες γλώσσες. Θα πρέπει να υπολογίσω δηλαδή στο περίπου να αγοράζω τα νέον και μετά όταν φτάσουν στο τελικό μέγεθος να τα βγάλω απο το ενυδρείο και να τα ζυγίσω σε μια ζυγαριά ακριβείας που αγόρασα ποιο μπροστά. Νωρίτερα όμως θα έπρεπε να βρω όλες της προηγούμενες πληροφορίες για να δω τι, πόσα νέον χωρούν στο ενυδρείο των εκτατών λίτρων ενώ αυτήν την πληροφορία απο την χρόνια εμπειρία ανά τον κόσμο την βρίσκουμε πανεύκολα και χωρίς περίπλοκες μετρήσης, και το κερασάκι στον τύπο δεν γίνεται αναφορά στην φυτόμαζα που τουλάχιστον έχουν το 50% των ενυδρείων απο λίγο έως πολύ. 

 

Είπαμε ο τύπος είναι μια χαρά και απευθύνεται αλλού, μην ξεχνάς πως η προσεγμένη εμπειρία των χομπιστων που μετρούν χρόνια και χρόνια και δεν αναφέρομε μόνο σε εμένα δεν απορρίπτει της μετρήσεις και της επιστημονικές μελέτες αλλά με την εμπειρία οι χομπιστες κατάφεραν να απλοποίησαν πολλά πράγματα και πλέον σχεδόν μασημένα τα βρίσκεις εύκολα.

Και της συζητήσεις που ανοίγουμε κατά καιρούς και πάνε σε βάθος απλά της κάνουμε για εμπλουτισμό γνώσεων και γιατί μας κούρασαν τα απλά και θέλουμε που και που κάτι το ποιο βαθύ, (κουβέντα να γίνεται)  γενικά όμως προσφέρουν λίγα πράγματα στο χόμπι και σπάνια έχουν εφαρμογή ή δύσκολη εφαρμογή.

 

θα το πω σκληρά για εμένα ο τύπος αυτός για το ενυδρείο μου μου είναι άχρηστος και δεν με προσφέρει τίποτα αφού ούτως ή άλλος πάντοτε είχα υποπληθυσμό ψαριών σε όλα τα ενυδρεία μου και πάντοτε είχα φυτά.

 

θα αναμένω όμως το μέλλον να δω αν κάποιος βάλει ψάρια στο ενυδρείο του με βάση τον τύπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος DeLk έγραψε:

 Όπως πολύ σωστά είπες θα μπορούσε να λειτουργήσει ως ένας μπούσουλας για να ξέρεις τι σου γίνεται, ή στη σχεδίαση ενός φίλτρου και των διαμερισμάτων για παράδειγμα.

και γιατί να μπω σε αυτήν την περίπλοκη διαδικασία που δεν ξέρεις στην τελική αν μπορέσεις να μετρήσης όλες της παραμέτρους για να βρω έναν μπούσουλα ενώ αυτός ο μπούσουλας υπάρχει σχεδόν για όλα τα ψάρια στο ίντερνετ ανά τον κόσμο χωρίς μαθηματικούς τύπους. Ο μόνος λόγος που εγώ θα το έκαμνα είναι η τρέλα για το κάτι το νέο το κάτι το διαφορετικό και απο φυσική περιέργεια και ίσος κάποτε να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χρήστος said:

και γιατί να μπω σε αυτήν την περίπλοκη διαδικασία που δεν ξέρεις στην τελική αν μπορέσεις να μετρήσης όλες της παραμέτρους για να βρω έναν μπούσουλα ενώ αυτός ο μπούσουλας υπάρχει σχεδόν για όλα τα ψάρια στο ίντερνετ ανά τον κόσμο χωρίς μαθηματικούς τύπους. Ο μόνος λόγος που εγώ θα το έκαμνα είναι η τρέλα για το κάτι το νέο το κάτι το διαφορετικό και απο φυσική περιέργεια και ίσος κάποτε να το κάνω.

Ο μόνος λόγος που θα το έκανα, ήταν η μεγιστοποίηση της απόδοσης ενός εσωτερικού σαμπ πχ, ώστε να καταφέρω να το κάνω όσο μικρότερο γίνεται για να μην χτυπάει στο μάτι αλλά παράλληλα να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο.

Αλλά όπως και να χει συνήθως έχουμε υποπληθυσμό στα ενυδρεία μας (όπως εσύ πιστεύω και πολλοί χομπίστες πράττουν έτσι) και επίσης τις περισσότερες φορές τα φίλτρα μας είναι πολύ δυνατότοτερα από αυτά που θα χρειαζόμασταν, άρα δεν παίζεις στα όρια του συστήματος άρα δεν σε νοιάζει. Συμφωνώ με αυτά που λες, προφανώς θα το έκανε κανείς από περιέργεια και για να πειραματιστεί, να δεις πως θα πάει στο ενυδρείο και να έχει δικά του συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...