Jump to content

Recommended Posts

πριν 17 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

dropsy, νεοπλασμα , δυσκοιλιότητα, εντερικα παρασιτα.

 

Ευχαριστω για την απαντηση .Υπαρχει κατι για ολ αυτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

dropsy, νεοπλασμα , δυσκοιλιότητα, εντερικα παρασιτα.

 

Ευχαριστω για την απαντηση .Υπαρχει κατι για ολ αυτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

dropsy, νεοπλασμα , δυσκοιλιότητα, εντερικα παρασιτα.

 

Ευχαριστω για την απαντηση .Υπαρχει κατι για ολ αυτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Aikaterini Andreakou έγραψε:

Αυτη τη στιγμη βρισκομαι αθηνα μπορω να βρω κατι . Γιατι καλαματα δεν..

Το Bactopur direct υπαρχει, αλλα η τιμη του ειναι 9-10 € ( μπορεις απο το ιντερνετ να παραγγειλεις)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ουτε εγω εχω συναντήσει κάτι τέτοιο.  @natateo @Aikaterini Andreakou

Μονο σε 2 πράγματα πάει το μυαλό μου, αλλά και πάλι πρέπει να το δω απο κοντά ή να ανοιχτεί το ψάρι (δηλαδη να θανατωθεί). 

 

το ενα που πηγε το μυαλό μου ειναι οτι αν ηρθε η περιοδος αναπαραγωγής του, και αυτό δεν ζευγάρωσε, τα αυγά που θα είχε μέσα του θα έπρεπε να απορροφηθούν. Αν αυτή η διαδικασία δεν γίνει, τότε όντως το ψάρι πρήζεται σε μεγάλο βαθμό όπως ακριβώς δείχνουν και οι φώτος. Το ψάρι ζεί αρκετό καιρό έτσι πρησμένο, αλλά κάποια στιγμή καταλήγει.

 

Και το 2ο σενάριο ειναι να έχει όγκο και να έχει μεγαλώσει, οπότε βλέπουμε αυτό το αποτέλεσμα. Εγω δεί όγκους και σαν σχήμα μοιάζει πάρα πολυ. Απλα οι περιπτώσεις που μου έτυχαν, ο όγκος ήταν σκούρος πρός καφέ, και μερικές φορές είχε και μικρή αιμορραγία.  

 

Και στις 2 περιπτώσεις δεν υπήρχε θεραπεία.  Οπότε....μάλλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για να το σώσεις. :( 

 

Όλα αυτά πάντα πιθανολογώντας. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

dropsy, νεοπλασμα , δυσκοιλιότητα, εντερικα παρασιτα.

 

Ευχαριστω για την απαντηση .Υπαρχει κατι για ολ αυτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

dropsy, νεοπλασμα , δυσκοιλιότητα, εντερικα παρασιτα.

 

Ευχαριστω για την απαντηση .Υπαρχει κατι για ολ αυτα

Link to comment
Share on other sites

Σαν φυσαλίδες μέσα στο νερό έμοιαζε και ο όγκος που ειχα δει. όταν βγαίνει εξω απο το νερό είναι περίπου σαν ζελές.  Για εντερικά παράσιτα πολλοί βάζουν και Flagyl στην τροφή του. Ακριβώς την δοσολογία δεν την ξέρω. 

 

Όμως απο την στιγμή που δεν ξέρουμε τι είναι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι τι πρέπει να βάλουμε.  

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το Bactocup direct που λέει και η @natateo.  Αλλά πιστεύω το ψαράκι ειναι σε δύσκολη κατάσταση για να επανέλθει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πιστευω πως του τιναξες το εντερο ουσιαστικα......

Τα Οσκαρ θελουν κυριως πρωτεινες στην διατροφη τους και οχι πολλους υδατανθρακες( Tetra pond ) που δυσκολευουν την πεψη στα σαρκοφαγα ψαρια. Το συγκεκριμενο φαρμακο που χορηγεις δεν εχει καμια σχεση με το προβλημα του μια που ειναι για εξωπαρασιτα και ειναι τοξικο μια που περιεχει χαλκο και ειναι για αλλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε για Oscar Fish Bloat, Diagnoses and Treatment.

Πιθανοτητα εαν κρινω απο την διατροφη που του κανεις μιλαμε για εντερική δυσκοιλιότηταα λλα το bloat μπορει να ειναι και απο αλλους λογους.
Λόγω της δυσκοιλιότητας, τα αέρια μπορούν να συσσωρευτούν μέσα στο στομάχι ή στα έντερα του ψαριού και να προκαλέσουν φουσκωμα στο ψάρι και να χάνει την ισορροπία. Απαιτείται αμεσα αλλαγή στη διατροφή και μεγαλη ποικιλία . Αυτό είναι συνήθως η αιτία του "Boring Diet Syndrome" με μια περίσσεια αμυλούχων τροφών οπως αυτη που δινεις.

 

Τα μπιζέλια είναι φυσικά καθαρτικά για τα ψάρια. Οποτε βρασε λιγο μπιζελι και βγαλε την φλουδα τους. Εαν φαει μπορει να ξεστουμπωση και να ξεπριστη σιγα σιγα.

Μια αλλη επισης πρακτικη ειναι να παρεις ένα μεγάλο δοχείο γεμάτο με νερό από το ενυδρείο, προσθέσε 1 κουταλι αλάτι Epsom ανά 4 λιτρα.  Βαζεις το ψάρι σε αυτό το διάλυμα για ενα τεταρτο με αεραντλια ή μέχρι να δεις πως αρχιζει και στρεσσαρετε ή τα περιττώματα επιτελους να απελευθερωθουν.  Επαναλάβε καθημερινά μέχρι να εμφανιστούν σημάδια ανάκαμψης και εχε το νου σου για αλλα θεματα οπως βακτηριακή λοίμωξη ή παρασίτων για περαιτέρω θεραπεία.......

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πως να φαει μετα απο το στουμπωμα που εχει.....ουσιαστικα του εχει βγει το εντερο. Δοκιμασε με το epsom salt.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδριο μου ειναι 100l το εχω  κατεβασει στα70 l περιπου του δινω epsomμου το προτ

On 10/7/2018 at 7:55 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Βασικα πιστευω πως του τιναξες το εντερο ουσιαστικα......

Τα Οσκαρ θελουν κυριως πρωτεινες στην διατροφη τους και οχι πολλους υδατανθρακες( Tetra pond ) που δυσκολευουν την πεψη στα σαρκοφαγα ψαρια. Το συγκεκριμενο φαρμακο που χορηγεις δεν εχει καμια σχεση με το προβλημα του μια που ειναι για εξωπαρασιτα και ειναι τοξικο μια που περιεχει χαλκο και ειναι για αλλη δουλεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγραψε σε παρακαλω την απαντηση...... παντως 70 και 100 λιτρα ειναι λιγα για αυτο το ψαρι. Υπαρχει και ο κτηνιατρος παντως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Πως να φαει μετα απο το στουμπωμα που εχει.....ουσιαστικα του εχει βγει το εντερο. Δοκιμασε με το epsom salt.

Του δινω epsomοχι μεγαλη δοση 2 κ γλυκου στα 70λιτρα νερου κατι κανω δεν ξερω αν γινει κατι . Παραγγειλα κ bactopour birect   αλλα ποσο να ριξω σε τοσο αδυναμο ψαρι το φοβαμαι θ αντεξει;;

Έγινε επεξεργασία - Aikaterini Andreakou
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2018 at 5:46 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Σαν φυσαλίδες μέσα στο νερό έμοιαζε και ο όγκος που ειχα δει. όταν βγαίνει εξω απο το νερό είναι περίπου σαν ζελές.  Για εντερικά παράσιτα πολλοί βάζουν και Flagyl στην τροφή του. Ακριβώς την δοσολογία δεν την ξέρω. 

 

Όμως απο την στιγμή που δεν ξέρουμε τι είναι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι τι πρέπει να βάλουμε.  

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το Bactocup direct που λέει και η @natateo.  Αλλά πιστεύω το ψαράκι ειναι σε δύσκολη κατάσταση για να επανέλθει.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ξαναγραψε σε παρακαλω την απαντηση...... παντως 70 και 100 λιτρα ειναι λιγα για αυτο το ψαρι. Υπαρχει και ο κτηνιατρος παντως.

Το εχω κ 8 χρονια ψαρι κ ενυδριο  ειναι 80×40 εκ διαστασεις  το εχω κατεβασει  λιγο πιο  κατω απ οτι χωραει για πιο ευκολες αλαγες νερου αυτο δεν μπορει ν ανεβει επιφανεια 

Link to comment
Share on other sites

Τα epsom θα τα ριξεις σε ενα δοχειο ξεχωριστω.... οχι στο ενυδρειο τοσο. Θα παρεις ενα πλαστικο δοχειο που μπορει να εχεις και θα υπολογισεις ποσα λιτρα ειναι . Μηκος χ βαθος χ υψος για να βρεις τα λιτρα. Θα το γεμισεις με νερο απο το ενυδρειο και θα ριξεις για καθε 4 λιτρα νερου μια κουταλια του γλυκου epsom και εκει θα βαλεις το ψαρι με αεραντλια για κανενα τεταρτο με μιση ωρα... αναλογα μεχρι να δεις το ψαρι να αρχισει να στρεσσαρετε η κανει τα κακα του. Μετα το ξαναβαζεις παλι μεσα στο κυριος ενυδρειο. Και αντε παλι την επομενη μερα μεχρι να συνελθει. Γενικα τα μεγαλα ψαρια εχουν και αναλογες αντοχες... βεβαια δεν γνωριζω ποσο καιρο ειναι ετσι και ποσο μπορει να αντεξει ακ8μη...

Link to comment
Share on other sites

Το ειπα στον κτηνιατρι μ εστειλε pet shop το πηγα σ αλλον μου δωσε μια αντιβιωση αγνωστου προελευσεος  τουδωσα λιγο  μετα τηφοβηθηκα  τη στα ματησα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...